Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Vedinė kultūra

Jogos stovykla prie jūros, Nidoje, rugsėjo 27-29

Dvasinės praktikos. Panagrinėsime kai kurias iš jų

 

Šatkarmos: kaip išsivalyti organizmą su hatha-jogos technikų pagalba

Gydantys mantra-jogos garsai

Išleista nauja knyga Jogos Abėcėlė

Brahma-Muhurta - geriausias laikas prabudimui

Joga per mėnesines

Ajurveda. Bendras suvokimas

Ajurveda – tai senovinių žinių lobynas, kuris buvo perduodamas iš mokytojo mokiniui per daugelį tūkstantmečių. Visos žinios, kurios egzistuoja šiuolaikiniame pasaulyje, iš pradžių buvo aprašytos vediniuose raštuose, kurių dalis yra Ajurveda (ją dar vadina „Upaveda“ – „padedančioji veda“). Jos niekas nekūrė, ji neatsirado staiga. Pasak legendų, šis mokslas atsirado kartu su Visatos sukūrimu.

Ajurveda iš sanskrito verčiasi, kaip „mokslas apie laimingą gyvenimą“, o taip pat „švarios žinios“. Tačiau jos negalima vadinti mokslo grynu pavidalu, nes Ajurvedą sudaro filosofija ir religija. Tai esminis (истинное) mokymas apie sveikatą, kūno ir sielos harmoniją, kuris buvo atskleistas senovės išminčių, riši, su religinių praktikų ir meditacijų pagalba. Jie pažino ryšį tarp žmogaus ir visatos, o taip pat suvokė, kad visos esaties šaltinis yra Kosminė Sąmonė.… skaityti daugiau


Dvasinis mokytojas – kas tai?

Skiriama visiems praeities, dabarties ir ateities Mokytojams. Guru – tai žinojimo (žinių/знания) vandenynas. Šiame vandenyne vienas mokinys renka akmenis, o kitas perlus ir šis pasirinkimas priklauso nuo mokinio.

Šiva Purana

Visiškai neseniai, viename renginyje, suvirpėjau nuo vienos frazės: „O dabar pasirodys mūsų dvasinis mokytojas, mūsų marketingo guru! Prašome!”.

Mes taip įpratome prie to, kad dabar, Kali-Jugos epochoje, tiek senovinių ir šviesių suvokimų tapo nuvertinti. Jau niekam nebesukelia pasibjaurėjimo, kada keistus, pusiau be proto ir nevaržomo elgesio žmonės, gadinančius visuomenę iš estrados ir televizoriaus, vadina dangiškų šviesulių vardu – žvaigždėmis. Štai ir su Dvasino Mokytojo sąvoka įvyko tas pats.

Tačiau dėka aukščiau aprašyto renginio vedėjo – jo frazė man davė galimybę apmąstyti tai ir kreiptis į pirminius šaltinius.… skaityti daugiau


Ką galima valgyti per ekadašį

Ekadašis – vedinėje kultūroje tai tradicinė pasninko diena, kuri pagal mėnulio kalendorių išpuola vienuoliktą dieną po pilnaties ir vienuoliktą diena po jaunaties. Pasninkas per Ekadašio dieną – tai ne tik religinė tradicija. Gyvybiniai mūsų kūno ritmai labai stipriai susiję su mėnulio judėjimu. Daugeliui žinoma, pavyzdžiui, kad per pilnatį žmonės gali patirti nemigą.

Nuo seno žmonės nustatė, kad badavimas 11-ą dieną po jaunaties ir po pilnaties teigiamai veikia organizmą. Todėl badavimus (arba pasninkai) rekomenduojama atlikti būtent per Ekadašio dienas.

Naudingiausias skaitosi pilnas susilaikymas nuo vandens ir maisto per Ekadašio dieną. Sauso badavimo praktika du kartus per mėnesį daro organizmui valantį, jauninantį ir gydomąjį poveikį. Mūsų virškinimo traktas nustatytas taip, kad dirbtų viename iš dviejų rėžimų – jis arba perdirbinėja maistą arba valo save ir visą organizmą.… skaityti daugiau


Varnos – pagrindiniai žmogaus evoliucijos etapai

Suvokimas varna nustato žmogaus evoliucijos lygį visuomenėje, kuris atitinka jo asmeninį išsivystymo etapą. Pagal šį kriterijų, visa visuomenė skirstoma į keturias varnas. Tokia socialinės santvarkos sistema buvo priimta vediniais laikais, mums jį žinoma iš šiuolaikinės Indijos.

Žemiausiame socialiniame laiptelyje yra žmonės, atliekantys patį prasčiausią juodą darbą, kartais visuomenės atstumtieji, vadinami šudromis arba neliečiamaisiais. Kita kategorija – tai vaišu, amatininkai, savo darbu uždirbinėjantys sau pragyvenimui. Būtent jų buvo dauguma. Toliau – kšatrijai arba kariai, kurie meistriškai valdė ginklus ir saugodavo tą visuomenę, kurioje gyvendavo. Jie atsakydavo už tai, kad pasaulyje vyrautų teisingumas, būtų laikomasi tam tikrų įstatymų. Ir ketvirta kategorija brahmanai – žinių (išminties) saugotojai.… skaityti daugiau


Purušartha: dharma, artha, kama, mokša

Kiekvienam jogos mokiniui ir Induizmo/vedizmo pasekėjui žinoma purušartha. Tai  keturi tikslai, dėl kurių gyvena žmogus, o būtent: dharma, artha, kama ir mokša. Pažiūrėkime kiekvieną detaliau.

Dharma: suvokimas, pagrindai

Visi keturi tikslai papildo vienas kitą, kita vertus, vis delto dharma pirminė. Tiesioginis dharmos vertimas pagal sanskritą „tai, kas sulaiko arba palaiko“.

Termino „dharma“ negalima išversti vienareikšmiškai: pas jį labai daug reikšmių, o reiškia ir tikslaus vertimo taip pat negalima duoti. Mes kalbame apie dharmą kaip apie žmogiškojo gyvenimo tikslą, tai, visų pirma, gyvenimo būdas konkretaus, atskirai paimto žmogaus. Kiekvienas žmogus turi siekti natūralaus gyvenimo būdo, stengtis sekti savo prigimtį, savo būtį.… skaityti daugiau


Ekadašiai. Kuo jie tokie vertingi?

Ar kada nors girdėjote apie pasninkavimą per ekadašį? Tiems, kas sužinojo šį pavadinimą pirmą kartą, norisi paaiškinti, kad ekadašis yra ypatinga mėnulio padėtis kalendoriuje, kuri įprastai įvyksta vienuoliktą dieną po jaunaties ir pilnaties. Tuo periodu žmogus, norintis išsivalyti dvasiškai ir prisiartinti prie dieviškosios esmės, kažkokiu momentu gali atsisakyti nuo maisto ir įeiti į dvasinę praktiką. Skaitosi, kad šios dienos ypatingai dėkingos tobulėjimui ir žinių gavimui.

Ekadašis – tai unikali galimybė pakilti į viršų, įgauti vidinę švarą.

Kas yra ekadašio pasninkavimas

Pabandome išsiaiškinti, kas yra ekadašis ir iš kur atsirado tradicija laikytis pasninko tam tikru mėnulio kalendoriaus periodu.… skaityti daugiau


Brahma-muhurta – geriausias laikas prabudimui

Ar Jūs pastebėdavote, kad netgi po pilnaverčio, ilgo miego jūs nesijautėte pailsėjęs, žvalus ir kupinas jėgų? Visas reikalas tame, kad tam tikru paros metu veikia vienos arba kitos energijos – gunos. Ir priklausomai nuo to, kada ir kaip mes pradedame savo dieną, priklauso ir tai, kokia energija veiks mus ir koks bus mūsų sąmonės lygis. Jūs, turbūt, pastebėjote, kad žmonės, kurie mėgsta ilgiau miegoti, dažnai turi tokias savybes kaip inertiškumas, pasyvumas, infantiliškumas, tinginystė ir neigiamas mąstymas.

Dažniausiai tai žmonės viskuo nepatenkinti ir giliai nelaiminti, o išeiginę dieną dėl jų pirmas svarbus reikalas – išsimiegoti. Tai kaip tik tie neišmanymo, inercijos (tamas) gunos sąmonės poveikio požymiai . Ir priežastis tam yra būtent reguliarus vėlyvas prabudimas.… skaityti daugiau