Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Mula-bandha: atlikimo technika

Mula-bandha atlikimo technika

Mula-bandha: kas tai yra

Sąvoka mula-bandha yra sąmoningas arba valingas tarpkojo raumenų suspaudimas. Iš sanskrito „bandha“ verčiama, kaip „ryšys, „grandinė“ arba „užraktas“, o „mula“ – „šaknis“, „pagrindas“. Mula-banhos veikimo principas jogoje paradoksalus: su įtemptų raumenų pagalba fiziniame lygyje įvyksta atsipalaidavimas mentaliniame ir energetiniame lygyje. Šį veiksmą galima sulyginti su postizometrinio atsipalaidavimo metodu, kur gilios įtampos nuėmimui naudojamas sustiprintas suspaudimas.

Mula-bandhos veikimo mechanizmas

Dubens raumenų sutraukimo metu į smegenis patenka impulsas, kuris aktyvuoja neuroninius centrus. Atsakomuoju signalu aktyvuojami parasimpatiniai audiniai, kas priveda prie kūno atsipalaidavimo. Taip pat daro poveikį endokrininei sistemai (hipotalamusui) ir, kaip pasekmė, emocinei būsenai: atsiranda ramybės jausmas, išeina nervinis dirglumas. Šaknies užrakto efektas yra ir gebėjimas „išrišinėti“ granthas – sąmonėje esančius psichinius mazgus.

Šie blokai pasireiškia negatyvių emocijų pavidalu, tokių, kaip pyktis, apatiškumas, dirglumas – viskas, kas trukdo suvokti tikrąją sielos prigimtį. Praktikuodamas mula-bandhą žmogus „išriša“ šiuos energetinius gumulus ir pašalina juos. Kūne yra per 72000 gyvybinės energijos kanalų (pranos).

Juos vadina nadi. Energijos srautai atliekami judant per juos tiek žemyn, tiek ir į viršų. Žemyn einanti energija vadinama apana vaju. Ji „įžemina“ žmogų ir nukreipia jo dėmesį į savo bazinių poreikių patenkinimo: alkio, išgyvenimo, miego.

Praktikuojant mula-bandhą galima nukreipti apanos srautą į viršų. Tokiu būdu jis pradės savo judėjimą į viršų per vidurinį kanalą, sušumną. Pasiekus ugnies centrą (manipūra-čakrą), jis dar labiau sustiprėja ir pasiekia anahata-čakrą. Čia apana susijungia su prana. Toks judėjimas padeda pripildyti kūną gyvybinėmis jėgomis ir atverti gebėjimus.

Senoviniuose tekstuose, tokiuose, kaip „Gheranda-samhita“, „Hatha-joga-pradipika“, „Šiva-samhita“ vienareikšmiškai kalbama apie šaknies užrakto naudą ir būtinybę įvaldyti jį, kad išplėsti psichines ir dvasines galimybes.

Mula-bandhos nauda

Reguliarus šaknies užrakto atlikimas leidžia išvengti daugybės ligų ir disbalansų, tiek fiziniame, tiek ir energetiniame lygyje.

Mula-bandha darys teigiamą profilaktinį poveikį:

– pilvo srities susirgimams,
– virškinimo sutrikimams,
– lytiniams sutrikimams,
– dismenorejai,
– stresui, ramybės nebuvimui, nerimui,
– nusileidusiems mažojo dubens organams,
– nevalingam sėklos išsiliejimui.

Teigiami mula-bandhos praktikos efektai:

– proto atsipalaidavimas,
– pilna šlapinimosi ir defekacijų kontrolė,
– endokrininės sistemos darbo pagerėjimas,
– nervų sistemos sustiprėjimas,
– menopauzės simptomų sušvelninimas,
– kvėpavimo dažnumo sumažinimas,
– arterinio spaudimo normalizavimas,
– sąmonės išsiplėtimas,
– išsilaisvinimas nuo gilių emocinių neurozių ir išgyvenimų,
– kūrybinio potencialo prabudimas,
– granthų ir blokų „išrišimas“ subtiliame kūne.

Mula-bandhos atlikimo technika

Vienas iš geriausių būdų atlikti šią praktiką pristatytas Svami Satjanandos Sarasvati knygoje „Mula-Bandha. Raktas į meistriškimą“. Išnagrinėsime šį metodą.

Tarpkojo raumenys glaudžiai susiję vienas su kitu. Čia priskiriamos urogenitalinės ir analinės sritys. Analinio sfinkterio sutraukimas vadinamas ašvini-mudra, o urogenitalinių raumenų sutraukimas – vadžroli-mudra. Tarp klitorio, kapšelio ir anuso yra sritis, kurią sutraukiant pasiekiama mula-bandha. Pratimo užduotis – sutraukti šaknies užrakto sritį, o likusias zonas palikti atpalaiduotas.

Nuoseklus atlikimas:

1. Sėskite į patogią padėtį, kad keliai liestų žemę.
2. Padarykite pilną gilų įkvėpimą, prijunkite pilvą, krūtinės ląstą ir raktikaulinę dalį.
3. Suspauskite mula-bandhą. Nedaleiskite įsitempimo.
4. Atsipalaiduokite ir paleiskite užraktą.
5. Padarykite tolygų įkvėpimą.

Šį pratimą tolimesniuose etapuose galima suderinti su udijana-bandha ir džalandhara-bandha, o taip pat su kvėpavimo užlaikymais. Tačiau bet kokius pasunkinimus rekomenduojama atlikti tik įvaldžius bazines metodikas.

Nieko baisaus, jeigu pradžioje nepavyks diferencijuoti (atskirti) dubens dugno raumenų. Tam, kad atrasti muladhara-čakros vienos buvimą, ruošiantis galima palaipsniui įtempinėti ir atpalaiduoti įvairias tarpkojo sritis, kurios aprašytos aukščiau, kad išmokti koncentruotis ir įtraukti reikalingas galvos smegenų žievės zonas.

Kontraindikacijos mula-bandhos atlikimui

Pagrindinės kontraindikacijos šios praktikos atlikimui yra nėštumas, hemorojus ir prostatitas.

Mula-bandha ir kundalini

Jogos filosofijoje kundalini yra susukta gyvatės forma energija, esanti miegančioje būsenoje muladhara-čakroje. Iš tiesų tikroji jos padėtis yra toli už fizinio kūno ribų, priežastiniame arba kauzaliniame kūne.

Šis kūnas glaudžiai susijęs su karma ir keliauja su mumis iš gyvenimo į gyvenimą. Atitinkamai, čia nuslėpti žmogiškieji norai, motyvai ir nesąmoningi siekiai. Tačiau fiziniame plane pasąmoningas lygys yra kaip tik muladhara-čakroje.

Todėl darant fizinį poveikį tarpkojui, galima netiesiogiai pabudinti kundalini-šakti, kuri paleis procesą „išrišimui“ žiedinės formos energijai ir pakels ją į viršų per sušumnos kanalą. Pabudinę kundalini žmonės įgauną priėjimą prie transcendentinių gebėjimų (siddhų), išplėstos sąmonės ir kūrybinio potencialo.

Tačiau pradedantiesiems rekomenduojama prie kundalini prabudinimo praktikos prieiti atsargiai.

Visų pirma, raunantis į viršų energija pramušinės bet kuriuos nepradirbtus kūno ir žmogaus sąmonės blokus, kas suteikia tam tikrus nepatogumus.

Visų antra, verta prisiminti, kad šios energijos judėjimas – spontaniškas ir cikliškas (kylantis-nusileidžiantis), todėl visada rekomenduojama šalia turėti kompetetingą mokytoją arba guru. Jis nukreips praktiką į teisingą kryptį ir apsaugos nuo neteisingo pratimo atlikimo. Tuo labiau naudinga žinoti apie korektiška šaknies užrakto atlikimą, jeigu pas žmogų šiuo momentu šalia nėra mokytojo.

Mula-bandha gali tapti puikiu papildymu reguliariai praktikai ar atnešti daug naudos praktikuojančiam. Tačiau, kaip ir bet kokioje asanoje arba pratime, verta prieiti prie jos sąmoningai, palaipsniui įvaldyti techniką ir įsiklausyti į asmeninius pojūčius.

Straipsnio autorė Viktorija Frolova

Šaltiniai:

1. „Mula-bandha“. Raktas į meistrystę“, Svami Satjananda Sarasvati
2. https://www.oum.ru/yoga/osnovy-yogi/bandhi-yogicheskie-zamki/
3. miryogi.com/praktika/bandhi/mula-bandha.html
4. youtu.be/4Nb3TzOl7nQ
5. hyoutu.be/5y92EQ1-ucY

Originalus straipsnis