Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Joga ir skoliozė

joga-ir-skolioze

Sėdimas gyvenimo būdas negatyviai atsiliepia ne tik emocinei, tačiau ir fizinei žmogaus būsenai. Todėl vienas iš tipinių šiuolaikinio pasaulio „skaudulių“ yra skoliozė. Skoliozė – pakankamai „jauna“ liga ne todėl, kad stuburo iškrypimus pradėjo diagnozuoti neseniai, o todėl, kad juos nustato netgi pas moksleivius. Pasak duomenų, apie 15% pasireiškusių atvejų tenka vaikams iki 13 metų. Čia verta atkreipti dėmesį į žodį „pasireiškusių“, o kiek dar tų, kurie toliau gyvena su skolioze ir netgi nenutuokia apie galimas šios ligos pasekmes.

Užleista skoliozė priveda prie protruzijų atsiradimo ir, kaip pasekmė, išvaržų susidarymo. Mažai kas žino apie tai, kad 1 ir 2 laipsnio skoliozę galima sėkmingai išgydyti, o gerokai sunkesniais atvejais įmanoma palengvinti organizmo situaciją ir nedaleisti situacijos apsunkinimo. Kaip padėti sau ir savo vaikui? Kokias asanas pasirinkti? Apie tai ir bus kalbama šiam straipsnyje.

Kas yra skoliozė, jos variantai ir laipsniai

Skoliozė vadinama stuburo deformacija. Deformacija charakterizuojama šoniniu stuburo nukrypimu, nuo pagrindinio centro. Jeigu skoliozė negydoma, tai prives prie kifozės ir lordozės. Ypač užleistais atvejais, susirgimas priveda prie krūtinės ląstos, dubens ir galūnių skeleto deformacijų.

Dažniausiai skolioze atsiranda skeleto augimo periodu. Neretai stuburo iškrypimai atsiranda dėl traumų arba turi įgimtą pobūdį. Įdomu paminėti, kad mergaitės pagal statistiką 7 kartus dažniau kenčia nuo skoliozės, nei berniukai. Liga išreiškia save periode nuo 4 iki 6 metų ir pereiname amžiuje (10 – 14 metų).

Šiandieną skoliozė turi keletą klasifikacijų, kiekviena iš jų nurodo pagrindinį susirgimo požymį.

– Struktūrinė skoliozė yra stuburo išsikreipimas su šoniniu slankstelių iškrypimu.
– Nestruktūrinė skoliozė – šioje ligos rūšyje stuburo išsikreipimas įvyksta be kitų pakitimų.

Egzistuoja ir kita klasifikacija, charakterizuojanti susirgimą dėl skoliozės atsiradimo priežasties:

– Laikysenos skoliozė, kaip suprantama iš pavadinimo, susiję su laikysenos problemomis. Sėkmingai gydomas fizine kultūra, įtraukiant į kompleksus pasilenkimus į priekį.

– Reflektorinis – atsiranda tais atvejais, kai žmogus atlieka reikalinga pozas dėl skausmų nugaroje.

– Kompensacinis – vystosi pas žmones, kurių kojų ilgis skirtingas.

– Isterinis – tokios formos priežastis yra psichogeninės traumos.

Taip pat skoliozė klasifikuojama pagal formą:

– c-formos skoliozė – charakterizuojama vienu išsilenkimu,
– s-formos skoliozė – dviem priešingais išsilenkimais,
– z-formos skoliozė – trim šoniniais išsilenkimais.

Skoliozė gali tiek progresuoti, tiek ir būti stabilioje būsenoje. Šiandieną gydytojai išskiria keturias skoliozės stadijas. Pirma stadija nepastebima ir diagnozuojama tik su rentrenografijos pagalba, kadangi pas pacientą nusiskundimų nėra, organai dirba stabiliai, o kūnas išsaugo savo proporcijas. Tačiau jeigu nepradėti gydymo, jis gali pereiti į antrą stadiją, tampant progresuojančiu susirgimu. Sustabdyti procesą ir netgi pasukti jį atgal gali gydomoji gimnastika, geras būdas bus masažas ir profilaktinės peržiūros pas chirurgą 3-4 kartus per metus.

Antrame skoliozės laipsnyje atsiranda skausmai ir didelis nuovargis. Pacientas skundžiasi oro trūkumu vaikštant greitai ir galvos svaigimu. Antrame laipsnyje jau pastebimas pečių aukščio skirtumas ir stuburo išsilenkimas stovimoje padėtyje. Dažnai pacientui paskiria gydomąsias procedūras ir korsetus. Tokiu atveju fizinė kultūra tęsiama, ją papildo kvėpavimo pratimais ir plaukiojimu.

Trečiame laipsnyje skausmas nugaroje yra pastovus, anksčiau aprašyti pasikeitimai stubure tampa vis labiau išreikšti. Pacientas sunkiai atlieka savo kasdienes užduotis ir yra priverstas atsisakyti nuo įprasto gyvenimo būdo. Prie aprašytų gydymo metodų pridedami medikamentai.

Ketvirtas skoliozės laipsnis pats sunkiausias, žmonėms sergantiems šia stadija reikalinga pastovi priežiūra, jie negali gyventi pilnaverčio gyvenimo. Prie pastovaus skausmo pridedamos problemos su širdimi ir užsistovėjusių reiškinių susidarymas virškinimo ir žarnyno trakte. Kai kuriais atvejais atsiranda tarpšonkaulinė kupra.

Ar galima užsiiminėti joga esant skoliozei

Ar padeda joga skoliozės metu Tyrimai, kuriuos atliko gydytojai iš JAV teigia, kad joga derinant su manualine terapija dažnai naudojama, kaip vienas iš pagrindinių metodų kovoje su šiuo negalavimu. Dažniausiai gydytojai rekomenduoja skoliozės metu praktikuoti hatha-jogą Ši jogos rūšis paleidžia natūralius organizmo reabilitacijos procesus. Teisingai parinktas asanų kompleksas grąžina stuburui optimalią padėtį ir sustabdo susirgimo progresavimo procesą.

Geriausiai pratimai iš jogos arsenalo padeda pirmoje ir antroje stuburo iškrypimo stadijose. Tačiau ir trečioje stadijoje galima pamatyti sergančiojo būsenos pagerėjimą. Svarbiausia, pradedant praktiką, reikia būti pasiruošus tam, kad teks priiminėti skausmą, kuris neišvengiamai kils užsiėmimų metu. Atliekant asanas, kurias kontroliuoja kvalifikuotas instruktorius, stabilizuoja nugaros raumenis, ištaiso laikyseną ir prailgina stuburą. Be to, reguliari jogos praktika disciplinuoja žmogų, gerina jo emocinę būseną, padeda kovoti su stresu ir, svarbiausia, daro žmogų stipresniu ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai.

Šiandieną visame jogos pasaulyje naudojama ne tik skoliozės gydymui, tačiau ir ortopediniams susirgimams, kurie atsirado dėl stuburo išsikreipimo.

Vienareikšmiškai jogos negalima praktikuoti tik ketvirtame skoliozės laipsnyje ir susirgimo paaštrėjimo periodo metu. Iš karto paminėsime, kad laukti greitų rezultatų nevertėtų. Praktika reikalauja uolumo ir reguliarumo. Visame pasaulyje žinomas jogas Pattabhi Džois savo knygoje „Joga-mala“ kalba apie tai, kad joga, kaip karoliai (mala), kur kiekvienas karolis jūsų noras ir joga padeda išpildyti kiekvieną, tačiau tik tada, kai jūs paskirsite jai save“.

Treniruotės ilgį jums padės nustatyti gydytojas. Neverta iš karto bandyti užsiiminėti 1,5 – 2 valandas. Pradėkite nuo 15-20 minučių, tačiau užsiiminėkite kiekvieną dieną vienu ir tuo pačiu laiku. Skoliozės metu kiekvieną asaną rekomenduojama užlaikyti 10-20 sekundžių ir kartoti tokį priėjimą du kartus. Pradžioje užsiiminėkite vadovaujant instruktoriui, o paskui, turėdami patirtį, jūs galite praktikuoti savarankiškai. Pirmų rezultatų verta laukti po dviejų – trijų mėnesių. Pasak statistikos, per šį laiką galima sumažinti nukrypimą per 30%. Viskas priklauso nuo jūsų pastangų ir reguliarumo. Prieš pradedant praktiką būtinai gaukite gydytojo leidimą ir pasitarkite su juo dėl komplekso, kurį jūs patys sudarysite arba jums pasiūlys instruktorius studijoje Prisiminkite, kad pagrindinė užduoti ne tame, kad atliktu sunkiausią asaną, o sustabdyti progresuoti susirgimą, todėl perkrauti savęs nereikėtų, pradėti reikia nuo pačio lengviausio asanos varianto, palengva ruošiant nugarą didesniam krūviui.

Kokias asanas atlikti skoliozės metu? Pirmiausia tadasaną (kalno pozą), ji gerina laikyseną ir ruošia pilnavertei praktikai. Nepamirškite į praktiką įtraukti adha navasaną (pusinę valties padėtį). Ši asana kompleksiškai veikia kūną, stipina jį. Būtinai pridėkite į užsiėmimų programą dandasaną, lazdos padėtį, ją galima daryti prie sienos, ypač jeigu jūs jaučiate skaudamus pojūčius. Pailsėti galima vaiko pozoje (balasanoje), ji nuima įtampą, krūvį.

Joga, kai yra c-formos skoliozė

Atliekant asanas verta pradėti nuo pačių paprasčiausių variantų, taip pat vertėtų panaudoti jogos blokus ir pledą.

Visas sėdimas asanas galima atlikti parėmus nugarą. Pradėkite praktiką nuo kvėpavimo technikos, vadinamos nadi šodhana. Pakankamai lengvai atliekama ji bus idealia pradžia praktikai, privedant organizmą į pusiausvyrą.

Tuomet pereikite prie asanų atlikimo, pradėkite nuo katės pozos (mardžariasana). Nesugėdykite panaudoti propsus (blokus, dirželius, papildomas priemones). Atlikite pratimą 15-20 kartų. Toliau pasunkinkite pratimą ant iškvėpimo ištempiant koją atgal, o tuomet pritraukiant kelį prie kaktos. Kiekvienai kojai pakartokite pratimą 10-15 kartų.

Analogiškai atlikite pratimą, tačiau ištiesinkite jau ne koją, o ranką. Tuomet pereikite į virasaną ir pabūkite joje 10-15 sekundžių, tuomet galima pailsėti balasanoje.

Toliau galima pasunkinti praktiką. Pabandykite padaryti variaciją ardha šalabhasaną, neatitraukiant galvos nuo grindų, pakelkite skirtingas rankas ir kojas, užlaikykite padėtį 10 sekundžių ir pakartokite simetriškai. Tuomet pereikite prie šoninio planko, remkitės į bloką, pasistenkite nuvesti pečius atgal.

Toliau pradėkite pratimų kompleksą, kurį kartais vadina „zaminka“. Atlikite kompensacinius išsitempimus kiekvienai kojai po 15 sekundžių. Tuomet atlikite ardha-pavanamuktasaną ir pailsėkite šavasanoje. Komplekso atlikimas neužtruks daugiau 20 minučių, tačiau bus puikus pagalbininkas, jeigu kalba eina apie skoliozės gydymą su joga. Svarbiausia, kad praktika turi tapti reguliaria Svarbu prisiminti, kad joga nepakeičia ir neatšaukia gydytojų rekomendacijų, būtina naudoti kompleksinį priėjimą pie susirgimo gydymo. Pagal galimybes verta panaudoti gydomaisiais tikslais plaukimą, masažą ir/arba manualinę terapiją.

Dirbti su negalavimu būtina, baseiną galima derinti su sezoniniu maudymusi vandens telkinyje ir gauti masažą pagal gydančiojo gydytojo paskyrimą. Svarbu tikėti savomis ir savo jėgomis, grupinių programų vedimas rodo, kad atvejai, kai skoliozė pašalinama yra nereti, viskas priklauso nuo noro, praktikuojančio ir jo uolumo įvaldant asanas.

Geriausia neužleisti ligos ir reguliariai lankytis pas gydytoją. Tačiau svarbu ir tai, ką jūs darote kasdieniame gyvenime: pasistenkite sėdėti prie stalo lygiai, stebėti savo laikyseną. Atkreipti dėmesį į stuburo padėtį reikia nemažiau septynių kartų per dieną, tuomet laikysenos kontrolė taps įpročiu, kuris leis išsaugoti stuburą sveiką daugybei metų.

Originalus straipsnis