Joga-nidra – sąmoningo atsipalaidavimo praktika

Joga-nidra – terminas, kurį įvedė Svami Sarasvati paaiškinti praktiką, dar vadinama kaip miego joga arba joga miegui.
Ši technika buvo specialiai išdirbta su tikslu padėti žmogui pažinti save iš įvairių pusių, prieiti prie sąmoningumo nebuvimo vartų ir, įėjus į juos, atverti tą nematomą jėgų šaltinį pokyčiui, kurį turi kiekvienas iš mūsų, tačiau dėl rakto neturėjimo, negali juo pasinaudoti.
Dėka šios praktikos naudojimo pas jus atsiras raktas, kuris atblokuos nuslėptą sąmonės dalį, pašalins negatyvias energijas ir vaizdinius ir organiškai įdės norimos krypties pagrindus pamatiniams pokyčiams jūsų gyvenime.
Ši praktika yra lengvai atliekama technika jūsų proto perprogramavimui. Ji paliečia ne tik išorinius sąmoningo proto aspektus, tačiau net daugiau nukreipta į darbą su ta pasąmoninga jūsų būtybės dalimi, kurioje yra blokai, apsunkinantys realizuoti tai, kas sugalvota ir stabdantys savirealizaciją.
Joga-nidra: praktika
Tam, kad pradėti praktikuoti joga-nidrą, reikia nuspręsti kas tai yra ir kas tai nėra.
Joga-nidra – praktika, kuri perveda žmogų iš pilnai būdraujančios būsenos į tą būseną, kuri eina prieš miegą. Jeigu jūs kažkada pastebėjote, kaip jūs lyg panyrate į sapną, vis dar suvokdami realybę, tačiau su šiek tiek apsiblaususiais pojūčiais, jūs lyg sapne, tai štai tai ir yra ta būsena, kurioje jums reikia pasilikti, prailginti ją ir per ją pasiekti savo pasąmoningą, kad duoti jai komandą – sankalą – tolimesniam funkcionavimui.

Duodant nurodymą arba paliepimą – sankalpą (kam kaip patinka tai vadinti, esmė nuo to nesikeičia) – atpalaiduotoje, einančioje prieš miegą būsenoje, jūs suderinate visą jūsų būtybę atlikti šį ketinimą tada, kai jūs vėl grįšite į pilno būdravimo būseną. Įdedant ketinimą tiesiogiai, praktikuojant joga-nidrą, jūs apeinate barjerus, kuriuos išstatė sąmonė kelyje į pasąmoningą protą ir, tokiu būdu, sumanyto efektyvumas padidėja daug kartų.
Kad nors trumpai duoti suvokimą apie šios praktikos efektyvumą, mes duosime keletą pavyzdžių, rodančių kokiose gyvenimo sferose ją galima panaudoti ir kokiu būdu ji gali daryti mums poveikį.
Joga-nidros praktikos nauda išreiškiama keliais faktoriais
1. Miego kokybės pagerėjimas.
2. Laiko skirto miegui sutrumpinimas, dėl gerokai gilesnio poilsio, kurį aprūpina šis metodas.
3. Išlaisvinamas kūrybinis potencialas. Daugybė psichologinių blokų bus nuimta, pasąmonės „demonai” išeis į išorę ir jūs palaipsniui praktikuodami joga-nidrą reguliariai, pilnai nuo jų išsilaisvinsite.
4. Pagerėja bendras gebėjimas mokytis. Jūsų suokimas, gebėjimas mokytis ir visos kognityvinės funkcijos įeina į naują lygį, kas akimirksniu atsiliepia jūsų rezultatams. Šis punktas bus įdomus ne tik žmonėms, susijusiems su mokymosi sfera, tačiau ir visiems tiems, kas siekia kažką pasiekti gyvenime, nes kiekviena gyvenimo diena mums suteikia naujas pamokas ir jeigu jūs jau stovite asmeninio tobulėjimo ir savęs pažinimo kelyje, tai jums nereikia įrodinėti šio faktoriaus svarbos.
5. Gebėjimas vizualizuoti daug kartų padidėja dėl reguliarių treniruočių, atliekamų joga-nidros praktikos metu. O jeigu jūs nemokėjote vizualizuoti, tai su joga-nidros pagalba jūs išmoksite tai daryti.
6. Atmintis pagerėja ant tiek, kad jūs galėsite prisiminti net daugelį tų užmirštų vaikystės momentų. Toks atminties išsiplėtimo kiekio efektas susijęs su tuo, kad pasąmoningi blokai atveriami ir informacija, buvusi anksčiau užblokuota, tampa prieinama, iš čia ir didelis kiekis detalių, išplaukiančių iš tolimos praeities.
7. Padidėja atsparumo stresui lygis, bendrai visos organizmo sistemos pradeda dirbti harmoningai, nes joga-nidros praktikos proceso metu su gilios relaksacijos pagalba bus pašalinti visi užsispaudimai, kas leis jums bendrai pagerinti sveikatą.
Joga-nidra miegui
Visų pirma joga-nidra – tai ideali priemonė miego kokybės pagerinimui. Jeigu žmogus kenčia nemiga, tai atliekant šią praktiką, kai bus pilnai įvaldyta relaksacijos technika, po kažkurio laiko jis atstatys normalų miego rėžimą. Detaliau apie relaksacijos techniką, naudojamą šioje praktikoje bus papasakota žemiau.
Tiems, kas dėl kažkokių priežasčių negali skirti pakankamo laiko kiekio miegui, ši praktika padės sutaupyti laiką, o prabudus jūs jausite save šviežiais ir pilnai pailsėjusiais. Toks efektas pasiekiamas dėka gerokai kokybiškesnio miego, kai organizmas geba „persikrauti” per gerokai trumpesnį laiką, nei įprastai.
Todėl ir rekomenduoja atlikti joga-nidros praktiką prieš miegą, nes tai geriausias laikas tam, kad natūraliu būdu įeiti ir užlaikyti tą tarpinę būseną tarp miego ir būdravimo, kuri ir yra kertinis šios praktikos akmuo.
Viskas, ką mes matome – matomumas tik vienas.
Toli nuo pasaulio paviršiaus iki dugno.
Laikykite neesminiu kas išreikšta pasaulyje,
Nes slapta dalykų būtis nematoma. Omar Chajam

Joga-nidra pradedantiesiems: bazinis kompleksas
Bazinį kompleksą gali sėkmingai atlikti pradedantieji. Jis nukreiptas į tai, kad nuimti stresą, atsikratyti nuo per dieną sukauptos raumenų ir emocinės įtampos ir atsipalaiduoti. Tačiau net tiems, kas jau įvaldė gilaus atsipalaidavimo meną, joga-nidros naudojimas padės įeiti į gilius pasąmoningo sluoksnius ir atvers dėl savęs daug naujo. Taip pat rekomenduojama atlikti šią praktiką ir tiems, kas norėtų praktiškai pakeisti savo gyvenimą į geresnį – pasiekti konkrečių tikslų, atsikratyti nuo tam tikrų įpročių, įgyvendinti norus – vienu žodž–iu, duoti naują programą savo pasąmoningam lygmeniui. Ir tuomet darbas pradės vykti.
Joga-nidra ir „Sankalpos” suvokimas. Darbas su pasąmoningu lygmeniu
Kodėl taip svarbu įeiti į nesąmoningą lygmenį? Šis klausimas labai tinkamas šiam straipsniui. Darbas tik sąmonės lygmenyje, t.y. su viršutine žmogaus psichikos dalimi, ne visada priveda prie laukiamų rezultatų. Daugelis problemų ant tiek giliai įsišaknijo, kad išspręsti jas tik per sąmoningą lygį yra nerealu. Čia verta pravesti analogiją su kompiuteriu. Jeigu klaida vyksta dėl nekorektiško „operacinės sistemos” darbo, tai bus visiški netinkama bandyti išspręsti problemą pakeičiant programą.
Taip ir čia: sąmonė yra tik išorinis lygmuo, kuriame pasireiškia tai, kas matoma, ji dirba su tuo. O pasąmoningas lygmuo, iš pirmo žvilgsnio, nematomas, tačiau būtent jis kontroliuoja visas organizmo sistemas. Tai toks savotiškas menedžeris arba dirigentas žmoguje, o jo poveikis pasireiškia ne tik fiziniame lygyje, tačiau taip pat emociniame ir mentaliniame.
Išsprendus problemą pasąmoningame lygmenyje, ji automatiškai nustoja jaudinti sąmoningoje sferoje. Jos materialus pasireiškimas bus pašalintas, tai yra šios problemos manifestacija fiziniame, pasireiškusiame lygyje išnyks.
Štai todėl joga-nidros praktika svarbi, nes ji duoda priėjimą darbui su pasąmoningu lygiu. Kai jūs su atsipalaidavimo technikos pagalba pasiekėte tą būseną, kuri yra tarp miego ir būdravimo, tai jums atsivėrė tiesus kelias į žemutinius psichikos lygmenis. Ten, kur susikaupė daugybė atidirbtų negatyvių būsenų – nemalonūs praeities įvykiai, jūs jaudinantys vaizdiniai, tačiau seniai pamiršti ir kita. Jums reikia nuo viso to išsilaisvinti.
Reguliariai atliekant joga-nidros užsiėmimus jūs kiekvieną kartą vis giliau panirsite į šią skrynią per metų metus sukaupto negatyvo ir galėsite jį neutralizuoti, iš negatyvios savybės paversti į neutralią ir tokiu būdu duoti palikti jūsų protą.
Tuomet kai vidinė psichikos erdvė išsivalė, sankalpa veiks gerokai efektyviau. Tačiau netgi pradiniuose praktikos lygmenyse jūs jau pajausite pokyčius.

Sankalpa – tai tvirtas ketinimas
Pagal teorinį pagrindimą, joga-nidros mokymą sankalpa yra ne kas kita, kaip jūsų noras, labai aiškiai suformuluotas tezės tikslas, kuris bus įdetas į jūsų pasąmonę, kaip pati tikriausia veikimo programa. Ypač gerai duoti nuostatas smegenims būtent gilaus atsipalaidavimo būsenoje.
Būnant hipnagoginėje būsenoje, riboje tarp sapno ir būdravimo, jūs užsiiminėjate joga-nidra. Jūs nemiegate ir esate labai sąmoningi. Nors visi juslinio suvokimo kanalai atjungti, išskyrus garso, tačiau jūs nepanyrate į gilias miego teta–vibracijas. Jūs pasiliekate reikalingame alfa–lygyje tik su tam tikrais teta–bangų papildymais.
Nuoseklus perėjimas į hipnagoginę būseną ir joga-nidros praktikos pradžia
Visa praktika paskirstyta į 2 dalis: pasiruošimas ir pats buvimas tarpinėje būsenoje, kuri ir yra nidra. Pirmoje dalykas įvyksta pasąmonės atblokavimas ir pasinėrimas į pasąmoningą lygmenį, antroji dalis – tai tiesioginė joga-nidros patirtis įtraukiant sankalpą. Visa praktika trunka apie 20–30 minučių.
Be pirmos paruošiamosios dalies negali būti ir antros. Pradedantiesiems pasiruošimas gali užimti ilgesnį laiką. Tiems, kas praktikuoja ilgiau, perėjimas užima labai trumpą laiką ir po jo seka buvimas nidroje – būsenoje artimoje miegui, tačiau jame jūs esate absoliučiai sąmoningi.
Taigi, pirma – gilus atsipalaidavimas, kuris prasideda nuo padėties Šavasanos pozoje ir ketinimo formavimo – sankalpos. Jūs turite tiksliai žinoti, ko norite. Toliau su rotacijos technikos pagalba (kai sąmonė nuosekliai perveda dėmesį nuo vienos kūno dalies į kitą, neužsilaikant ilgai vienoje iš jų), jūs atpalaiduojate fizinį kūną ir nuraminate sąmonę. Sąmoningas kvėpavimas taip pat gali pasitarnauti šiam tikslui.
Tuomet sumažėja išorinių pojūčių suvokimo slenkstis, jos neutralizuojamos porinių priešingybių technikos pagalba. Po to, kai tam tikras atsipalaidavimo lygis pasiektas, galima atlikti vizualizaciją. Čia tiks bendri vaizdiniai, kurie padės išlaisvinti pasąmonę ir tuo pačiu išvalyti protą. Labai gerai darbui tiks jantros, nes jos yra bendrų archetipinių vaizdinių susitelkimas.
Po viso to ateina raktinis momentas sankalpos įdėjimui – nuostata jūsų protui. Tai, dėl ko ir vyksta pasinėrimas į hipnagoginę būseną. Išėjimas iš praktikos vyksta vėl gi dėka koncentracijos į kvėpavimą, jis turi būti pilnai sąmoningas, tuomet atliekama finalinė sankalpa. Dabar, kai pasąmonės barjerai įveikti, tai puikus metas jūsų ketinimui, nuostatai.

Alternatyvūs praktikos variantai
Yra alternatyvi express-joga-nidra, kuri trunka nuo 5 iki 20 minučių. Ir nors ji gali būti atliekama bet kurioje vietoje, tačiau ji labiau tinkama kai jau yra geras įėjimo į techniką ir atsipalaidavimo būseną įvaldymas. Todėl tiems, kas tik pradeda, rekomenduojama rinktis pilną praktikos ciklą. Reikia numatyti, ant kiek praktikuojantis pasiruošęs vizualizacijai ir ar pas jį buvo gilaus atsipalaidavimo patirtis.
Jeigu vizualizacijos patirties praktiškai nėra ir pas žmogų kyla sunkumai su vaizdinių įsivaizdavimu, tai geriau paskirti ypatingą dėmesį šiai daliai prieš praktikos atlikimą. Atlikti paruošiamuosius pratimus lavinant vaizduotę ir tik po to pradėti praktikuoti joga-nidrą.
Joga-nidra be sankalpos
Joga-nidros variantas be sankalpos taip pat įmanomas. Jeigu jūsų joga-nidros užsiėmimų tikslas – miego normalizacija, tai sankalpą galima pašalinti iš praktikos. Čia viskas priklauso nuo jūsų tikslų. Nors klasikiniame pavidale schema būtinai turi savyje sankalpą.
Patarimai pradedantiesiems
Jeigu jūs tik pradedate susipažinti su šia praktika, tai visas instrukcijas dėl perėjimo iš vienos stadijos į kitą turi duoti jūsų mokytojas. Gerokai pažengę praktikai, gerai pažįstantys nuoseklumą, gali atlikti joga-nidrą ir savarankiškai. Pradedantiesiems nerekomenduojama prisiminti instrukcijų, nes pats priminimo procesas atlikimo metu gali išvesti jūsų smegenis iš atsipalaidavimo būsenos ir iš alfa–vibracijų jūs grįšite į beta.
Jūsų užduotis yra tame, kad sulėtinti vibracijas ir padaryti protą gerokai imlesnį vidiniams vaizdiniams, pervedant koncentraciją nuo išorinių stimulų į vidinį pasaulį. Nuo miego būsenos ir panirimo į gerokai gilesnius teta–ritmus jus sulaikys tik garsinis kanalas, per kurį galėsite klausyti instrukcijų. Likę juslinio suvokimo kanalai turi būti atjungti. Per tai jūs pasieksite atsitapatinimo su jusline patirtimi, iš esmės praktikuojant pratjaharą, vieną iš 8–ių Radža jogos laipų. Tai savaime jau yra vertinga, kad ir laikinai, tačiau jūs panyrate ir viršsąmoningo lygio ir pradedate suvokti pasaulį iš kitos pusės, gerokai atsitapatinus ir tuo pačiu sąmoningai.
Straipsnio autorius: klubo OUM.RU kolektyvas