Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Ekadašiai. Kuo jie tokie vertingi?

Ekadašiai. Kuo jie tokie vertingi

Ar kada nors girdėjote apie pasninkavimą per ekadašį? Tiems, kas sužinojo šį pavadinimą pirmą kartą, norisi paaiškinti, kad ekadašis yra ypatinga mėnulio padėtis kalendoriuje, kuri įprastai įvyksta vienuoliktą dieną po jaunaties ir pilnaties. Tuo periodu žmogus, norintis išsivalyti dvasiškai ir prisiartinti prie dieviškosios esmės, kažkokiu momentu gali atsisakyti nuo maisto ir įeiti į dvasinę praktiką. Skaitosi, kad šios dienos ypatingai dėkingos tobulėjimui ir žinių gavimui.

Ekadašis – tai unikali galimybė pakilti į viršų, įgauti vidinę švarą.

Kas yra ekadašio pasninkavimas

Pabandome išsiaiškinti, kas yra ekadašis ir iš kur atsirado tradicija laikytis pasninko tam tikru mėnulio kalendoriaus periodu.

Verčiant iš sanskrito “eka” – tai “vienas”. “Daša” – tai įprasta forma skaičiaus dešimt, t.y. “Ekadaši” reiškia ne ką kito, kaip “vienuolika”. Iš esmės, ekadašis – tai 11-ta mėnulio diena, kuri išpuola du kartus viename saulės kalendoriuje. Mėnulio mėnesį ekadašis susimaišo. Tačiau patyrusiems vedinės kultūros pasekėjams nėra problemų apskaičiuoti šio periodo pradžią.

Žmonės, apšviesti ypatingomis žiniomis, sako, kad ekadašis – tai labai dievų mylimos dienos. Ši mėnulio diena ypatingai vertinga tiems, kas kas ieško savo kelio ne savo asmeninių kaprizų patenkinimui, o tarnystei aukštesniems tikslams. Tiems, kas nori pašvęsti save dvasingumui ir ieško asmeninės sielos išgydymo, ekadašiai – dėkinga galimybė prisiartinti prie šių tikslų. Kad laikytis ekadašio pasninko, teks atlikti askezes. Pasninkaujantys žmonės, atsisako ne tik nuo fizinio maisto, tačiau ir laikosi dvasinės askezės. Tai geriausias periodas praktikų atlikimui. Skaitosi, kad aukštesnės jėgos tampa artimesnės dvasiškai nušviestam žmogui būtent pasninkaujant per ekadašį.

Tačiau verta prisiminti, kad gyventi pagal sąžinę ir būti darnoje su gamta reikia ne tik kelias dienas mėnesyje, laikantis griežto arba palengvinto pasninko. Kad tapti dvasiškai švariu žmogumi, šio gyvenimo principo verta laikytis visada.

Ką duoda ekadašis

Išminčiai, žinantys ir valdantys gilias subtilių pasaulio materijų paslaptis, kalba, kad mėnulio fazės daro įtaką žmogaus psichikai. Būtent vienuolikta mėnulio diena neša ypatingą krūvį vidiniam asmenybės pasauliui. Silpnas, bevalis žmogus gali pasiduoti silpnybėms, atlikti neapgalvotus poelgius, įskaudinti artimus ir sukurti sau problemas. Stipri asmenybė atriboja save nuo nemalonumų galimybes ir pagal išminčių rekomendacijas šią dieną atsisako nuo aukšto energingumo maisto. Tačiau pasninko laikymasis per ekadašį – ne tik maisto atsisakymas Kad laikas praeitų dėkingai su nauda sielai ir kūnui, pasninko laiku žmonės atsisako nuo žemiškų ketinimų ir norų, paskiria save meditatyvinėms praktikoms. Skaitoma, kad ekadašio periodu Dievas geriau mato, girdi žodžius ir veiksmus, skirtus jam. Kai kurie praktikos dėka ir pasninko laikymu siekia išsigydyti nuo fizinių negalavimų ir kartu su tuo pakilti dvasiškai. Kažkas naudoja šią galimybę ir tam, kad tapti tobulesniam ir prisiartintų prie asmeninio atsivėrimo geresniam.

Organizmas be maisto silpnas negatyviems poelgiams. Tokioje būsenoje dvasia atverta teigiamos energijos pritraukimui ir mainams. Azkezės periodu geriausiai suvokiamos žinios ir vystosi praktiniai įgūdžiai. Ekadašio laikymasis – tai nuostabi galimybė “prisiliesti” prie subtilių šio pasaulio materijų ir išreikšti savo nuolankumą visatai.

Laikantis ekadašio sudega karminės “uodegos”, kyla satvinis lygis, įgaunama ramybė, pakyla dvasinė išmintis ir nuolankumas.

Kaip laikytis ekadašio

Ekadašio laikymasis  numato ne tik fizinę askezę, tačiau ir dvasinį atsidavimą. Šiuo periodu būtina atsisakyti nuo maisto, vandens, įvairių kasdienių darbų. Verta pašvęsti šį nedidelį periodą meditacijoms ir asanų praktikoms. Tačiau svarbu suvokti, kad griežtas pasninko laikymasis ne visada ir ne visiems įmanomas. Ir jeigu taip, verta priimti sau tinkamą palengvintą variantą laikantis ekadašio taisyklių. Svarbu dar atsižvelgti, kad badavimas ir atsisakymas nuo žemiškų poreikių – tai gana rimtas išbandymas nepasiruošusiam žmogui. Jeigu planuojate laikytis ekadašio pirmą kartą, verta prieiti prie šio reikalo palaipsniui.

Taigi, iš pradžių, įsitraukiant į ekadašį arba išsirinkus sau palengvintą jo variantą, verta atsisakyti nuo maisto palaipsniui arba ne pilnai. Tam reikia atsižvelgti į sąrašą rekomenduojamų ir pilnai nerekomenduojamų produktų.

Siūloma pilnai išbraukti:

– ankštiniai,
– grūdai,
– visi javai ir ryžiai,
– medus ir kiti saldumynai,
– augaliniai aliejai,
– prieskoniai ir prieskoninės žolės,
– svogūnai, česnakai, kopūstai (bet kurie), pomidorai, baklažanai, agurkai, burokėliai ir kiti šakniavaisiai.

Sąlyginai daleidžiamiems produktams priskiriami:

– švarus vanduo,
– žolių arbatos,
– riešutai,
– džiovinti vaisiai,
– šviežios sultys.

Tiems, kas praktikuoja badavimus ne pirmą kartą ir gerai pereina šį procesą, leidžiamų produktų praktiškai nėra viso ekadašio metu.

Griežtas ekadašis taip pat skaitosi sausu badavimu. Tokiu atveju nerekomenduojama gerti netgi vandenį, ties kuriuo buvo kalbamos mantros.

Pagrindinė sauso pasninkavimo laikymosi sąlyga yra gera savijauta. Jeigu žmogus pajautė rimtus fizinius negalavimus griežto arba palengvinto pasninkavimo metu, geriau nustoti jo laikytis ir nukreipti dėmesį į fizinę sveikatą. Laikytis griežto pasninkavimo leidžiama prie geros savijautos ir psichologinių problemų nebuvimo (haliucinacijos, gili depresija, adekvataus mąstymo sutrikimai).

Nesulaužyti taisyklių ir gauti nuo pasninkavimo maksimaliai teigiamą energiją ir žinias padės aiškus askezės laikymasis ir meditatyvios praktikos atlikimas. Žmogus, užimtas mantrų skaitymu, maldų giedojimu ir įsitraukimu į subtilias materijas, vargu ar kažkaip sugadins bendrą tos dienos ramybės ir gėrio atmosferą.

Svarbu prisiminti, kad įėjimas ir išėjimas iš ekadašio pasninko turi būti tolygus (ypatingai išėjimas). Jus žiaurus arba nepilnas badavimas – tai fizinė kūno įtampa. Neverta staigiai įnikti į maistą po pasninko periodo. Verta pradėti nuo lengvų pusryčių ir vartoti naudingus skysčius (gėlas vanduo, arbata iš žolių, gaivūs vaisių kokteiliai). Neverta užkrauti organizmo sunkia fizine veikla. Svarbu duoti šiek tiek laiko savo kūnui ir sielai įeiti į kasdienį gyvenimą.

Kaip laikytis ekadašio moterims

Kai kurie vediniai šaltiniai teigia, kad moterims neleidžiama laikytis pilno ekadašio pasninko. Su vyro leidimu moteris gali laikytis tik lengvo. Tai reiškia, kad ji neturi laikytis sauso badavimo, o gali gerti vandenį, lengvas daržovių, vaisių sultis arba žolių arbatą. Pagal kai kuriuos šaltinius lengvam pasninkui nėra draudžiami ir riešutai, džiovinti vaisiai. Dvasinės pasninkavimo taisyklės moterims pasilieka tos pačios kaip ir asketui-vyrui.

Kokia ekadašio principo esmė

Nusprendus laikytis griežto (pilno) pasninko, reikia prisiminti sekantį dalyką. Atsisakius nuo maisto, vandens, kasdienių dalykų ir rūpesčių, žmogus turi siekti aukštesnio, gilesnio subtilaus pasaulio suvokimo. Griežto pasninko esmė ne tame, kad išlaikyti atsisakymo nuo miego, mitybos, fizinių norų realizacijos. Ekadašių esmė yra savęs pažinimas, tarnystė Visatai. Jokiu būdu neverta laikytis sauso pasninko, nesuvokiant iki galo, kam tai daroma. Geriau sugaišti laiką informacijos pažinimui ir esmės suvokimui šio svarbaus žingsnio į naujo sąmoningumo etapo pasiekimą. Ir tik įsitikinus tuo, kad viskas suprantama teisingai ir yra pasninko laikymosi žinios, galima palaipsniui bandyti jo laikytis.

Fizinė ekadašio pusė

Medicina neneigia sausų vienadienių pasninkų laikymosi naudos su sąlyga, kad pas žmogų nėra rimtų kontraindikacijų.

Griežtas pasninkas gali pakenkti skirtingose situacijose:
– aštrūs, periodiški, chroniški virškinimo sistemos susirgimai
– onkologija, bet kurio tipo cukrinis diabetas,
– imunosupresijos periodas,
– nėštumas, žindymo periodas,
– vaikiškas amžius iki 12-likos metų,
– pagyvenęs amžius po 65-kių metų (gali būti išimtys),
– esantis psichologinis disbalansas gilios depresijos periodu.

Vaizdo įrašas. Ekadašis ir badavimas. Valentina Uljankina (rusų kalba)

 

Kitais atvejais badavimas skaitosi vertingas organizmo valymui nuo šlakų, toksinų, sukaupto sunkumo nuėmimui. Juk šiuolaikiniai produktai, ekologija užkrauna organizmą negatyvia įtaka. Trumpalaikis atsisakymas nuo gėrimų ir maisto padės išlaikyti fizinį lengvumą, išsilaisvinti nuo sunkumo, įgauti būtiną gyvybinį tonusą.

Kita vertus svarbu prisiminti, kad ekadašio laikymasis – tai ne dieta lieknėjimui arba sveikatos atstatymui. Šio pasninko laikymasis siūlo dvasinę praktiką, nukreiptą į vidinių aukštumų ir realizacijos pasiekimą. Su kitais tikslais neverta laikytis šio pasninko.

O dar verta prisiminti, kad ypatingų taisyklių ekadašio laikymasis padeda padvigubinti sukauptas ir praktikos metu suformuotas teigiamas energijas, žinias, išmintį. Kita vertus, kad pažinti maksimaliai teigiamas gyvenimo puses šiame pasaulyje ir užsitarnauti geresnį variantą kitame atgimime, verta visada gyventi pagal principą harmonijoje su gamta, nelaužyti šios nuotaikos nei akimirkai.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba