Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Jogos pagrindai

Hatha joga, meditacija, joga nidra ONLINE nuo sausio 4 dienos, kviečiame registruotis

Vegetarizmas. Filosofija ir rūšių įvairovė

Kaip pradėti medituoti

Dvasinis mokytojas - kas tai?

Jama ir Nijama. Nuo ko prasideda joga?

Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar

Vienos dienos badavimas su vandeniu: taisyklės

Jogos mokytojų kursai

Išleista nauja knyga. Gheranda Samhita. Išminčiaus Gherandos mokymas

Gheranda Samhita – tai vienas iš klasikinių hatha jogos tekstų, parašytas sanskritu XVII amžiaus pabaigoje. Knygoje aprašytas jogos mokymų rinkinys, kurį išminčius Gheranda paskelbė savo mokiniui Čandai. Septynios knygos dalys mokina jogos laiptų įsisavinimo paslapčių, kurios veda į kūno išvalymą, aukščiausių samadhi būsenų pasiekimą ir sielos pažinimą.

Gheranda Samhita – vienas iš trijų svarbiausių klasikinės hatha-jogos tekstų (kartu su Hatha joga pradipika ir Šiva samhita). Jis buvo parašytas sanskritu XVII amžiaus pabaigoje ir skaitosi pilniausias iš trijų darbų, nes nurodo atliekamų jogos praktikų instrukcijas.

Knygą sudaro 340 eilučių ir jos išskirstytos į septynias dalis. Kiekvienoje dalyje duodami nurodymai jogos praktikai šlokose (eilėse). Didelė dalis Gheranda Samhitos sutelkta į valymosi praktikas – šatkarmas, kuris skiriasi nuo jogos kelio, aprašyto Jogos-sutrose išminčiaus Patandžalio ne aštuoniais, o septyniais tobulėjimo laiptais.… skaityti daugiau


Jogos žodynas. Maja

Tuštuma – daiktų esmė. Tai ne tik kai kurių Rytų religinių mokymų versija, tai – mokslinis faktas. Fizikos požiūriu viskas sudaryta iš tuštumos. Kaip sakė Albertas Einšteinas: „Viskas sudaryta iš tuštumos, o forma  – sutirštinta tuštuma“. Apie tai mes galime paskaityti ir budistų sūtrose. Populiarioje budizmo Mahajanos „Širdies sūtroje“ sakoma: „Forma yra tuštuma, o tuštuma yra forma“. Pali kanono raštuose sutinkamas ir tiesioginis Budos Šakjamunio tokio reiškinio, kaip tuštuma aprašymas: „Kaip į tuštumą žvelk į šį pasaulį. Mirties valdovas nepalies to, kuris taip žvelgia į pasaulį“.

Daiktų ir reiškinių tuštumos idėją vėliau išvystė autoritetingas budistų mokytojas Nagardžuna. Jis saugojo savo mokinius nuo sekimo įsitikinimu apie tai, kad „nieko nėra“, pavadinęs tai tokiu pat kraštutinumu, kaip ir turėti iliuziją, kad daiktai egzistuoja tokiais, kokiais mes įpratome juos matyti.… skaityti daugiau


Jogos žodynas: Ananda [palaima]

Visos gyvos būtybės vienaip ar kitaip siekia įgyti laimę ir trokšta išvengti kančių. Šis gilus siekis ne tik žmogaus, bet ir visų būtybių, netgi turinčių primityvų sąmonės lygį. Niekas netrokšta kentėti, aišku būna išimčių, bet čia jau iš psichinių nukrypimų srities. Bet žmonių problema ta, kad siekdami laimės, jie atlieka tuos veiksmus, kurie, atvirkščiai, užkerta jiems kelią į laimę. Todėl, norėdami išvengti kančių, atkakliai siekia jų. To priežastimi yra neišmanymas, kuris neleidžia žmonėms atsekti priežasties-pasekmės ryšio ir suprasti, kad vieni ar kiti veiksmai veda į kančią. Jogoje taip pat nagrinėjamas toks supratimas, kaip laimė.

