Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Jogos pagrindai

Vegetarizmas. Filosofija ir rūšių įvairovė

Kaip pradėti medituoti

Dvasinis mokytojas - kas tai?

Jama ir Nijama. Nuo ko prasideda joga?

Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar

Vienos dienos badavimas su vandeniu: taisyklės

Jogos mokytojų kursai

Jogos praktika esant venų varikozei

Šiame straipsnyje mes panagrinėsime venų varikozės atsiradimo priežastis ir jogos rekomendacijos šio susirgimo profilaktikai, situacijos gerinimui.

Kas yra venų varikozė

Venų varikozė – liga, paplitęs susirgimas, kuris pasireiškia venų kraujagyslių deformacija ir veninių klapanų darbo sutrikimu, kas priveda prie pablogėjusio veninio kraujo tekėjimo.

Vystantis venų varikozei, galimos pasekmės

 • Kraujagyslių sienelių struktūros pokyčiai – jos ištempimas, kas turi negrįžtamas pasekmes.
 • Kraujo tekėjimo pokyčiai – jo sulėtėjimas arba netvarkingas tekėjimas. Sulėtėjus kraujo tėkmei, jis gali tirštėti, kas gali privesti prie trombų atsiradimo.
 • Bendras medžiagų apykaitos pablogėjimas maitinant organus ir audinius.

Kaip įvyksta veninio kraujo grįžimas

Arterinis kraujas neša audiniams deguonį ir grįžta į širdį per venas „užsipilti iš naujo“. Širdies susitraukimų metu sukuriamas spaudimas, kuris judina kraują.… skaityti daugiau


Agnisara dhauti krija

Agnisara krija priskiriama prie vienos iš šatkarmų, kuri vadinasi „dhauti“. „Dhauti“ reiškia ‘vidinis valymas‘, „agnisara“ – ‘ugnies būtybė‘ („Agni“ – ‘ugnis‘, „Sar“ – ‘būtybė‘), „krija“ galima išversti kaip „sąmoningas veiksmas“. „Hatha-joga Pradipikoje“ aprašoma tik viena dhauti praktika, vastra dhauti, kurios pagrindas – vidinis valymas ryjant materiją (bintą). Agnisara dhauti verta ieškoti „Gheranda-samhitoje“, kur aprašytos ir kitos vidinio valymo technikos. Šiame tekste ši praktika aprašoma taip: „glaudžiai prispausk bambos mazgą prie stuburo (įtraukinėdamas pilvą) 100 kartų. Tai – Agnisara Dhauti, kuri atneša jogui sėkmę praktikoje, pašalina skrandžio ligas ir sustiprina virškinimo ugnį“. Taigi, panagrinėkime viską iš eilės.

Agnisara krijos atlikimo efektas

Agnisara dhauti krija – labai naudinga technika. Visų pirma, neverta pamiršti, kad ji yra vienas iš valančiųjų pratimų, tai yra pagerina organizme susikaupusių nuodų šalinimą, varinėja užsistovėjusį kraują, gerina žarnyno peristaltiką ir sudaro palankias sąlygas pilnam skrandžio ir žarnyno išvalymui.… skaityti daugiau


Stovėjimas ant vinių: nauda ir žala

„Ligos ateina taip greitai, kaip krenta siena, o išeina taip lėtai, kaip išsivynioja šilkas“ – teigia senovinė rytų išmintis. Bėda tame, kad bet kokia liga iš pradžių pasireiškia energetiniame lygyje ir tokioje būsenoje gali progresuoti ilgus metus. Tik kai organizme esantis disbalansas pasiekia savo piką, liga išeina į fizinį lygį ir žmogui tampa pastebima. Dažniausia ją galima pastebėti jau ankstyvuose etapuose – ji visada prasideda nuo disbalanso pasaulėžiūroje ir/arba žmogaus energetikoje. Į bet kokios ligos gydymą verta prieiti ne tik iš fizinio požiūrio taško. Yra dar vienas geras posakis: „Gydyti žmogų tabletėmis – tai tas pats, kas tepti „zelionką“ lovos kojas, ant kurių guli sergantysis“. Tik tas skirtumas, kad tokia procedūra, skirtingai nuo šiuolaikinių farmaceptinių priemonių, bent jau neatneš žalos.… skaityti daugiau


Pasiruošimas jogos mokytojų kursams: literatūra

Mes dažnai gauname klausimus iš tų, kas planuoja praeiti jogos mokytojų kursus apie tai, kokią literatūrą reikia perskaityti, kad pasiruošti kursui. Mes siūlome jums susipažinti su populiariausiomis ir prieinamomis knygomis, kurios padės ne tik pasiruošti mokymams, tačiau ir tiesiog praplės pasaulėžiūrą ir pagilins žinias apie jogą.

