Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Pranajama

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Vradžana-pranajama – kvėpavimo pratimas vaikštant

Šiuo laiku egzistuoja daug įvairių praktikų lavinti sąmoningumą ir gebėjimą koncentruotis. Lengviausia mums priartėti prie momento „čia ir dabar” tuomet, kai esame salėje arba savarankiškų užsiėmimų metu. O kas vyksta likusiu laiku? Likusiu laiku protas bėgioja ir mes daug ką darome „automatiškai”. Gaunasi, kad vidutiniškas statistinis žmogus, praktikuojantis jogą, sąmoningas tik keletą valandų per savaitę. Svami Šivananda paliko puikų instrumentą mums lavinti koncentraciją naudingą sveikatai ir negaištant laiko – vradžana-pranajamą.

Šią praktiką galima atlikti bet kokiame artimiausiame parke pasivaikščiojimo metu, pagrindinė sąlyga – švarus oras. Autorius rekomenduoja praktikuoti ją kasdieną rytais ir vakarais. Atlikimo technika taip pat nereikalauja specialaus pasiruošimo arba ypatingų įgūdžių. Be to, praktikai netinkamas skubėjimas, per didelės pastangos ir bet koks diskomfortas.… skaityti daugiau


Sitkari pranajama

Sitkari pranajamoje įkvėpimo metu sukuriamas garsas „si” arba „sit”. Sanskrito žodis ‘kari’ reiškia „tas, kuris sukuria”. Atliekant šią praktiką sukuriamas garsas „si”, taip pat tam tikras vėsumas. Angliškai ši praktika įprastai vadinama „švilpiantis kvėpavimas”.

Technika 1

• Sėskite į patogią meditacijos pozą, pageidautina į siddhasaną (siddha joni asaną) ir užmerkite akis.
• Visos praktikos metu laikykite rankas ant kelių arba džniana mudroje, arba čin mudroje.
• Praktikuokite kaja sthairjam minutę arba panašų laiką.
• Suglauskite dantis ir nesukuriant sau nepatogumo, maksimaliai išveskite lūpas (į šalis).
• Lėtai ir giliai įkvėpkite per tarpus dantyse.
• Įsiklausykite į garsą, su kuriuo oras įeina į vidų.
• Uždarykite burną įkvėpimo pabaigoje ir lėtai iškvėpkite per nosį.… skaityti daugiau


Anuloma-viloma pranajama

Anuloma-viloma pranajama – viena iš efektyviausi kvėpavimo pratimų jogoje. Iš sanskrito „loma” verčiasi kaip ‘plaukas’, „anu” – ‘pagal kryptį’, o „vi” – ‘prieš’. Metodo esmė – pakaitinis kvėpavimas per vieną iš šnervių be kvėpavimo užlaikymo mintimis kontroliuojant šnerves. Šią praktiką efektyvu atlikti po Nadi šodhanos, nes jos puikiai papildo viena kitą.

Anuloma-viloma pranajama: atlikimo technika

1 etapas. Įsitaisykite į patogią padėtį su sukryžiuotomis kojomis ir tiesia nugara. Užmerkite akis ir pasistenkite atpalaiduoti visą kūną. Kurį laiką suvokite savo kvėpavimą. Pasistenkite pajausti, kaip kiekvieno įkvėpimo metu jūs dar labiau atsipalaiduojate ir panyrate į savo vidų. Gilaus atsipalaidavimo būsenoje pereiname prie pratimo.

2 etapas. Pasistenkite įsivaizduoti ir pajausti, kad jūs atliekate įkvėpimus ir iškvėpimus tik per kairę šnervę.… skaityti daugiau


Pranajama – jogos kvėpavimo praktikos

Pranajama – tai senovinė kvėpavimo praktika, kuri naudojama jogoje siekiant valdyti gyvybinę energiją arba praną.

Pagrindinis pranajamos tikslas – kvėpavimo kontrolė arba ryšio sustiprinimas tarp kūno ir proto. Įvairios technikos padidina organizmo energiją, sumažina stresą, pagerina koncentraciją. Pradedantiems tai puikus būdas pasiruošti gerokai gilesnei joginei praktikai.

Indų išminčius Šri Šri Ravi Šankaras sakė: “Kai jūs kontroliuojate savo kvėpavimą, jūs gebate valdyti savo proto aktyvumą”. Ši citata puikiai atspindi praktikos svarbą siekiant įgauti vidinę harmoniją, psichinę sveikatą ir ramybę.

Pranajama ir fiziologija

Pagal aštuoniapakopę Patandžalio jogos sistemą, pranajama – ketvirtas praktikos etapas. Tai kvėpavimo kontrolė ir ištobulinimas su pratimų pagalba, kurie ilgina įkvėpimą ir iškvėpimą. Kvėpavimo valdymas taip pat atliekamas kvėpavimo užlaikymu ant įkvėpimo ir ant iškvėpimo.… skaityti daugiau


Kas yra prana: energija ir gyvybės šaltinis

Kiekviena žmonių civilizacija tam tikrame savo išsivystymo etape suprasdavo, kad materialus pasaulis nėra vienintelis [realybės lygmuo] ir, galbūt, ne pati svarbiausia būties dalis. Galimai egzistuoja gerokai subtilesnis visatos būties lygis, kuris yra pirminis. Kadangi tai nėra dirbtinai sukurta, o tai universalus dėsnis, jis rado atsaką visose kultūrose ir kiekviena tauta aprašė jį savaip.

Senoviniame tekste, kuris vadinamas Satapatha Brahmana, parašyta: “Prana yra Aš (aukščiausios sąmonės) kūnas).” Kitais žodžiais, sąmonė negali egzistuoti be energijos ir prana – tai jo tarpininkas. Iš šiuolaikinio mokslo mums žinoma, kad materija yra tik energijos išraiškos forma (žiūrėti filmą Kelionė į Nanopasaulį, 1994). Todėl mes galime sakyti, kad prana reiškia energiją. Be pranos sąmonė būtų pilnai negebanti išreikšti save materialiame pasaulyje, o prana be sąmonės būtų nevaldoma.… skaityti daugiau


Diafragminis kvėpavimas

Visi mūsų judesiai reikalauja įtampos, tačiau kai žmogus negali grįžti iš raumenų ir mentalinės įtampos į atsipalaidavimo būseną, pas jį atsiranda stresas. O su metais besikaupiantis stresas gali iššaukti silpną, paviršutinišką impulsyvų kvėpavimą viršutine plaučių dalimi, kas vėliau priveda prie chroniško pervargimo ir nervinės sistemos nusilpimo. Silpnas ir neteisingas kvėpavimas, savo ruožtu veda į stresą ir depresijos išvystymą. Visa tai sukuria pagrindą ligoms ir organizmo sistemos sutrikimų.

Žmogaus organizme yra daugiau nei 400 skirtingų raumenų, individualių pagal sandarą ir kiekį. Kai kurie iš jų yra pastoviame aktyvume. Vienas iš tokių – diafragma, kuri yra plona pertvara, atskirianti liemenį į dvi dalis – krūtinės ląstą ir pilvo sritį. Dėka dinamiško diafragmos darbo vyksta kvėpavimo, virškinimo, kraujotakos procesai.… skaityti daugiau


Pilnas jogų kvėpavimas

Pilnas jogų kvėpavimas

Egzistuoja trys pagrindiniai kvėpavimo būdai: kvėpavimas pilvu arba kvėpavimas diafragma, kvėpavimas krūtine ir raktikaulinis kvėpavimas. Normalus įprasto žmogaus kvėpavimas yra pilvo ir krūtinės kvėpavimo derinys. Kvėpavimas trimis plaučių dalimis vadinamas pilnas jogų kvėpavimas. Kvėpavimas pilvu vyksta, kai diafragmos poveikis didėja ir sumažėja krūtinės ląsta, o kvėpavimas krūtine ir raktikaulinis kvėpavimas atliekamas dėl krūtinės ląstos išplėtimo ir susitraukimo.

Diafragma atskiria plaučius nuo pilvo srities ir teisingai atliekama aprūpina efektyviausią kvėpavimo tipą, kurio metu vieno ir to paties oro kiekis naudoja mažiausią kiekį pastangų.