„Ananda“ išvertus iš sanskrito kalbos reiškia „džiaugsmas“ arba „palaima“. Taip pat yra vertimai: „laimė“, „susižavėjimas“ ir t.t.… skaityti daugiau


Kodėl Patandžalio Joga sūtras reikia tarti sanskritu

Joga sūtros buvo sudarytos ir užrašytos išminčiaus Patandžalio maždaug prieš 2000 metų sanskrito kalba. Sanskritas – ypatinga kalba: kalba, neturinti savo rašybos, bet palikusi didžiulį palikimą tekstų, pilnų žinių, išminties ir ypatingo skambesio. Ir būtent garsas, kalba nuo senovės laikų turėjo didžiulę reikšmę. Ilgą laiką gyvavo žodinė žinių perdavimo tradicija iš tėvo sūnui, iš mokytojo mokiniui. Ir labai ilgai žmonės nenorėjo užrašinėti ant popieriaus tai, ką jie žinojo, o siekė išsaugoti būtent žodinę perdavimo tradiciją. Kodėl? Ir tam yra keletas priežasčių:

  1. Žinios,paverstos tekstu, tampa „grubesnės“. Jos jau neturi tų plonybių (subtilybių), kurias suteikia garsas ir kalba. Be pačios informacijos, kuri pateikiama mokymo procese apie reiškinius ir objektus, per garsą vyksta tos patirties perdavimas (iš esmės realizuotų žinių ir patirties), kurią turi mokytojas arba žmogus.
skaityti daugiau

Joga Nidra. Sąmoningo atsipalaidavimo praktika

Palaimintas tas, kuris nieko nežino: jis nerizikuoja būti nesuprastas. Konfucijus

Joga Nidra – terminas, sugalvotas Svamio Sarasvati (Swami Satyananda Saraswati), kad apibūdinti praktiką, kitaip vadinamą miego joga, arba joga miegui.

Ši jogos technika buvo specialiai sukurta, su tikslu padėti žmogui pažinti save iš įvairių pusių, prieiti prie pasąmonės vartų ir, įėjus pro juos, atverti tą nežinomą jėgų šaltinį pokyčiams, kurį valdyti gali kiekvienas iš mūsų, bet neturėdamas rakto negali juo pasinaudoti.

Šios praktikos dėka jūs gausite raktą, kuris atblokuos paslėptą sąmonės dalį, išvaduos nuo negatyvių energijų ir vaizdinių, padės pagrindus įvykti jūsų gyvenimo pagrindiniams pasikeitimams reikiama kryptimi.

Ši praktika – lengvai atliekama technika, kuri perprogramuoja jūsų protą. Ji paliečia ne tik išorinius sąmoningo proto aspektus, bet netgi labiau nukreipta į darbą su ta neturinčia sąmonės jūsų esybės dalimi, kurioje yra blokai, apsunkinantys sumanytos veiklos įgyvendinimą ir stabdantys savirealizaciją.… skaityti daugiau


Bandhos: kam jos reikalingos

Bandhos – tai vidinių suspaudimų arba užraktų derinys, skirtas sulaikyti praną arba psichinę energiją tam tikrose kūno vietose. Taip pat ir tam, kad supresuota jėga galėtų būti nukreipta ir panaudota pagal paskirtį tada, kai tai yra būtina.

Atliekant bandhas specifinės kūno dalys švelniai, tačiau galingai įsitempia ir sulaiko tame būseną. Visų pirma, tai leidžia kontroliuoti visas įvairias fizinio kūno dalis. Organai, raumenys, nervai ir fiziniai procesai masažuojami, stimuliuojami ir tampa paklusnūs praktikuojančiam. Fizinis sutraukimas arba įtampa daro ženklią įtaką psichikai (praniniam) kūnui. Įvyksta nukreipimas arba netgi pranos srauto sustojimas, kuris pastoviai teka per mūsų subtilųjį kūną. Tai tiesiogiai daro įtaką protui. Visas kūnas ir protas ateina į ramybės būseną ir darosi gebantys suvokti aukštesnes sąmonės būsenas.… skaityti daugiau


Kaip išvalyti žarnyną su vandeniu ir druska. Šanka-Prakšalana. Saulius Gadišauskas

Saulius pasakoja apie tai, kaip naudojantis organizmo valymosi technika Šanka-Prakšalana išsivalyti visą žarnyną.

