Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kas yra klasikinė joga?

klasikinė joga

Šiuolaikiniame pasaulyje egzistuoja daugybė jogos mokyklų ir krypčių. Šiuolaikinis žmogus gali lengvai išsirinkti tą stilių, kuris labiausiai atitinka jo poreikius ir lūkesčius. Tačiau su kiekvienais metais stiliai vis labiau nutolsta nuo klasikinio jogos suvokimo. Kas yra klasikinė joga ir ar ji tinka pradedantiems? Tam, kad suvokti ar klasikinė joga tinka pradedantiems reikia išsiaiškinti su pačiu jogos suvokimu.

Klasikinė joga. Pratimai ar kažkas daugiau?

”Joga” verčiant iš sanskrito reiškia “susijungimas” arba “jungtis”. Pasidaro akivaizdus klausimas: koks susijungimas? Kalbant paprastais žodžiais, tai mūsų sielos ryšys su kūnu, harmonijos pasiekimas su pačiu savimi. Sąvoką “klasikinė joga” verta suprasti jos pirminiame, nepakitusiame suvokime.

Tokia, kokia ji buvo prieš daug amžių. Deja, dabar joga suvokiama, pirmiausia, kaip asanų rinkinys, kaip būdas pataisyti sveikatą arba įgauti svajonių figūrą. Pradedančiuosius nustebins faktas, kad klasikinėje jogos literatūroje praktiškai neįmanoma rasti fizinių pratimų aprašymo. Siūlome pažiūrėti pavyzdį vieno iš pačių žinomiausių ir seniausių jogos darbų – Patandžalio “Jogos-sutras”.



Patandžalio “Jogos-sutros”

Jogos-sutros skaitosi klasikinis kūrinys. Pagal įvairių specialistų vertinimus, sutros buvo užrašytos II amžiuje iki mūsų eros. Šis senovinis traktatas nepraranda savo aktualumo ir mūsų laikais. Jį aktyviai perleidžia, didelis kiekis mokytojų duoda savo sutrų komentarus, tačiau svarbiausia, kad Patandžalio sutros idealiai tiks tiems, kas tik pradėjo užsiiminėti arba daro pirmus žingsnius susipažindamas su jogos filosofija.

Išminčius Patandžalis norėjo išsaugoti jogos žinias, apibendrinti ir perduoti tiems, kas siekia pažinimo. Šiuo tikslu jis struktūrizavo visas turimas žinias apie jogą ir suvienijo jas sutrose (nedideli tekstai, atspindintys pačią klasikinės jogos esmę). Šiame darbe jūs nerasite rekomendacijų atlikti fizines praktikas, Patandžalis suvokia kūną tik kaip instrumentą, statydamas pirmoje vietoje mūsų sąmonę ir sielą. Sėkmės pasiekimui jogoje, kad būtų įgautas nušvitimas, Patandžalis siūlo praktikos nuoseklumą per aštuonis jogos laiptus.

Kiekvienas laiptas turi savo pavadinimą: jama, nijama, asana, pranajama, pratjahara, dharana, dhyana, samadhi.

Jama ir nijama – etiniai ir moraliniai jogos pagrindai. Juos verta išnagrinėti kiekvienam pradedančiam praktikuoti hatha jogą. Be moralinių orientyrų sekimo pasiekti jogoje sėkmę neįmanoma. Jama ir joje esančios taisyklės mokina gyventi harmonijoje su išoriniu pasauliu. Tai pasiekęs mokinys turi išmokti gyventi harmonijoje su savimi, praeinant nijamos laiptus. Įsitvirtinus antrame laipte, mokinys prieina prie asanų įsisavinimo.

Vaizdo įrašas. Kaip joga padeda rasti savo kelią. Andrejus Verba

Šiuolaikiniame pasaulyje dauguma pradedančiųjų pradeda užsiiminėti joga per asanas, tačiau kaip mes matome, pagal klasikinę jogą, asanos – tik trečias laiptas. Senovėje skaitė, kad iš pradžių reikia įvaldyti savo jausmus, išmokti valdyti save, o tik paskui pereiti prie fizinių pratimų. Klasikinės ir rekomenduojamos asanos įsisavinimui: Padmasana – “lotoso poza”, Sukhasana – “patogi padėtis” arba “lengva padėtis” ir Sidhasana – “tobula padėtis”.

