Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Ar jogoje egzistuoja asanos ar kvėpavimo pratimai, kurie skirti malšinti skausmą?

Kas jogoje gali padeti numalsinti skausma

Taip. Dauguma asanų, kurias atliekame hatha jogos užsiėmimuose, jos gerina mūsų kūno funkcionavimą, ko rezultate organizmo sistemos veikia gerokai kokybiškiau. Skirtingos asanos teigiamai veikia skirtingus vidinius organus ir kūno sistemas. Kadangi darome įvairias kūno padėtis, jos padeda gerinti viso kūno funkcionavimą ir atjaunina organizmą.

Jogos kvėpavimo pratimai padeda atstatyti gyvybinės energijos atsargas, todėl įprastai pranajamą rekomenduojama atlikti kiekvieną dieną (pavyzdžiui, pilnas jogų kvėpavimas, nadi šodhana pranajama)

Visa jogos sistema (asanos, pranajamos, jama nijama, juslių įvaldymas, dėmesio koncentracija, meditacija, šatkarmos, mantrų kartojimas, vegetarizmas ir kitos sudedamosios jogos dalys) yra orientuotos į tai, kad pašalintų skausmus, kurie atsiranda nesilaikant šių principų. Pavyzdžiui, žmogus užteršia savo organizmą iš vidaus, jeigu jis reguliariai nevalys jo – bus skausmas. Jeigu žmogus reguliariai valys organizmą šatkarmų pagalba – skausmo priežastys bus pašalintos iš anksto.

Pati joga nėra orientuota vien tik į skausmo šalinimą. Joga – tai sistema, kurios pagalba žmogus pažįsta aukščiausius sąmonės būties lygmenis, prieina prie tikrojo savęs. O sveikata – tai tik kaip šalutinis hatha jogos poveikis, kuris atsiranda reguliariai darant asanas ir kitas jogos praktikas.

Pagrindinė žmogaus problemų piežastis – sąmonės aptemimai, neišmanymas.

Visi skausmai, kurie atsiranda žmogaus kūne, jie atsiranda neatsitiktinai.

Didžioji jų dalis kaupiasi ilgus metus, dėl netinkamo ir nederamo mūsų gyvenimo būdo, dėl įpročių, polinkių, pomėgių, minčių, mitybos ir daugelio kitų faktorių, kuriuos mes atliekame kiekvieną dieną per daugelį metų.

Fizinis skausmas (dažnai) – tai paskutinis lygis, kai organizmas, daugelį metų kenčia mūsų nederamus įpročius, polinkius, nebeatlaiko ir tokiu būdu išreiškia savo nepasitenkinimą mūsų vadovaujamu darbu (prižiūrint savo kūną).

Fizinis skausmas atsiranda dėl to, kad mes turime negerus įpročius. Įpročius formuoja mūsų veiksmai. Mūsų veiksmus formuoja mintys. Mintis formuoja informacija, kuri patenka iki mūsų. Informacija, kuri patenka iki mūsų yra formuojama mūsų karmos – praeityje padarytų poelgių ir veiksmų.

Karmos dėsnis sako – “visą tai, ką darai kitam, visa tai tau grįš atgal”. Jeigu suteikėme kitiems skausmą (viena ar kita forma) – atitinkamai gauname tai atgal. Tačiau karma ji ribota ir baigtinė. Karmos kiekis yra ribotas kiekis. Ir tai nėra bausmės mechanizmas. Karma mums padeda suprasti, kad mūsų daryti veiksmai, davė nebūtinai gerą rezultatą aplinkiniams ir mums derėtų padaryti tam tikras išvadas, kurios padėtų pakeisti mūsų suvokimą ir, kad mes ateityje nebedarytume tų nederamų poelgių.

Jeigu norite suprasti, nuo ko atsiranda problemos, tam padeda jamos-nijamos principų suvokimas. Jeigu laužome vienus ar kitus jamos-nijamos principus tai priveda prie neigiamų rezultatų gyvenime.

Plačiau apie jamą ir nijamą:
https://youtu.be/2BvgBDKdULo?t=865

Čia jums teks bendrauti su savo sąžine, nes visi atsakymai yra jūsų viduje.

Taip pat kūno skausmai yra tiesiogiai susiję su egoizmu.

Egoizmas – tai noras turėti, valdyti, noras imti, nenoras duoti kitiems.

Jeigu neduodame savo kūnui būti sveikam, nesirūpiname jo gerove, neskiriame jam laiko, tai kodėl tikimės, kad jis mums tarnaus?

Kiekvienas mūsų vidinis organas tarnauja mums ištikimai ir atsakingai. O mes dažniausiai totaliai ignoruojame jo poreikius. Ir visa tai vyksta per daugelį metų. Tai nieko keisto, kad vieną dieną jis atsisako tarnauti. Įsivaizduokite, jeigu jums darbe lieptų dirbti 7 dienas per savaitę, 365 dienas per metus ir suprasite analogiją su mūsų kūnu.

Taip pat kūno skausmai atsiranda tuomet, kai būna žema arba kritusi energetika. Energetiką sudaro tai, ką vardinau aukščiau (karma, mintys, veiksmai, norai, polinkiai, įpročiai ir t.t.)

Skausmai dingsta tuomet, kai jie yra perdirbami arba kai keičiasi energetika.

Ką daryti, jeigu atsiranda skausmai?

1) Supraskite, kad visi dalykai, kurie jums patiko (patinka), privedė jus prie to, kur dabar esate. Todėl jeigu ir toliau vadovausitės tuo, kas jums patinka, tinka, malonu, įdomu – problema tik dar labiau gilės.

2) Reikia pradėti daryti tai, kas nesinori daryti arba tai, kas nelabai patinka. Pavyzdžiui, jeigu nepatinka valgyti žalias daržoves, reikia būtent daugiau jų ir valgyti. Jeigu nepatinka vaikščioti, reikia būtent tai daugiau ir daryti.

3) Būtų gerai, jeigu kažkoks specialistas (pavyzdžiui, daktaras) galėtų žmogų apžiūrėti ir pasakyti, kokios yra problemos. Su amžiumi daug dalykų susikaupia ir retas žmogus gali tiksliai sau nustatyti, kas jam yra.

4) Verta ir toliau ieškoti būdų, kurie padeda kelti mūsų energetikos lygį. Reikia dažniau lankytis švaresnėse vietose. Kažkam tai maldos namai, kažkam klasikiniai koncertai, kažkam kitos vietos, kur yra bent kiek švaresnė energetika. Dažniau būti gamtoje, keisti namų aplinką (daiktų išstatymą), jeigu per daug daiktų – padovanoti kitiems ar parduoti nereikalingus ir nenaudojamus. Dažniau keisti namų aplinką (ypač jeigu namai išsunkia).

5) Darbas. Būtinai verta susimąstyti, kam mes padedame ir kas tai per žmonės. Nes nuo to, kam padedate, tiesiogiai gaunate energiją. T.y. jeigu žmogus padeda tiems, kurie daro negerus darbus kitiems, tai jis tiesiogiai gaus neigiamą karmą nuo tų žmonių. Pavyzdys. Jeigu parduotuvėje kasininkė nuskanuoja degtinės butelį, ji tą pačią akimirką tampa tiesiogiai atsakinga už tai, ką tas išgėręs žmogus padarys negero (pvz, sumuš savo žmoną). Tai atsispindės kasininkės energetikoje (ji to tiesiogiai, greičiausiai, nesupras, bet kažkokia forma ji ir jos kūnas gaus kančią anksčiau ar vėliau).

6) Jeigu draugai, pažįstami, su kuriais bendraujame, mus verčia degraduoti, reikia keisti žmonių ratą. Tiesiog išeidinėti iš tų vietų. Jeigu jums dažnai tenka būti kompanijose, kur žmonės vartoja alkoholį, kitus svaigalus ar daro kažkokius negerus darbus – būtina tiesiog išeidinėti iš tų vietų.

7) Verta mokytis daryti praktikas savarankiškai. Savarankiškai asanos, savarankiškai jogos kvėpavimo pratimai, savarankiškai šatkarmos, savarankiškai mantrų kartojimas.

8) Kelti savo sąmonės lygį. Jeigu turite galimybę, užeikite į mano Youtube kanalą, pažiūrėkite kuo daugiau ilgų vaizdo įrašų (nuo dviejų valandų ilgio): https://www.youtube.com/c/RimantasGenys/videos

Taip pat verta klausyti įvairių specialistų, kurie dirba savo srityje ir pasakoja, kaip pagerinti vienos ar kitos srities veiklą. Dabar jau atsiranda pakankamai daug aukštos kvalifikacijos specialistų, kurie Youtube ir kitose platformose padeda žmonėms išspręsti jų problemas.

9) Mokytis daryti gerus darbus kitiems ir nieko už tai negauti atgal. Jeigu visados imdavote į save, sau, savo naudai, savo aplinkos labui, tai čia mąstymas turi būti priešingas – nuo savęs. Lavinti altruizmą. Duoti, dalintis, pasakoti, vesti kitiems, padėti ir t.t.

10) Mityba. Kuo daugiau žalių daržovių ir subalansuoto maisto. Mityba įvairi. Mokytis kažko naujo ir šioje srityje. Pašalinti visus svaigalus iš gyvenimo (alkoholis, tabakas, kava, juoda ir žalia arbata), nes jie stipriai apriboja žmogaus suvokimo lygį. Kavą pakeisti į žolelių arbatas be cukraus, saldumynus į džiovintus vaisius į riešutus, daugiau virto, troškinto žalio maisto ir mažiau kepto maisto.

Kokie konkretūs jogos metodai kokiose srityse padeda:

Hatha joga – gerina visų organizmo funkcijų veiklą. 3 kartai per savaitę yra geras variantas, jeigu reikia daugiau, verta papildomai savarankiškai daryti asanas, saulės pasveikinimus, pranajamas. Laikydami diskomforte asanas (šiek tiek nepatogias), perdirbinėjame tas negeras sukauptas būsenas. Kažkuria prasme – valom savo karmą.

Pranajamos – gerina visą kvėpavimo sistemą ir padeda sukaupti daugiau gyvybinės energijos (pranos). Tai būtina, kad visos organizmo funkcijos gerai funkcionuotų.

Jama nijama – pritaikius gyvenime, sukuria harmoniją santykyje su savimi ir su aplinkiniu pasauliu.

Šatkarmos – organizmo valymosi technikos. Labai svarbi dalis hatha jogoje. Yra gana nemažai šatkarmų, kurios padeda išsivalyti skirtingas organizmo dalis. Jos padeda ir fiziniame lygyje, ir energetiniame. Šatkarmos išvalo organizmą iš vidaus ir pakelia energetinį lygį. Būna ir taip, jeigu skauda nugarą ar kitą vietą, žmogus atlieka vieną ar kitą šatkarmą ir pradingsta tie nemalonūs pojūčiai – nes pasikeičia energetika.

Apie šatkarmas plačiau išgirsti galima čia. Ir verta tiesiog bandyti tai, ką galima atlikti:

1) https://www.hathajoga.lt/jogos-pagrindai/satkarmos-pacios-svarbiausios-organizmo-valymo-technikos-jogoje-pradedantiems-pavel-kaminskij/

2) https://www.hathajoga.lt/jogos-pagrindai/satkarmos-organizmo-valymosi-technikos-jogoje/

3) https://www.hathajoga.lt/video/paskaitos/lietuviu-kalba-paskaitos/satkarmos-organizmo-valymosi-technikos-audrius-bruzas-vilkas/

4) Šanka prakšalana: https://www.hathajoga.lt/jogos-pagrindai/sanka-praksalana-organizmo-valymas/
https://www.praksalana.lt

Prieš atliekant šakarmas, verta pažiūrėti kontraindikacijas, nes ne visais atvejais jas galima atlikti (pavyzdžiui, jeigu šatkarma valanti žarnyną, reikia pažiūrėti, kad ten geriau nebūtų ūmių uždegimų tuo metu ir panašiai. Tai rasite prie šatkarmų aprašymų).

Fizinio kūno lygyje, stengtis daugiau judėti, vaikščioti, leisti laisvalaikį aktyviau. Atiduoti visas skolas. Net ir senas “pamirštas” skolas.

Kalbos lygyje, stengtis kalbėti apie kitus tik gerai, neapkalbinėti žmonių (jeigu jų nėra šalia mūsų), nekritikuoti, sakyti dažniau tiesą, dažniau sakyti gerus, teigiamus žodžius, palaikančius žodžius.

Minčių lygyje. Filtruoti visą informaciją, kuri patenka pas mus. Televizija, radijas, internetas – jie, dažniausiai, perša jums informaciją, kuri neturi jokio tiesioginio ryšio su jūsų gyvenimu. Didžioji dalis informacijos, skleidžiamos per šiuos kanalus, ardo ir griauna žmogaus energetinį lauką. Ypač neigiama informacija. Tas pats galioja ir visiems “kabutėse-naujienų” portalams.

Karminiame lygyje. Stengiamės daryti kuo daugiau gerų darbų kitiems žmonėms. Geri žodžiai, geri darbai, geri veiksmai, viskas kas įmanoma, kad kitiems būtų geriau nuo to, kad mes esame, nes tai iš karto duoda gerą karmą ir tai bent dalinai gali perdengti tą esamą neigiamą srautą.

Verta daryti tiek, kiek jums pavyksta, pagal jūsų esamą situaciją.

Atsakymas duos šiek tiek plačiau pamatyti tai, dėl ko atsiranda nemalonūs skausmai ir kaip būtų galima su jais tvarkytis.

Jeigu turėsite papildomų klausimų, susijusiu su šia tema, rašykite juos komentaruose.