Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Pranajama

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Pilnas jogų kvėpavimas

Pilnas jogų kvėpavimas

Egzistuoja trys pagrindiniai kvėpavimo būdai: kvėpavimas pilvu arba kvėpavimas diafragma, kvėpavimas krūtine ir raktikaulinis kvėpavimas. Normalus įprasto žmogaus kvėpavimas yra pilvo ir krūtinės kvėpavimo derinys. Kvėpavimas trimis plaučių dalimis vadinamas pilnas jogų kvėpavimas. Kvėpavimas pilvu vyksta, kai diafragmos poveikis didėja ir sumažėja krūtinės ląsta, o kvėpavimas krūtine ir raktikaulinis kvėpavimas atliekamas dėl krūtinės ląstos išplėtimo ir susitraukimo.

Diafragma atskiria plaučius nuo pilvo srities ir teisingai atliekama aprūpina efektyviausią kvėpavimo tipą, kurio metu vieno ir to paties oro kiekis naudoja mažiausią kiekį pastangų.

Šį kvėpavimo būdą verta kryptingai tobulinti kasdieniame gyvenime, nes tai yra pats natūraliausias ir efektyviausias metodas. Kai atsiranda įtampa, negatyvūs įpročiai, neteisinga poza ir aptempti rūbai, prarandamas gebėjimas atlikti šį kvėpavimą ir mums tenka atsimokėti už tai.… skaityti daugiau


Plavini pranajama. Ryjantis kvėpavimas

Plavini pranajama

Kai vidinė pilvo dalis pilnai sukaupta oro, tu gali plaukioti, kaip lotoso lapas ant vandens.

„Plavana“ reiškia „plaukti“. Hatha-jogos tekstai teigia, kad plavini-pranajama suteikia galimybę žmogui laikytis ant vandens paviršiaus (gulėti ant vandens). Tai neįprasta pranajamos forma, kuri primena vatsara-dhauti, išskyrus tai, kad oras užlaikomas skrandyje ir žarnyne ir iš karto nėra išstumiamas. „Hatharatnavali“ tai vadinasi bhudžangi-mudra. Šios pranajamos retai mokina ir mažai kas apie ją rašo. Tai praktika, kuri įprastai perduodama nuo guru – mokiniui.

Technika

Sėskite į meditatyvinę padėtį ir pasiruoškite pranajamai. Įkvėpimas gali būti atliekamas vienu ar dviem būdais. Jeigu įkvėpiate lėtai per abi šnerves ir praryjate orą į skrandį arba praryjate per burną kaki mudroje, tai yra sutraukę lūpas į varnos snapo formą.… skaityti daugiau


Murčha pranajama. Apmirštantis kvėpavimas

Murčha pranajama - apmirštantis kvėpavimas

Murčh reiškia „užgesinti, prarasti sąmonę“ arba „apmirti“. Skaitosi, kad šios pranajamos dėka atsiranda sąmoningo sąmonės nebuvimo patyrimas, tačiau ji turi būti įvaldoma vadovaujant ekspertui. Kitas raktinis žodis, murčha reiškia „išsiplėsti“, „paplisti ir sutirštėti“. Tai susiję su tuo, kad šios pranajamos tikslas yra sąmonės išplėtimas ir išsaugotos pranos sukaupimas.

Egzistuoja du šios praktikos atlikimo būdai. Čia joje įtraukta džalandhara bandha, tačiau „Gheranda Samhitoje“ jos nėra.

