Viskas apie jogą
Joga, kaip savirealizacijos (augimo, tobulėjimo) sistema sudaryta iš daugelio dalių, tai ir joga pradedantiesiams ir asanos (pratimai), pranajamos (kvėpavimo praktikos), šatkarmos (organizmo valymosi metodai), mantros, meditacija, vegetarizmas ir daugelis kitų. Dėl mūsų joga ne tik metodikos ir praktikos, tai gyvenimo būdas, surištas su giliais filosofiniais ir moraliniai suvokimais, su vedine kultūra ir reinkarnacija. Šis skyrius padės padėti kas yra joga ir kaip ja užsiimti.
Viskas apie jogą. Kas yra joga?
Su kiekviena diena mūsų planetoje joga darosi vis populiaresnė, vis daugiau žmonių pradeda domėtis užsiėmimais ant kilimėlio. Praktiškai kiekvienas kažkada girdėjo mįslingą ir paslaptingą žodį – Joga. Vis daugiau įžymybių užsienyje ir Rusijoje praktikuoja pratimus – asanas ir rekomenduoja jas savo gerbėjams.
Kita vertus, toli gražu ne visi žino, kad joga – tai ne tik pratimai lankstumui, sveikatos grąžinimui, dvasinei pusiausvyrai, tai gili ir išmintinga savirealizacijos (tobulėjimo, augimo) sistema, susidedanti ne tik iš fiziologinės, tačiau ir dvasinės dalies.
Tam, kad atsakyti į šį klausimą, kas yra joga, klubas oum.ru paruošė skyrelį – „Viskas apie jogą“. skirtas padėti savęs ieškantiems žmonėms. (rusų k.)
Jogos atsiradimo istorija
Pasak legendos skaitosi, kad į šį pasaulį žinias apie jogą atnešė Šiva, visų asketų dievas-globėjas ir per išminčių Matsiendrą šios žinios pasklido mūsų planetoje. Matsiendra, būdamas žuvies pavidale, išgirdo Šivos pokalbį su jo žmona Parvati žinių perdavimo momentu, taip Joga atkeliavo iki mūsų dienų ir įgavo žinomumą.
Joga, vedų kultūra ir Rusija glaudžiai susijusi tarp savęs ir turi bendras šaknis. Pagal padavimus 7 išminčiai mokytojai iš šiaurės – Sapta Rišiai atnešė žinias į šiuolaikinės Indijos teritoriją po kataklizmo, kuris įvyko mūsų planetos šiaurėje.
Plačiau apie tai, dviejų kultūrų ryšį ir daugelį kitų dalykų, galima pažiūrėti vaizdo įraše: „kam rusu žmogui užsiiminėti joga“. (rusų k.)
Aštuoni jogos laiptai
Pagal senovinį traktatą „Joga-sutros Patandžali“, kuriame detaliai išnagrinėta viskas apie hathą-jogą, egzistuoja 8 laiptai:
- Jama – tai etiniai-moraliniai pagrindai.
2. Nijama – tai asketizmo ir savidisciplinos metodai.
3. Asana – tai fiziniai pratimai.
4. Pranajama – tai kvėpavimo technikos.
5. Pratjahara – tai savo juslių sutramdymas.
6. Dharana – tai gili savo sąmonės koncentracija į kažkokį objektą.
7. Dhjana – tai meditacija, ateinanti po Dharanos kartu su sąmonės nuraminimu.
8. Samadhi – tai sąmonės būsena, kaip taisyklė, sukelta gilios meditacijos, kurioje žmogaus ego saitai susilpnėja ir įvyksta susiliejimas vidinio mikrokosmoso su išoriniu „kosminiu Absoliutu“.
Nuo ko pradėti jogos užsiėmimus
Egzistuoja dvi klasikinės nuomonės, nuo ko geriau pradėti jogos užsiėmimus, jie aprašyti kompetetinguose ir senoviniuose pirminiuose šaltiniuose ir būtent todėl skaitomi klasikiniais.
Pirmoji iš jų teigia, kad iš pradžių reikia įvaldyti du dvasinius ir moralinius laiptus – Jamą ir Nijamą.
