Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Joga Nidra. Sąmoningo atsipalaidavimo praktika

Joga nidra. Sąmoningo atsipalaidavimo praktika

Palaimintas tas, kuris nieko nežino: jis nerizikuoja būti nesuprastas. Konfucijus

Joga Nidra – terminas, sugalvotas Svamio Sarasvati (Swami Satyananda Saraswati), kad apibūdinti praktiką, kitaip vadinamą miego joga, arba joga miegui.

Ši jogos technika buvo specialiai sukurta, su tikslu padėti žmogui pažinti save iš įvairių pusių, prieiti prie pasąmonės vartų ir, įėjus pro juos, atverti tą nežinomą jėgų šaltinį pokyčiams, kurį valdyti gali kiekvienas iš mūsų, bet neturėdamas rakto negali juo pasinaudoti.

Šios praktikos dėka jūs gausite raktą, kuris atblokuos paslėptą sąmonės dalį, išvaduos nuo negatyvių energijų ir vaizdinių, padės pagrindus įvykti jūsų gyvenimo pagrindiniams pasikeitimams reikiama kryptimi.

Ši praktika – lengvai atliekama technika, kuri perprogramuoja jūsų protą. Ji paliečia ne tik išorinius sąmoningo proto aspektus, bet netgi labiau nukreipta į darbą su ta neturinčia sąmonės jūsų esybės dalimi, kurioje yra blokai, apsunkinantys sumanytos veiklos įgyvendinimą ir stabdantys savirealizaciją.

Joga Nidra: praktika

Norint pradėti praktikuoti Jogą Nidrą, reikia išsiaiškinti, kas ji tokia yra ir kuo ji nėra.

Joga Nidra – praktika, kuri perkelia žmogų iš visiškos būdravimo būsenos į tą būsena, kuri atsiranda prieš prasidedant miegui. Jeigu jūs kada nors pastebėjote, kaip lyg panyrate į miegą, vis dar suvokdami realybę, bet su šiek tiek prislopintais jausmais, jūs lyg svajose, tai ir yra būsena, kurioje jums reikia pasilikti, pratęsti ją ir per ją pasiekti savo pasąmonę, kad duoti jai komandą – sankalpą – tolimesniam funkcionavimui.

Duodant ketinimą arba komandą – sankalpą (kam kaip patinka tai vadinti, esmė nuo to nesikeičia) atsipalaidavimo, prieš miegą esančioje būsenoje jūs nukreipiate visą savo esybę į šio ketinimo atlikimą tada, kai jūs vėl pasijusite visiško būdravimo būsenoje. Įteigiant ketinimą tiesiogiai, praktikuojant Jogą Nidrą, jūs apeinate barjerus, sukurtus sąmonės kelyje į nesąmoningą protą, ir tokiu būdu, sugalvoto ketinimo efektyvumas padidėja daug kartų.

Kad duoti nors trumpą supratimą apie šios praktikos efektyvumą, mes pateiksime keletą pavyzdžių, parodančių kuriose gyvenimo srityse ją galima panaudoti ir kokiu būdu ji gali įtakoti mus.

Joga Nidros praktikos nauda išreikšta keliais faktoriais:

  1. Miego kokybės pagerinimas;
  2. Laiko skirto miegui sutrumpėjimas, gilesnis poilsis, kuris pasiekiamas taikant šį metodą;
  3. Kūrybinio potencialo išlaisvinimas. Daugybė psichologinių blokų bus pašalinta, pasąmonės ,,demonai“ išeis į išorę ir jūs palaipsniui, praktikuodami Jogą Nidrą reguliariai, pilnai nuo jų išsivaduosite;
  4. Bendras mokomosios medžiagos įsisavinimo pagerinimas. Jūsų suvokimas, sugebėjimas mokytis ir visos kognityvinės funkcijos bus naujame lygyje, tai akimirksniu pagerins jūsų rezultatus. Šis punktas bus įdomus ne tik žmonėms, susijusiems su išsilavinimo sfera, bet ir visiems tiems, kurie siekia gyvenime kažko pasiekti, nes kiekvieną dieną gyvenimas mums pateikia naujas pamokas ir jeigu jūs jau stovite savęs tobulinimo ir savęs pažinimo kelyje, tai jums nereikia įrodinėti šio faktoriaus svarbos;
  5. Gebėjimas vizualizuoti padidėja daug kartų dėl reguliarių treniruočių, atliekamų Jogos Nidros praktikos metu. Taip pat, jeigu jūs nemokėjote vizualizuoti, tai su Jogos Nidros pagalba jūs išmoksite tai daryti.
  6. Atmintis pagerėja tiek, kad jūs galėsite prisiminti net daug jau pamirštų momentų iš vaikystės. Toks atminties apimčių prasiplėtimo efektas susijęs su tuo, kad pasąmonės blokai atsiveria ir anksčiau užblokuota informacija tampa prieinama, iš čia ir didelis kiekis detalių, išplaukiančių iš tolimos praeities;
  7. Padidėja atsparumo stresui lygis, bendrai visos organizmo sistemos pradeda harmoningai veikti, nes Joga Nidros praktikos procese gilios relaksacijos pagalba bus šalinami visi užsispaudimai, tai leis jums bendrai pagerinti sveikatą.

Joga Nidra miegui

Pirmiausiai Joga Nidra – tai ideali priemonė miego kokybės pagerinimui. Jeigu žmogus dar ir kenčia nuo nemigos, tai atlikdamas šią praktiką, kai bus pilnai įsisavinta atsipalaidavimo technika, po kažkiek laiko jis atstatys normalų miego režimą. Detaliau apie relaksacijos techniką, naudojamą šioje praktikoje bus pasakyta žemiau.

Tiems, kurie dėl kažkokių priežasčių negali skirti pakankamai laiko miegui, ši praktika padės sutaupyti laiko, o prabudę jūs jausitės pilnai pailsėję ir pilnai atsistatę. Toks efektas pasiekiamas kokybiškesnio miego dėka, kai organizmas sugeba ,,persikrauti“ per trumpesnį laiko tarpą nei įprastai.

Todėl ir rekomenduojama atlikinėti Joga Nidrą praktiką prieš miegą, nes tai geriausias laikas tam, kad natūralesniu būdu įeiti ir išlaikyti tą ribinę būseną tarp miego ir būdravimo, kuri ir yra šios praktikos kertinis akmuo.

Viskas, ką mes matome – tik viena regimybė.
Toli nuo pasaulio paviršiaus iki dugno.
Laikyk nereikšminga tai, kas matoma pasaulyje,
Nes slapta reiškinių esmė nematoma

Omaras Chajamas

Joga Nidra pradedantiems: bazinis kompleksas

Bazinį kompleksą gali sėkmingai atlikinėti naujokai. Jis skirtam tam, kad pašalinti stresą, atsikratyti nuo per dieną sukauptos raumenų ir emocinės įtampos, atsipalaiduoti. Bet netgi tiems, kurie jau įsisavino gilaus atsipalaidavimo meną, Jogos Nidros taikymas padės įeiti į gilius pasąmonės sluoksnius ir atrasti sau daug naujo. Taip pat rekomenduojama šią praktiką atlikinėti ir tiems, kurie norėtų pakeisti savo gyvenimą į geresnę pusę – pasiekti konkrečių tikslų, atsikratyti nuo tam tikrų įpročių, įgyvendinti norus. Vienu žodžiu, užduoti naują programą savo pasąmonei. Ir tada darbas pradės vykti.

Joga Nidra ir sankalpos samprata. Darbas su pasąmone

Kodėl taip svarbu įeiti į pasąmonės lygmenį? Šis klausimas labai tinkamas šiam straipsniui. Darbas tik sąmonės lygmenyje, t.y. su viršutine žmogiškosios psichikos dalimi, ne visada suteikia laukiamus rezultatus. Daugelis problemų tiek giliai įsišaknijo, kad išspręsti jas tik sąmonės lygmenyje nerealu. Galime palyginti tai su kompiuteriu. Jeigu klaida atsiranda dėl nekorektiško operacinės sistemos darbo, tai visai netinka bandyti spręsti problemą tik pakeičiant programas.

Taip ir čia: sąmonė yra tik išorinis lygmuo, kuriame pasireiškia regimybė, ji veikia su pasireiškusia realybe. Tuo metu pasąmonė, iš pirmo žvilgsnio nematoma, bet būtent ji kontroliuoja visas organizmo sistemas. Tai toks savotiškas menedžeris, ar dirigentas žmoguje, o jo įtaka pasireiškia ne tik fiziniame lygmenyje, bet taip pat emociniame ir mentaliniame.

Išsprendus problemą pasąmonės lygmenyje, ji automatiškai nustos kelti nerimą sąmonės sferoje. Jos materialus pasireiškimas bus pašalintas, tai yra pradings šios problemos manifestacija fiziniame, išreikštame lygmenyje.

Štai kodėl Jogos Nidros praktika svarbi, nes ji suteikia priėjimą prie darbo su pasąmone. Kai jūs atsipalaidavimo technikos pagalba pasiekėte tą būseną, kuri yra kaip tiltas tarp miego ir būdravimo, tai jums atsiveria tiesus kelias į apatinius psichikos sluoksnius. Į ten, kur susikaupė daugybė negatyvių užtaisų – nemalonūs praeities įvykiai, jums nerimą keliantys vaizdiniai, nors seniai užmiršti ir t.t. Jums reikia nuo viso to išsivaduoti.

Reguliariai atlikdami Jogos Nidros užsiėmimus, jūs kiekvieną kartą pateksite vis giliau į tą metų metais sukaupto negatyvo sandėlį ir sugebėsite jį neutralizuoti, iš negatyvios kokybės paversti į neutralią ir tokiu būdu leisite palikti jūsų protą.

Tada, kai vidinė psichikos erdvė išsivalė, sankalpa veiks efektyviau. Bet netgi praktikos pradžioje jūs jau pajusite pokyčius.

Sankalpa – tai tvirtas ketinimas

Pagal teorinius pagrindus Jogoje Nidroje sankalpa yra ne kas kita, kaip jūsų noras (ketinimas, pageidavimas), tikslas labai aiškiai suformuluotos tezės pavidalu, kuri bus patalpinta į jūsų pasąmonę kaip pati tikriausia veikimo programa. Ypač gerai nurodymą smegenims duoti būtent gilaus atsipalaidavimo būsenoj.

Esant hipnogoginėje būsenoje, riboje tarp miego ir būdravimo, jūs atliekate Jogą Nidrą. Jūs nemiegate ir esate labai sąmoningi. Nors visi jutimo kanalai atjungti, išskyrus garsinį, bet jūs nenugrimztate į gilias teta miego vibracijas. Jūs liekate reikiamame alfa lygyje su tam tikru teta bangų priedu.

Nuoseklus perėjimas į hipnogoginę būseną ir Joga Nidros praktikos pradžia

Visa praktika sąlyginai dalinama į 2 dalis: pasiruošimas ir pats buvimas ribinėje būsenoje, kuri ir yra Nidra. Pirmoje dalyje vyksta pasąmonės atblokavimas ir įėjimas į pasąmonę, antroji dalis – tai tiesioginė Jogos Nidros patirtis su sankalpa. Visa praktika trunka apie 20-30 min.

Be pirmos paruošiamosios dalies negali būti ir antros. Naujokams pasiruošimas gali užimti daugiau laiko. Tiems, kurie praktikuoja ilgiau, perėjimas užtrunka labai trumpai, ir po jo iš karto seka buvimas Nidroje – būsenoje artimoje miegui, nors jūs išliekate absoliučiai sąmoningi.

Taigi, pirma – gilus atsipalaidavimas, kuris prasideda gulint Šavasanos pozoje ir ketinimo formavimas – sankalpa. Jūs turite tiksliai žinoti, ko norite. Toliau rotacijos technikos pagalba (kada sąmonė paeiliui perkelia dėmesį nuo vienos kūno dalies prie kitos, tuo pačiu neužtrukdama ilgai kurioje nors iš jų) jūs atpalaiduojate fizinį kūną ir nuraminate sąmonę. Sąmonintas kvėpavimas taip pat gali tarnauti šiam tikslui.

Tada sumažėja išorinių jutimų suvokimo slenkstis dėl porinių priešingybių technikos neutralizacijos pagalbos. Po to, kai tam tikras atsipalaidavimo lygis pasiektas, galima atlikti vizualizaciją. Čia tiks apibendrinti vaizdiniai, kurie padės išlaisvinti pasąmonę ir tuo pačiu išvalyti protą. Darbui labai tinka jantros, nes jos turi savyje sukauptų bendrų archetipinių vaizdinių.

Po viso to ateina esminis momentas sankalpai – komandos jūsų sąmonės įdiegimui (įdėjimui). Dėl ko ir vyko panirimas į hipnogoginę būseną. Išėjimas iš praktikos vyksta vėl gi koncentruojantis į kvėpavimą, jis turi būti pilnai sąmoningas, po to vykdoma finalinė sankalpos nuostata. Dabar, kai pasąmonės barjerai įveikti, jūsų ketinimas eis tiesia ir reikiama vaga.

Alternatyvūs praktikos variantai

Yra alternatyvūs ekspres-joga-nidros variantai, trunkantys nuo 5 iki 20 minučių. Nors jie ir gali būti atliekami bet kurioje vietoje, bet jie skirti naudoti tik gerai įvaldžius įėjimą į relaksacinę būseną praktiką. Todėl tiems, kurie tik pradeda rekomenduojama rinktis pilną praktikos ciklą. Reikia atsižvelgti į tai, kaip praktikuojantysis paruoštas vizualizacijai ir ar turi gilaus atsipalaidavimo patirtis.

Jeigu vizualizacijos patirties praktiškai nėra ir žmogui iškyla sunkumų įsivaizduojant vaizdinius, tai geriau ypatingą dėmesį skirti šiai daliai prieš praktikos atlikimą. Pravesti vaizduotę lavinančius paruošiamuosius pratimus ir tik po to pradėti praktikuoti Jogą Nidrą.

Joga Nidra be sankalpos

Jogos Nidros be sankalpos variantas taip pat galimas. Jeigu jūsų tikslas Jogos Nidros užsiėmimuose – miego normalizavimas, tai praktikuojant sankalpos galima nenaudoti. Čia viskas priklauso nuo jūsų tikslų. Nors klasikiniame variante sankalpa yra būtinai įtraukiama.

Patarimai pradedantiems

Jeigu jūs dar tik pradedate pažintį su šia praktika, tai visas perėjimo iš vienos stadijos į kitą instrukcijas turi duoti jūsų mokytojas. Labiau pažengę praktikuojantys, gerai susipažinę su eiliškumu, gali Jogą Nidrą atlikinėti ir savarankiškai. Naujokams nerekomenduojama atsiminti instrukcijų, nes pats prisiminimo procesas atlikimo metu gali išvesti jūsų smegenis iš atsipalaidavimo būsenos ir nuo alfa vibracijų jūs grįšite prie beta.

Jūsų užduotis tame, kad sulėtinti vibracijas ir padaryti protą labiau priimtiną vidiniams vaizdiniams, perkeliant koncentraciją nuo išorinių stimulų į vidinį pasaulį. Nuo miego būsenos ir panirimo į gilesnius teta ritmus jus sulaikys tik garso kanalas, per kurį galėsite sekti instrukcijas. Likę jutiminio pasaulio suvokimo kanalai turi būti atjungti. To pasekoje jūs pasieksite atsiskyrimą nuo jausminio patyrimo, kas iš esmės yra pratjahara, viena iš 8-ių Radža jogos pakopų. Tai yra savaime vertinga, nes nors ir laikinai, jūs panyrate į aukštesnį sąmonės lygį ir pradedate suprasti pasaulį iš kitos pusės, labiau atsiribojus ir kartu išlaikius sąmoningumą.

Straipsnio autorius: klubo OUM.RU kolektyvas.

Straipsnį išvertė Asta Laurinaitienė.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba