Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Skyrius:

Jogos pagrindai

Nemokama 10 dienų programa

Meditacijos technikos. Kokią išsirinkti?

Sveikas gyvenimo būdas. Nuo ko pradėti?

Kodėl žmonės tampa vegetarais?

Jogos filosofija

Jogos mokytojų kursai 2021 metais

Plakatas. 108 jogos asanos

Daugeliui žmonių jogos kelias prasideda nuo asanų. Pradžioje didelis jų kiekis gali apstulbinti nepatyrusius praktikus. Tačiau jeigu dėti reguliarias pastangas, pilnai realu per trumpą laiką įsisavinti visas jogos asanas pradedantiems. Žmogui, kuris amžinai skuba ir siekia visur suspėti, kartais būna būtina sustoti ir panirti į savo vidų, kad galutinai neprarasti savo tikrosios prigimties tarp begalinio informacijos, daiktų, norų ir ambicijų srauto. Anksčiau arba vėliau visi, kas ieško tokios ramybės, ateina į jogą, kuri gali pasiūlyti įvairius instrumentus pagrindinio tikslo pasiekimui – įgauti harmoniją ir sielos ramybę.… skaityti daugiau


Kas yra klasikinė joga?

Šiuolaikiniame pasaulyje egzistuoja daugybė jogos mokyklų ir krypčių. Šiuolaikinis žmogus gali lengvai išsirinkti tą stilių, kuris labiausiai atitinka jo poreikius ir lūkesčius. Tačiau su kiekvienais metais stiliai vis labiau nutolsta nuo klasikinio jogos suvokimo. Kas yra klasikinė joga ir ar ji tinka pradedantiems? Tam, kad suvokti ar klasikinė joga tinka pradedantiems reikia išsiaiškinti su pačiu jogos suvokimu.

Klasikinė joga. Pratimai ar kažkas daugiau?

”Joga” verčiant iš sanskrito reiškia “susijungimas” arba “jungtis”. Pasidaro akivaizdus klausimas: koks susijungimas? Kalbant paprastais žodžiais, tai mūsų sielos ryšys su kūnu, harmonijos pasiekimas su pačiu savimi. Sąvoką “klasikinė joga” verta suprasti jos pirminiame, nepakitusiame suvokime.

Tokia, kokia ji buvo prieš daug amžių. Deja, dabar joga suvokiama, pirmiausia, kaip asanų rinkinys, kaip būdas pataisyti sveikatą arba įgauti svajonių figūrą.… skaityti daugiau


Paaukojimas ar mokėjimas iš širdies: ką tai reiškia?

Šiandieną mes vis dažniau apsilankydami įvairiuose renginiuose, jogos praktikose, seminaruose galime pamatyti, kad nėra nustatytos konkrečios užsiėmimo apmokėjimo sumos. Paaukojimas tampa vis populiaresnis apmokėjimo būdas. Kas tai? Gerovės kūrimas iš mokytojo pusės ar galimybė dalyviams sutaupyti? Kaip nustatyti optimalią padėkos sumą ir ar gali tokia mokėjimo forma padaryti mus geresniais?

Donation: vertimas į lietuvių kalbą

Pažodžiui verčiant iš anglų kalbos žodį donation, jis verčiamas kaip paaukojimas, kartais jis tampa žodžio “dovanoti” arba “dovana” sinonimu. Mūsų kalboje šis suvokimas atsirado sąlyginai neseniai, tačiau jau sėkmingai spėjo įgauti įvairias formas. Dažnai iš jaunų žmonių galima išgirsti žodį “donate” ir “uždoneitinau”. Daugelis galvoja, kad jeigu žodis angliškas, tai ir pati padėkų forma atėjo iš Vakarų.… skaityti daugiau


Karmos dėsnis

Karmos dėsnis teigia: “Viskas, ką jūs bepadarytumėte, viskas grįš pas jus. Viskas, kas su jumis atsitinka – tai sąžininga grąža” (“Sutra apie karmos dėsnį”)

Kodėl šio dėsnio suvokimas ypač svarbus ne tik jogams, tačiau ir įprastiems žmonėms? Visi mes vienaip ar kitaip susiduriame su būtinybe rinktis ir priiminėti sprendimą. Šie sprendimai gali kardinaliai skirtis nuo to, kokios moralinės normos yra jų pagrinde. Tas, kuris eina per gyvenimą nesusimąstydamas apie savo poelgių pasekmes, įprastai “kaupia neigiamą karmą”. Tas, kas supranta, kad anksčiau ar vėliau už viską teks mokėti, žiūri į savo poelgius gerokai atsakingiau. Jis jau vargu ar darys niekšybes.

Žmogaus, kuris nesusimąsto apie asmeninių poelgių pasekmes, vargu ar laukia kažkas gero.… skaityti daugiau


Joga nėščiosioms. Ką reikia žinoti?

Šiame straipsnyje kalbėsime apie jogos nėščiosioms bendrus principus, perverstas asanas nėščiosioms (pozas, kuriose galva ir pečiai būna žemiau dubens), apie tai, kokių asanų negalima daryti nėštumo metu ir apie kvėpavimą.

Nėštumas – nuostabus įvykis, kurio metu moters organizme vyksta neįprastos metamorfozės.

Pokyčiai vyksta tiek fiziniame kūne, tiek psichikoje, tiek proto procesuose. Keičiasi energijos srautų kryptys, kas negali neatsiliepti dvasinei būsenai.

Šiuo periodu gamtos užduotis – maksimaliai sulėtinti, atverti būsimą mamą. Duoti jai galimybę išgirsti save, pajausti mažylio poreikius ir pasinerti į jo laukimo procesą.

Juk prieš akis nelengvi laikai, kai jau nebebus tokios galimybės 100% reguliuoti savo laiko – reikės jį dalinti su ilgai lauktu mažyliu.

Deja, ne kiekviena iš mūsų turi galimybę nuo pat nėštumo pradžios pasinerti į tą būseną ir visus 9 mėnesius paskirti būsimos mamos rolei: dauguma šiuolaikinių moterų sukaustytos darbiniais įsipareigojimais, būtinybe spręsti socialinius materialius klausimus, šeimynines problemas.… skaityti daugiau


Siddhi – mistiniai jogų gebėjimai

Žemiškajame kūne galima įgauti aštuonias jėgas –
Kokie gi jų vardai?
Dvi iš jų nusakomos taip: anima ir mahima.
Taip pat neutralios garima ir laghima,
Nuostabios prakamja, pranami ir išitva,
Amžinai norima vašitva – štai aštuonių vardų jėgos.
Tai – dievų jėga, adharuose esančių adharose,
Paslėptos jų lapelių saldžiame (ausiai) garse.

Riši Boganatar, “Tirumandira Džnianam (3-4).

Kas yra Sidhos

Siddhi – tai ypatingos mistinės jėgos, virš-žmogiški sugebėjimai. Kitais žodžiais, tai tokie sugebėjimai, kurie šiuo metu nėra prieinami daugumai žmonių. Daugelyje tekstų mes randame paminėjimus apie stebuklus, kuriuos atlikdavo praktikai, pasiekę aukštas dvasines realizacijas. Tokie paminėjimai yra tiek joginiuose šaltiniuose, tiek stačiatikių tradicijoje ir, turbūt, kitose senose pasaulio mokyklose, kur siūlomi tobulėjimo instrumentai.… skaityti daugiau


Rekomendacijos pradedantiems jogos mokytojams

Laba diena. Esu Pavel Konorovskij. 2012 metais pabaigiau jogos mokytojų intensyvų kursą. Po mokslų turėjau daug laiko, galėjau pasilikti Maskvoje, tad su Andrejaus Verbos pagalba galėjau pradėti iš karto taikyti gautas jogos mokytojo žinias praktikoje. Parašyti šį straipsnį mane įkvėpė kursiokė, nes iš pradžių man atrodė, kad šie akivaizdūs dalykai neturi prasmės būti išsakyti, tačiau po jos klausimų ir pasakojimo, kaip praėjo jos pirma praktika, man tapo aišku, kad būtina parašyti apie savo patirtį.

Šis straipsnis parašytas išskirtinai iš asmeninės patirties ir jokiu būdu nepretenduoja į galutinę tiesą. Jeigu pas jus yra kažkokie pastebėjimai arba patikslinimai, džiaugsiuosi galėdamas padiskutuoti ir pataisyti. Tai orientuota į pradedančius jogos mokytojus. Su laiku daug kas iš to, kas pasakyta bus kvailystė arba absurdas, tačiau iki to reikia pragyventi, greičiausiai, ne vienus jogos užsiėmimų vedimo metus.… skaityti daugiau


Jogos filosofija

Filosofija – tai meilė išminčiai. Jogos filosofija – tai altruizmas ir meilė natūraliai prigimčiai.

Jogos filosofija plačiąja prasme galima vadinti mokymą apie dvasinį žmogaus tobulėjimą, kuris pas mus atėjo iš arijų civilizacijos ir išsivystė į šiandieną žinomą religinių-filosofinių mokyklų formą. Senovės ir vidurio amžiaus Indija, kuri praktiškai du tūkstantmečius yra daugeliui indų dvasingumo pasekėjų išminties pavyzdys, vedantis žmogų į aukščiausią jo gyvenimo tikslą.

Joga – tai viena iš šešių ortodoksalinių filosofinių mokyklų Indijoje, sekančių dvasines Vedų tradicijas. Nagrinėjant klasikinės jogos filosofiją, išskirsime du pagrindinius aspektus (kategorijas) kurie turi savyje esmę visko, kas egzistuoja. Tai Puruša ir Prakriti – dvasinė ir materiali substancija.

Klasikinė joga, taip pat vadinama “karališka joga” (radža joga) buvo suformuota Patandžalio panašiai 2-ame amžiuje prieš mūsų erą.… skaityti daugiau


Apranga jogai. Kaip išsirinkti?

Kiekvieną dieną joga tampa vis populiaresnė, kartu daugėja ir jogos aprangų pasirinkimas. Ruošiantis į pirmą užsiėmimą, galvoju, kiekvienas užduoda sau vieną ir tą patį klausimą: “Kokia turi būti jogos apranga, kaip ją išsirinkti?”. Jeigu dviem žodžiais, tai apranga jogai turi būti patogi, geriausią, iš natūralių medžiagų, tačiau čia yra savi niuansai.

Kas liečia patogumą, tai klausimas pakankamai individualus. Vieniems patinka prigludusi apranga, kitiems – laisvesnė. Svarbu, kad ji nevaržytų judesių, netrintų, nenukreiptų dėmesio, kitais žodžiais tariant, netrukdytų užsiiminėti.

Iš medžiagų, galima rinktis medvilnę, ji lengva, tvirta, minkšta ir lengvai prieinama. Lininiai rūbai taip pat dėkingi visais atvejais, tačiau jie ne tokie populiarūs ir šiek tiek brangesni pagal kainą. Reikia pasakyti, kad aptempta formą tikrai savo sudėtyje turi sintetines medžiagas, pavyzdžiui likrą arba elastaną.… skaityti daugiau


Trataka – meditacija pradedantiesiems

Ne paslaptis, kad dauguma šiuolaikinių žmonių dažnai jaučia tuštumą, jėgų trūkumą, depresiją, vidinį nepilnavertiškumą, vidinį nepasitenkinimą. Todėl prastėja fizinio kūno būklė, o kartu ir regėjimo organai. Paprastos ir efektyvios jogos praktikos padės subalansuoti jūsų vidinę būseną, prieiti prie vidinės harmonijos ir pusiausvyros, o taip pat atstatyti ir palaikyti regėjimą visą gyvenimą. Pakalbėsime apie trataką – meditaciją pradedantiems, o tuo pačiu akis valančią techniką.

Trataka – tai bandymas sukontroliuoti savo dėmesį ir sumažinti nekontroliuojamo proto minčių srauto lygį (vienas iš “šalutinių” tratakos efektų – regėjimo pagerinimas).

Tipinė šiuolaikinio miestiečio problema – akių nuovargis. Jį iššaukia ir ilgas darbas su kompiuteriu, prasta oro kokybė, nepakankamas išgeriamo vandens kiekis, stresas, įtampa vairuojant automobilį, neteisingas apšvietimas darbo vietoje.… skaityti daugiau