Mula-bandha: atlikimo technika
Mula-bandha: kas tai yra
Sąvoka mula-bandha yra sąmoningas arba valingas tarpkojo raumenų suspaudimas. Iš sanskrito „bandha“ verčiama, kaip „ryšys, „grandinė“ arba „užraktas“, o „mula“ – „šaknis“, „pagrindas“. Mula-banhos veikimo principas jogoje paradoksalus: su įtemptų raumenų pagalba fiziniame lygyje įvyksta atsipalaidavimas mentaliniame ir energetiniame lygyje. Šį veiksmą galima sulyginti su postizometrinio atsipalaidavimo metodu, kur gilios įtampos nuėmimui naudojamas sustiprintas suspaudimas.
Mula-bandhos veikimo mechanizmas
Dubens raumenų sutraukimo metu į smegenis patenka impulsas, kuris aktyvuoja neuroninius centrus. Atsakomuoju signalu aktyvuojami parasimpatiniai audiniai, kas priveda prie kūno atsipalaidavimo. Taip pat daro poveikį endokrininei sistemai (hipotalamusui) ir, kaip pasekmė, emocinei būsenai: atsiranda ramybės jausmas, išeina nervinis dirglumas. Šaknies užrakto efektas yra ir gebėjimas „išrišinėti“ granthas – sąmonėje esančius psichinius mazgus.
Šie blokai pasireiškia negatyvių emocijų pavidalu, tokių, kaip pyktis, apatiškumas, dirglumas – viskas, kas trukdo suvokti tikrąją sielos prigimtį. Praktikuodamas mula-bandhą žmogus „išriša“ šiuos energetinius gumulus ir pašalina juos. Kūne yra per 72000 gyvybinės energijos kanalų (pranos).
Juos vadina nadi. Energijos srautai atliekami judant per juos tiek žemyn, tiek ir į viršų. Žemyn einanti energija vadinama apana vaju. Ji „įžemina“ žmogų ir nukreipia jo dėmesį į savo bazinių poreikių patenkinimo: alkio, išgyvenimo, miego.
Praktikuojant mula-bandhą galima nukreipti apanos srautą į viršų. Tokiu būdu jis pradės savo judėjimą į viršų per vidurinį kanalą, sušumną. Pasiekus ugnies centrą (manipūra-čakrą), jis dar labiau sustiprėja ir pasiekia anahata-čakrą. Čia apana susijungia su prana. Toks judėjimas padeda pripildyti kūną gyvybinėmis jėgomis ir atverti gebėjimus.
Senoviniuose tekstuose, tokiuose, kaip „Gheranda-samhita“, „Hatha-joga-pradipika“, „Šiva-samhita“ vienareikšmiškai kalbama apie šaknies užrakto naudą ir būtinybę įvaldyti jį, kad išplėsti psichines ir dvasines galimybes.
Mula-bandhos nauda
Reguliarus šaknies užrakto atlikimas leidžia išvengti daugybės ligų ir disbalansų, tiek fiziniame, tiek ir energetiniame lygyje.
Mula-bandha darys teigiamą profilaktinį poveikį:
– pilvo srities susirgimams,
– virškinimo sutrikimams,
– lytiniams sutrikimams,
– dismenorejai,
– stresui, ramybės nebuvimui, nerimui,
– nusileidusiems mažojo dubens organams,
– nevalingam sėklos išsiliejimui.
Teigiami mula-bandhos praktikos efektai:
– proto atsipalaidavimas,
– pilna šlapinimosi ir defekacijų kontrolė,
– endokrininės sistemos darbo pagerėjimas,
– nervų sistemos sustiprėjimas,
– menopauzės simptomų sušvelninimas,
– kvėpavimo dažnumo sumažinimas,
– arterinio spaudimo normalizavimas,
– sąmonės išsiplėtimas,
– išsilaisvinimas nuo gilių emocinių neurozių ir išgyvenimų,
– kūrybinio potencialo prabudimas,
– granthų ir blokų „išrišimas“ subtiliame kūne.
Mula-bandhos atlikimo technika
Vienas iš geriausių būdų atlikti šią praktiką pristatytas Svami Satjanandos Sarasvati knygoje „Mula-Bandha. Raktas į meistriškimą“. Išnagrinėsime šį metodą.
Tarpkojo raumenys glaudžiai susiję vienas su kitu. Čia priskiriamos urogenitalinės ir analinės sritys. Analinio sfinkterio sutraukimas vadinamas ašvini-mudra, o urogenitalinių raumenų sutraukimas – vadžroli-mudra. Tarp klitorio, kapšelio ir anuso yra sritis, kurią sutraukiant pasiekiama mula-bandha. Pratimo užduotis – sutraukti šaknies užrakto sritį, o likusias zonas palikti atpalaiduotas.
Nuoseklus atlikimas:
1. Sėskite į patogią padėtį, kad keliai liestų žemę.
2. Padarykite pilną gilų įkvėpimą, prijunkite pilvą, krūtinės ląstą ir raktikaulinę dalį.
3. Suspauskite mula-bandhą. Nedaleiskite įsitempimo.
4. Atsipalaiduokite ir paleiskite užraktą.
5. Padarykite tolygų įkvėpimą.
Šį pratimą tolimesniuose etapuose galima suderinti su udijana-bandha ir džalandhara-bandha, o taip pat su kvėpavimo užlaikymais. Tačiau bet kokius pasunkinimus rekomenduojama atlikti tik įvaldžius bazines metodikas.
Nieko baisaus, jeigu pradžioje nepavyks diferencijuoti (atskirti) dubens dugno raumenų. Tam, kad atrasti muladhara-čakros vienos buvimą, ruošiantis galima palaipsniui įtempinėti ir atpalaiduoti įvairias tarpkojo sritis, kurios aprašytos aukščiau, kad išmokti koncentruotis ir įtraukti reikalingas galvos smegenų žievės zonas.
Kontraindikacijos mula-bandhos atlikimui
Pagrindinės kontraindikacijos šios praktikos atlikimui yra nėštumas, hemorojus ir prostatitas.
Mula-bandha ir kundalini
Jogos filosofijoje kundalini yra susukta gyvatės forma energija, esanti miegančioje būsenoje muladhara-čakroje. Iš tiesų tikroji jos padėtis yra toli už fizinio kūno ribų, priežastiniame arba kauzaliniame kūne.
Šis kūnas glaudžiai susijęs su karma ir keliauja su mumis iš gyvenimo į gyvenimą. Atitinkamai, čia nuslėpti žmogiškieji norai, motyvai ir nesąmoningi siekiai. Tačiau fiziniame plane pasąmoningas lygys yra kaip tik muladhara-čakroje.
Todėl darant fizinį poveikį tarpkojui, galima netiesiogiai pabudinti kundalini-šakti, kuri paleis procesą „išrišimui“ žiedinės formos energijai ir pakels ją į viršų per sušumnos kanalą. Pabudinę kundalini žmonės įgauną priėjimą prie transcendentinių gebėjimų (siddhų), išplėstos sąmonės ir kūrybinio potencialo.
Tačiau pradedantiesiems rekomenduojama prie kundalini prabudinimo praktikos prieiti atsargiai.
Visų pirma, raunantis į viršų energija pramušinės bet kuriuos nepradirbtus kūno ir žmogaus sąmonės blokus, kas suteikia tam tikrus nepatogumus.
Visų antra, verta prisiminti, kad šios energijos judėjimas – spontaniškas ir cikliškas (kylantis-nusileidžiantis), todėl visada rekomenduojama šalia turėti kompetetingą mokytoją arba guru. Jis nukreips praktiką į teisingą kryptį ir apsaugos nuo neteisingo pratimo atlikimo. Tuo labiau naudinga žinoti apie korektiška šaknies užrakto atlikimą, jeigu pas žmogų šiuo momentu šalia nėra mokytojo.
Mula-bandha gali tapti puikiu papildymu reguliariai praktikai ar atnešti daug naudos praktikuojančiam. Tačiau, kaip ir bet kokioje asanoje arba pratime, verta prieiti prie jos sąmoningai, palaipsniui įvaldyti techniką ir įsiklausyti į asmeninius pojūčius.
Straipsnio autorė Viktorija Frolova
Šaltiniai:
1. „Mula-bandha“. Raktas į meistrystę“, Svami Satjananda Sarasvati
2. https://www.oum.ru/yoga/osnovy-yogi/bandhi-yogicheskie-zamki/
3. miryogi.com/praktika/bandhi/mula-bandha.html
4. youtu.be/4Nb3TzOl7nQ
5. hyoutu.be/5y92EQ1-ucY