Įvaldžius asanas, mokinys turi pradėti praktikuoti pranajamą. Pats Patandžalis rašė: Būdamas pasirinktoje asanoje, stabdyk įkvėpimo ir iškvėpimo judėjimą. Tai vadinasi pranajama”. Daugelis pradedančiųjų klaidingai mano, kad pranajama – tai kvėpavimo gimnastika. Galbūt šiuolaikinei fitneso industrijai taip, tačiau klasikinėje jogoje tai galimybė valdyti savo energiją.

Penktas laiptas, pratjahara, numato praktiko gebėjimą sąmoningai būti savo viduje. Šeštas laiptas, dharana, tai yra gebėjimas koncentruotis į atskirą objektą. Kitas laiptas – dhyana, šiame laipte jogas jaučia tik tai, į ką jis koncentruojasi. Paskutinis laiptas – samadhi. Tai nusako virš-sąmonės atsivėrimą, praktiko susiliejimą su pasauliu. Šiuolaikiniai užsiiminėjantys tokio praktikos lygio praktiškai nepasiekia.

Klasikinė joga pradedantiems

Ką daryti tiems, kas nusprendė eiti klasikinės jogos keliu? Kaip pradėti užsiiminėti namuose? Ar yra klasikiniai kompleksai?

Pirma sąlyga yra susipažinimas su etiniais ir moraliniais jogos principais (jama, nijama). Tas, kuris pradeda eiti jogos keliu, turi taikyti juos savo gyvenime, siekiant maksimaliai laikytis moralinių principų. Tačiau turint mintyje, kad šiuolaikinio žmogaus gyvenimo ritmas turi laukinį greitį – paraleliai įsisavina klasikines asanas. Jeigu jūs jau užsiiminėjate klube, tai galimybė sukurti naminę praktiką leis jums įsitvirtinti jogos kelyje.

Jūsų pirmame namų praktikos komplekse turi būti mankštą. Treniruotis galima tik prieš tai sušildžius kūną, tada pridėti kompleksą Padmasanos įsisavinimui. Jūsų pirmi užsiėmimai neturi būti ilgi, jogos tikslas ne tame, kad jus išvarginti, o tame, kad padėti jums tapti pilnaverte asmenybe. Pradėkite nuo 30-40 minučių, tačiau darykite tai reguliariai. Bet kokią praktiką užbaikite šavasana. Jūsų pirmas kompleksas turi būti paprastas ir saugus.

Kai jūsų kūnas bus pasiruošęs ir jūs galėsite būti meditatyvinėje asanoje nuo 10 iki 15 minučių, verta pradėti įsisavinti pranajamą. Svarbu suvokti: pranajama atliekama meditatyvinėse asanose arba sėdimoje padėtyje, su lygia nugara ir sukryžiuotomis kojomis. Pranajamą verta įsisavinti tik su patyrusio specialisto priežiūra. Neteisingas pratimų atlikimas gali privesti prie labai nemalonių pasekmių. Pradedantiems rekomenduojamas pilnas jogų kvėpavimas be užlaikymų, tai saugiausias variantas.

Kitas laiptas bus meditacija. Meditatyvinių technikų kiekis didelis, tačiau čia svarbu prisiminti, kad meditatyvinės praktikos turi būti atliekamos su kvalifikuoto instruktoriaus kontrole.

Darant išvadas, norisi priminti, kad jogos esmė ne asanose. Nesvarbu, kiek sudėtingą asaną tu gali padaryti, jeigu už kilimėlio ribų tu įžeidinėji žmones ir blogai kalbi. Nesvarbu, kaip gerai tu darai pranajamą, svarbu tai, kiek gyvoms būtybėms malonu būti su tavimi. Joga prasideda ir užsibaigia ne ant kilimėlio. Ji prasideda mūsų širdyje ir prote, o pasireiškia mūsų poelgiuose.

Vaizdo įrašas. Aštuoniapakopė jogos sistema. Anton Čudin (rusų kalba)

Straipsnio autorius Nikita Zotov.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba