Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Vedinė kultūra

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Joga Vasištha

Joga Vasištha – unikalus indų filosofijos kūrinys, giliai vertinamas už savo praktinę išmintį, kuri dėmesingam skaitytojui padeda pasiekti aukščiausias žinias, savirealizaciją. Laikoma viena iš pagrindinių indų filosofinių tekstų, paaiškinančių mokymo principus pasitelkdama didelį kiekį istorijų. Ji paskirta dvasiškai pažengusiems ieškotojams, tačiau ir kiti taip pat rast šioje knygoje naudingų žinių apmąstymui.

Joga Vasišthoje vyksta dialogas tarp daugelio išminčių, susirinkusių karališkame dvare, kad perduoti aukščiausias žinias princui Ramai. Rama užduoda klausimus, į kuriuos atsako išminčius Vasištha. Vasišthos mokymas liečia visus klausimus, susijusius su vidinėmis asmeninės prigimties žiniomis, o taip pat su pasaulio sukūrimu, palaikymu ir sunaikinimu. Trumpai mokymo esmė tame, kad viskas yra begalinės Sąmonės pasireiškimas, įskaitant materialų pasaulį.

Svami Venkatesananda pridėjo visas pastangas, kad padarytų šią išmintį prieinamą paprastam žmogui.… skaityti daugiau


Induizmas

induizmas

Pagrindinė Indijos religija kuri apima daugybę įvairių tikėjimų ir ritualų. Induizme pagarbiai žiūrima į pačias įvairiausias religines formas, netgi unikalias. Induizmo tradicija dažnai vadinama ir Sanatana Dharma – amžinąja religija. Šiuo metu pasaulyje yra netoli milijardo induistų. Dauguma jų gyvena Indijoje, taip pat nemažai Nepale, Bangladeše, Šri Lankoje, Indonezijoje, kai kuriose Afrikos bei vakarų šalyse.

Induizmo ištakos yra senovės arijų tikėjimas (vedizmas) bei vietiniai tautų kultai. Induizmo šventaisiais tekstais laikomos Vedos – žodiniu būdu perduoti kūriniai, skirti dievų šlovinimui. Pats žodis „veda“ reiškia „vydėjimas, regėjimas ir žinojimas, vyda“. Vedoms priskiriami filosofinio pobūdžio kūriniai – Upanišados, Mahabharatos ir Ramajanos Epai, įvairūs mitologiniai pasakojimai Puranos. Dalis jų gerai žinomos praktiškai kiekvienam indui. Bhagavadgita – viena iš labiausiai žinomų Mahabharatos ištraukų, kuri gerbiama už savo išmintį ne tik Indijoje, tačiau ir visame pasaulyje.… skaityti daugiau


Kas yra pranam

pranam-nusilenkimas-pasilenkimas

Pranam – tai pagarbus pasisveikinimas, išreiškiantis pagarbą. Pagarbą tam, kuris yra tolimesniame tobulėjimo arba evoliucijos laiptelyje. Priešdelis „pra“ verčiamas iš sanskrito, kaip „pirmyn“, „labai stipriai“, o „anama“ – „lenkimas“. Tokiu būdu žodis „pranam“ reiškia „gilų pasilenkimą“, „prostiranije“.

Praktikos ištakos ir prasmė

Vedinės tradicijos žmonės nesako „laba diena“, nedaro apsikabinimų, nebučiuoja vienas kito į žandą ir nenaudoja rankų paspaudimo pasisveikinimo metu – vietoj to jie lenkiasi, sujungę delnus prie širdies.

Vakarų tradicijoje panašus poelgis asocijuojamas greičiau su religiniais ritualais, maldomis, prašymais. Todėl pas vakarietį žmogų gali kilti nepatiklumas, sumaištis, protestas. Jam gali pasirodyti, kad nusilenkimas – beprasmiško aklo paklusnumo ir valios nebuvimo simbolis.

Skaitosi, kad išpuikusiam ir pasipūtusiam žmogui labai sunku išreikšti netgi tokią paprastą pagarbą kitam – nusilenkti.… skaityti daugiau


Kaivalja upanišada

1. Tuomet Ašvalajana prisiartinęs prie gerbiamojo Paramešthino pasakė:

„Išmokyk [mane], gerbiamasis, Brahmano žinojimą, geriausią, pastoviai gerbiamą gerovinių, šventą,
Kurio dėka žinantis, atmetęs visą blogį, greitai pakyla prie purušos, kuris aukščiau aukšto“.

2. Ir didingas tėvas jam pasakė: „Siek [šį žinojimą] tikėjimo, atsidavimo ir stebėjimo [kontempliavimo] keliu.

Ne veiksmu, ne palikuonimis, [ne] turtu – [tik] atsižadėjimu kai kurie pasiekė nemirtingumą.

3. [Tai] aukščiau debesų, paslėpta [širdies] slėptuvėje, spindintis – [ten] prasismelkia asketai.

4. Asketai, kruopščiai pasiekę vedantos pažinimo esmę, išvalę [savo] būtybę per atsižadėjimą,
Laiko pabaigoje visi išsilaisvina, [pasiekę] aukščiausią nemirtingumą Brahmano pasauliuose.

5. Nuošalioje vietoje [vienumoje] sėdint laisvoje padėtyje, švarus, [laikant] lygiai kaklą, galvą ir kūną,
Būnant paskutiniame ašrame, sulaikant visus jutimus, su atsidavimu lenkis savo mokytojui.… skaityti daugiau


Skaičiaus 108 reikšmė

108-sventas-skaicius

Kai kurie skaičiai senovės tautose laikomi šventi, magiškai, simboliškai atspindintys tam tikrą gamtos paslaptį. Sakralinis skaičius 108 – vienas iš jų, kylantis iš vedinės numerologijos. Tiksliau, iš vedinės kultūros – pačios seniausios planetoje. Skaičius 108 Vedos laikomas stebuklingu tobulumo ir sėkmės skaičiumi. Atlikdamas 108 kartus bet kokioje srityje (treniruotėse, pakartojimuose ir t.t.) žmogus pasiekia tobulumo lygį, informacija tame patikimai įsitvirtina pastovioje atmintyje ir saugomas viso gyvenimo bėgyje.

Senovės indai buvo puikūs matematikai ir skaičius 108 gali būti tikslaus matematinio veikimo produktas, kuris, kaip galvojo, turi specialią numerologinę reikšmę.

– Sanskrito žodynas sudarytas iš 54 raidžių. Kiekvienas vyriškas ir moteriškas, Šiva ir Šakti. 54 x 2 = 108,

– Šri Jantra: Šri Jantroje yra marmos, kur prasilenkia trys linijos ir yra 54 tokie prasilenkimai.… skaityti daugiau


Kūnas yra laikinas, siela yra amžina

srimad-bhagavatam-kunas-yra-laikinas-siela-yra-amzina

Veltui pragyveno gyvenimą tas žmogus, kuris surišo save pasaulietiškais pančiais. Todėl jūsų pareiga – rasti mokytoją, kuris padės jums išsilaisvinti nuo prisirišimų pančių, kuris pats įveikė mirties baimę, kuris nesukaustytas išankstiniais nusistatymas, kuris neužstrigo tiesos paieškų liūne.

Pasitikėkite laisvu ir jūs įgausite laisvę. Neieškokite kūniškų malonumų, būkite abejingi gėdai ir šlovei, pergalėms ir pralaimėjimams, praradimams ir įgavimams, džiaugsmams ir liūdesiui, kas keičia vienas kitą, kaip metų laikai. Viskas šiame pasaulyje, netgi nemirtingi dievai, pasmerkti kančioms ir mirčiai, todėl nepavydėkite niekam. Mirties pasaulyje nėra tokio tikslo, dėl kurio vertėtų gyventi. Ieškokite nekintančio besikeičiančiame pasaulyje ir jūs pastebėsite Esmę ir įgausite laisvę.

Pasitenkinkite būtiniausiais dalykais ir nesiekite svetimų. Klausykite ir kalbėkite apie Aukščiausiąjį ir būkite ten, kur būna Dievo tarnai.… skaityti daugiau


Mahašivaratri. Didingoji Šivos naktis

mahashivaratri-shiva-parvati

Maha Šiva Ratri arba Didingoji Šivos naktis. Šivos šlovei ir visų gerovei – keletas žodžių apie šią šventę.

Ši naktis yra ypač dėkinga proto supančiojimui, maldoms ir ritualams, kurie padės įveikti arba suvokti psichologinių, dvasinių arba materialių kliūčių priežastis, kurios priveda prie kančių ir nelaisvės. Bet kokia dvasinė praktika šią dieną bus gerovinę: joga, mantrų kartojimas, meditacijos, o taip pat pasninkas ir kitos.

Šiva (sanskr. शिव, śiva, „Palankus“, „Maloningas“, „Gerovinis“).

Jis tas, kuris sukuria, palaiko ir sunaikina kūriniją, teisingumo saugotojas, demonų nugalėtojas, visų gerovių davėjas ir visko, kas egzistuoja valdytojas, kuriam paklūsta visi likę dievai. Vienoje induizmo kryptyje į pirmą planą iškeliama jo, kaip Visatos griovėjo pavidalas Visatos pasaulio ciklo pabaigoje – Mahajugoje, su tikslu sukurti erdvę naujam kūrimui.… skaityti daugiau


Paskutinė mintis prieš paliekant kūną nustato koks bus naujas gyvenimas

riga-latvia-yoga-and-meditation-praktiki-yogi-2024

Sielos reinkarnacija atsiranda rezultate dėl gyvos būtybės poelgių, jo polinkių, įskaitant jo norus, jo karmą, kaip jis elgėsi – to rezultate duodamas kūnas.

Gimimas geroje šeimoje visada nurodo gerovinę karmą. Jeigu žmogus gerbė kito gyvybę, nuo vaikystės darė viską, tai jis būtinai kitame gyvenime gims šeimoje, kur jis bus gerbiama asmenybe.

Todėl jokiu būdu nebandykite kaltinti savo tėvų, kad jie sugadino jums vaikystę ir taip toliau. Niekas jums nieko nesugadino, mes patys užsitarnavome tokių santykių.

Tai apie ką galvoja žmogus, taps jo naujo gyvenimo priežastimi. Mintys, esančios tuo momentu, kai kūnas yra paliekamas, nustato jo būsimą gyvenimą – tai dėsnis. Kiekvienas pats renkasi savo kelią. Todėl labai svarbu valyti savo sąmonę, išmokti galvoti apie pakylėtą, mokyti save gyvenimo metu mąstyti pozityviai.… skaityti daugiau


Ištraukos iš Tirukkural

Tiruvalluvar-tirukkural

Nėra didesnio gėrio už dharmą, ir nėra didesnio blogio, kaip pamiršti ją.

Tebūnie tyros tavo mintys. Tai dharma. Visa kita – blizgučiai ir tuščias garsas.

Visiems žmonėms, gyvenantiems šiame plačiame pasaulyje džiugu suvokti, kad jų vaikai žino daugiau, negu jie patys.

Nedera valgyti vienam, nepasikvietus stovinčio už durų, netgi tada, jeigu ant stalo – nemirtingumą suteikiantis gėrimas.

Pasisekimo deivė Lakšmė mielai apsigyvena tuose namuose, kurių šeimininkas maloniai nusiteikęs pasitinka gerus svečius.

Geri darbai, padaryti negalvojant apie atpildą, tai gėris, neišmatuojamas kaip vandenynas.

Nedera pamiršti gera, bet dera tuoj pat užmiršti negera.

Jeigu negali sutramdyti savo jausmų, nors liežuvį prilaikyk, nes nesutramdytas jis pasakys su blaiviu protu nesuderinamus žodžius, dėl kurių vėliau tau teks gailėtis.… skaityti daugiau


Manusmriti: apie mėsą

manusmriti-vedinis-rastas

48. Mėsos iš niekur negausi, nepakenkęs gyvoms būtybėms, o gyvų būtybių nužudymas nesuderinamas su buvimu danguje, todėl reikia vengti mėsos.

51. Ir leidžiantis užmušti, ir užmušantis, ir kapojantis skerdieną, ir perkantis ar parduodantis mėsą, ruošiantis iš jos valgį, paduodantis jį ant stalo, valgantis – visi jie žudikai.

55. „Tegu mane kitame gyvenime sudrasko tas, kurio mėsą aš dabar valgau!“ – taip išminčiai aiškina žodžio mėsa reikšmę.

Manusmriti… skaityti daugiau