Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Jogos pagrindai

Hatha joga, meditacija, joga nidra ONLINE nuo sausio 4 dienos, kviečiame registruotis

Vegetarizmas. Filosofija ir rūšių įvairovė

Kaip pradėti medituoti

Dvasinis mokytojas - kas tai?

Jama ir Nijama. Nuo ko prasideda joga?

Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar

Vienos dienos badavimas su vandeniu: taisyklės

Jogos mokytojų kursai

Jogos filosofija

Filosofija – tai meilė išminčiai. Jogos filosofija – tai altruizmas ir meilė natūraliai prigimčiai.

Jogos filosofija plačiąja prasme galima vadinti mokymą apie dvasinį žmogaus tobulėjimą, kuris pas mus atėjo iš arijų civilizacijos ir išsivystė į šiandieną žinomą religinių-filosofinių mokyklų formą. Senovės ir vidurio amžiaus Indija, kuri praktiškai du tūkstantmečius yra daugeliui indų dvasingumo pasekėjų išminties pavyzdys, vedantis žmogų į aukščiausią jo gyvenimo tikslą.

Joga – tai viena iš šešių ortodoksalinių filosofinių mokyklų Indijoje, sekančių dvasines Vedų tradicijas. Nagrinėjant klasikinės jogos filosofiją, išskirsime du pagrindinius aspektus (kategorijas) kurie turi savyje esmę visko, kas egzistuoja. Tai Puruša ir Prakriti – dvasinė ir materiali substancija.

Klasikinė joga, taip pat vadinama “karališka joga” (radža joga) buvo suformuota Patandžalio panašiai 2-ame amžiuje prieš mūsų erą.… skaityti daugiau


Apranga jogai. Kaip išsirinkti?

Kiekvieną dieną joga tampa vis populiaresnė, kartu daugėja ir jogos aprangų pasirinkimas. Ruošiantis į pirmą užsiėmimą, galvoju, kiekvienas užduoda sau vieną ir tą patį klausimą: “Kokia turi būti jogos apranga, kaip ją išsirinkti?”. Jeigu dviem žodžiais, tai apranga jogai turi būti patogi, geriausią, iš natūralių medžiagų, tačiau čia yra savi niuansai.

Kas liečia patogumą, tai klausimas pakankamai individualus. Vieniems patinka prigludusi apranga, kitiems – laisvesnė. Svarbu, kad ji nevaržytų judesių, netrintų, nenukreiptų dėmesio, kitais žodžiais tariant, netrukdytų užsiiminėti.

Iš medžiagų, galima rinktis medvilnę, ji lengva, tvirta, minkšta ir lengvai prieinama. Lininiai rūbai taip pat dėkingi visais atvejais, tačiau jie ne tokie populiarūs ir šiek tiek brangesni pagal kainą. Reikia pasakyti, kad aptempta formą tikrai savo sudėtyje turi sintetines medžiagas, pavyzdžiui likrą arba elastaną.… skaityti daugiau


Trataka – meditacija pradedantiesiems

Ne paslaptis, kad dauguma šiuolaikinių žmonių dažnai jaučia tuštumą, jėgų trūkumą, depresiją, vidinį nepilnavertiškumą, vidinį nepasitenkinimą. Todėl prastėja fizinio kūno būklė, o kartu ir regėjimo organai. Paprastos ir efektyvios jogos praktikos padės subalansuoti jūsų vidinę būseną, prieiti prie vidinės harmonijos ir pusiausvyros, o taip pat atstatyti ir palaikyti regėjimą visą gyvenimą. Pakalbėsime apie trataką – meditaciją pradedantiems, o tuo pačiu akis valančią techniką.

Trataka – tai bandymas sukontroliuoti savo dėmesį ir sumažinti nekontroliuojamo proto minčių srauto lygį (vienas iš “šalutinių” tratakos efektų – regėjimo pagerinimas).

Tipinė šiuolaikinio miestiečio problema – akių nuovargis. Jį iššaukia ir ilgas darbas su kompiuteriu, prasta oro kokybė, nepakankamas išgeriamo vandens kiekis, stresas, įtampa vairuojant automobilį, neteisingas apšvietimas darbo vietoje.… skaityti daugiau


Gadža karani (kundžala)

“Skrandžio turinio išpylimas perkeliant apaną į kaklą vadinamas Gadža karani – taip tai vadina tie, kurie pasiekė žinojimo hatha-jogoje. Tokiu būdu, išmokus šią techniką, tu įgauni nadi ir čakrų kontrolę.”

Hatha-joga pradipika, 38 šloka.

Gadža karani – tai viršutinių skrandžio ir žarnyno takų valymosi technika nuo skrandžio iki burnos. Technika yra vadinamas skirtingai: kundžala arba vamana dhauti, kas reiškia “valymas vėmimu”. Kitas pavadinimas – kundžara krija arba gadža karma, kas verčiama kaip “dramblio veiksmas”, nes praktika primena tai, kaip vanduo surenka vandenį ir išmeta jį per straublį. Šiame atvejyje valymas vyksta esant tuščiam skrandžiui. Jeigu praktika atliekama po maisto (kaip taisyklė, po 2-3 valandų), tai ji vadinama vjaghra krija arba baghi krija, kas verčiama kaip “tigro veiksmas”.… skaityti daugiau


Nauli – pagrindinė valymosi technika jogoje + pakvietimas

Kas yra Nauli?

Nauli – tai praktika, kurios metu atliekamas pilvo priekinių raumenų sutraukimas ir išstūmimas. Tai giluminis, vakuuminis vidinių organų masažas. Knygoje “Gheranda Samhita” ši praktika vadinama lauliki. Žodžio šaknis reiškia “bambos siūlas/virvė”, tai yra priekinių pilvo raumenų. Jis taip pat reiškia vamzdinį indą. Lauliki kyla nuo žodžio lola, kuris reiškia “sukimas” arba “maišymas, plakimas”.

Kai priekiniai pilvo raumenys sukasi iš kairės į dešinę (prieš laikrodžio rodyklę), tai vadinasi dakšina nauli. Kai jie sukasi iš dešinės į kairę (pagal laikrodžio rodyklę), tai vama nauli. Kai raumenys sutraukti kartu ir išeina vidurinė raumenų grupė, tai madhjama nauli. Prieš bandant atlikti nauli, jūs privalote mokėti teisingai atlikti udijaną bandhą.

Priekiniai pilvo raumenys – tai du ilgi vertikalūs raumenys, išsidėstę priekinėje pilvo dalyje, kurie eina nuo taško, išsidėsčiusio po krūtinės ląstos centru šalia diafragmos iki gaktikaulio.… skaityti daugiau


Advaita vedanta. Nedualumo mokslas

“Viskas sudaryta iš tuštumos, o forma – tiršta tuštuma”. Apie tai savo laiku kalbėjo Albertas Einšteinas. Sovietų mokslinis 1994 metų leidimo filmas pavadinimu “Kelionė į nano pasaulį” (Путешествие в наномир) atveria daiktų esmę ir jų tikrąją prigimtį. Iš fizikos požiūrio taško, iš tiesų viskas praktiškai pilnai sudaryta iš tuštumos. Jeigu išnagrinėti atomą, iš kurio sudaryta viskas materialiame pasaulyje, tai detaliai jį nagrinėjant galima išsiaiškinti, kad jo šerdis sudaro praktiškai visą atomo masę. Tačiau įdomiausia, kad šerdis užima tik vieną dešimttūkstantają dalį atomo. Atitinkamai visa kita – tuštuma. Kodėl daiktai ir objektai neatrodo neegzistuojantys ir turi pakankamai tankią struktūrą? Dalykas tame, kad traukos ir atstūmimo procesai tarp atomų labai stiprūs ir todėl sudaro tankų materialių objektų matomumą.… skaityti daugiau


Išleista nauja knyga. Gheranda Samhita. Išminčiaus Gherandos mokymas

Gheranda Samhita – tai vienas iš klasikinių hatha jogos tekstų, parašytas sanskritu XVII amžiaus pabaigoje. Knygoje aprašytas jogos mokymų rinkinys, kurį išminčius Gheranda paskelbė savo mokiniui Čandai. Septynios knygos dalys mokina jogos laiptų įsisavinimo paslapčių, kurios veda į kūno išvalymą, aukščiausių samadhi būsenų pasiekimą ir sielos pažinimą.

Gheranda Samhita – vienas iš trijų svarbiausių klasikinės hatha-jogos tekstų (kartu su Hatha joga pradipika ir Šiva samhita). Jis buvo parašytas sanskritu XVII amžiaus pabaigoje ir skaitosi pilniausias iš trijų darbų, nes nurodo atliekamų jogos praktikų instrukcijas.

Knygą sudaro 340 eilučių ir jos išskirstytos į septynias dalis. Kiekvienoje dalyje duodami nurodymai jogos praktikai šlokose (eilėse). Didelė dalis Gheranda Samhitos sutelkta į valymosi praktikas – šatkarmas, kuris skiriasi nuo jogos kelio, aprašyto Jogos-sutrose išminčiaus Patandžalio ne aštuoniais, o septyniais tobulėjimo laiptais.… skaityti daugiau


Jogos žodynas. Maja

Tuštuma – daiktų esmė. Tai ne tik kai kurių Rytų religinių mokymų versija, tai – mokslinis faktas. Fizikos požiūriu viskas sudaryta iš tuštumos. Kaip sakė Albertas Einšteinas: „Viskas sudaryta iš tuštumos, o forma  – sutirštinta tuštuma“. Apie tai mes galime paskaityti ir budistų sūtrose. Populiarioje budizmo Mahajanos „Širdies sūtroje“ sakoma: „Forma yra tuštuma, o tuštuma yra forma“. Pali kanono raštuose sutinkamas ir tiesioginis Budos Šakjamunio tokio reiškinio, kaip tuštuma aprašymas: „Kaip į tuštumą žvelk į šį pasaulį. Mirties valdovas nepalies to, kuris taip žvelgia į pasaulį“.

Daiktų ir reiškinių tuštumos idėją vėliau išvystė autoritetingas budistų mokytojas Nagardžuna. Jis saugojo savo mokinius nuo sekimo įsitikinimu apie tai, kad „nieko nėra“, pavadinęs tai tokiu pat kraštutinumu, kaip ir turėti iliuziją, kad daiktai egzistuoja tokiais, kokiais mes įpratome juos matyti.… skaityti daugiau


Jogos žodynas: Ananda [palaima]

Visos gyvos būtybės vienaip ar kitaip siekia įgyti laimę ir trokšta išvengti kančių. Šis gilus siekis ne tik žmogaus, bet ir visų būtybių, netgi turinčių primityvų sąmonės lygį. Niekas netrokšta kentėti, aišku būna išimčių, bet čia jau iš psichinių nukrypimų srities. Bet žmonių problema ta, kad siekdami laimės, jie atlieka tuos veiksmus, kurie, atvirkščiai, užkerta jiems kelią į laimę. Todėl, norėdami išvengti kančių, atkakliai siekia jų. To priežastimi yra neišmanymas, kuris neleidžia žmonėms atsekti priežasties-pasekmės ryšio ir suprasti, kad vieni ar kiti veiksmai veda į kančią. Jogoje taip pat nagrinėjamas toks supratimas, kaip laimė.

„Ananda“ išvertus iš sanskrito kalbos reiškia „džiaugsmas“ arba „palaima“. Taip pat yra vertimai: „laimė“, „susižavėjimas“ ir t.t.… skaityti daugiau


Kodėl Patandžalio Joga sūtras reikia tarti sanskritu

Joga sūtros buvo sudarytos ir užrašytos išminčiaus Patandžalio maždaug prieš 2000 metų sanskrito kalba. Sanskritas – ypatinga kalba: kalba, neturinti savo rašybos, bet palikusi didžiulį palikimą tekstų, pilnų žinių, išminties ir ypatingo skambesio. Ir būtent garsas, kalba nuo senovės laikų turėjo didžiulę reikšmę. Ilgą laiką gyvavo žodinė žinių perdavimo tradicija iš tėvo sūnui, iš mokytojo mokiniui. Ir labai ilgai žmonės nenorėjo užrašinėti ant popieriaus tai, ką jie žinojo, o siekė išsaugoti būtent žodinę perdavimo tradiciją. Kodėl? Ir tam yra keletas priežasčių:

  1. Žinios,paverstos tekstu, tampa „grubesnės“. Jos jau neturi tų plonybių (subtilybių), kurias suteikia garsas ir kalba. Be pačios informacijos, kuri pateikiama mokymo procese apie reiškinius ir objektus, per garsą vyksta tos patirties perdavimas (iš esmės realizuotų žinių ir patirties), kurią turi mokytojas arba žmogus.
skaityti daugiau