Jama pristato etinius laiptus:
Ahimsa – prievartos atsisakymas, prie šio punkto, be abejonės, galima priskirti ir vegetarizmą.
Satja – teisingumas savo mintyse prieš kitus ir prieš patį save.
Astėja – nevogimas arba svetimo nesisavinimas.
Brahmačarija – susilaikymas nuo jausminių malonumų, geidulių ir troškimų.
Aparigraha – neprisirišimas prie materialių gėrybių, daiktų nekaupimas.
Nijamą sudaro dvasinis asketizmas ir savidisciplina:
Šauča – proto, kūno švara, švarumas.
Santoša – pozityvus mąstymas, tiek teigiamų, tiek neigiamų įvykių priėmimas ir lygus požiūris į juos. Pasitenkinimas savo padėtimi.
Tapas – askezė, savidisciplina ir reguliari praktika, tapasja.
Svadhjaja – savišvieta ir dvasinės literatūros pažinimas.
Išvara-pranidhana – savo nuopelnų paskyrimas Aukščiausiam, Dievui, altruistiškų savybių lavinimas savyje.
Moralės ir savidisciplinos principai buvo detaliai išnagrinėti Andrejaus Verbos vaizdo įraše apie jogą – „Jama ir nijama“. (rusų k.)
Daugiau apie hatha-jogos pagrindus, filosofinius ir moralinius suvokimus, jūs galite rasti specialiai oum.ru sukurtame skyriuje – Jogos pagrindai. (rusų k.)
Antroji nuomonė, kuri labiau priartinta mūsų realybei, teigia, kad pradiniame etape, mūsų neprastu metu – Kali jugos epohoje, kai vyrauja neišmanymas ir troškimai, rekomenduojama pradėti savo jogos kelią nuo šatkarmų – valymosi metodų. Jų iš viso 6, tačiau taip pat egzistuoja ir skirtingos variacijos. Valydami savo kūną su šatkarmomis mes taip pat palaipsniui pradedam daryti poveikį mūsų sąmonei ir protui, sveikatiname organizmą, valome subtilų kūną ir tuo pačiu darome kūną lankstesnį.
Skaityti daugiau apie valymosi technikas galima skyrelyje – Šatkarmos. (rusų k.)
Teisinga mityba. Vegetarizmas
Atlikę keletą šatkarmų, tokių, kaip šankaprakšalana, gerokai lengviau pereiti į adekvačią mitybą, padedančią jogos praktikai – vegetarizmas.
Šiuo momentu visi mitai apie tai, kad vegetarizmas sukelia žmogui kažkokį pavojų sveikatai, jau seniai išsklaidyti. Daugiau 1 milijardo žmonių mūsų planetoje gyvena be mėsos, be kažkokių problemų ir netgi negirdėjo apie garsųjį vitamino B12 deficitą.
Pasaulio Sveikatos Organizacijoje, neseniai buvusioje ataskaitoje, nuo 2015 metų spalio 26 dienos, 22-du ekspertai iš 10-ties pasaulio šalių, pristatė rezultatus 800-ų mokslinių tyrimų, kurių rezultatais mėsos produktai buvo pripažinti kancerogenais, tiesiogiai darančiais įtaką vėžio vystymuisi žmogaus organizme.
Vegetarizmas arba labiau populiari kryptis šiandien – veganizmas, labai populiarus vakaruose, nes neša savyje akivaizdą naudą sveikatai, kurią galima pastebėti gana greitai, perėjus į tinkamą mitybą. Žinomi aktoriai, aktorės, dainininkai ir dainininkės, režisieriai, kultūristai, žinomi politikai ir daugybė kitų šiuolaikinių veikėjų gina sveiką gyvenimo būdą, kurį galima pradėti nuo savo mitybos. Štai tik nedidelis šiuolaikinių vegetarų sąrašas: Uma Turman, Tobis Magvairas, Ričardas Giras, Polas Makartnis, Natali Portman, muzikantas Mobi, praeityje žinomas boksininkas Maikas Taisonas, Kim Besinger, Džimas Keris, Demi Mur, Bredas Pitas, Alisija Silverstoun, Olga Šelest, Nikolajus Drozdovas, Mihailas Zadornovas, Aleksėjus Voevoda ir daugelis kitų, sąrašą galima tęsti labai ilgai.
„Kaip galima tikėti, kad žemėje karaliaus taika ir gerovė, jeigu mūsų kūnai yra gyvomis kapinėmis, kuriose užkasti užmušti gyvūnai!?“, taip kalbėjo žinomas rusų rašytojas Levas Nikolaevičius Tolstojus, matydamas jį supančią aplinką.
Vis dėlto, jeigu jūs ilgą laiką arba visą gyvenimą maitinotės mėsiška mityba, vertėtų tvarkingai pereidinėti į nesmurtinę mitybą, nes staigus raciono pasikeitimas gali privesti iki savijautos pablogėjimo. Kad padėti jums išsiaiškinti su šiuo klausimu, mes paruošėme labai išsamų skyrių apie mitybą, kuris leis atsakyti į įdomius klausimus apie vegetarizmą ir žaliavalgystė – teisinga mityba.
Rekomendacijos jogos užsiėmimams
Praktikuodami šatkarmas, palaipsniui keičiant savo mitybos racioną, tobulindamiesi jamoje ir nijamoje, pažindami viską apie hatha-jogą, gerokai lengviau užsiiminėti pratimais – asanomis. Juk kūnas, daugelio pradedančiųjų praktikų, darosi lankstesnis ir galintis išlaikyti didesnius krūvius. Jungiant šiuos mokymus, atliekant juos kartu, galima pasiekti daug didesnės sėkmės praktikoje.
Palaipsniui pradedant užsiiminėti asanomis, atliekant rekomendacijas, aprašytas aukščiau, svarbu laikytis kelių bazinių principų:
– nuo lengvesnio į sunkesnį – palaipsniui didinti krūvį, asanų atlikimas paprastose variacijose, priklausomai nuo lankstumo lygio.
– Askezė – asanų praktikos metu, pratimo atlikimas kraštutiniame variante, turi būti leidžiamame diskomforto lygyje. Bendras krūvis neturi peržengti 70% nuo maksimalių galimybių. Tai apsaugos kūną nuo traumų.
– Praktikos reguliarumas – abhjasa. Kokių pastangų nedėtų užsiiminėjantis, būtina stengtis atlikti praktiką reguliariai. Turbūt, pats svarbiausias principas žmonėms, sociume užsiiminėjantiems joga.
– Koncentracija į jogos praktiką – tam, kad to pasiekti, galima naudoti skaičiavimą, kvėpavimo ištempimo įkvėpimo ir iškvėpimo metu. Taip pat galima užmerkti akis lengvuose pratimuose, tuo pačiu didinant susitelkimą.
– Perverstų asanų atlikimas po pagrindinio pratimų komplekso – tokiu būdu energija nukreipiama į aukštesnius energetinius centrus.
– Jeigu yra galimybė, tai užsiėmimas turi trukti nuo vienos valandos ir daugiau. Įprastai pratimų kompleksas atliekamas nuo 1.5 iki 2 valandų.
Jogos tikslai
Pagrindinis jogos tikslas, pagal klasikinius tekstus, yra mukti arba mokšos pasiekimas.
Mokša – tai išsilaisvinimas iš sansaros, gimimo ir mirčių rato arba, jeigu pasinaudoti budistiška terminologija – Nirvanos pasiekimas.
Taip pat egzistuoja alternatyvios nuomonės, iš kurių pagrindinė, pagal Budos mokymą mahajanos ir vadžrajanos tradicijose, kad gyvų būtybių tobulinimosi tikslas yra nušvitimas (Bodhi) – Budos būsena. Aprašyti šių būsenų neįmanoma, nes jos yra ačintja. Ačintja – tai, ko negalima suvokti su proto, sąmonės ir intelekto pagalba. Tačiau sekant Bodhisatvos keliu ir vystant savyje šešiose savybėse – paramitose, tapti Buda gali kiekvienas, tačiau tam gali užtrukti ne vienas gyvenimas. Vis dėlto, kaip sakė pats Buda, pranašaudamas Sadharmapundarikasutroje, kiekvienas gali pasiekti nušvitimą – Anutara samjak sambodhi.
