Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Jogos pagrindai

Jogos praktikų savaitgalis sausio 24-25

Vegetarizmas. Filosofija ir rūšių įvairovė

Kaip pradėti medituoti

Dvasinis mokytojas - kas tai?

Jama ir Nijama. Nuo ko prasideda joga?

Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar

Vienos dienos badavimas su vandeniu: taisyklės

Jogos mokytojų kursai

Bandhos: kam jos reikalingos

Bandhos – tai vidinių suspaudimų arba užraktų derinys, skirtas sulaikyti praną arba psichinę energiją tam tikrose kūno vietose. Taip pat ir tam, kad supresuota jėga galėtų būti nukreipta ir panaudota pagal paskirtį tada, kai tai yra būtina.

Atliekant bandhas specifinės kūno dalys švelniai, tačiau galingai įsitempia ir sulaiko tame būseną. Visų pirma, tai leidžia kontroliuoti visas įvairias fizinio kūno dalis. Organai, raumenys, nervai ir fiziniai procesai masažuojami, stimuliuojami ir tampa paklusnūs praktikuojančiam. Fizinis sutraukimas arba įtampa daro ženklią įtaką psichikai (praniniam) kūnui. Įvyksta nukreipimas arba netgi pranos srauto sustojimas, kuris pastoviai teka per mūsų subtilųjį kūną. Tai tiesiogiai daro įtaką protui. Visas kūnas ir protas ateina į ramybės būseną ir darosi gebantys suvokti aukštesnes sąmonės būsenas.… skaityti daugiau


Kaip išvalyti žarnyną su vandeniu ir druska. Šanka-Prakšalana. Saulius Gadišauskas

Saulius pasakoja apie tai, kaip naudojantis organizmo valymosi technika Šanka-Prakšalana išsivalyti visą žarnyną.

Šanka-Prakšalanai – tai natūralus, susistemintas, patikimas, paprastas ir švelnus metodas, skirtas pašalinti sukauptus šlakus, toksinus ir išvalyti visą virškinamąjį traktą nuo burnos iki išangės.

Daugiau išsamios informacijos: https://www.praksalana.ltskaityti daugiau


„Namaste“ – ką tai reiškia

Namaste, bičiuliai, tai reiškia „pagarbus nusilenkimas jums“. Taip jus sutiktų Indijoje, sudėję delnus prieš krūtinę arba aukščiau.

Taip sutinkame vienas kitą ir mes, jogai, išreikšdami pagarbą tam, kas prieš mus, nulenkdami galvą prieš kiekviename žmoguje esantį „Dieviškumą“. Šis gestas taip pat yra ir pas budistus, ir kitose tradicijose.

Atsigręžkime į istoriją, senovinius raštus ir indų kultūrą, kad detaliai sužinoti apie tokį paprastą ir kasdienį, tačiau tuo pat metu gilų – dvasinį gestą.

Ką reiškia „Namaste“?

Namaste – tai ypatingas sudėtų rankų ženklas, žaidžiantis svarbią rolę kiekvienam Indijos, Nepalo, Himalajų gyventojui ir daugeliui kitų.

Kas žino, galimai, Namaste gerokai senesnis už indų kultūrą, tiek jis natūralus kiekvienam žmogui. Panašus gestas naudojamas ir kitose šalyse.… skaityti daugiau


Jogos praktika esant venų varikozei

Šiame straipsnyje mes panagrinėsime venų varikozės atsiradimo priežastis ir jogos rekomendacijos šio susirgimo profilaktikai, situacijos gerinimui.

Kas yra venų varikozė

Venų varikozė – liga, paplitęs susirgimas, kuris pasireiškia venų kraujagyslių deformacija ir veninių klapanų darbo sutrikimu, kas priveda prie pablogėjusio veninio kraujo tekėjimo.

Vystantis venų varikozei, galimos pasekmės

 • Kraujagyslių sienelių struktūros pokyčiai – jos ištempimas, kas turi negrįžtamas pasekmes.
 • Kraujo tekėjimo pokyčiai – jo sulėtėjimas arba netvarkingas tekėjimas. Sulėtėjus kraujo tėkmei, jis gali tirštėti, kas gali privesti prie trombų atsiradimo.
 • Bendras medžiagų apykaitos pablogėjimas maitinant organus ir audinius.

Kaip įvyksta veninio kraujo grįžimas

Arterinis kraujas neša audiniams deguonį ir grįžta į širdį per venas „užsipilti iš naujo“. Širdies susitraukimų metu sukuriamas spaudimas, kuris judina kraują.… skaityti daugiau


Agnisara dhauti krija

Agnisara krija priskiriama prie vienos iš šatkarmų, kuri vadinasi „dhauti“. „Dhauti“ reiškia ‘vidinis valymas‘, „agnisara“ – ‘ugnies būtybė‘ („Agni“ – ‘ugnis‘, „Sar“ – ‘būtybė‘), „krija“ galima išversti kaip „sąmoningas veiksmas“. „Hatha-joga Pradipikoje“ aprašoma tik viena dhauti praktika, vastra dhauti, kurios pagrindas – vidinis valymas ryjant materiją (bintą). Agnisara dhauti verta ieškoti „Gheranda-samhitoje“, kur aprašytos ir kitos vidinio valymo technikos. Šiame tekste ši praktika aprašoma taip: „glaudžiai prispausk bambos mazgą prie stuburo (įtraukinėdamas pilvą) 100 kartų. Tai – Agnisara Dhauti, kuri atneša jogui sėkmę praktikoje, pašalina skrandžio ligas ir sustiprina virškinimo ugnį“. Taigi, panagrinėkime viską iš eilės.