Šanka-Prakšalanai – tai natūralus, susistemintas, patikimas, paprastas ir švelnus metodas, skirtas pašalinti sukauptus šlakus, toksinus ir išvalyti visą virškinamąjį traktą nuo burnos iki išangės.

Daugiau išsamios informacijos: https://www.praksalana.ltskaityti daugiau


„Namaste“ – ką tai reiškia

Namaste, bičiuliai, tai reiškia „pagarbus nusilenkimas jums“. Taip jus sutiktų Indijoje, sudėję delnus prieš krūtinę arba aukščiau.

Taip sutinkame vienas kitą ir mes, jogai, išreikšdami pagarbą tam, kas prieš mus, nulenkdami galvą prieš kiekviename žmoguje esantį „Dieviškumą“. Šis gestas taip pat yra ir pas budistus, ir kitose tradicijose.

Atsigręžkime į istoriją, senovinius raštus ir indų kultūrą, kad detaliai sužinoti apie tokį paprastą ir kasdienį, tačiau tuo pat metu gilų – dvasinį gestą.

Ką reiškia „Namaste“?

Namaste – tai ypatingas sudėtų rankų ženklas, žaidžiantis svarbią rolę kiekvienam Indijos, Nepalo, Himalajų gyventojui ir daugeliui kitų.

Kas žino, galimai, Namaste gerokai senesnis už indų kultūrą, tiek jis natūralus kiekvienam žmogui. Panašus gestas naudojamas ir kitose šalyse.… skaityti daugiau


Jogos praktika esant venų varikozei

Šiame straipsnyje mes panagrinėsime venų varikozės atsiradimo priežastis ir jogos rekomendacijos šio susirgimo profilaktikai, situacijos gerinimui.

Kas yra venų varikozė

Venų varikozė – liga, paplitęs susirgimas, kuris pasireiškia venų kraujagyslių deformacija ir veninių klapanų darbo sutrikimu, kas priveda prie pablogėjusio veninio kraujo tekėjimo.

Vystantis venų varikozei, galimos pasekmės

  • Kraujagyslių sienelių struktūros pokyčiai – jos ištempimas, kas turi negrįžtamas pasekmes.
  • Kraujo tekėjimo pokyčiai – jo sulėtėjimas arba netvarkingas tekėjimas. Sulėtėjus kraujo tėkmei, jis gali tirštėti, kas gali privesti prie trombų atsiradimo.
  • Bendras medžiagų apykaitos pablogėjimas maitinant organus ir audinius.

Kaip įvyksta veninio kraujo grįžimas

Arterinis kraujas neša audiniams deguonį ir grįžta į širdį per venas „užsipilti iš naujo“. Širdies susitraukimų metu sukuriamas spaudimas, kuris judina kraują.… skaityti daugiau


Agnisara dhauti krija

Agnisara krija priskiriama prie vienos iš šatkarmų, kuri vadinasi „dhauti“. „Dhauti“ reiškia ‘vidinis valymas‘, „agnisara“ – ‘ugnies būtybė‘ („Agni“ – ‘ugnis‘, „Sar“ – ‘būtybė‘), „krija“ galima išversti kaip „sąmoningas veiksmas“. „Hatha-joga Pradipikoje“ aprašoma tik viena dhauti praktika, vastra dhauti, kurios pagrindas – vidinis valymas ryjant materiją (bintą). Agnisara dhauti verta ieškoti „Gheranda-samhitoje“, kur aprašytos ir kitos vidinio valymo technikos. Šiame tekste ši praktika aprašoma taip: „glaudžiai prispausk bambos mazgą prie stuburo (įtraukinėdamas pilvą) 100 kartų. Tai – Agnisara Dhauti, kuri atneša jogui sėkmę praktikoje, pašalina skrandžio ligas ir sustiprina virškinimo ugnį“. Taigi, panagrinėkime viską iš eilės.

Agnisara krijos atlikimo efektas

Agnisara dhauti krija – labai naudinga technika. Visų pirma, neverta pamiršti, kad ji yra vienas iš valančiųjų pratimų, tai yra pagerina organizme susikaupusių nuodų šalinimą, varinėja užsistovėjusį kraują, gerina žarnyno peristaltiką ir sudaro palankias sąlygas pilnam skrandžio ir žarnyno išvalymui.… skaityti daugiau