Sužinoti daugiau apie tobulėjimo tikslus galima paskaitos vaizdo įraše apie jogą – „Samadhi ir Bodhisatvos Kelias“. (rusų k.)
Jogos pratimų atlikimo tikslai
Vienas iš pagrindinių tikslų, kuriuos iš senų laikų kėlė sau praktikuojantys asanas – tai pasiekti stabilios padėties, sukryžiuotomis kojomis, tiesia nugara būnant ilgą laiką. Šios padėtys vadinasi meditatyvinės asanos, tokios kaip padmasana – potoso poza, ardhapadmasana, sidhasana, vadžrasana ir kitos.
Detalų sąrašą su asanomis ir mudromis galima rasti jogos enciklopedijos skyrelyje.(rusų k.)
Šiuolaikiniams jogams, gyvenantiems socialinį gyvenimą, palaipsnius sužinantiems viską apie jogą – asanos įgauna ypatingą reikšmę, dėl jų specifinės įtakos subtiliems apdangalams (kūnams) ir energetiniams kanalams – nadi. Atliekant vienas arba kitas asanas įvyksta subtilių kūnų ir apdangalų išsivalymas, taip pat valosi protas, susibalansuoja sąmonė. Tai įvyksta dėl askezės, kuri atsiranda praktikoje ir būtent todėl diskomfortas užsiėmimo metu yra labai reikalingas.
Daugiau rekomendacijų apie asanų atlikimą galima rasti skyrelyje – Asanos. (rusų k.)
Pranajama ir meditacija
„Sustiprėjęs asanoje, įgaudamas savo kūno kontrolę ir maitindamasis subalansuotai, praktikuok pranajamą pagal guru nurodymus.“
Tai sako pirma antro skyriaus šloka vieno iš pagrindinių klasikinių jogų tekstų – „Hatha-joga Pradipika“. Parsisiųsti, perskaityti šią knygą ir sužinoti viską apie jogą, galima skyriuje Knygos parsisiuntimui. (rusų k.)
Pasiekęs galimybės ilgą laika būti meditatyvinėje pozoje, maitinantis tinkamai (satvišku maistu, благостной пищей), galima palaipsniui įsisavinti kvėpavimo technikas.
Pagrindinė pranajamų užduotis yra energijos sukaupimas, jos valymas ir proto nuraminimas. Tai pasiekiama reguliaria praktika ir kontrolės įgijimu prana subtiliame žmogaus kūne.
Tačiau verta tvarkingai prieiti prie kvėpavimo technikų, nes jos turi šalutinį poveikį kaip iš fiziologinės pusės, taip ir su energijomis, kuriomis jogą praktikuojantis žmogus gali susidurti.
Detaliau apie kvėpavimo technikų atlikimo taisykles ir saugumo techniką galima pažiūrėti paskaitoje – „Pranajama: ketvirtas jogos laiptas. Įvadas“. (rusų k.)
Meditacija – tai gili koncentracija, einanti kartu su sąmonės nuraminimu. Pranajama tiesiogiai įtakoja žmogaus galimybę medituoti, kuo gilesnis kvėpavimas, kuo jis ramesnis, tuo labiau sukoncentruotas praktiko protas.
Išminčius Svatmarama Hatha-joga Pradipikoje kalba apie tai, kad kol prana subtiliame kūne juda – čita (mentalinė jėga) taip pat juda ir atvirkščiai. Kitais žodžiais, nepasiekus sėkmės kvėpavimo technikose, bus sunku nuraminti protą ir nukreipti dėmesį į reikalingą sąmonės tašką arba erdvę.
Egzistuoja didelis kiekis meditacijų, su skirtingais efektyvumo lygiais ir poveikiais. Labiausiai žinoma iš jų – tai trataka. Labai dažnai trataką vadina meditacija pradedantiems, tačiau efektas, kurį ji gali duoti praktikuojančiam, gali priversti susimąstyti apie būtiną reguliarų jos atlikimą. Ši valymosi technika ir, kaip meditatyvinė praktika, gali pakelti bendrą energijos lygį ir koncentruoti ją į Adžną čakrą, kas atveria galimybes subtilaus-materialaus pasaulio suvokimui ir mokėjimui realizuoti ganėtinai rimtas gyvenimiškas užduotis. Būtent todėl šios metodikos skaitomos slaptomis, galinčiomis pakenkti tiek praktikuojančiam, tiek jį supantiems žmonėms.
Meditacija, askezės ir koncentracijos sąskaita, gali pagaminti universalią gyvenimišką energiją – tapas. Tapas – tai „valiuta“, su kurios pagalba jogas siekia sėkmingo (gero) atgimimo kituose gyvenimuose. Nuo to, kiek pas žmogų tapaso jo „karminiam banke“ tiesiogiai priklauso tai, kaip jis gyvena ir gyvens ateityje. Kita vertus tam, kad gauti šią universalią „valiutą“, neužtenka žinoti viską apie jogą, meditaciją ir reguliariai praktikuoti. Visa tiesa jogoje tame, kad tapasą galima gauti tik atiduodant kažkokias žinias ir padedant žmonėms jų dvasiniame augime. Ne visi gali nešti žinias, kita vertus dauguma turi laiko arba vienas ar kitas savybes ir profesijas, kurias galima nukreipti į pagalbą gyvoms būtybėms.
Daug įdomaus apie meditaciją galima sužinoti Ekaterinos Androsovos paskaitoje – „Meditacija pradedantiems“. (rusų k.)
Klasikiniai jogos tekstai
Iki mūsų dienų atėjo pakankamas kiekis autoritetingų šaltinių, kuriuose galima perskaityti viską apie hatha-jogą. Bendrai pripažinti pagrindiniai klasikiniai tekstai skaitosi:
– Hatha-joga Pradipika – išminčiaus Svatmaramos mokymas. Parsisiųsti pirminį šaltinį. (rusų k.)
– Gheranda-samhita – išminčiaus Gherandos mokymas. Parsisiųsti pirminį šaltinį. (rusų k.)
– Šiva-samhita – pasakojimas apie jogą nuo Dievo Šivos. Skaityti pirminį šaltinį internete. (rusų k.)
Taip pat kompetetingais šaltiniais priimta laikyti:
– Patandžalio Joga-sutros – išminčiaus Patandžali mokymas. Parsisiųsti 11 sinchroniškų vertimų. (rusų k.)
Tai ne tik knygos apie jogą, tai gilūs dvasiniai raštai, kurie leidžia išsiaiškinti jogos filosofijoje ir suprasti, kaip geriau ja užsiimti.
Skaityti šiuos tekstus internete galite skyrelyje „knygos parsisiuntimui“ (rusų k.), kuriame laikoma viskas apie jogą ir meditaciją.
Karma ir reinkarnacija. Jogos filosofija.
Dvejais fundamentaliais (pagrindiniais) suvokimais jogos filosofijoje yra Prakriti ir Puruša, materiali ir dvasinė sudedamosios dalys.
Prakriti – tai priežastinė materija, kuri iš esmės yra viskas, ką mes matom, girdim, liečiam, visa visata aplink mus.
Kita vertus, visatos egzistavimas neįmanomas be Purušos – dvasinės visko esančio pradžios, būtent Purušos ir Prakriti susiliejime įvyksta visatos formavimas, per trijų gunų materialios gamtos sąveikos pradžią. Gunos – tai trys stichijos arba savybės, sudarančios materialų pasaulį: satva (dora, tyrumas, šviesa, ramybė, dorybė), radžas (troškimai, judesys, aistros, veiksmas), tamas (neišmanymas, inercija, tamsa). Nei viena gyva būtybė nėra laisva nuo šių stichijų ar tai žmogus ar dangaus gyventojai (pusdieviai).
Įnikęs į materialių pasaulį, žmogus formuoja savo karmą – priežasties-pasėkmės ryšį, dėl potraukio bet kokiom prakriti formom.
Karma – tai veiksmai kaip teigiami, taip ir neigiami, darantys įtaką ateinančiai žmonių reinkarnacijai viename ar kitame pasaulyje. Atlikę kažkokį neigiamą poelgį, žmogus bus priverstas pergyventi šio poelgio pasekmes ateityje ant savęs, kita vertus ne viskas taip fatališka, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Joga yra tas instrumentas, kuris gali minimalizuoti karminių veiksmų iššauktas pasekmes. Atpildą galima pergyventi ir ženkliai mažesniu laipsniu, jeigu, suvokti savo netiesą, dėti pastangas hatha-jogos praktikai ir patirti askezę atliekant vienus ar kitus pratimus. Tokiu būdu žmogus gali pergyventi negatyvią situaciją ženkliai lengvesniu variantu, būdamas ramybėje ir doros būsenoje – satvoje.
Reinkarnacija, formuojama žmogaus karmos, yra svarbi jogos požiūrio dalis. Indusams ir daugeliui kitų tautų, įskaitant ir ankstyvąją krikščionybę, suvokimas reinkarnacija yra absoliučiai įprastas atgimimų procesas ir sielos evoliucija materialiame pasaulyje. Tikrai žinomi atgimimų faktai, su kuriais galima susipažinti specialiai sukurtame skyriuje – reinkarnacija. (rusų k.)
Viskas apie jogą: knygos ir pirminiai šaltiniai
Jogos pirminiai šaltiniai neapsiriboja trimis tekstais, egzistuoja didelis kiekis legendų ir padavimų, išsisaugojusių iki mūsų dienų. Visiems, kas užsiima savęs pažinimu, jie bus labai vertingi ir įdomūs:
– Mahabharata – pasakojimas apie didį mūšį tarp Pandavų ir Kauravų, apie gėrį ir blogį, apie vyriškumą ir drąsą, apie dharmą ir neišmanymą. Krišna, Dievos Višnu įsikūnijimas, šiame pasakojime, yra vienas iš pagrindinių personažų kuris paaiškina savo atsidavusiam mokiniui Ardžunai esmines tiesas. Parsisiųsti visas dalis viename archyve. (rusų k.)
– Ramajana – istorija apie karalaitį Ramą, Dievo Višnu įsikūnijimą, kuris susikauna su demonu Ravana. Giliai paliestos svarbios Dharmos dalys ir žmogaus gyvenimas. Parsisiųsti knygą. (rusų k.)
– Joga-Vasišta – vienas iš pagrindinių jogos filosofijos tekstų, pasakojantis apie išminčių pokalbius, susirinkusius Ramos rūmuose. Į atsakymus, kurie kyla Ramai, atsako išminčius Vasišta. Parsisiųsti knygą Joga-Vasišta. (rusų k.)
Paskaitos apie Mahabharatą vaizdo įrašas – „Mahabharata – trumpai apie esmę“. (rusų k.)
Daugiau video apie jogą ir Vedinę kultūrą galima rasti šiame skyrelyje. (rusų k.)
Jogos rūšys
Joga susideda ne tik iš moralinių normų ir įvairių praktinių metodų. Kaip ežeras, į kurį suteka daug upelių, joga sutelkia savyje skirtingas rūšis ir kryptis:
– Karma-joga – numatytų atsakomybių atlikimas pagal savo sugebėjimus ir įgūdžius. Savo Dharmos, pareigos vykdymas prieš Dievus ir Protėvius. Svarbi sudedamoji karma-jogoje yra neprisirišimas prie savo veiksmų rezultatų – akarma. Bet koks veiksmas, netgi jeigu jis neša gėrį, atliekamas su savanaudiškais tikslais, yra vergystė, kuri kaip grandinės, laiko žmogų šiame pasaulyje.
– Bhakti-joga – nuoširdus meilės ugdymas, atsidavimas ir tarnystė Dievui arba kosminiam absoliutui. Viena iš svarbių sudedamųjų šios jogos dalių – atma-nivedana, visų veiksmų ir minčių paskyrimas Dievui. Reguliarus mantros Om giedojimas taip pat skaitysis bhakti-jogos praktika, nes Om – tai dieviškumo įsikūnijimas dieviškajame garse.