Technika 1

1. Atsisėskite į padmasaną arba sidhasaną (sidha joni asaną) ir pasiruoškite pranajamai.

2. Padėkite delnus ant kelių ir užmerkite akis.

3. Lėtai ir giliai įkvėpkite per nosį.

4. Atlikite kumbhaką su džalandhara bandha ir šambhavi mudra.

5. Darykite kvėpavimo užlaikymą netgi ilgiau nei jums komfortiška.… skaityti daugiau


Samaveta pranajama

Samaveta pranajama

Mūsų viduje egzistuoja įvairios energijos formos, kurios persmelkia ir supa mūsų kūną. Jos glaudžiai susijusios su mūsų sveikata, mąstymu ir tuo, kaip mes reaguojame į išorinį pasaulį. Kai kurios iš šių energijos rūšių gerai žinomos: nervinė energija, cheminė energija ir kitos. Egzistuoja ir kitokios energijos rūšys, kurių įprastai dauguma žmonių nesuvokia kasdieniame gyvenime. Pranajamos praktika paskira harmonizuoti ir nukreipti būtent šias subtilias formas lygiai kaip ir gerokai grubesnes energijos formas. Šių energijų valdymui (pranoms) naudojamas netiesioginis metodas: kvėpavimo valdymas ir manipuliavimas, nors energijos valdymas, kurią gauname iš deguonies kvėpavimo proceso metu atliekamas netiesiogiai. Šiame straipsnyje mes aprašysime vieną iš paprasčiausių pranajamos praktikų, kuri vadinama samaveta pranajama.

Išvertus iš sanskrito žodis „samaveta“ reiškia „katu“.… skaityti daugiau


Čandra bhedana pranajama

Čandra Bhedana pranajama

Čandra reiškia „mėnulis“, „bhid“ – šaknis, „bhedana“ reiškia prasismelkti, praeiti per kažką. Čandra Bhedana pranajamoje visi įkvėpimai atliekami per kairę šnervę o visi iškvėpimai – per dešinę. Nervas kairėje pusėje vadinasi Ida Nadi arba Čandra Nadi. Nervas dešinėje nosies pusėje vadinasi Pingala Nadi arba Surja Nadi. Praninė energija įkvėpimo metu praeina per Ida arba Čandra Nadi, o iškvėpimo metu – per Pingalą arba Surja Nadi.

Energija kairiajame kanale skaitosi šalta, mėnulio („čandra“ sanskrite reiškia „mėnulis“). Kai šis kanalas aktyvus, žmogus linkęs į introspekcijas, apmąstymus, kontempliaciją]. Čandra Nadi Pranajama – tai pratimas kairiojo energetinio kanalo išvalymui ir energijos srautų aktyvavimui jame.

Atlikimo technika

1. Pradinė padėtis – bet kokia patogi meditatyvinė poza: Sidhasana, Virasana arba Padmasana.… skaityti daugiau


Surja Bhedana pranajama

Surja Bhedana pranajama

(48) „Patogiai atsisėdęs jogas turi užsifiksuoti šioje padėtyje ir lėtai įkvėpinėti orą per dešinę šnervę“.

(49) „Tuomet turi būti atliekamas kvėpavimo užlaikymas, kol oras neprasiskverbs į plaukų šaknis ir nagų galiukus. Tuomet eina lėtas iškvėpimas per kairę šnervę“.

(50) „Surjabhedana puiki kaukolės išvalymui ir vėjo došos disbalanso pašalinimui. Ji taip pat sunaikina kirminus. Ji turi būti atliekama vėl ir vėl.“

Surja reiškia „Saulė“. Į taip pat priskiriama pingala nadi. Žodis bheda turi tris reikšmės: „paslaptis“, „atskyrimas“ ir „persmelkti, pasiekti“. Šioje pranajamoje dėl oro įkvėpimo per dešinę šnervę aktyvuojama pingala nadi. Suryabhedana prasismelkia į pingalą ir aktyvuoja šiame nadi gyvybinę pranos energiją.

Technika 1

Atsisėskite į patogią meditatyvią pozą, pageidautina sidhasaną (sidha joni asaną).… skaityti daugiau


Bramari pranajama

Bramari pranajama. Dūzgiančios bitės kvėpavimas

Greitai įkvėpk orą, skleisdamas stiprų garsą, kaip bitės dūzgimas ir lėtai iškvėpk skleisdamas gerokai tylesnį dūzgiantį bičių motinėlės garsą. Šios praktikos dėka praktikuojantis tampa jogų viešpačiu, o jo protas panyra į palaimą.

Tai bramari, „dūzgiančios bitės“ pranajama, taip pavadinta todėl, kad garsas, kurį skleidžiate kvėpavimo metu primena juodosios bitės dūzgimo garsą.

Bramari pranajama: įvairios atlikimo technikos

Techniką 1

1. Sėskite į bet kurią patogią meditatyvinę pozą, atpalaiduokite kūną ir praktikuokite kaja sthairjam.

2. Visos praktikos metu laikykite akis užmerktas. Lėtai ir giliai įkvėpkite per nosį, įsiklausydami į kvėpavimo garsą.

3. Uždenkite ausis rodomaisiais arba viduriniais pirštais prispaudę vidurinę išorinę gumburėlio dalį ausies kriauklės prie ausies angos.

4. Tokiu būdu uždarę ausis iškvėpkite, sukurdami gilų švelnų dūzgiantį garsą.… skaityti daugiau


Sitali (šitali) pranajama

Sitali (šitali) pranajama

Hatha-joga Pradipika aprašo šią pranajamą taip:

(57) Išmintingas įkvėpia orą per liežuvį ir praktikuoja kumbhaką kaip (aprašyta) anksčiau, o tuomet iškvėpia orą per šnerves.

(58) Ši kumbhaka, vadinama šitali, išgydo padidėjusį pilvą arba blužnį ir kitas su ja susijusias ligas, pašalina karštį, tulžies perteklių, alkį ir troškulį, o taip pat aktyviai veikia prieš nuodus.

Žodis šitali reiškia „šaldantis kvėpavimas“, o taip pat reiškia ramybę ir troškimų, emocijų nebuvimą. Kaip sitkari ši pranajama specialiai skirta kūno temperatūros sumažinimui. Ši praktika ne tik šaldo ir nuramina fizinį kūną, tačiau tokiu būdu daro poveikį ir protui.

Technika 1

1. Sėskite į patogią meditatyvinę pozą, pageidautina Sidhasaną (Sidha Joni Asaną) ir užmerkite akis. Laikykite rankas ant kelių džniana-mudroje arba čin-mudroje.… skaityti daugiau


Sitkari pranajama. Švilpiantis kvėpavimas

Sitkari pranajama

Sitkari pranajamoje įkvėpimo metu sukuriamas garsas „si“ arba „sit“. Sanskrito žodis kari reiškia „tas, kuris sukuria“. Atliekant šią praktiką sukuriamas garsas „si“, o taip pat tam tikra vėsuma. Angliškai ši praktika įprastai vadinama „švilpiantis kvėpavimas“.

Technika 1

1. Sėskite į patogią meditatyvinę pozą, pageidautina sidhasaną (sidha joni asaną) ir užmerkite akis.
2. Visos praktikos metu laikykite plaštakas ant kelių arba džniana mudroje, arba čin mudroje.

3. Praktikuokite kaja sthairjam minutę arba panašų laiką.

4. Sudėkite dantis ir nesukuriant sau nepatogumo maksimaliai išveskite lūpas (į šalis).
5. Lėtai ir giliai įkvėpinėkite per sudėtus dantis (tarpelius tarp dantų).
6. Uždarykite burną įkvėpimo pabaigoje ir lėtai iškvėpkite per nosį.
7. Kartokite šį ciklą iki dvidešimties kartų.… skaityti daugiau


Bhastrika pranajama

Bhastrika pranajama

(59) Abiejų pėdų pakėlimas ant viršutinės šlaunies dalies yra padmasana, kuri sunaikina visas nuodėmes (blogą karmą).

(60) sėdint teisingai padmasanoje ir laikant kaklą ir pilvą vienoje linijoje, iškvėpinėk praną per nosį.

(61) Ir vėl orą verta greitai įkvėpti į širdies lotosą. Atitinkamai prisipildymas turi būti jaučiamas nuo širdies ir kaklo iki pat kaukolės.

(62) Tokiu būdu atliekamas vienas po kito įkvėpimas ir iškvėpimas. Judėjimas tuo metu primena kalvio dumplių darbą.
(63) Tokiu būdu kvėpavimas atliekamas su pilnu suvokimu ir kūno stabilumu. Kai kūnas pavargsta, įkvėpinėk per dešinę šnervę.

(64) Atitinkamai, kai pilvas prisipildys oro, sandariai uždaryk šnerves (ir kvėpavimą), nenaudok rodomojo ir vidurinio piršto (tai yra naudok didįjį ir bevardį pirštus, kaip nasikagra mudroje).… skaityti daugiau