Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Jogos pagrindai

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Jogos mokytojo kelias ir vidinis balansas

Verta pradėti nuo to, dėl ko žmogus renkasi jogos mokytojo kelią. Kodėl šis kelias tampa svarbus jam? Žmonės gimsta kiekvienas su savo likimu, su savo asmeniniu gyvenimo keliu, su savo užduotimis, klausimais ir kažko paieškomis, kažko nematomo, tačiau pagal pojūčius, kažko labai svarbaus, be ko gyvenimas nepripildytas ypatingos prasmės. Trokštantis žinoti, kaip sudarytas pasaulis, trokštantis gauti atsakymus į savo klausimus, kurie, galbūt, nuo pat pradžių vertė susimąstyti apie gyvenimą, žmogus pradeda ieškoti ir niekas materialiame pasaulyje nesusilpnina jo troškulio.

Klausimas tame, kaip atsirado gyvenimas, dėl ko duotas šis gyvenimas, kodėl aš tai aš, o ne kažkas kitas, kas viduje tavęs taria šiuos žodžius „aš”, iš kur atsirado ši visata ir ta tuštuma, iš kurios ji kilo, nejaugi po mirties manęs niekada nebus, jaudina tūkstančių žmonių protus.… skaityti daugiau


Kundalini. Dieviškoji šviesa

Kundalini – gyvenimo jėga, dieviškoji šviesa ir motina, kuriamoji jėga ir Visatos meilė – štai tas trumpas pavadinimų sąrašas, esantis už šio suvokimo.

Kalbant apie Kundalini, mes neišvengiamai asocijuojame vaizdinį su gyvate, susisukusia žiedu. Beje, tai ir yra žodžio „Kundalini” reikšmė sanskritu.

Paslaptingoji mistinė jėga – Kundalini ugnis gali ištrūkti į viršų, kad per vieną akimirką pakeisti iš esmės visą jūsų gyvenimą. Tai ne modifikacija arba tobulumas, tačiau totalios būties realizacija, kurią aktyvuoja ugninė Kundalini jėga.

Kundalini energija įvairiose tradicijose ir mokyklose

Apie Kundalini energiją sklando daug legendų. O kaip dažnai įkvėpti neofitai, įsimylėję rytus ir viską, kas su tuo susiję, skaito jogų ir panditų darbus apie šią didingą gyvybinę jėgą, esančią kiekviename žmoguje.… skaityti daugiau


Čandra Namaskar – Mėnulio pasveikinimas

Dinaminis pratimų kompleksas Čandra Namaskar įgavo populiarumą Vakaruose praėjusio šimtmečio pabaigoje, tarp žmonių, kurie užsiiminėja joga. Atitinkantis Mėnulio pasveikinimą – gerokai žinomesnis kompleksas Surya Namaskar arba Saulės Pasveikinimas. Šios asanų sekos įtraukiamos kaip apšilimas užsiėmimo pradžioje, arba kaip atskiros praktikos. Egzistuoja daug Mėnulio Pasveikinimo atlikimo kompleksų, nepanašių vienas į kitą. Komplekso įvairumas nepriskiriamas tradicinei jogai arba sukurtas jau mūsų dienomis. Tačiau tai nesumažina šios praktikos naudos.

„Čandra Namaskar” žodis „čandra” reiškia ‘mėnulis’, o „namaskar” – ‘pasveikinimas’. Mėnulis – nakties šviesulys, todėl praktika atliekama dienos pabaigoje. Saulės nusileidimas nuneša su savimi dienos energiją ir atspindi gamtos užmigimą. Jis būtinas kito ryto pasaulio atgijimui ir atjauninimui. Naktį keičia diena, tuomet diena keičia naktį.… skaityti daugiau


Trys gunos: sattva, radžas, tamas

Žodis Guna verčiant iš sanskrito reiškia „savybė”. Taip pat viena iš šio žodžio reikšmių yra „virvė”. Tokiu būdu, gunų suvokimas priskiriamas prie vieno ar kito objekto charakteristikų, kurios suriša arba sukausto šį objektą, neleidžiant jam pilnai išreikšti savo paskirtį.

Verta iš karto pastebėti, kad kadangi dvasiniame pasaulyje visi objektai absoliučiu lygiu išreiškia savo pirminę prigimtį, gunos yra išskirtinai materialaus pasaulio atributas.

Taip pat gunos – tai vienas iš pagrindinių suvokimų Ajurvedoje, aprašantis pagrindines Gamtos savybes.

Jų trys:

1) Sattva – subalansuojanti, harmonizuojanti ir įkvepianti jėga,
2) Radžas – troškimai, geismai, veikianti ir skatinanti jėga, griaunantį prieš tai buvusią pusiausvyrą,
3) Tamas – neveikli, stabdanti ir negatyvi jėga, kuri tempia žemyn į neišmanymą.… skaityti daugiau


Žmogaus energijos sukaupimo ir praradimo būdai

Detaliai apie tai, kas yra fizinis, praninis, astralinis ir mentalinis kūnas – jūs galite perskaityti šiame straipsnyje.

Pagrindinės fizinio kūno energijos praradimo priežastys

• Energiją atimančios pozos: susikūprinimas arba per didelis atsipalaidavimas kūno padėtyje.
• Ligos, ypač chroniškos ir lydimos skausmų ir kažkokių kitų negatyvių efektų.
• Nesąmoningi raumenų užsispaudimai.
• Staigūs ir chaotiški judesiai, nesąmoningai kopijuojantys šalia esantį energetinį vampyrą: dauguma diskotekos šokėjų, nesąmoningas kito žmogaus eisenos ir kūno pozos kopijavimas.

Pagrindinės praninio kūno energijos praradimo priežastys

• Neteisingas kvėpavimas: ne ritmiškas kvėpavimas, įkvėpimas ilgesnis už iškvėpimą (normoje turi būti atvirkščiai), kvėpavimas burna ir taip toliau.
• Kontakto nebuvimas su gamta ir šviežiu oru.
• Susitapatinimas su sumažinto energetinio tonuso būsena ir įspūdžiu, kad silpnumas truks amžinai.… skaityti daugiau


Askezė – instrumentas asmeninio tobulėjimo kelyje

Kas yra askezė

Askezė – tai savęs apribojimo arba savęs atsižadėjimo praktika su tikslu pasiekti dvasinį nušvitimą arba įveikti asmeninius trūkumus ir apribojimus. Šis suvokimas naudojamas įvairiose religinėse tradicijose (krikščionybėje, islame, buddizme ir kituose), kur askezė naudojama kaip pasninkas, malda, meditacija, atsiskyrimas ir kitos atsižadėjimo nuo materialių gerovių formos. Plačia prasme askezė taip pat gali būti priskirta bet kokiai disciplinos arba savęs apribojimo gyvenime formai, kuri nukreipta į kažkokio tikslo pasiekimą.

Askezės rūšys

Askezės praktikuojamos trijuose lygiuose: kūno, kalbos ir proto.

Kūno askezės:

• mityba, padedanti dvasiškam augimui (sattvinis, be skerdienos, be intoksikacijų),
• saikingas fizinis krūvis,
• piligrimystė,
• buvimas tik gerovinėse vietose,
• kūno ir aprangos švara,
• minimalizmas,
• neprievarta (įskaitant žodžiais ir mintimis), troškimų kontrolė ir kita.… skaityti daugiau


Joga-nidra – sąmoningo atsipalaidavimo praktika

Joga-nidra – terminas, kurį įvedė Svami Sarasvati paaiškinti praktiką, dar vadinama kaip miego joga arba joga miegui.