– Džniana-joga – savęs pažinimo kelias, kuriame didelis akcentas skiriamas neišmanymo pašalinimui – avidjos, su skirtingais proto auklėjimo metodais. Tačiau džniana – tai ne tik sukauptos skirtingos jogų žinios, tačiau ir savianalizė ir įvairūs meditacijos tipai. Į šią rūšį taip pat galima priskirti savimoningumo (sąmoningo-sveikumo, здравомыслия) koncepciją – trijų tiesos kriterijų suvedimas į vieną – šabda (kompetetingo žmogaus arba dievybės nuomonė), šastros (šventraščiai) ir sadhu (asmeninė patirtis, praktika).
– Radža-joga – tai, ką šiuo metu priimta skaityti klasikine joga, pagrįsta aštuoniapakope Patandžalio jogos sistema (aštanga-vinjasa). Radža – karališka, atsižvelgiant į tai, kad nukreipta į proto sutramdymą – čita-vriti-nirodha, su skirtingomis asanomis, pranajama ir meditacija.
Kad savęs pažinimas nebūtų vienpusis, nereikėtų labiau vertinti kažkokią vieną iš šių jogos rūšių, asmeninis tobulėjimas bus labiau pilnas ir harmoningas jeigu naudoti visus šiuos metodus paraleliai, būtent tada pažanga savęs pažinime bus labiau sėkminga.
Jogos stiliai
20-ame šimtmetis visame pasaulyje pažymėtas didžiuliu jogos populiarumo augimu. Pradėjo rastis skirtingi stiliai, kurių jau dabar skaičiuojama daugiau nei 40. Didžiausią įnašą jogos populiarizacijai vakaruose ir visame pasaulyje įnešė du Šri Tirumalai Krišnamačarja mokiniai – Šri Patabhi Džois ir Šri Belur Krišnamačar Sundararadža Ayengar, labiau žinomas kaip B. K. S. Ayengar.
Jais buvo įkurtos dvi kryptys:
– Aštanga-vinjasa joga (Šri Patabhi Džois) – stilius, kurio pagrindas Patandžalio Joga sutros ir dinamiška praktikos su asanomis, pereinančiomis iš vienos į kitą per vinjasas (susieti pratimai su kvėpavimo kontrole). Užsiėmimo metu taip pat skirti dėmesį bandhom (energetiniams užraktams), drišti (dėmesio koncentracija kūno dalyje arba erdvėje) ir skirtingais atliekamų asanų sunkumo lygiais.
– Ajengar joga – stilius, kurio pagrindas detalus ir tikslus kiekvienos asanos atlikimas ir įsisavinimas, judant nuo paprasto į labiau sunkų. Užsiėmimo metu, kaip taisyklė, naudojami skirtingi padedantieji daiktai: dirželiai, plytai, pagalbės, pledai ir kiti. Kiekvienai asanai skiriamas pakankamai didelis kiekis laiko kiekis.
Tačiau egzistuoja ir daugybė kitų krypčių.
Apie visus egzistuojančius stilius galima sužinoti detaliau Valentinos Uljankinos straipsnyje.
https://www.oum.ru/literature/yoga/yoga-styles/
Klubas oum.ru nesuteikia pirmenybės kažkuriai vienai jogos krypčiai, kadangi kiekvienas stilius, jų kombinacija ir variacija tinka skirtingom praktikuojančių žmonių grupėms. Klubo mokytojai mokosi ir praktikuoja įvairius jogos stilius, tačiau pirmenybė skiriama klasikinėms metodikoms.
Pabaigai
Tobulėjimas ir altruistiškų savybių puoselėjimas yra svarbi sudedamoji dvasinio augimo dalis. Būtent todėl mokytojai ir klubo oum.ru dalyviai surinko viską, ką reikia žinoti apie jogą viename skyriuje tam, kad supaprastinti paiešką, palengvinti skirtingų asanų, pranajamų ir meditacijos įsisavinimą žmonėms, siekiantiems tobulėti (ir auginti save). Tikimės, kad jis bus jums vertingas.
Om!
Straipsnio autorius: Anton Čudin.
Išversta iš tinklapio oum.ru