Čandra Namaskar – Mėnulio pasveikinimas

Dinaminis pratimų kompleksas Čandra Namaskar įgavo populiarumą Vakaruose praėjusio šimtmečio pabaigoje, tarp žmonių, kurie užsiiminėja joga. Atitinkantis Mėnulio pasveikinimą – gerokai žinomesnis kompleksas Surya Namaskar arba Saulės Pasveikinimas. Šios asanų sekos įtraukiamos kaip apšilimas užsiėmimo pradžioje, arba kaip atskiros praktikos. Egzistuoja daug Mėnulio Pasveikinimo atlikimo kompleksų, nepanašių vienas į kitą. Komplekso įvairumas nepriskiriamas tradicinei jogai arba sukurtas jau mūsų dienomis. Tačiau tai nesumažina šios praktikos naudos.
„Čandra Namaskar” žodis „čandra” reiškia ‘mėnulis’, o „namaskar” – ‘pasveikinimas’. Mėnulis – nakties šviesulys, todėl praktika atliekama dienos pabaigoje. Saulės nusileidimas nuneša su savimi dienos energiją ir atspindi gamtos užmigimą. Jis būtinas kito ryto pasaulio atgijimui ir atjauninimui. Naktį keičia diena, tuomet diena keičia naktį. Saulė ir mėnulis poroje atspindi Visatos išreikštą dualumą.
Šis kompleksas tinka miesto gyventojams, kurie neturi galimybės užsiiminėti joga rytais. Mėnulio pasveikinimas – Saulės Pasveikinimo analogas, tačiau vakariniams užsiėmimams, po darbo.

Poveikis žmogaus energetikai
Pasak jogos, vienas iš trijų pagrindinių energetinių kanalų žmogaus kūne – ida-nadi, kuris taip pat vadinamas, kaip „čandra nadi”, arba „mėnulio kanalas”. Jis yra iš kairės nuo centrinio kanalo – sušumnos. Iš kitos kūno pusės išsidėsčiusi pingala-nadi, arba surya-nadi, vertime „saulės kanalas”.
1. Čandra-nadi atsako už šias funkcijas:
• kvėpavimą kaire šnerve,
• šaldymą,
• parasimpatinę nervų sistemą,
• moteriškas savybes,
• proto veiklą,
• neigiamą energiją.
2. Surya-nadi atsako už šias funkcijas:
• kvėpavimas dešine šnerve,
• sušilimas,
• simpatinė nervų sistema,
• vyriškos savybės,
• fizinis aktyvumas.
Internete esančių Čandra Namaskar aprašymų, dažnai tvirtinama, kad jie žmoguje aktyvuoja išskirtinai ida-/čandra-nadi. Surya Namaskar, tampa kaip komplekso-antagonisto rolėje, neva aktyvuoja tik pingalą. Šį patvirtinimą galima laikyti teisingu tik iš dalies dėl šių priežasčių:
• Abejose asanų sekose yra dinamika, tai yra fizinis aktyvumas, kuris neįmanomas be pingalos įtraukimo.
• Taip pat bet kokie, net aktyvūs pratimų kompleksai iki tam tikro lygio yra meditatyviniai, nes veikia idą.
Bendrai, kompleksas Čandra Namaskar, kaip ir bet kokios kitos jogos praktikos, padeda privesti idos ir pingalos energijas į pusiausvyrą.
Kad gauti nuo Mėnulio Pasveikinimo komplekso būtent mėnulio šaldantį efektą, kai kurie mokytojai rekomenduoja judėti lėtai, esant norui ilgai užsilaikyti vienose ar kitose padėtyse, pridedant spontaniškus judesius. Šiuo atveju perėjimai iš asanos į asaną nesinchronizuojami su įkvėpimais ir iškvėpimais, kaip tai daroma Saulės Pasveikinimo atlikimo metu.

Čandra Namaskar kilmės istorija
Senoviniuose jogos raštuose nėra paminėjimo apie Mėnulio Pasveikinimo kompleksą. Kaip nėra jų ir šiuolaikinių mokytojų knygose, kurie priklauso senovinėms paramparoms. Čandra Namaskar pratimų seka, jai priskiriamos mantros ir tradicijos buvo sukurtos XX amžiaus pabaigoje.
Sunku pasakyti, kas iš mokytojų pirmas panaudojo šį pavadinimą. Greičiausiai, šie pratimai atsirado stichiškai, ryšyje su grupinių užsiėmimų ypatumais vakarų visuomenėje. Dalykas tame, kad tarp jogos sekėjų labai populiarus Saulės Pasveikinimo kompleksas. Pats pavadinimas numato praktiką saulės pakilimo metu. Tačiau pats populiariausias laikas grupiniams užsiėmimams mieste – darbo dienų vakaras, po darbo. Vakariniu laiku logiškiau sveikinti mėnulį. Todėl komplekso pavadinimas ir jo prasmės pripildymas įgavo pokyčius.
O štai apie tai, kaip atsirado Čandra Namaskar analogiškas kompleksas Surya Namaskar, yra tam tikri liudijimai. Ši praktika buo paplitusi senovės Indijoje ir yra paminima Rigvedoje ir Ajurvedoje. Tačiau šiuose šaltiniuose atlikimo technika buvo visiškai kita. Ji buvo sudaryta iš eilės statiškų padėčių, derinant su mantrų kartojimu. Surya Namaskar nebuvo tas dinaminis pratimų junginys, kurį mes žinoma šiandieną. Šis kompleksas buvo pradėtas naudoti jogoje ne taip seniai. Patys anksčiausi paminėjimai apie jį datuojami pirma XX amžiaus puse.

Kontraindikacijos
• Tarpslankstelinių diskų pasislinkimas.
• Rimtos susirgimų ir traumų stadijos, susijusios su juosmens-kryžkaulio stuburo sritimi.
• Širdies-kraujagyslių sistemos susirgimai sunkioje stadijoje.
• Rimtos problemos su spaudimu.
• Nereikia daryti esant infekciniams susirgimams, padidėjusiai temperatūrai ir t.t.
• Kaip atsargumo priemonė, moterims geriau neužsiiminėti menstruacijų periodu.
• Komplekso negalima daryti nėščioms moterims, pradedant nuo ketvirto mėnesio ir iki gimdymo.
Kylant bet kokiems papildomiems klausimams ir abejonėms, susijusioms su kontraindikacijoms, reikia kreiptis pas profesionalų medicinos darbuotoją.
Mėnulio Pasveikinimo kompleksas
Pristatomas Čandra Namaskar atlikimo variantas suteikia bendrą stiprinamąjį efektą. Jį galima panaudoti kaip apšilimą užsiėmimų pradžioje, nes jis apšildo visus raumenis ir sąnarius. Taip pat šis kompleksas bus labai naudingas, kaip savarankiška praktika.
1. Pradinė padėtis – Maldos poza arba Pranamasana. Atsistokite su sudėtomis prieš krutinę rankomis Namaste geste. Pėdos kartu. Kvėpavimas laisvas.
2. Hasta Uttanasana. Su įkėpimu pakelkite tiesias rankas į viršų Žvilgsnį taip pat nukreipkite į viršų. Lengvai nuveskite pečius ir viršutinę liemens dalį atgal.
3. Padahastasana. Su iškvėpimu palenkite korpusą pirmyn ir prispauskite delnus prie grindų iš dešinės ir kairės nuo pėdų. Pasistenkite išlaikyti kojas tiesias. Esant būtinybei galima lengvai sulenkti kelius.
4. Ašva Sančalasana. Pradedant įkvėpimą, pastatykite dešinę koją toli atgal, sulenkiant kairę koją per kelį. Dešinė koja tiesi. Kairė šlaunis tęsia dešinės kojos liniją. Delnai prispausti prie grindų. Žvilgsnis nukreiptas pirmyn.
5. Andžanasana. Su pilnu įkvėpimu nuleiskite dešinį kelį. Dešinės pėdos viršutinę dalį taip pat prispauskite prie grindų. Vienu metu pakelkite rankas aukštyn nuvesdami pečius ir viršutinę liemens dalį atgal. Dubenį stumkite pirmyn ir žemyn. Žvilgsnis nukreiptas į viršų.
6. Adho Mukha Švanasana. Su iškvėpimu pastatykite kairę pėdą kartu su dešine dubens plotyje. Ištiesinkite kojas ir tvirtai įstatykite pėdas į grindis. Uodegikaulis tempiasi į viršų, nugara tiesi, kaklas atpalaiduotas. Daleidžiama sulenkti kojas, pakeliant pėdas nuo grindų.
7. Aštanga Namaskarasana. Ant kvėpavimo užlaikymo padėkite kelius, krūtinę ir smakrą ant grindų. Dubuo pakeltas. Šlaunys, pilvas ir alkūnės tonuse.
8. Bhudžangasana. Su įkvėpimu padėkite pėdų viršutinę dalį, kelius ir priekinę dubens dalį ant grindų. Ištiesinkite rankas per alkūnes ir pakelkite korpusą iki tol, kol tik gaktikaulis lies grindis. Galva užvesta atgal, pečiai nuleisti. Daleidžiama nepilnai išlenkti rankas per alkūnes.
9. Adho Mukha Švanasana (žiūrėti 6 žingsnį) – ant iškvėpimo.
10. Ašva Sančalasana. Pradedant iškvėpimą, pastatykite dešinę koją pirmyn, tarp delnų. Padėtis analogiška 4 žingsniui, tačiau dabar dešinė koja priekyje.
11. Padahastasana (žiūrėti 3 žingsnį) – ant iškvėpimo.
12. Hasta Uttanasana (žiūrėti 2 žingsnį) – ant iškvėpimo.
13. Pranamasana (žiūrėti 1 žingsnį) – laisvas kvėpavimas.
Tai pusė rato. Antra pusė skiriasi tuo, kad 4 žingsnyje atgal pasilieka kairė koja, 10 žingsnyje pirmyn pasilieka taip pat kairė koja.
Vaizdo įrašas. Čandra Namaskar kompleksas
Kokia Mėnulio Pasveikinimo komplekso nauda
1. Čandra Namaskar kompleksas ypač naudingas pradedantiesiems, kaip bendro sustiprinimo praktika, nes naudojamas didelis kiekis raumenų ir visi sąnariai. Variantuose, maksimaliai priartintiems prie Surya Namaskar, dirba visas kūnas: rankos, kojos, pilvas ir nugara. Tai geras apšilimas prieš asanų atlikimą, leidžiantį žmogui greitai atsikratyti nuo mieguistumo ir nuovargio pojūčių.
2. Atliekant šiuos pratimus, žmogus priveda visas gyvybę aprūpinančias savo kūno funkcijas: kvėpavimo, kraujotakos, nervinę ir kitas – į pusiausvyrą ir balansą. Visas organizmas pradeda veikti darniai ir efektyviai. Tuo aprūpinama gera sveikata, energingumas ir stiprus imunitetas.
3. Čandra Namaskar nauda žmogaus sveikatai taip pat yra teigiamas poveikis virškinimo sistemai. Atliekant praktikas įvyksta švelnus vidinių organų masažas – jie išsitempia, susispaudžia arba susisuka. Dėka to pagerėja žarnyno peristaltika ir stimuliuojamas normalus viso virškinimo-žarnyno traktas. Kaip pasekmė, pašalinamas vidurių užkietėjimas ir palaipsniui pašalinami daugelis virškinimo-žarnyno trakto organų susirgimai.
4. Kraujotakos pagerinimas. Atliekant Mėnulio pasveikinimą padidėja širdies sutraukimų dažnis. Taip stimuliuojama kraujotakos sistema. Sustiprėja išvalyto, deguonies pripildyto kraujo srautas net į pačias labiausiai nutolusias zonas. Viso kūno ląstelės gauna pilnavertį gydymą. Pašalinamos sritys su užsistovėjusiu krauju.
5. Aktyvi kraujo cirkuliacija kūne atliekant Čandra Namaskar praktiką aprūpina inkstų darbo pagerėjimą. Dėka to inkstai efektyviai filtruoja kraują ir išveda toksinus iš kūno.
6. Atliekant Mėnulio Pasveikinimą įvyksta sustiprintas prakaito išskyrimas, ko pasekoje toksinai, sukaupti odoje, išvedami iš organizmo. Taip pagerėja odos būsena, sustabdomas spuogų išbėrimas ir odos susirgimai.
7. Kraujotakos stimuliacija ir sustiprintas šlakų išvedimas iš organizmo daro poveikį limfinės sistemos darbui. Tai padeda kūnui geriau susitvarkyti su infekcijomis ir susirgimais.
8. Atliekant Mėnulio Pasveikinimą stimuliuojama kvėpavimo sistema. Kūnas prisisotina deguonies ir pašalina anglies dvideginio sankaupas. Plaučiai išsivalo nuo užsistovėjusio oro. Kvėpavimas pilna krūtine įtraukia didelę dalį krūtinės ląstos raumenų.
9. Švelnus liaukų masažas žmogaus organizme, atsako už hormonų išskyrimą, padeda subalansuoti endokrininės sistemos darbą. Atliekant padėtis, žmogus atsikrato nuo psichinės įtampos, kas taip pat padeda pagerinti hormonų sistemos darbą. Pašalinamas diabetas ir kiti susirgimai, susiję su hormonų disbalansu.
10. Atliekant Čandra Namaskar, nerviniai audiniai palaipsniui išsitempia ir susispaudžia. Nervinė žmogaus sistema įgauna tonusą. Dėka to aktyvuojasi galvos smegenų darbas ir padidėja bendras tonusas.
11. Tai taip pat būdas atsikratyti negatyvių emocijų ir blogos nuotaikos. Pyktis, nerimas, slopinimas, neurozė – Mėnulio Pasveikinimas gali su jais susitvarkyti. Žinoma, geresniam efektui reikia gerokai sistemingesnio, kompleksiško priėjimo prie jogos. Tačiau ir patys iš savęs ritmiški, simetriniai pratimai atliekant juos sąmoningai, daro raminantį efektą.
12. Mėnulio pasveikinimas padės „pramušti” energetinius „blokus” kanaluose. Prana laisvai tekės kūnu, kils į viršų, į viršutines čakras. Tai padės patirti žmogui gerokai aukštesnes sąmonės būsenas ir bendrai evoliuciškai tobulėti.

Patarimai praktikai
• Iš pradžių reikia išstudijuoti pasirinkto varianto Mėnulio pasveikinimo pozicijas. Atliekant kompleksą, kvėpuokite laisvai ir natūraliai. Kai judesių nuoseklumas aiškiai atsispindi atmintyje, galima pridėti judesių sinchronizaciją su kvėpavimu. Palaipsniui bus pasiektas efektas, kai judesiai taps tolygūs. Praktikuojančiam pradės atrodyti, kad judesiai vyksta be jo dalyvavimo. Įkvėpimai, iškvėpimai ir dinamika susilieja į vieną bendrą.
• Nereikėtų pradėti pratimų skubant. Geriau užsilaikyti šiek tiek pradinėje padėtyje – tai gali būti Besimeldžiančio Poza arba kažkokia kita. Kelioms minutėms nurimkite su užmerktomis akimis ir nusiteikite būsimai praktikai. Stebėkite savo kūną, lyg iš šalies. Pasistenkite pajausti atsitraukimą nuo kūno ir kvėpavimo. Mintimis praskanuokite savo fizinį apvalkalą nuo galvos iki kojų ir atpalaiduokite visus raumenis. Pajauskite būties ramybę šiame momente. Tuomet pradėkite praktiką.
• Norint pasiekti didesnį efektą atliekant Mėnulio Pasveikinimus, reikia būti dėmesingais ir suvokti tai, kas vyksta. Neverta bėgti mintimis į ateitį, fantazuoti arba prasukinėti prote situacijas iš praeities. Geriausia susikoncentruoti į atliekamus judesius, vienu metu sekti pojūčius kūne. Be suvokimo daugelis naudingų praktikos efektų yra prarandami.
• Užsiiminėti reikia švarioje, gerai vėdinamoje patalpoje. Atliekant praktiką, kvėpuoti verta per nosį. Jeigu nosis apsunkusi, ją galima pravalyti su hatha-jogos valomųjų technikų pagalba – džala-neti.
• Tempas ir pratimų ciklų kiekį kiekvienam būtina suderinti su jo fizinėmis galimybėmis ir sveikatos būsena. Daugumai pradedančiųjų bus pakankama du arba trys ciklai, palaipsniui, savaitė po savaitės, pridedant krūvį. Reikia įsiklausyti tai, ką sakys kūnas. Nereikia daryti praktikos iki išsekimo. Tačiau protinga askezė kažkokiame lygyje būtinai turi būti.
• Užbaigiant užsiėmimą rekomenduojama atpalaiduoti kūną ir protą. Galima įeiti į meditatyvinę padėtį, sėdint ant kilimėlio arba atsigulti į Šavasaną. Pasistenkite atpalaiduoti raumenis ir sausgysles, tačiau pasilikite būdravimo būsenoje. Ilsėkitės tol, kol kvėpavimas ir širdies plakimas nenusiramins pilnai arba ilgiau.

Ryšys su Mėnuliu
Išstudijavus paveikslus su Čandra Namaskar junginiais Internete, kiekvienas pilnai galės praktikuoti juos savarankiškai. Atliekant šį kompleksą, žmogus kreipiasi į Mėnulį, kaip į vieną iš Visatos pasireiškimo aspektų. Vedinėje tradicijoje žodžiui „Čandra” atitinka ne tik dangiško šviesulio pavadinimas. Tai taip pat mėnulio dievo veidas, atspindintis protą ir žmogaus pasąmonę.
Patandžalio „Jogos-sūtrose” sakoma: „Dėka samjamos į mėnulį, joga pasieka žvaigždžių sistemą”. Samjama – tai gilios meditacijos stadijos: dharana, dhyana ir samadhi. B. K. S. Ajengar knygoje „Jogos-sūtros Patandžali. Paaiškinimas” rašo, kad be saulės rezginio žmogiškame kūne yra ir mėnulio rezginys. Jis priklauso galvos smegenims. Samjama į smegenų sritį padeda išplėsti sąmonę.
„Žvaigždinės galaktikos pakartoja minčių galaktikas, kurios kaip žvaigždės spindi, išnyksta, atsiranda ir vėl spindi.” B. K. S. Ajengar
Žinoma praktikams, ar jie būtų pradedantys ar patyrę, Čandra Namaskar pratimų kompleksas vargu ar padės pasiekti žvaigždžių sistemą. Tačiau naudojant kompleksinį priėjimą prie jogos užsiėmimų ir neapsiribojant tik fiziniais pratimais, žmogus būtinai galės palaipsniui išplėsti savo sąmonę.
Literatūros sąrašas:
1. Swami Satyananda Sarasvati. Senovinės tantrinės jogos ir krijos technikos. 1 ir 2 tomai.
2. Swami Satyananda Sarasvati. Asana, pranajama, mudra, bandha.
3. B. K. S. Ajengar. Jogos-sūtros Patandžali. Paaiškinimas.
4. B. K. S. Ajengar. Jogos paaiškinimas.
Vaizdo įrašas. Surya Namaskar su mantromis. Aleksandra Štukaturova