Šį kvėpavimo būdą verta kryptingai tobulinti kasdieniame gyvenime, nes tai yra pats natūraliausias ir efektyviausias metodas. Kai atsiranda įtampa, negatyvūs įpročiai, neteisinga poza ir aptempti rūbai, prarandamas gebėjimas atlikti šį kvėpavimą ir mums tenka atsimokėti už tai.… skaityti daugiau


Plavini pranajama. Ryjantis kvėpavimas

Plavini pranajama

Kai vidinė pilvo dalis pilnai sukaupta oro, tu gali plaukioti, kaip lotoso lapas ant vandens.

„Plavana“ reiškia „plaukti“. Hatha-jogos tekstai teigia, kad plavini-pranajama suteikia galimybę žmogui laikytis ant vandens paviršiaus (gulėti ant vandens). Tai neįprasta pranajamos forma, kuri primena vatsara-dhauti, išskyrus tai, kad oras užlaikomas skrandyje ir žarnyne ir iš karto nėra išstumiamas. „Hatharatnavali“ tai vadinasi bhudžangi-mudra. Šios pranajamos retai mokina ir mažai kas apie ją rašo. Tai praktika, kuri įprastai perduodama nuo guru – mokiniui.

Technika

Sėskite į meditatyvinę padėtį ir pasiruoškite pranajamai. Įkvėpimas gali būti atliekamas vienu ar dviem būdais. Jeigu įkvėpiate lėtai per abi šnerves ir praryjate orą į skrandį arba praryjate per burną kaki mudroje, tai yra sutraukę lūpas į varnos snapo formą.… skaityti daugiau


Murčha pranajama. Apmirštantis kvėpavimas

Murčha pranajama - apmirštantis kvėpavimas

Murčh reiškia „užgesinti, prarasti sąmonę“ arba „apmirti“. Skaitosi, kad šios pranajamos dėka atsiranda sąmoningo sąmonės nebuvimo patyrimas, tačiau ji turi būti įvaldoma vadovaujant ekspertui. Kitas raktinis žodis, murčha reiškia „išsiplėsti“, „paplisti ir sutirštėti“. Tai susiję su tuo, kad šios pranajamos tikslas yra sąmonės išplėtimas ir išsaugotos pranos sukaupimas.

Egzistuoja du šios praktikos atlikimo būdai. Čia joje įtraukta džalandhara bandha, tačiau „Gheranda Samhitoje“ jos nėra.

Technika 1

1. Atsisėskite į padmasaną arba sidhasaną (sidha joni asaną) ir pasiruoškite pranajamai.

2. Padėkite delnus ant kelių ir užmerkite akis.

3. Lėtai ir giliai įkvėpkite per nosį.

4. Atlikite kumbhaką su džalandhara bandha ir šambhavi mudra.

5. Darykite kvėpavimo užlaikymą netgi ilgiau nei jums komfortiška.… skaityti daugiau


Samaveta pranajama

Samaveta pranajama

Mūsų viduje egzistuoja įvairios energijos formos, kurios persmelkia ir supa mūsų kūną. Jos glaudžiai susijusios su mūsų sveikata, mąstymu ir tuo, kaip mes reaguojame į išorinį pasaulį. Kai kurios iš šių energijos rūšių gerai žinomos: nervinė energija, cheminė energija ir kitos. Egzistuoja ir kitokios energijos rūšys, kurių įprastai dauguma žmonių nesuvokia kasdieniame gyvenime. Pranajamos praktika paskira harmonizuoti ir nukreipti būtent šias subtilias formas lygiai kaip ir gerokai grubesnes energijos formas. Šių energijų valdymui (pranoms) naudojamas netiesioginis metodas: kvėpavimo valdymas ir manipuliavimas, nors energijos valdymas, kurią gauname iš deguonies kvėpavimo proceso metu atliekamas netiesiogiai. Šiame straipsnyje mes aprašysime vieną iš paprasčiausių pranajamos praktikų, kuri vadinama samaveta pranajama.

Išvertus iš sanskrito žodis „samaveta“ reiškia „katu“.… skaityti daugiau