Agnisara krijos atlikimo efektas

Agnisara dhauti krija – labai naudinga technika. Visų pirma, neverta pamiršti, kad ji yra vienas iš valančiųjų pratimų, tai yra pagerina organizme susikaupusių nuodų šalinimą, varinėja užsistovėjusį kraują, gerina žarnyno peristaltiką ir sudaro palankias sąlygas pilnam skrandžio ir žarnyno išvalymui.… skaityti daugiau


Stovėjimas ant vinių: nauda ir žala

„Ligos ateina taip greitai, kaip krenta siena, o išeina taip lėtai, kaip išsivynioja šilkas“ – teigia senovinė rytų išmintis. Bėda tame, kad bet kokia liga iš pradžių pasireiškia energetiniame lygyje ir tokioje būsenoje gali progresuoti ilgus metus. Tik kai organizme esantis disbalansas pasiekia savo piką, liga išeina į fizinį lygį ir žmogui tampa pastebima. Dažniausia ją galima pastebėti jau ankstyvuose etapuose – ji visada prasideda nuo disbalanso pasaulėžiūroje ir/arba žmogaus energetikoje. Į bet kokios ligos gydymą verta prieiti ne tik iš fizinio požiūrio taško. Yra dar vienas geras posakis: „Gydyti žmogų tabletėmis – tai tas pats, kas tepti „zelionką“ lovos kojas, ant kurių guli sergantysis“. Tik tas skirtumas, kad tokia procedūra, skirtingai nuo šiuolaikinių farmaceptinių priemonių, bent jau neatneš žalos.… skaityti daugiau


Pasiruošimas jogos mokytojų kursams: literatūra

Mes dažnai gauname klausimus iš tų, kas planuoja praeiti jogos mokytojų kursus apie tai, kokią literatūrą reikia perskaityti, kad pasiruošti kursui. Mes siūlome jums susipažinti su populiariausiomis ir prieinamomis knygomis, kurios padės ne tik pasiruošti mokymams, tačiau ir tiesiog praplės pasaulėžiūrą ir pagilins žinias apie jogą.

Rekomenduojama literatūra, kad pasiruošti jogos mokytojų kursams (rusų kalba):

 1. „Mahabharata“. Visus šio epo tomus rasti pakankamai sudėtinga. Todėl pageidaujama perskaityti jį bent trumpoje versijoje (knyga vadinasi „Mahabharata“, 384 psl., leidėjas „Azbuka klasika“) arba pažiūrėti serialą Mahabharata.
 2. „Ramajana“. Spausdintame pavidale pilno šios knygos vertimo nėra. Publikuoti Ramajanos tekstai.
 3. „Hatha-Joga Pradipika“.
 4. „Joga-sutros“ Patandžali. 11 vertimų + Svami Satjananda Sarasvati arba B. K.
skaityti daugiau

Žmogaus energijos praradimo priežastys ir jos sukaupimo būdai

Detaliau apie tai, kas yra fizinis, praninis, astralinis ir mentalinis kūnai – jūs galite perskaityti šiame straipsnyje.

Pagrindinės energijos praradimo priežastys fizinio kūno lygmenyje:

 • Energiją eikvojančios pozos: kūprinimasis, arba bereikalingas kūno padėties atpalaidavimas.
 • Ligos, ypatingai lėtinės ir lydimos skausmų arba kokių nors negatyvių efektų.
 • Nesąmoningi raumenų užspaudimai, spazmai.
 • Staigūs ir chaotiški judesiai, nesąmoningai kopijuojantys šalia esantį energetinį vampyrą: dauguma diskotekos šokių, nesąmoningas kito žmogaus eisenos ir kūno pozos kopijavimas.

Pagrindinės energijos praradimo priežastys praninio kūno lygmenyje:

 • Neteisingas kvėpavimas: neritmingas kvėpavimas, įkvėpimas ilgesnis už iškvėpimą (normoje turėtų būti atvirkščiai), kvėpavimas per burną ir t.t.
 • Kontakto su gamta ir grynu oru nebuvimas.
 • Susitapatinimas su sumažėjusio energetinio žvalumo (tonuso) būsena ir įspūdis, kad silpnumas tęsis amžinai.
skaityti daugiau

Sąmonės ir kūno švara. Šaučia. Nijama. Rimantas Genys

Turima omenyje žmogų supančios aplinkos švara, kūno ir drabužių švara, o taip pat sąmonės, minčių ir žmogaus vidinio pasaulio švara. Kitaip tariant, žmogus turi dėti pastangas, palaikant švarą, ramybę ir aiškumą trijuose lygmenyse – fiziniame, energetiniame ir dvasiniame.… skaityti daugiau


Kaip joga padeda rasti savo kelią. Andrejus Verba

Šiame vaizdo įraše Andrejus Verba pasakoja apie skirtingus mūsų gyvenimo aspektus: apie mitybą, apie santykius su artimais žmonėmis, apie darbą su energiją, apie jogos užsiėmimų vedimą ir apie daugelį kitų dalykų. Kiekviena iš šių sferų savaip svarbi, vienos iš jų formuojasi, o kitos stipriai keičiasi, kai žmogus pradeda užsiiminėti joga.… skaityti daugiau