Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Jogos pagrindai

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Jogos meistrai

Copy of Copy of Copy of Copy of Green modern Travelling Youtube Thumbnail (4)

Indija užaugino daugybę žinomų jogos meistrų, kurie dalinosi savo žiniomis ir patirtimi visame pasaulyje. Šiame straipsnyje mes panagrinėsime gerai žinomų jogos mokytojų gyvenimus, kurių veikla padarė jogai pozityvų poveikį visame pasaulyje.

Tirumalai Krišnamačarija: Šiuolaikinės jogos tėvas

Tirumalai Krišnamačarija (1888-1989) buvo vienas iš svarbiausių mokytojų, kuris atgaivino hatha jogą. Jo gilios jogos, ajurvedos ir sanskrito žinios padėjo pagrindą šiuolaikinės jogos atsiradimui. Jo mokymai padarė didžiulį poveikį pasaulinei jogos bendruomenei.

Tirumalai Krišnamačarija buvo išsilavinęs įvairiose srityse, įskaitant jogą, filosofiją, sanskritą, logiką ir gramatiką. Jis mokėsi pas kelis gerbiamus mokytojus, įskaitant savo tėvą, kuris buvo patyręs mokslininkas ir jogas. Būdamas jaunas Krišnamačarija ėmėsi dvasinių ieškojimų, keliavo į Himalajus, kur mokėsi pas legendinį jogą Ramamohaną Brahmačari daugiau nei septynerius metus.… skaityti daugiau


Satja. Tiesos principas

Satja. Tiesos principas

Satja – tai vienas iš jogos principų, kuris nurodo praktikui sakyti ir daryti tiesą, būti sąžiningam, teisingam su savimi ir kitais. Šis principas yra aprašytas Patandžalio jogos sūtrose.

Vienas iš klasikinių jogos šaltinių Hatha joga pradipika teigia: “Jeigu pas jus yra įprotis apgaudinėti ir kvailinti kitus, tai su laiku jūs patys pradėsite tikėti savo melu” – t.y. gyvensite iliuzijose.

Tiesos principo laikymasis suteikia pasitikėjimą savimi ir vidinę jėgą. Pradedi atskirti kas gerai, kas blogai, tiesą nuo melo. Atsiranda stiprybė galvoti, kalbėti ir elgtis teisingai.

Kai apgaudinėjame ar meluojame kitiems, formuojame iliuzijas sau ir aplinkiniams.

Verta pabrėžti, jog kai meluojame kitiems ar juos apgaudinėjame, tai pirmi, kurie nuo to kenčiame – esame mes patys.… skaityti daugiau


Kaip veikia žmogaus energetika. Pagrindai

Kaip veikia žmogaus energetika. Pagrindai

Energija. Ji pasireiškia ne tik šiluma arba šviesa. Taip pat egzistuoja gerokai subtilesnė substancija, kuri jogoje vadinama sanskrito žodžiu „prana“.

Prana persmelkia visą mūsų kūną. Pagal tokį jogos tekstą, kaip „Hatha-joga pradipika“, prana juda mūsų kūne per 72 000 kanalų. Iš jų pagrindiniai kanalai yra trys: ida, pingala ir sušumna. Priklausomai nuo to, per kokį kanalą teka energija, žmogus išreikš vienas ar kitas savybes. Energijos tekėjimas vienu ar kitu kanalu nustato kokioje „gunoje“ (materialios prigimties savybėje) bus žmogus.

Jeigu energija teka per dešinį (saulės) kanalą, toks žmogus bus troškimo gunoje. Tai dažnai pasireiškia chaotiška aktyvia veikla, kuri, kaip taisyklė, finale neatneša jokios objektyvios naudos, apart beprasmiškos sumaišties. Jeigu energija tekęs per kairįjį (mėnulio) kanalą, žmogus bus neišmanymo gunoje.… skaityti daugiau


Ašvini-mudra: Atlikimo technika

Ašvini-mudra. Atlikimo technika

Paminėjimai klasikiniuose jogos tekstuose

Verčiant iš sanskrito „ašvini-mudra“ verčiama kaip „arklio gestas“. Mudra taip vadinama todėl, kad sąmonėje sukelia besituštinančio arklio vaizdinį. Iš esmės mudra yra analinio sfinkterio raumens sutraukimas. Šios mudros aprašymas yra „Hatha-joga pradipikos“ tekste, kur kalbama apie tai, kad verta atskirti dvi technikas: ašvini-mudrą ir mula-bandhą akcentuojant dėmesį į tai, kad praktikuojant paskutinę nereikia suspausti anuso.

Dar vienas klasikinis hatha-jogos tekstas, kuriame paminima ši mudra:

3.82 Sutrauk galinio išėjimo raumenį, o paskui atpalaiduok jį. Kartok tai. Tai – Ašvini-mudra, prabudinanti Šakti

Gheranda Samhita

Svami Šivananda savo darbe „Joga-terapija“ apibūdina ašvini-mudrą kaip ritmišką analinio sfinkterio sutraukimą. Jis rašo apie tai, kad šie judesiai pakelia praną į viršų per visus liemens kanalus ir netgi per visus vidinius organus valant ir stiprinant organizmą.… skaityti daugiau


Khečari-mudra: atlikimo technika ir nauda

Khečari mudra. Atlikimas ir nauda

Prieš pradedant praktikas galima išgirsti žodžius: „Liežuvis į khečari-mudrą. Pasiruošiame praktikai…“. Pradedančiajam praktikui nepatogu atitraukti mokytoją ir grupę, kad užduotų klausimą. Po praktikos užsiiminėjantys skuba asmeniniais reikalais ir klausimas pasilieka užmirštas iki kito užsiėmimo, o tuomet viskas kartojasi.

Egzistuoja ir kita praktikų kategorija, kurie įvaldo jogos pagrindus savarankiškai ir jiems nėra pas ką kreiptis dėl patarimo. Khečari-mudra – svarbus praktikos elementas, kurį įvaldyti būtų gerai tiems, kas nori užsiiminėti gilesne jogos praktika.

Šis straipsnis yra visų pirma orientuotas į pradedančiuosius praktikus, taip pat ši medžiaga bus naudinga ir tiems, kurie „žinojo, bet pamiršo“.

Kas yra khečari-mudra

Šis pratimas yra viena iš seniausių jogos praktikų. Jis priskiriamas mudroms, kurių pagrindinis tikslas – perskirstyti energetinius srautus kūne.… skaityti daugiau


Mula-bandha: atlikimo technika

Mula-bandha atlikimo technika

Mula-bandha: kas tai yra

Sąvoka mula-bandha yra sąmoningas arba valingas tarpkojo raumenų suspaudimas. Iš sanskrito „bandha“ verčiama, kaip „ryšys, „grandinė“ arba „užraktas“, o „mula“ – „šaknis“, „pagrindas“. Mula-banhos veikimo principas jogoje paradoksalus: su įtemptų raumenų pagalba fiziniame lygyje įvyksta atsipalaidavimas mentaliniame ir energetiniame lygyje. Šį veiksmą galima sulyginti su postizometrinio atsipalaidavimo metodu, kur gilios įtampos nuėmimui naudojamas sustiprintas suspaudimas.

Mula-bandhos veikimo mechanizmas

Dubens raumenų sutraukimo metu į smegenis patenka impulsas, kuris aktyvuoja neuroninius centrus. Atsakomuoju signalu aktyvuojami parasimpatiniai audiniai, kas priveda prie kūno atsipalaidavimo. Taip pat daro poveikį endokrininei sistemai (hipotalamusui) ir, kaip pasekmė, emocinei būsenai: atsiranda ramybės jausmas, išeina nervinis dirglumas. Šaknies užrakto efektas yra ir gebėjimas „išrišinėti“ granthas – sąmonėje esančius psichinius mazgus.skaityti daugiau


Kas yra retrytas

Kas yra retrytas

Kaip galima suprasti tiesą už žodžių,
Jeigu kalbėti ir samprotauti
neturint asmeninės patirties?

Milarepa

Šiame straipsnyje mes pakalbėsime apie retrytą (atsiskyrimą).

Išnagrinėsime šias temas:

– Kas yra retrytas?
– Trys kančių rūšys (skausmo kančios, pokyčių kančios, viską persmelkiančios kančios).
– Žodžio retrytas reikšmė.
– Priežastys išėjimui į retrytą.
– Kokie sunkumai gali kilti retryte.
– Pagrindiniai elgesio patarimai retryto metu.
– Rezultatai ir efektai užbaigus retrytą.

Laimės, džiaugsmo, pusiausvyros ir pilnavertiškumo būsena negali pasireikšti, kol protas turi prisirišimus arba siekius pasiekti kažkokią materialią gerovę. Kiek jūs sektumėte paskui norus, kabinantis už šio gyvenimo, už minčių apie materialumą arba apie pasitenkinimus – pabaigos tam nebus. Norai kils vėl ir vėl. Darbas dėl norų yra begalinis.… skaityti daugiau


Askezės ir jų nauda

Askezės ir jų nauda

Askezė – tai savanoriškas savęs apribojimas, sulaikymas nuo to, kas suteikia žmogui malonumą. Tai savanoriškas savęs suvaržymas, kai žmogus gauna tam tikrą diskomfortą.

Savanoriškos askezės naudojamos daugelyje dvasinių tradicijų. Jų atlikimo metu žmogus stiprina savo protą, valo sielą, tampa geresne savo paties versiją. Askezės transformuoja grubią energiją į subtilią.

Jogoje askezė yra įvardinama, kaip vienas iš Nijamos principų Tapas – vidinė ugnis, karštis, energija, kuri išsiskiria askezės atlikimo metu. Darydamas askezes žmogus įgauna tapasą – universalią energiją, kurią gali panaudoti asmeniniam ir aplinkinio pasaulio tobulėjimui.

Senovėje su askezių pagalba praktikai keisdavo išorinį pasaulį, savo vidinį pasaulį. Senovės epuose Mahabharatoje, Ramajanoje aprašomos įvairios žmonių ir demonų askezės, kurių atlikimo metu jie įgaudavo tapasą, kuris pildydavo jų norus, galias.… skaityti daugiau


Energetiškai stiprios jėgos vietos ir jogos praktika

Jėgos vietos ir jogos praktika

Jogos kelias yra ypač įdomus ir įtraukiantis. Tie, kurie pradėjo juo eiti, sutiks, kad kiekviena gyvenimo sekundė tampa praktika ir atveria gyvenimą ir aplinką absoliučiai iš kitos pusės, ne tik iš vienos. Tačiau ir čia sutinkami savi sunkumai, verčiantys praktiką imtis įvairių būdų, padedančių kaip įmanoma stabiliau judėti asmeninio tobulėjimo ir tarnystės kelyje visų gyvų būtybių gerovei. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime keletą variantų, kur keliauti praktikui, kad efektyviausiai atstatyti energiją.

Dažnai pradedantys praktikai susiduria su problema, jog jų nesupranta aplinkiniai. Tai absoliučiai natūralus procesas, nes žmogus pradeda keistis ir kaip pasekmė keistis tenka aplinkiniams, kurie ne visada tam pasiruošę. Tai yra viena iš pagrindinių kliūčių pradiniame jogos kelio etape. Tačiau įveikus barjerą giminaičių, senų „draugų“ ir pažįstamų priekaištų formoje ir jau susitaikius su tuo, kad toliau teks eiti vienam, aplinkui pradeda vykti stulbinantys pokyčiai: giminaičiai staiga pradeda atsižvelgti į tavo mitybos poreikius, draugai vis labiau domisi tavo gyvenimo būdu arba tiesiog „atkrenta.… skaityti daugiau


Didingieji jogai: Buda Šakjamuni, Padmasambhava, Tilopa Naropa, Marpa, Milarepa, Eše Cogial, Mandarava, Mačig Labdron

Didingieji jogai Buda Šakjamuni, Padmasambhava, Tilopa Naropa, Marpa, Milarepa, Eše Cogial, Mandarava, Mačig Labdron

Šiame straipsnyje surinkti trumpi mūsų epochos didingųjų jogų gyvenimo aprašymai.

Mes pabandysime čia parodyti šias žinomas asmenybes, kad visi, kas domisi dvasiniu tobulėjimu galėtų gauti įkvėpimą gerokai gilesniam asmeninio tobulėjimo medžiagos studijavimui.

Detaliai sužinoti apie jų veiklą, tikslus, tarnystės žmonėms būdus ir tobulėjimo metodus asmeninio tobulėjimo kelyje jūs galite sužinoti iš knygų, kuriose aprašyti jų gyvenimų aprašymai arba mūsų skiltyse „Joga“ ir Budizmas“.

Buda Šakjamuni (Gautama)

Gyveno nuo 566 iki 485 metų prieš mūsų erą centrinėje šiaurinės Indijos dalyje. Buda gimė turtingoje aristokratų šeimoje iš karių kastos Šakjų valstybėje, kurios sostinė Kapilavastu, esanti ant dabartinės Indijos ir Nepalo ribos. Budistiniuose tekstuose galima rasti aprašymą nuostabaus Budos prasidėjimą sapne, kuriame baltas dramblys su šešiomis iltimis įeina į šoną karalienei Majadevei, o taip pat išminčiaus Asitos pranašystę apie tai, kad berniukas taps arba didingu valdovu, arba didingu išminčiumi.… skaityti daugiau