Ši technika buvo specialiai išdirbta su tikslu padėti žmogui pažinti save iš įvairių pusių, prieiti prie sąmoningumo nebuvimo vartų ir, įėjus į juos, atverti tą nematomą jėgų šaltinį pokyčiui, kurį turi kiekvienas iš mūsų, tačiau dėl rakto neturėjimo, negali juo pasinaudoti.

Dėka šios praktikos naudojimo pas jus atsiras raktas, kuris atblokuos nuslėptą sąmonės dalį, pašalins negatyvias energijas ir vaizdinius ir organiškai įdės norimos krypties pagrindus pamatiniams pokyčiams jūsų gyvenime.

Ši praktika yra lengvai atliekama technika jūsų proto perprogramavimui. Ji paliečia ne tik išorinius sąmoningo proto aspektus, tačiau net daugiau nukreipta į darbą su ta pasąmoninga jūsų būtybės dalimi, kurioje yra blokai, apsunkinantys realizuoti tai, kas sugalvota ir stabdantys savirealizaciją.… skaityti daugiau


Askezės kūno, kalbos ir proto lygyje

Askezė – tai savęs apribojimas, savęs atsižadėjimas, siekiant pasiekti dvasinį nušvitimą, siekiant įveikti vidines ydas, apribojimus.

Askezės būna įvairios, jas galima išskirstyti į tris lygius: kūno askezės, kalbos askezės ir proto askezės.… skaityti daugiau


Surya Namaskar – Saulės Pasveikinimas

Kompleksas Surya Namaskar arba kaip jį dar vadina „Saulės Pasveikinimas” labai populiarus tarp žmonių, kurie praktikuoja jogą. Reguliarus komplekso atlikimas palaiko fizinę sveikatą, pripildo jėgas, suteikia Saulės, aktyvią energiją. Tačiau tuo jo poveikis nepasibaigia. Skaitosi, jog pratimų kompleksas Surya Namaskar paruošia žmogų dvasiniam prabudimui, nes turi savyje praktiškai visus svarbius jogos praktikos elementus, tokius kaip asanos, pranajamos, mantrajanos ir meditacijos techniką.

Surya Namaskar – tolimų protėvių pasisveikinimas su palikuonimis

Žodis „Surja” verčiamas kaip „Saulė”, o „Namaskar” – „pasveikinimas, nusilenkimas”. Senoviniais laikais Saulė buvo galingas dvasinės brandos simbolis ir buvo garbinimo objektas.

Svarbu suprasti, jog jogos kompleksas „Saulės Pasveikinimas” – tai ne tik efektyvūs fiziniai pratimai, leidžiantys gerai ištempti kūną, išlavinti lankstumą, ištempti jį, išmasažuoti ir suteikti raumenims tonusą, vidinius organus, keičiant išsilenkimus ir pasilenkimus.… skaityti daugiau


Šri jantra: reikšmė ir aprašymas

Šri jantra – gilus sakralinis vedinės kultūros simbolis. Jis atspindi Deivę Lalitą, Tripura Sundari arba Dieviškąją motiną. Jos geometrinis atvaizdas, pagražintas susipynusiais trikampiais, ratais, kvadratais, pripildytais gilia prasme, atspindi Visatos mikrokosmą. Pagrindinis meditacijos į jantrą efektas – pasaulio vienovės suvokimas, jo daugybę lygmenų (išmatavimų), išlaisvinimas nuo dualaus suvokimo. Jantrą naudoja koncentracijai ir proto nuraminimui, vidinio pasaulio ir išorinės erdvės harmonizavimui1, 2.

Šri jantra: reikšmė

Žodis „jantra” sudarytas iš dviejų dalių: šaknis „jam”, kuris reiškia ‘palaikyti objekto arba suvokimo esmę’, ir sufikso „tra” ‘instrumentas, priemonė’. Gaunasi „jantra” galima išversti, kaip ‘instrumentas objekto arba suvokimo palaikymui’. Kita reikšmė – supančioti, apriboti, t.y. jantra – pančiai, proto kontrolė, tam tikras palaikymas kelyje.… skaityti daugiau