Rekomenduojama literatūra, kad pasiruošti jogos mokytojų kursams (rusų kalba):

 1. „Mahabharata“. Visus šio epo tomus rasti pakankamai sudėtinga. Todėl pageidaujama perskaityti jį bent trumpoje versijoje (knyga vadinasi „Mahabharata“, 384 psl., leidėjas „Azbuka klasika“) arba pažiūrėti serialą Mahabharata.
 2. „Ramajana“. Spausdintame pavidale pilno šios knygos vertimo nėra. Publikuoti Ramajanos tekstai.
 3. „Hatha-Joga Pradipika“.
 4. „Joga-sutros“ Patandžali. 11 vertimų + Svami Satjananda Sarasvati arba B. K.
skaityti daugiau

Žmogaus energijos praradimo priežastys ir jos sukaupimo būdai

Detaliau apie tai, kas yra fizinis, praninis, astralinis ir mentalinis kūnai – jūs galite perskaityti šiame straipsnyje.

Pagrindinės energijos praradimo priežastys fizinio kūno lygmenyje:

 • Energiją eikvojančios pozos: kūprinimasis, arba bereikalingas kūno padėties atpalaidavimas.
 • Ligos, ypatingai lėtinės ir lydimos skausmų arba kokių nors negatyvių efektų.
 • Nesąmoningi raumenų užspaudimai, spazmai.
 • Staigūs ir chaotiški judesiai, nesąmoningai kopijuojantys šalia esantį energetinį vampyrą: dauguma diskotekos šokių, nesąmoningas kito žmogaus eisenos ir kūno pozos kopijavimas.

Pagrindinės energijos praradimo priežastys praninio kūno lygmenyje:

 • Neteisingas kvėpavimas: neritmingas kvėpavimas, įkvėpimas ilgesnis už iškvėpimą (normoje turėtų būti atvirkščiai), kvėpavimas per burną ir t.t.
 • Kontakto su gamta ir grynu oru nebuvimas.
 • Susitapatinimas su sumažėjusio energetinio žvalumo (tonuso) būsena ir įspūdis, kad silpnumas tęsis amžinai.
skaityti daugiau

Sąmonės ir kūno švara. Šaučia. Nijama. Rimantas Genys

Turima omenyje žmogų supančios aplinkos švara, kūno ir drabužių švara, o taip pat sąmonės, minčių ir žmogaus vidinio pasaulio švara. Kitaip tariant, žmogus turi dėti pastangas, palaikant švarą, ramybę ir aiškumą trijuose lygmenyse – fiziniame, energetiniame ir dvasiniame.… skaityti daugiau


Kaip joga padeda rasti savo kelią. Andrejus Verba

Šiame vaizdo įraše Andrejus Verba pasakoja apie skirtingus mūsų gyvenimo aspektus: apie mitybą, apie santykius su artimais žmonėmis, apie darbą su energiją, apie jogos užsiėmimų vedimą ir apie daugelį kitų dalykų. Kiekviena iš šių sferų savaip svarbi, vienos iš jų formuojasi, o kitos stipriai keičiasi, kai žmogus pradeda užsiiminėti joga.… skaityti daugiau


Kaip išsirinkti jogos mokytoją? Rimantas Genys

Turbūt, pats svarbiausias etapas – rasti jogos mokytoją, kuris jums padės šiame kelyje. Kaip jį rasti? Galimai kažkas iš jūsų pažįstamų jau vaikšto į jogos užsiėmimus pradedantiesiems ir gali parekomenduoti Jums savo mokytoją. Galima internete išstudijuoti atsiliepimus, užsirašyti į dviejų-trijų skirtingų mokytojų užsiėmimus ir tokiu būdu išsirinkti sau tinkamą.… skaityti daugiau


Nuo ko pradėti užsiiminėti joga? Rimantas Genys

Pagal senovinius pirminius kompetetingus jogos šaltinius, yra 2 būdai, kuriais galima pradėti praktikuoti jogą:

1) Nuo Jamos ir Nijamos įvaldymo (pirmos dvi Patandžalio jogos sutrų pakopos).
2) Šatkarmų (organizmo valymosi technikų. Aprašytos Hatha Yoga Pradipikoje).… skaityti daugiau


Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar?

Šį klausimą laikas nuo laiko užduoda mūsų hatha-jogos užsiėmimų dalyviai.

Šiuolaikinėje hatha-jogoje egzistuoja daugybė skirtingų kompleksų, junginių ir vinjasų. Sunku pasakyti ar visa tai buvo tais laikais, kada mūsų pasaulyje atsirado tokie tekstai, kaip Rigveda. Ar buvo tai Patandžalio laikais?

Surya Namaskar iš tikrųjų paminimas Vedose (1-ame Taittiriyja-aranyaki skyriuje). Tačiau ten duodamas tik mantrų sąrašas ir jokie pratimai nėra aprašomi. Galima numanyti, kad Surjos šlovinimas buvo atliekamas per tam tikra jagiją, vedinį ritualą.

Su Čandra Namaskar situacija dar labiau supainiota. Jokių daugiau arba mažiau kompetetingų tekstų, nurodančių šį kompleksą, nėra, jeigu nelaikyti rankraščiais „tantrinių“, tekstų kurie buvo užrašyti mūsų amžiaus žmonių.

Gerokai vėlesnėje literatūroje (Joga-sutros Patandžali, Hatha-joga pradipika) paminėjimų apie tam tikrą Surya Namaskar sekos atlikimą (tuo labiau Čandra Namaskar) nėra.… skaityti daugiau