Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Šatkarmos: kaip išsivalyti organizmą su hatha-jogos technikų pagalba

organizmo valymo technikos jogoje

Trumpa pagrindinių valymosi praktikų apžvalga pradedantiems

„Nėra geresnės teorijos kūno, proto ir sielos sveikatos gerinimui, nei Joga, jos dėstymas ir dalinimasis – tai aukščiausia tarnystės forma žmonijai.“ – Šri Jogendra.

Įvadas

Joga daug dėmesio skiria darbui su kūnu. Nors tai yra dvasinio tobulėjimo sistema, pirmuose šio kelio etapuose daromas akcentas darbui su kūnu.

Sveikas kūnas, o ypatingai sveika nervų sistema – tai subalansuoto emocinio fono, stabilios koncentracijos, netrukdomo energijos srauto, švarios sąmonės, sąmoningumo pagrindas. Kaip namo statybai reikalingas tvirtas pamatas, taip ir sekantiems jogos etapams reikia remtis į teisingai ir tinkamai funkcionuojantį organizmą.

Ir jogos praktika prasideda nuo valymosi.

Šiuolaikinis požiūris ir jogos požiūris į kūno higieną

Neįtikėtina, tačiau kaip minimum 2-3 tūkstantmečius atgal, jogai-atsiskyrėliai naudojosi giluminiais kūno valymosi metodais. Kur jau ten 2-3 tūkstantmečius atgal. Jogų higiena (arba šatkarmos sanskrite) iki šių dienų daug kuo pranoksta šiuolaikinį vakarietišką priėjimą į kūno švarą, kuris iš jogų įgūdžių požiūrio atrodo nepilnas arba minimalus.

Kokie pagrindiniai skirtumai? Be „išorinės“ higienos, pažįstamos kiekvienam įprastam žmogui (dantys, oda, plaukai, nagai ir t.t.), joga įtraukia dar ir vidinius organus – viršutinių kvėpavimo takų ir virškinamojo trakto organų higieną. Šio gilaus valymo tikslas ne tik materijos „sterilumas“, tačiau ir energetinis efektas.

Šatkarmų vieta jogoje

Geriausiai žinomas jogos traktatas – „Patandžalio Jogos-sutros“ (parašytos išminčiaus Patandžalio maždaug prieš 2500 metų). Jogos-sutros struktūrizuoja jogos praktiką į 8 etapus. Pirmas etapas – Jama – harmoningo santykio taisyklės su išoriniu pasauliu. Antras etapas – Nijama – savidisciplinos taisyklės asmeninei transformacijai. Pirma nijama – šaučia – švara.

Šatkarmos priskiriamos praktikoms, kurios padeda įgauti ir palaikyti Šaučią. Tačiau pačios technikos Jogos-sutrose neaprašome. Kaip ir kurios nors asanos.

Gerokai vėlesnis jogos traktatas „Hatha-Joga-Pradipika“ (parašytas prieš maždaug 600), kurio autorius laikomas Svami Svatmarama, gerokai daugiau dėmesio skyrė asanoms ir valymosi technikoms. Kažkas panašaus į trumpą paskaitos konspektą. Informacija tezėse.

Svami Satjananda Sarasvati (Bihar jogos mokykla), jau mūsų laikmečio žmogus, pakomentavo Hatha-Jogą Pradipiką ir pasiūlė: mūsų neprastais laikais šatkarmos ir asanų praktika tampa netgi labiau aktuali, nei Jama ir Nijama.

Ir, greičiausiai, fizinio kūno valymas ir asanų praktikos – tai netgi ne pirmas praktikos etapas, o nulinis – būtinas ir bazinis. Tada jau tampa aktualūs 8 klasikiniai etapai pagal Patandžalį: Jama-Nijama-Asana-Pranajama-Pratjahara-Dharana-Dhyana-Samadhi.

Akivaizdi tendencija: kuo vėliau parašytas traktatas, tuo daugiau dėmesio skiriama kūno paruošimui, jo sveikatinimui, valymui.

Ar visiems tinka jogos valymosi technikos?

Iš pirmo jogos naujoko žvilgsnio gali pasirodyti, kad jogų higienos technikos įmanomos tik kai kuriems išrinktiesiems. Ir nors šatkarmos yra slaptos praktikos, kurias anksčiau mokytojas išskirtinai perduodavo mokiniui, jų įsisavinimui nereikalaujama patirtis jogoje, ypatingi talentai, gebėjimai, įšventinimai arba vyriškumas.

Pagrindiniai valymosi būdai prieinami kiekvienam žmogui, kuris neturi kontraindikacijų. Nors ir egzistuoja sudėtingos šatkarmos, bazinės technikos paprastos ir prieinamos.

Jums verta įsisavinti šatkarmas, jeigu:

 • jūs neseniai pradėjote praktikuoti jogą. Joga pagreitina medžiagų ir kraujo apykaitą, jūs jaučiate jėgų antplūdį, savijautos pagerėjimą. Tačiau kartu su tuo aktyvuojasi toksinai. Padėkite kūnui su jais susitvarkyti.
 • Jūs praktikuojate Jamą ir Nijamą, t.y. moralinius-etinius jogų nurodymus (sąžiningumas, susilaikymas, pasitenkinimas ir kiti). Kūnas ir protas tarpusavyje susiję. Nešvarus organizmas turi polinkį į neetinius poelgius.
 • Jūs neseniai pakeitėte mitybos tipą. Jeigu jūs anksčiau valgėte mėsą, o dabar tapote vegetarai, šatkarmas panaudokite skrandžio ir viso virškinimo trakto mikrofloros pakeitimui, taip padėdami kūnui persitvarkyti. Tas pats ir su veganizmu, žaliavalgyste, badavimais ir panašiais dalykais.
 • Jeigu jūs tik planuojate pereiti į teisingą mitybą, tačiau yra stiprus potraukis keptam, riebiam, greitam maistui, kepiniams, saldiems dalykams ir kitiems.
 • Pas jus yra chroniški susirgimai. Tik nepamirškite pasikonsultuoti su specialistu.
 • Ligų profilaktika. Ajurvedoje išskiriami 6 ligų vystymosi etapai. Tik 4-tvirtame etape liga tampa matoma ir pasireiškia kaip skausmas/karštis/uždegimas ir taip toliau. Iki tol ji vyksta subtiliame kūne, pasilieka nepastebima fiziniame lygyje, tačiau išreiškia save per nekontroliuojamą emocinę sferą arba nuovargį, kitus energijos judėjimo kanaluose sutrikimus.
 • Jūs vystote koncentracijos ir meditacijos įgūdžius.
 • Jūs norite gauti subtilių suvokimų patirtį (energijos srautų jutimą).
 • Jūs siekiate emocinio stabilumo (šatkarmos padeda harmonizuoti endokrininę sistemą ir susitvarkyti su skirtingų čakrų aptemimais (омрачениями).
 • Jūs vertinate aiškų protą, loginį mąstymą ir minties blaivumą.
 • Jūs siekiate įveikti priklausomybę (rūkymas, alkoholis, nekontroliuojamas seksualinis potraukis, persivalgymas, polinkis į intoksikantus, prisirišimas, pyktis, agresija, dirglumas ir kiti).
 • Jūs siekiate pagerinti lankstumą, įsisavinti gilesnius pasilenkimus, išsilenkimus, špagatus, lotoso pozą. Dėl apana-vaju transformavimo, ilgas sėdėjimas su sukryžiuotomis kojomis taps įmanomas (atkreipkite dėmesį į kundžalą ir šanka-prakšalaną), energija pakils aukštyn.
 • Jūsų užduotis – subalansuoti tridošą – tris pagrindinius mūsų kūno principus – tulžį, gleives ir orą (pagal ajurvedą vata, pita ir kapha).

Ir tai tik dalis efektų. Šatkarmų poveikis išeina už fiziologijos ribų. Energetiniai, dvasiniai rezultatai mažiau figuruoja. Apie juos sužinoma arba iš mokytojo, arba iš patirties.

Ar lengva įsisavinti šatkarmas?

Ir taip, ir ne. Kai kurios šatkarmos atrodys labai lengvos, kitų įsisavinimas pareikalaus laiko. O kai kurios gali taip ir pasilikti neatliekamos dėl savo sudėtingumo ir nepriimtinumo. Kaip taisyklė, praktikuojantis jogą įsisavina pagrindines šatkarmos technikas, tačiau „darbinėmis“ ir „mylimiausiomis“ tampa 2-3. Jos praktikuojamos pagal poreikį.

Tačiau visų šatkarmų įsisavinimui savęs prievartauti neverta. Kai kurios praktikos gaunasi tada, kai yra vidinis pasiruošimas. Pavyzdžiui, kažkam įkišti siūlą (šniūrą) į nosį pasirodys keistokas dalykas. Arba iššaukti vėmimą. Tai individualu.

Prašau, savo atžvilgiu išsaugokite neprievartą (jogos principas ahimsa), tačiau ir neužstrikite ilgam savo komforto zonoje. Švelniai, tačiau patikimai judėkite į priekį įsisavindami naujus jogos instrumentus.

Šatkarmos – tai gerokai gilesnis dantų valymosi, prausimosi, kūno švaros variantas. Net jeigu vaikystėje mes ne iš karto teisingai pradėjome valyti dantis, niekas nepasakė: aš niekada neišmoksiu valyti dantų. Visi šį įgūdį įsisavino. Tai tik laiko klausimas.

Šatkarmos – tai tiesiog mums neįprasta higienos forma. O su praktika ir patirtimi, jos taps kaip prigimtinės ir netgi būsite nustebę: kaip aš anksčiau nevaliau liežuvio arba keičiantis metų laikui apsieidavau be šanka-prakšalanos.

Pajautus tikrąją kūno švarą, sunku grįžti į prieš tai buvusią būseną.

Ar įmanoma su šatkarmų ir jogos praktikų pagalba turėti idealią sveikatą?

Ideali sveikata vargu ar pasiekiama. Padarykite dabar vieną nedidelį praktinį pratimą. Prašome, nueikite nuo kompiuterio ir padarykite bet kokią balansinę padėtį. Pavyzdžiui, pastovėkite ant vienos kojos.

Stebėkite tai, kaip elgiasi atraminė pėda. Kokie ten pojūčiai? Jaučiate pėdos raumenų mikro judesius? Tai balanso esmė. Tam, kad pastovėti, kūnas pastoviai atlieka mikro judesius ieškodamas balanso.

Organizmas taip pat visada ieško balanso. Žmogaus kūnas – save reguliuojanti sistema, kuri nuskaito didelį kiekį išorinių ir vidinių faktorių – spaudimas, drėgnumas, temperatūra, šviesa, vertinamas pavojus gyvybei, bendravimas su kitais žmonėmis ir taip toliau. Ši informacija reikalinga homeostazės išsaugojimui, vidinės terpės pastovumui. Kūnas randa pusiausvyrą pagal balanso principą, po truputį nukrypstant į dešinę-kairę. Kaip ir koja, gaudydama balansą, prisitaiko prie prie situacijos. Tai yra, mes visada po truputį nukrypstame, kad nustatytume šią normą.

Dažnai ideali sveikata tampa primesta idėja. Ir praktikos, su pavydėtinu uolumu vejantis nepasiekiamą, gali sužavėti pojūčiais ir teisinga mityba. Čia svarbiausia nepersistengti ir laiku prisiminti, kad kūnas – tai savo paskirties realizacijos instrumentas materialiame pasaulyje ir pagalbininkas dirbant su sąmone. Tada viskas atsistoja į savo vietas.

Neverta statyti jo ant pjedestalo ir lepinti. Ignoruoti materialų pasaulį taip pat neišmintinga.

„Kartais tampa madinga niekinti kūną kaip kažką be dvasios, tačiau dar niekam nepavyko jo atmesti. Fizinis pasitenkinimas ir skausmas neatskiriami nuo pačio gyvenimo. Jeigu mes niekiname arba atvirkščiai, per daug nuolaidžiaujame kūnui, ateina ligos ir prisirišimas prie jo tampa dar didesnis.“ B. K. S. Ayengar

Šatkarmų klasifikacija

Egzistuoja 6 valymosi praktikų grupės, kurios gali būti skirstomos į skirtingas rūšis (išvardintos tik pagrindinės):

Trataka

 • Bahir trataka
 • Antar trataka

Neti

 • Džala-neti
 • Sutra-neti

Kapalabhati

Dhauti

 • Agni-sara-dhauti
 • Varisara-dhauti
 • Vahni-sara-dhauti
 • Džihva-mula-dhauti

Nauli

 • Madhjama-nauli
 • Vama-nauli
 • Dakšina-nauli

Basti

Trataka: akių valymas ir koncentracijos

Akys, raumenys ir nerviniai junginiai, kurie juos valdo, turi ryšį su žmogaus sąmone.

Prisiminkite, kaip pas žmogų, kuris miega ir mato sapnus, dreba blakstienos.

Arba prisiminkite fiziognomiką (veidotyrą), kuri pagal akių judesius nustato į kokią galvos smegenų sritį dabar kreipiasi pašnekovo mintis. Taip vadinamos akies judėjimo reakcijos arba nevalingi akių judesiai gali papasakoti apie tai, meluoja žmogus ar prisimena praeitį. Tai liudija apie minties arba sąmonės ryšį, kuris susijęs su akių raumenų padėtimi.

Negana to, mažai ištyrinėta kankorėžinė liauka (taip vadinama „trečioji akis“), kuri pasak jogų, atsako už subtilų tikrovės suvokimą. Su regimosios koncentracijos pagalba tratakoje kankorėžinė liauka prabunda ir pasiekia gilią koncentraciją į aukštesnes sąmonės būsenas.

Hatha-jogos užsiėmimuose balansinių asanų atlikimo fiksacija į vieną tašką padeda tapti stabilesniu. Fiksuotas žvilgsnis – proto ramybė ir koncentracijos didinimas.

Tokiu būdu tampa aiškus ryšys tarp sąmonės darbo ir akių judėjimo. O, kad tai veikia į vieną pusę (proto veikla atsispindi akies judėjimo raumenų susitraukime), tai ir į kitą – savo valia valdydami akių raumenis mes galime pakeisti smegenų veiklos aktyvumą.

Tratakos esmė – žvilgsnio koncentracija į nejudantį objektą. Tai gali būti tiek išorinis objektas (tada praktika vadinama bahir trataka), taip ir vidinis (antar trataka) – iš esmės, vizualizacija.

Vaizdo įrašas. Trataka, Meditacija ir akių valymas. Ekaterina Androsova (rusų kalba)

Bahir trataka lengvesnė pradedantiems, antar trataka reikalauja jau tam tikros patirties koncentracijoje.

Trečias variantas – tai koncentracijos kombinavimas į išorinį objektą, po ko objektas vizualizuojamas uždaromis akimis.

Trataka netgi daugiau nei šatkarma. Nors ji ir atlieka valantį efektą (į darbą aktyviai įjungia ašarų kanalus), pagrindinė tratakos vertybė užeina už fiziologijos ribų, leidžia pradedantiems pajusti taip norimas pirmas padidėjusio jautrumo patirtis subtiliam energijų pasauliui.

Kaip atlikti trataką?

Trataka (sanskr.) – „fiksuotas žvilgsnis“.

Įvairūs tratakos variantai naudojami induizmo, krikščionybės, budizmo, jogos, joga-terapijos ir daugelyje kitų tobulėjimo ir augimo sistemų. Objektu gali būti religinis simbolis, dievybės, šventojo, mokytojo, mandalos, jantros, gamtos stichija – vanduo, ugnis, kalnai ir daugelis kitų.

Jeigu jūs darote pirmus tratakos įsisavinimo žingsnius, tai rekomenduojame pradėti nuo žvakės liepsnos stebėjimo. Dėl vaizdo ryškumo, dėmesiui bus lengviau užsikabinti už jo ir ne taip stipriai blaškysitės.

 • Pasiruoškite vaškinę žvakę (venkite parafininės – jos išskiria kancerogenines medžiagas), kilimėlį (arba pledą) sėdėjimui, galima naudoti pagalvėlę po sėdmenimis. Dirbant su žvake geriausia išjungti šviesą, kad į žvilgsnio lauką nepatektų blaškantys objektai. Įsitikinti, kad nėra skersvėjo, kad liepsną būtų nejudančioje būsenoje. Paprašykite, kad jūsų niekas netrukdytų.
 • Jeigu naudojatės akiniais arba linzėmis, geriau juos nusiimti.
 • Pastatykite žvakę ištiestos rankos atstumu, akių lygyje (galima varijuoti, jeigu yra problemų su regėjimu).
 • Atsisėskite į patogią padėtį su sukryžiuotomis kojomis. Nugara tiesi, viršugalvis virš uodegikaulio, nepasilenkite į priekį, tačiau kūnas turi būti atpalaiduotas. Ypatingai apatinis žandikaulis, akys, kaklas ir kakta.
 • Žiūrėkite į žvakę (dagtį arba liepsnos galiuką), neleiskite persitempti akims, tačiau, pagal galimybes, nemirksėkite. Nevalingas mirksėjimas pirmuose etapuose leidžiamas.
 • Svarbu, kad mintys nebėgiotų, o galėtų susikoncentruoti išskirtinai į liepsną. Kiekvieną kartą, kai rasite save mąstantį apie pašalinius dalykus, švelniai grąžinkite dėmesį į liepsną, atpalaiduokite kūną (minčių veikla dažnai susijusi su tam tikrų raumenų įsitempimu) ir tęskite praktiką. Blaškymasis – tai vienas iš dažniausiai sutinkamų kliūčių koncentracijos praktikoje. Su laiku koncentracija pagerės ir blaškymosi bus mažiau.
 • Galimai, pas jus pradės ašaroti akys. Jeigu tai įvyko, tai po gausaus ašarų tekėjimo užverkite akis. Jeigu ašaros nepradėjo tekėti arba jūs periodiškai mirksite, tai sulaukite lengvo degimo pojūčio, po to užmerkite akis.
 • Užmerkę akis, stebėkite šviesią dėmę, kuri liko akies tinklainėje, stengdamiesi ją nejudančią užfiksuoti vidinio ekrano centre. Kai dėmė išnyks, galima viską pakartoti iš pradžių – liepsnos stebėjimas ir liepsnos atvaizdo stebėjimas užmerktomis akimis.
 • Padarykite keletą pakartojimų.
 • Darydami paskutinį pakartojimą, patrinkite delnus ir kaip dubenėliais uždenkite akis delnais, kad pirštai susikryžiuotų ant kaktos, o delnai uždengtų akis. Atlikite palmingą – akių atpalaidavimo pratimą. Dėl tokios delnų padėties šviesa iš išorės nepraeina į delnų vidų ir sukurią pilną tamsą, kas leidžia atsipalaiduoti. Pabandykite pridėti šviesos ir šilumos srauto vizualizaciją iš delnų centro į akių centrą.

Geriausias laikas tratakai – vakare prieš miegą. Pradedantiems pakanka 10-20 minučių.

Pagrindiniai tratakos efektai

 • Akių valymas, akių kanalų valymas (ypatingai vertinga atliekant akių joga-terapiją).
 • Nusiraminimas, atsipalaidavimas (naudinga esant nemigai).
 • Padidėjusi koncentracija, pasiruošimas meditatyvinėms jogos praktikoms.
 • Adžnia-čakros stimuliacija („trečios akies“ sritis).

Pagrindinės kontraindikacijos

 • Aukštas vidinis akių spaudimas, glaukoma.
 • Uždegiminiai akių susirgimai.

Kapalabhati – valantis kvėpavimas

Nosies srities priežiūros metodai valo sinusus, stimuliuoja smegenis, tonizuoja regimuosius nervus ir tokiu būdu gerina regėjimą. „Hatha-Joga Pradipika“

Kapalabhati (sanskr.) – „galvos išvalymas/šviečianti kaukolė“ – priekinių kaktos sinusų valymo praktika.

Nosiaryklė – tai „vartai į smegenis“. Kasdieną mes įkvepiame daugiau nei 7000 litrų oro! Ir jis turi būti išfiltruotas nuo dulkių, mikrobų, kitų dalykų ir sušilti kelyje į plaučius. Todėl nosies švara svarbi, tai „patikimas sargybinis“, kuris saugo sveikatą.

Deja, daugumos didelių miestų oras tik sunkina situaciją dėl pramonės, transporto, šiluminių elektrinių ir kitų atliekų. Daugiau nei 60% Rusijos gyventojų gyvena dideliuose miestuose su labai aukštu oro užterštumo lygiu. Benzininiai varikliai išskiria į atmosferą žalingas medžiagas – angliavandenilį, suodžius, aldehidus. Šios medžiagos veikiant saulės radiacijai formuoja žinomus didmiesčių (megapolių) smogus.

Liūdna ekologiška situacija gali sukelti kvėpavimo sistemos susirgimus, širdies-kraujagyslių negalavimus ir netgi onkologiją.

Iš šio požiūrio kampo, sinusų valymas yra svarbus ne tik socialinių jogų gyvenime, tačiau ir kiekvieno miesto gyventojo.

Be fiziologinio valymo efekto, manipuliacijos su nosiarykle leidžia daryti įtaką centrinei nervų sistemai ir smegenų kraujo apytakai. Nosiaryklės paviršių dengia didelis kiekis nervų, susietų su smegenimis. Faktiškai, tai pats greičiausias būdas pasiekti centrinę nervų sistemą.

Ši „gudrybė“ naudojama alternatyvioje medicinoje, kai būtina tiksliai pritaikyti vaistines priemones. Nosiaryklės ir smegenų kraujo apytaka vyksta per vienas ir tas pačias kraujagysles, o reiškia, vaistai į reikalingą vietą patenka maksimaliai greitai ir be jokių nuostolių.

Dar vienas svarbus aspektas dirbant su nosiarykle: išoriniu srautu stimuliuojant vidinį nosies paviršių, įvyksta smegenų „masažas“ dėl galinės nosiaryklės virpinamųjų judesių.

Kaip atlikti kapalabhati?

Vaizdo įrašas. Kapalabhati. Anton Čudin. (rusų kalba)

 

 • Atsisėskite patogiai sukryžiuotomis kojomis ir tiesia nugara.
 • Atlikite aktyvius iškvėpimus ir pasyvius įkvėpimus, lyg pas jus į nosį būtų patekęs šapelis ir jūs norėtumėte jį išpūsti. Iškvėpimai atliekami patempiant pilvo (bambos) sritį ir nepajudinant krūtinės ląstos. Įkvėpimai vyksta automatiškai atpalaiduojant pilvą. Iškvėpimas – aktyvi fazė, įkvėpimas – pasyvi.
 • Pakartokite 30-40 kartų, o po to kompensuokite kapalabhati giliu kvėpavimu, įjungus visą plaučių tūrį arba kvėpavimu udžai.
 • Pradedantiems praktikams užtenka atlikti 2-3 pakartojimus po 30-40 kartų.
 • Geriausias laikas atlikti kapalabhati – rytas arba hatha-jogos užsiėmimo pradžia, nes kapalabhati aktyvina ir tonizuoja.

Pagrindinės kapalabhati atlikimo klaidos

 • Įjungiama viršutinė plaučių dalis (pečiai turi būti nepajudinami).
 • Įkvėpimas per burną (neforsuokite kvėpavimo, kvėpuokite savo tempe).
 • Garsus įkvėpimas. Iš tiesų įkvėpimai neturi būti girdimi. Iškvėpimas garsus, įkvėpimas be garso.
 • Jeigu po kapalabhati atlikimo jūs jaučiate, kad svaigsta galva, temsta akys, „žvaigždutės“ prieš akis arba kiti neįprasti simptomai, reiškias jūs „perkvėpavote“ ir būtina sumažinti tempą ir kartojimų kiekį, skiriant dėmesį ilgesniam giliam kvėpavimui tarp pakartojimų. Su laiku tai praeis.

Pagrindiniai kapalabhati efektai

 • Žvalumas, aktyvumas.
 • Stimuliuojama medžiagų ir kraujo apykaita.
 • Stiprėja imunitetas.
 • Stimuliuojama kraujo apytaka smegenyse ir kvėpavimo takų gleivinė.
 • Nosies srities, plaučių valymas, pagerėja gleivių šalinimas.
 • Stimuliuojama adžnia-čakra.

Pagrindinės kapalabhati kontraindikacijos

 • Epilepsija.
 • Kaukolės ir smegenų traumos.
 • Tromboembolija (kraujagyslių polinkis užsikimšti).
 • Nėštumas.
 • Aukštas arterinis spaudimas.
 • Bet kokie piktybiniai augliai.

Džala-neti – nosies valymas vandens pagalba

Džala (sanskr.) – vanduo, neti (sanskr.) – nosies valymas.

Tai, tikriausiai, labiausiai paplitusi valanti technika jogų arsenale. Nosiaryklės valymo svarbą mes jau nustatėme.

Nosies srities epitelis padengtas plaukeliais, kurie sulaiko dulkes ir mikrobus. Nosies gleivinė taip pat gamina bakterijas. Ji apgaubia svetimkūnes daleles, neutralizuoja mikrobus, naikina gleives.

Nosies gleivinė savo funkcijas atliks ne pilnu pajėgumu, jeigu laiku nevalysime jos nuo užteršimų.

Taip pat, analogiškai kapalabhati poveikiui, nosies valymas sūdytu vandeniu stimuliuoja gleivinę ir aktyvuoja nervines galūnes, daro įtaką visam smegenų ir centrinės sistemos darbui.

Labai vertinga profilaktiškais tikslais atlikti džala-neti per gripo epidemijas, kitas virusines kvėpavimo takų infekcijas.

Kaip atlikti džala-neti?

 • Prašome pasiruošti arba specialių neti-pot (galima įsigyti specialiose jogų parduotuvėse, jogos-studijose) arba arbatinuką, kurio priekį galima įstatyti į šnervę. Taip pat šiltą sūdytą vandenį, proporcija 1-2 šaukšteliai druskos 1 litrui vandens (skonis kaip persūdytos sriubos arba ašaros). Pageidautina naudoti jūros druską, nes ji švaresnė už akmens druską.
 • Atsistokite virš vonios arba dubens, palenkite galvą į kairę pusę. Kvėpuokite per burną. Palaipsniui pradėkite pilti vandenį iš arbatinuko į dešinę šnervę. Galimai bus būtina galva padaryti mikro judesius, kad rasti galvos pasilenkimo kampą, kuris leistų vandeniui laisvai tekėti. Ir jis išbėgs iš kitos šnervės.
 • Būkite dėmesingi. Neatmeskite galvos atgal, kad vanduo nepatektų į klausos angas.
 • Pakartokite kitai pusei.
 • Pasilenkite 90 laipsnių ir padarykite keletą kapalabhati pakartojimų tam, kad likęs vanduo išeitų (nosies kanalų „džiovinimas“).
 • Po praktikos minimaliai 1-2 valandas neišeidinėkite į lauką, ypatingai šaltu metų laiku.
 • Pradedantiems pakankamai naudoti po pusę litro kiekvienai pusei. Galima atlikti kiekvieną rytą kaip rytinės higienos dalį. Arba vakare. Arba ir ryte, ir vakare, pagal poreikius.

Šatkarmų technikose druska turi ypatingą vaidmenį: ji sukuria sąlygas osmosiniam slėgiui, t.y. išveda skysčius iš ląstelių, jeigu kartu atsiranda sūresnis tirpalas.

Prisiminkite, kaip vaisiai išleidžia sultis, jeigu juos pabarstyti druska. Analogiškai ir organizmo ląstelės atiduoda skystį ten, kur aukštesnė druskos koncentracija.

Jeigu ląstelę patalpinti į silpnai sūdytą tirpalą, tai ji traukiantis pradės atidavinėti skystį. Ir atvirkščiai, ląstelė, patalpinta į distiliuotą vandenį, įgeria jį į save.

Tai bendras toksinų išvalymo principas: dėl organizmo praplovimo sūdytu tirpalu, iš kraujo ir žarnyno sienelių išvalomi toksinai. Yra nuomonė, kad bet kokia liga – tai tik organizmo bandymas išvesti sukauptą toksinų masę, kuri pasiekė piko ribą. Šatkamos įspėja apie piko momentą.

Džala-neti efektai

 1. Regėjimo gerinimas.
 2. Nosies kanalų gleivinės stimuliacija, todėl gerėja imunitetas.
 3. Nosies valymas.
 4. Nervinių galūnių stimuliacija, todėl gerėja galvos smegenų veikla.
 5. Poveikis adžnia-čakrai.

Džala-neti kontraindikacijos

 • Nosies kraujavimas.
 • Daugybė problemų su sinusitu (nėra griežta kontraindikacija).

Nauli: vakuuminis pilvo savimasažo menas

Nauli – Nala (sanskr.) – „bambos siūlas“/priekiniai pilvo raumenys, (kitas pavadinimas – lauliki nuo lola (sanskr.) – Pakratyti, paplakti, teliūskuoti).

„Kur energija – ten ir kraujas, kur kraujas – ten ir energija“ Kinų patarlė.

Tinkamai sudėliota virškinimo trakto veikla daro įtaką visam organizmui. Dėl virškinimo sutrikimų, nevirškinimo, atsiranda toksinai, kurie pasak alternatyvios medicinos, fiziniame lygyje yra visų ligų vystymosi priežastis (pamatinę bet kokio negalavimo priežastį, jogai vis tik vadina karma).

Fiziniame lygyje liga atsiranda dėl vienos iš 2-jų priežasčių – kraujo apytakos nepakankamumas ir limfos tekėjimo sunkumai, tai yra mitybos nepakankamumas ląstelėms ir netinkamas atliekų šalinimas ląstelių gyvybinėje veikloje. Tai silpnina organus ir ten pradeda kauptis toksinai. Viena iš labiausiai tikėtinų šios problemos priežasčių – tai blokai raumenyse, judėjimo nepakankamumas.

Įsivaizduokite sraunią upę ir užsistovėjusią pelkę. Tai ir yra skirtumas tarp organų, kurie plaunami krauju, limfa ir užsistovėję reiškiniai, kurie kuria visas sąlygas negalavimams.

Mus pasiekė istorija, kaip Mahatma Gandis vedė susitikimus pareigūnams. Visų pirmiausia, jis domėjosi ar visi ryte apsilankė tualete. Ir jeigu kažkas nuspręsdavo prisipažinti apie tai, kad nepadarė to, jo prašydavo palikti susitikimą, nes neištuštintas virškinamasis traktas daro įtaką mąstymo procesui. Ir Gandis manė, kad toks žmogus negali priimti teisingo sprendimo.

Reguliari hatha-jogos praktika padeda įveikti liguistus organizmo polinkius. Ypatingai asanos, nukreiptos į pilvo srities susisukimą, pasilenkimai į priekį, o taip pat šatkarmos, iš kurių ypatingai išsiskiria nauli ir agni-sara-dhauti, kurie dėl poveikio pilvo sričiai, sukuria galingą teigiamą poveikį vidiniams organams.

Nauli „specializacija“ – tai sustiprinta žarnyno peristaltika (ritmingi raumenų susitraukimai, stumiantys organų turinį), skrandžio nevirškinimo pašalinimas, hormoninio fono išlyginimas, palengvinimas esant mėnesinių skausmams (vengti nauli praktikos per mėnesines ir 1-2 dienas prieš ir po jų) ir daugelis kitų.

Kaip daryti nauli?

Vaizdo įrašas. Praktinis užsiėmimas: kaip įsisavinti udijaną bandhą ir nauli? Ekaterina Androsova (rusų kalba)

Kai kurie praktikai įsisavina nauli lengvai, galima pasakyti, intuityviai jaučia, kokius raumenis procese būtina naudoti. Kitiems reikia atlikti didelį bandymų kiekį ir įsisavinimas gali užsitęsti mėnesiui ir daugiau.

Sėkmės pagrindas yra atkaklumas bandyti ir suvokimas, kaip sudaryti pilvo srities raumenys.

1 etapas. Nauli įsisavinimui svarbu išmokti daryti vakuuminį pilvo įtraukimą ant iškvėpimo (udijana-bandha) ir užlaikyti minimaliai 10 sekundžių.

2 etapas. Jeigu ši technika įsisavinta, tai einame į kitą etapą: išskiriame vidurinę raumenų juostą (центральный жгут, madhjama-nauli); tai yra esant vakuuminiam pilvo srities įtraukimui, būtina įtempiant išstumti priekinius pilvo raumenis.

Geriausia padėtis nauli įsisavinimui: žvejo padėtis. Stovint kojas pastatykite kojų plotyje, įsiremkite rankomis į šlaunis, kas leidžia atpalaiduoti pilvo presą. Šioje padėtyje padarykite udijaną-bandhą (vakuuminis pilvo įtraukimas) ir džalandharą-bandhą (smakras tempiasi prie duobutės po kaklu, kas neleidžia pakilti vidiniam spaudimui).

Tokioje padėtyje remiamės rankomis į šlaunis, įtempdami pilvo raumenis. Jeigu jums pavyko tai padaryti, tai pilve atsiras įtemptų raumenų juosta (центральный жгут).

3 etapas. Vamana-nauli įsisavinimas (kairinis) ir dakšina-nauli (dešininis).

Žvejo padėtyje, užlaikius kvėpavimą, paspauskite šlaunį tik dešine ranka, kad įsitemptų tik dešinės pusės pilvo raumenys. Tas pats ir į kairę pusę.

4 etapas. Sujunkite 4 taškus: udijana-bandha – vama-nauli – madhjama-nauli – dakšina nauli.

Arba udijana-banda – dakšina-nauli – madhjama-nauli – vama-nauli (ratas į priešingą pusę).

Jeigu jums tai pavyko, tai jums pavyks 1 nauli ciklas.

Ciklų kiekis individualus. Vidutiniškai stenkitės bendrai atlikti 100 nauli sukimų.

Svarbu laikytis šių rekomendacijų

 • Atlikite praktiką tik tuščiu skrandžiu.
 • Pasukimų skaičius iš kairės į dešinę ir iš dešinės į kairę turi būti vienodas.
 • Nauli sukimą verta užbaigti prieš laikrodžio rodyklė.

Mokantis nauli galima naudotis veidrodžiu.

Daryti praktikas su pilvo įtraukimu bus kiek sunkiau, jeigu yra antsvoris. Liesiems žmonėms pavyks padaryti gerokai gilesnę udijaną ir labiau išskirti „raumenų juostą“.

Dar vienas niuansas: pačios efektyviausios „bangos“ – paskutinės, kai jaučiate, kad kvėpavimo užlaikymas jau eina į pabaigą. Tuomet padarykite keletą sukimų.

Padedančios asanos šios šatkarmos įsisavinimui

 • Katės poza (Mardžariasana). Padarykite vakuumą ir pažiūrėkite į savo bambą, stengdamiesi patempti kaktą prie pilvo.
 • Šuns veidu žemyn poza (Adho Mukha Švanasana). Sudarykite vakuumą ir taip pat pasistenkite pažiūrėti į savo bambą.
 • Padėtys gulint ant nugaros. Pakilkite ant alkūnių, padarykite vakuumą ir pasistenkite prispausti juosmenį prie grindų (šis judesys įjungs priekinius pilvo raumenis, kartu su vakuumu, pas jus daugiau šansų pajausti būtinus raumenis).

Pagrindiniai nauli efektai

 • Sustiprina imunitetą (žarnyno mikroflora daro įtaką imunitetui).
 • Virškinamojo trakto valymas.
 • Plonosios ir storosios žarnų stimuliacija.
 • Periferinės kraujo apykaitos stimuliacija (aktualu tiems, pas ką šąla rankos, kojos).
 • Vidinių organų atstatymas į jų pradinę padėtį.
 • Tulžies drenažas.
 • Palengvėjimas diabeto metu.
 • Veninio kraujospūdžio pagerinimas (teigiamai veikia turint polinkį į varikozinį venų išsiplėtimą).
 • Pilvo srities ir mažojo dubens kraujo apytakos pagerinimas.
 • Endokrininės sistemos stimuliacija (hormoninio fono harmonizavimas).
 • Kvėpavimo raumenų sustiprinimas.
 • Svadhistana ir manipūra čakros valymas.
 • Bazinių organizmo stichijų harmonizacija – vanduo, ugnis ir vanduo, taip vadinama tridoša (pagal ajurvedą vata, kapha ir pita). Skaitosi, kad su šia užduotimi iš visų straipsnyje aprašytų technikų geriausiai susitvarko būtent nauli.
 • Sudega visceraliniai riebalai (riebalai, dengiantys erdvę tarp vidinių organų, o šių riebalų kiekio didėjimas didina širdies ir kraujagyslių susirgimo riziką, aterosklerozę, priveda prie hormonų sutrikimų, varikozinio venų išsiplėtimo ir diabeto).

Atkreipkite dėmesį, kad chroniška įtampa pilvo srityje gali atvesti prie dubens sukaustymo. Jeigu pas jus kol kas prastai gaunasi tokios asanos, kaip badhakonasana (drugelis), upavišta konasana (pasilenkimas sėdint prie tiesių išskėstų kojų), padmasana (lotosas) ir panašios, tai savo praktikoje skirkite dėmesį skirtingoms pilvo manipuliacijoms.

Pagrindinės nauli praktikos kontraindikacijos

 • Mėnesinės (1-2 dienos prieš ir po).
 • Nėštumas.
 • Aktyvūs virškinimo trakto organų uždegiminiai susirgimai, tokie kaip opos, infekcijos.
 • Gimdos mioma.
 • Tromboembolija (kraujagyslių polinkis užsikimšti).
 • Bet kurios vietos piktybiniai augliai.
 • Skrandžio tuberkuliozė.
 • Kraujas ir skirtingi virškinimo srities uždegimai.
 • Vaikai iki pilno lytinio subrendimo.

Basti: jogų klizma

Pagrindinė storojo žarnyno funkcija – vandens įsisavinimas. Jeigu maistas dėl skirtingų priežasčių pasilieka žarnyne ilgiau nei įprastai – mažai judančio gyvenimo būdo, rafinuoto maisto be būtino kiekio ląstelienos ir kitų, tai jis dehidratuoja ir įvyksta išmatų užsilaikymas.

Jeigu situacija chroniška, tai dalis išmatų gali prikibti prie skrandžio sienelių ir formuoti idealią terpę įvairių mikroorganizmų, parazitų dauginimuisi, kurie nuodija žmogaus organizmą. Patys išmatų likučiai gali skaidytis, o storasis žarnynas tai sugeria į kraują.

Be to, nervų galiukai, kurie sudaro vidinį storosios žarnos paviršių, sulimpa, pasidengia gleivėmis ir negali kokybiškai atlikti savo funkcijos.

Ajurveda mano, kad būtent klizma yra pats svarbiausias valymo metodas. Ir dauguma ligų prasideda nuo skrandžio sutrikimų.

Skirtingai nuo vidurius laisvinančių vaistų ir įprastos klizmos, basti nežaloja žarnyno peristaltikos ir neištempia jo, o atvirkščiai – „treniruoja“.

Kaip atlikti basti?

Basti, man atrodo, gerokai patogesnis klizmos variantas, kuris neiššaukia nemalonių pojūčių, dažnai atsirandančių darant įprastą klizmą, kuri atliekama su Esmarko indo pagalba.

Prieš basti atlikimą būtina įsisavinti centrinė juostą (центральный жгут, madhjama-nauli). Taip pat pasiruošti pilną vamzdelį maždaug 10-15 cm ilgio, kurio diametras maždaug atitinka jūsų rodomąjį pirštą. Tai gali būti specialus vamzdelis skirtas basti (Indijoje juos gamina iš bambuko). Arba galima naudotis klizmos antgaliu.

Vamzdelis turi būti pasterizuotas prieš procedūrą.

Vamzdelio diametras yra sprendžiantis faktorius, nustatantis kiek laiko jūs sugaišite šiai procedūrai. Siauras vamzdelis labai ilgai praleidinės vandenį. O tai reiškia, kad teks ilgai laikyti užlaikymą po iškvėpimo ir centrinę raumenų juostą (центральный жгут). Jeigu yra galimybė, naudokite platų vamzdelį.

 • Pripildykite dubenį šilto vandens.
 • Sutepkite vamzdelio šoną augaliniu aliejumi, atsisėskite ant dubens ir tvarkingai įveskite vamzdelį į anusą, kad vienas vamzdelio kraštas būtų nuleistas į vandenį.
 • Viena ranka galima laikytis už vonios krašto arba už grindų, kad būtų lengviau išlaikyti balansą, o kita ranka padės kontroliuoti vandens įsiurbimo procesą.
 • Tokioje padėtyje padarykite pilną gilų iškvėpimą, udijaną-bandhą, užverkite kaklą (džalandhara bandha) ir išskirkite centrinė raumenų juostą (центральный жгут). Dėl neigiamo spaudimo vanduo pradės kilti į tiesiąją žarną.
 • Kai kvėpavimo užlaikymas jau eis į pabaigą, vamzdelį uždenkite laisva ranka. Paleiskite pilvo raumenų juostą (nepamirškite prieš tai padaryti lengvą iškvėpimą, prieš paleidžiant udijaną-bandhą) ir įkvėpkite, atpalaidavę pilvo raumenis. Jeigu neuždaryti vamzdelio pirštu, tai visas vanduo ištekės atgal.
 • Padarykite tiek pakartojimų, kiek reikės, kad pajaustumėte, jog tiesioji žarna prisipildė.
 • Po paskutinio pakartojimo išimkite vamzdelį iš anuso ir padarykite keletą kartų agni-sara-dhauti (su vandeniu viduje, tai padaryti nebus lengva – pilvo judėjimas bus negilus, tačiau šiuo atveju tai ne taip svarbu) arba galite 5 minute atlikti perverstą asaną, kad sustiprinti efektą. O galima padaryti ir agni-sarą ir perverstą asaną.
 • Apsilankykite tualete, kad išleisti vandenį.

Pagrindiniai basti efektai

 • Muladharos-čakros valymas.
 • Apana-vaju pakėlimas.
 • Tiesiosios ir gaubtinės žarnos (storosios žarnos dalis) valymas.
 • Sprendžia šlapimtakių sistemos problemas, šalina vidurių užkietėjimą, atstato žarnyno tonusą („mokina“ jį tinkamai dirbti).
 • Stimuliuoja veninį kraujavimą ir daro teigiamą įtaką mažojo dubens organų kraujo apytakai.
 • Ramina (dėl poveikio kryžkaulio parasimpatiniam nervų mazgui).
 • Padeda esant hemorojui (geriausia atlikti ne paaštrėjimo metu, o koordinuojant joga-terapeutui).

Pagrindinės basti kontraindikacijos

 • Mėnesinės.
 • Nėštumas.
 • Aktyvūs virškinimo trakto uždegimai (uždegiminiai procesai), pilvo srities organų infekcijos.
 • Gimdos Mioma.
 • Tromboembolija (kraujagyslių polinkis užsikimšti).
 • Piktybiniai augliai.
 • Hemorojaus paaštrėjimo periodas.

Basti technikos pagrindas yra centrinė pilvo juosta (центральный жгут), todėl kontraindikacijos identiškos nauli kontraindikacijoms.

Dhauti: viso virškinamojo trakto valymas

Vamana-dhauti (kundžala): jogiškas vėmimas

Dhauti (sanskr.) – valymas, vaman (sanskr.) – vėmimas.

Skrandis atrodo kaip tuščiaviduris organas, kuris tuščioje būsenoje primena kojinę. Jo vidinis gleivinės apvalkalas formuoja klostes, kurios skrandžiui prisipildžius išplečia jo dydį. Šiuose klostėse gali likti nesuvirškinti maisto likučiai, gleivės, tulžis ir kiti dalykai. Tam, kad išvalyti šiuos darinius ir stimuliuoti skrandžio motoriką, vertinga atlikti jogišką vėmimą.

Kažkam pati mintis apie specialų vėmimą gali pasirodyti nemaloni, tačiau kadangi procedūra atliekama tuščiu skrandžiu ir su vėmimu išeina, pagrinde, vanduo, tai kundžala nesuteikia nemalonių emocijų, kaip būna su natūraliu vėmimu. Pykinimo jausmo taip pat nėra.

Treniruojami vidiniai raumenys, skrandžio ir stemplės sienelės stimuliuojasi, kepenys, kasa, tulžies pūslė taip pat „mobilizuoja“ savo jėgas. Įvyksta tam tikras viršutinio virškinimo trakto „perkrovimas“.

Be fiziologinės būtinybės palaikyti skrandį ir kitus organus sveikoje būsenoje, dar yra energetinis aspektas: vėmimas padeda pakelti energiją aukščiau manipūros ir anahata čakros. Tai yra prasivalo blokai čakrose ir energetiniuose kanaluose. Tai panašu į santechninės pompos darbą, kai užsikemša kriauklė.

Norite susitvarkyti su nekontroliuojamu maisto vartojimu, prisirišimais, godumu ir panašiais dalykais? Pabandykite kundžalą. Papildoma dovana – dėl apana-vaju pakėlimo į viršų, pagerėja dubens srities atvėrimas ir žmogus gali sėdėti meditatyvinėje padėtyje daug ilgiau.

Kaip atlikti kundžalą?

 • Ryte, tuščiu skrandžiu išgerkite šilto sūdyto vandens (1-2 šaukšteliai druskos 1 litrui vandens). Per vieną priėjimą 0,7-1,2 litrų kiekį (priklausomai nuo kūno konstitucijos ir skrandžio ištemptumo lygio).
 • Atsistokite virš vonios arba didesnio dubens, pasilenkite 90 laipsnių kampu į priekį, laikykite nugarą tiesią.
 • Kairę ranką sudėkite į kumštį ir paspauskite kiek aukščiau skrandžio srities.
 • Dešinės rankos rodomuoju ir viduriniuoju pirštu (nagai turi būti nukirpti!) pakutenkite liežuvio šaknį ir iššaukite vėmimą. Visas vanduo turi išeiti.
 • Pakartokite keletą kartų. Pradžiai 3-4 litrų bus pakankama. Didelis kieki – pasiruošusiems praktikams.
 • 30-40 minučių po paskutinio pakartojimo suvalgykite ryžių košės, kuri išvirta vandenyje be druskos, su lydytu sviestu (jeigu vartojate).

Kundžalos metu gali tekėti ašaros ir gali atsirasti snargliai.

Kartoti procedūra verta pagal poreikį, tačiau ne dažniau, nei 2-3 kartus per savaitę. Su vandeniu išplaunama ir gleivinė, kuri dengia skrandį ir stemplę, kurios paskirtis apsaugoti skrandžio sieneles. Apsauginio gleivinės barjero atstatymas eikvoja organizmo resursus. Netinkamas ir dažnas kundžalos atlikimas gali pakenkti.

Atkreipkite dėmesį į tai, kas iš jūsų išeina. Kaip taisyklė, išeina suplaktas vanduo. Ten gali būti maisto, gleivių dalelytės. Kartokas skonis daleidžiamas – tai išsiskiria tulžis.

Jeigu jūs pastebėjote kraujo dėmes, greičiausiai, jeigu esate sveiki, tai nuo įtampos įtrūkę kapiliarai. Tačiau jeigu vanduo nuspalvintas rožine spalva ir tai kartojasi keletą kartų, tai gali rodyti apie skrandžio gleivinės pažeidimus (pavyzdžiui, esant skrandžio opai) – tuomet kreipkitės į specialistą ir atlikite savo skrandžio apžiūrą.

Atkreipkite dėmesį, kad kitą dieną, po pirmos kundžalos, krūtinės srities raumenyse jūs galite jausti skausmus. Tai normalu ir su laiku praeis.

Ką daryti, jeigu vanduo neišeina?

 • „Privedanti praktika“.

Kai ryte išsivalote dantis ir liežuvį, stimuliuokite lengvą vėmimo refleksą 6-8 kartus tuščiu skrandžiu, be vandens. Kontraindikacijos to pačios, kaip ir kundžalos.

 • Dar variantas: panaudoti žolių antpilą, kuris stimuliuoja vėmimo refleksą. Pavyzdžiui, saldymedžio šaknis (per naktį užpilti 1 šaukštą šaknies 1 stiklinei vandens). Užpilą išgerti iškarto po sūdyto vandens gėrimo. Tai padės iššaukti vėmimą.

Jeigu nepavyksta iššaukti vėmimo, greičiausiai, priežastis anahatos lygio bloke. Jeigu kundžala kol kas nesigauna, praktikuokite hatha-jogą su akcentu į krūtinės srities atvėrimą ir udijaną-bandhą.

Pagrindiniai kundžalos efektai

 • Kvėpavimo takų valymas (išeina gleivių perteklius, sumažėja kapha).
 • Manipūros ir anahata čakrų valymas.
 • Skrandžio, kasos, tulžies pūslės, kepenų valymas ir stimuliacija.
 • Tulžies išskyrimo takų reguliavimas (vertinga esant tulžies takų diskinezijai).
 • Valo odą.

Pagrindinės kundžalos kontraindikacijos

 • Kepenų cirozė.
 • Aktyvūs virškinimo trakto susirgimai (gastritai, opos).
 • Tulžies akmenligės susirgimas.
 • Skrandžio hipersekrecija.
 • Aukštas spaudimas.

Agni-sara-dhauti: priekinės pilvo dalies „plakimas“

Agni (sanskr.) – ugnis, sara (sanskr.) – būtybė. Arba valymas vidine ugnimi.

Pilvo srities manipuliacijos (nauli, udijana-bandha, agni-sara-dhauti) – tai išskirtinai vertingiausi metodai dirbant su pilvo srities organais ir žmogaus energetine struktūra. Jie nėra sudėtingi ir įsisavinimas prieinamas netgi naujokams.

Savo poveikiu jie visapusiai: virškinimo, kvėpavimo, nervinė, endokrininė, kraujo apytakos sistemos treniruojasi, stimuliuojasi ir valosi. Išeina poodinis ir visceralinis riebalas, dėl gilaus vidinių organų masažo, kurio neįmanoma atlikti iš išorės, stiprėja virškinimo.

Agni-sara-dhauti akcentas daromas į plonojo žarnyno, skrandžio ir 12-likapirštės žarnos stimuliaciją.

Kaip atlikti agni-sarą?

Jos atlikimui pradžiai būtina įsisavinti udijaną-bandhą (vakuuminis pilvo įtraukimas). Dėl to ryte, tuščiu skrandžiu, pabandykite žvejo pozoje ir po pilno iškvėpimo, užlaikius kvėpavimą, padaryti netikrą įkvėpimą (t.y. išplėsti šonkaulius esant atpalaiduotam pilvui ir diafragmai). Jeigu jūs teisingai padarėte, tai galite pajausti siurbiantį judesį skrandžio srityje.

Laikykite pilvo užraktą su uždarytu kaklu (džalandhara-bandha – galva nuleista ir smakras liečia duobutę). Kai užlaikymo atsargos išseks, dar padarykite iškvėpimą (tai svarbu!) ir grįžkite prie įprasto kvėpavimo.

Įsisavinus udijaną-bandhą, galima eiti prie agni-sara-dhauti įsisavinimo.

Po įkvėpimo užlaikius, patempus diafragmą į viršų ir užspaudus kaklą, pasistenkite išstumti pilvą į priekį, kaip pripūstą burbulą ir iškarto įtraukti jį atgal. Pakartokite komfortišką kartų kiekį. Nepamirškite padaryti iškvėpimą prieš grįžimą į įprastą kvėpavimą.

Jeigu agni-sara žvejo pozoje jau įsisavinta, pabandykite padėtyje su sukryžiuotomis kojomis. Arba padėtyje Šuo-veidu-žemyn, arba katės padėtyje. Efektai šiek tiek skirsis.

Pagrindiniai agni-sara-dhauti efektai

 1. Virškinimo trakto stimuliavimas, ypatingai skrandžio, 12-likapirštės žarnos ir plonosios žarnos. Žarnyno masažas, jo motorikos stimuliacija.
 2. Tulžies drenažas (ypatingai vertinga esant tulžies pūsles diskinezijai).
 3. Virškinimo liaukų stimuliacija (kasa, kepenys).
 4. Kvėpavimo raumenų sustiprinimas.
 5. Periferinės kraujo apytakos stimuliacija (jeigu šąla rankos ir kojos).
 6. Veninio kraujo tekėjimo gerinimas (užsistovėjusių mažojo dubens organų profilaktika ir gydymas).

Pagrindinės agni-sara-dhauti kontraindikacijos

 1. Mėnesinės, nėštumas.
 2. Gimdos mioma.
 3. Skrandžio, 12-likapirštės žarnos opos arba bet kokios kitos uždegiminės virškinimo trakto ligos.
 4. Nesenos operacijos lytinių organų srityje (iki 6 mėnesių).
 5. Tromboembolija (kraujagyslių polinkis užsikimšti).
 6. Piktybiniai bet kokios vietos augliai.
 7. Chroniški virškinimo trakto susirgimai (gastritai, opos ir kiti).

Šanka-prakšalana: pilnas viso virškinimo trakto valymas

Kitas pavadinimas: varisara-dhauti. Vari (sanskr.) – vanduo, sara (sanskr.) – būtybė, šanka-prakšalana – kriauklės (kiauto) veiksmas.

Žmogaus organizmą galima sulyginti su augalu, kurio šaknys metaforiškai asocijuojamos su žarnynu. Jeigu šaknys (žarnynas) sveikas, tai sveikas ir visas organizmas.

Šanka-prakšalana – tai viso virškinimo trakto praplovimas sūdytu vandeniu. Geriate vandenį – darote pratimus, kurie stumia vandenį virškinimo trakte – einate į tualetą ir taip kartojate, kol iš išangės pradeda bėgti švarus vanduo.

Prakšalanos ypatingumas – plonojo žarnyno valymas vandeniu. Nei kundžala, nei basti to nepadarys. Dėl šios zonos valymo vidine ugnimi, aktualu agni-sara-dhauti.

Kaip atlikti Šanka-prakšalaną?

1 etapas. Pasiruošimas.

3-4 dienos iki pasiruošimo dienos pradėkite laikytis lengvos dietos: iš mitybos pašalinkite ankštinius, mėsą, jeigu ją dar vartojate, pieno produktus, kepinius, rafinuotą maistą ir panašius dalykus. Košė, virtos, keptos daržovės, salotos iš šviežių daržovių, vaisių, duos efektyvesnį valymosi rezultatą.

Paskutinės dienos vakarienę praleiskite arba suvalgykite daug mažesnę porciją, nei įprastai.

2 etapas. Valymo atlikimas.

Nežiūrint į tai, kad pats valymas patyrusiems praktikams užima apie 2 valandas arba 3-4 valandas tiems, kas pirmą kartą ją daro, rekomenduojama praktikai skirti visą dieną.

Išeiginės dienos ryte (neplanuokite kitų reikalų) atsikelkite anksčiau. Žarnyno aktyvumo laikas – 5-7 ryto. Pasistenkite šiuo laiku suplanuoti procedūrą. Paruoškite vandenį. Šiltą, švarų, pasūdytą 1-2 šaukšteliais 1 litrui vandens.

Jeigu vandenį ne iki galo pasūdyti – jis įsisavins anksčiau, nei nueis iki žarnyno, jeigu persūdyti – pasibjaurėjimas ir pykinimas neleis jums išgerti reikalingo kiekio vandens efektyviam praktikos atlikimui.

Toliau schema paprasta: iš pradžių geriate 3-4 stiklines vandens – darote pratimus – 2 stiklinės vandens – pratimai – 2 stiklinės vandens ir taip toliau. Kai pradeda išeidinėti vanduo, schema bus tokia: vanduo – pratimai – tualetas – vanduo – pratimai – tualetas ir taip toliau.

Vaizdo įrašas. Šanka-prakšalana. Pratimai. Anton Čudin. (rusų kalba)

Fizinio lygio valymui pakankama tęsti procedūrą iki švaraus vandens. Tai vyks kartu su geltonu vandeniu (atskiesta tulžis).

Jeigu jūsų planuose išvalyti subtilius lygius – svadhistaną, muladharą čakras, tai vandens kiekį rinkitės atitinkamą: 7-10 litrų arba pagal jūsų poreikius.

Po paskutinio išgerto vandens, atlikite lengvą kundžalos variantą (pakutenkite liežuvio šaknį ir iššaukite lengvą vėmimo refleksą). Tai padės „uždaryti“ virškinimo trakto klapaną (sklendę).

30-40 minučių po kundžalos suvalgykite vandenyje išvirtą ryžių košę be druskos, su lydytu sviestu (jeigu vartojate). Košės turi būti pakankamai, kad užpildyti skrandį. Sviestas sutepa vidinį gleivinės paviršių, ryžiai sugeria druskos ir vandens likučius.

Jeigu jūs žaliavalgis, tai pirmas maistas gali būti linų košė (sumaltas linų sėklas užpilkite vandenių ir leiskite 10-15 minučių pastovėti,  kad sėklos išbrinktų). Alternatyva – bananai. Būkite tvarkingi! Klausykite savo kūno. Nevirintas (žalias) maistas nusilpusiam skrandžiui ir visam virškinimo traktui skaitosi sunkus. O taip pat grubus, nes gali įdrėksti (pažeisti) ypatingai jautrią gleivinę.

2-3 valandas po maisto susilaikykite nuo vandens gėrimo. Noras neišvengiamas. Pakentėkite, prašau.

Svarbu: po šanka-prakšalanos negalima miegoti! Procedūra, išplaudama didelį kiekį toksinų, stipriai nualina organizmą ir paleidžia galingą valymo procesą, be to, organizmui reikia atstatyti gleivinę ir visą virškinimo trakto mikroflorą. O tai maždaug nuo 7 iki 10 metrų! Bendras vidinės gleivinės plotas pagal kuklius paskaičiavimus 30-40 kvadratinių metrų, o pagal kitas nuomones, gali pasiekti 180 kvadratinių metrų – šis plotas artimas teniso kortams! Todėl iki galo dienos ilsėkites, tačiau nemiegokite.

Galima pavakarieniauti minkšta koše. Ryžiai tiks geriausiai.

3 etapas. Žarnyno mikrofloros atstatymas.

Po mikrofloros išplovimo (kaip žalingos, taip ir naudingos), ją reikia atstatyti. Tai nuostabi galimybė žarnyne apgyvendinti teisingas bakterijas. Geriausia tai daryti teisingos mitybos būdu. Nereikia vartoti papildomų tablečių, vitaminų, probiotikų ir panašių dalykų. Organizmas pats susitvarkys.

Pasistenkite 5-6 dienas po valymo nevalgyti žalių daržovių ir vaisių (grubi žalių produktų ląsteliena gali subraižyti jautrią gleivinę), rauginto pieno produktų, sunkaus baltyminio maisto (ankštiniai, žuvis, kiaušiniai, mėsa), alkoholio, greito maisto (fast-food), aštraus, sūdyto-rūgštaus (rauginto, marinuoto, raugintų kopūstų ir panašių), saldaus, cukraus ir panašių. Tikiuosi, po tokios procedūros jūs ir neužsimanysite grįžti prie šių produktų. Išsivalys skonio suvokimas ir žarnyno mikroflora. Nustebsite, tačiau maisto pasirinkimas taip pat gali pasikeisti!

Ką galima valgyti: košės, pagamintos vandenyje (grikių, ryžių, kviečių, avižų, sorų ir panašios), virtos daržovės (burokai, morkos, moliūgai ir panašūs), apkepinti vaisiai ir daržovės (pavyzdžiui, obuoliai).

Kaip dažnai daryti Šanka-prakšalaną?

Profilaktikai ir sveikam žarnyno palaikymui pakankama tai daryti 2 kartus per metus – pavasarį ir rudenį.

Esant energetinėms priežastims arba su tikslu pagerinti sveikatą, laikas parenkamas individualiai. Tačiau dažnai daryti panašius dalykus – neišmintinga. Organizmas naudoja daug jėgų atsistatymui. Pasverkite už ir prieš.

Ką daryti, jeigu vanduo nepraeina?

 1. Padidinkite pratimų kiekį per kartojimus.
 2. Perverstas padėtis. Pavyzdžiui, karnapidasana ir viparita-karani.
 3. Jeigu leidžia aplinka, pavaikščiokite (pusę valandos arba valanda pasivaikščiojimo sustiprins skrandžio peristaltiką).
 4. Padarykite keletą agnisara-dhauti pakartojimų arba pabandykite nauli (manipuliacijos su pilvu, po didelio išgerto vandens kiekio bus sunkiau atliekamos, tačiau netgi panašus judesiai padės susitvarkyti su vandens praėjimu).

Pagal jūsų poreikius, galima pabandyti visus metodus arba jų kombinacijas.

Jeigu nėra rimtų kontraindikacijų, pavyzdžiui, žarnyno nepraeinamumas ir jūs nepraleidote pasiruošimo etapo, tai vanduo praeis lengvai.

Pagrindiniai Šanka-prakšalanos efektai

 1. Viso žarnyno valymas, disbakteriozės gydymas.
 2. Tinkamo virškinimo trakto funkcionavimo atstatymas. Pasak praktikuojančius joga-terapeutus, teisingas Šanka-prakšalanos atlikimas netgi vieną kartą, leidžia suderinti virškinimo trakto darbą, kai netgi teisinga mityba, nauli, agni-sara ir kitos manipuliacijos nepadeda.
 3. Menstruacijų problemų, kepenų ligų, blužnies, kasos, 12-likapirštės žarnos ir kitų gydymas.
 4. Muladhara ir svadhistana čakrų aptemimų (омрачение) įveikimas: potraukis saldžiai valgyti, nekontroliuojami seksualiniai norai, pyktis, emocinės būsenos svyravimai ir panašūs. Po valymo laikytis teisingos mitybos daug lengviau. Pabandykite patys!

Pagrindinės Šanka-prakšalanos kontraindikacijos

 1. Žarnyno nepraeinamumas.
 2. Mėnesinės, nėštumas.
 3. Nesenos genitalijų srities operacijos.
 4. Problemos su inkstais.
 5. Aktyvūs uždegiminiai virškinimo trakto procesai (opos, gastritai).

Šanka-prakšalanos pilną aprašymą lietuvių kalba galima rasti tinklapyje www.praksalana.lt

Laghu Šanka-prakšalana

Laghu (sanskr.) – trumpas, šankha (sanskr.) – kriauklė (kiautas), prakšalana (sanskr.) – praplauti.

Šis paprastas „sutrumpintas“ Šanka-prakšalanos variantas, kuris nereikalauja daug laiko. Jo efektas ne toks įspūdingas, kaip pilnos versijos efektas, tačiau jį atlikti galima dažniau.

Nuo pilnos Šanka-prakšalanos jis skiriasi vandens kiekiu. Pakankama išgerti 1-2 litrus sūdyto vandens (jeigu nėra kontraindikacijų rūgščių skonių vartojimui, galima įdėti pusės citrinos sulčių) ir padaryti 1 kartą pratimus. Taip pat teigiama „trumpame“ variante daryti agni-sarą ir nauli.

Atlikimo laikas: nuo 5 iki 7 ryto.

Išgėrus vandenį, po pusės valandos, įvyks defekacija. Vandens išėjimo laikas bus individualus.

Po 30-40 minučių galima papusryčiauti.

Kam gali būti vertingas šis variantas: jeigu jūs kenčiate nuo vidurių užkietėjimo (geriau išgerti 1 litrą sūdyto vandens, nei laisvinamuosius), tiems, kas reguliariai atlieka 1-2 dienų badavimus (vietoj klizmos). Skirtingai nuo pilno varianto, čia akcentas į žarnyno tuštinimosi stimuliaciją. Ir neišplaunama mikrofloros.

Mityba prieš ir po ne tiek svarbi. Nors palengvinta vakarienė prieš atlikimą bus privalumas.

Atkreipkite dėmesį, kad vandens išėjimas pas visus individualus. Planuokite valymus taip, kad jums nereikėtų iškarto bėgti į darbą/universitetą arba prie reikalų. Venkite papildomo streso.

Kaip dažnai atlikti?

Pagal poreikį galima atlikti netgi kiekvieną dieną (jeigu kenčiate nuo vidurių užkietėjimo). Tačiau geriau ne dažniau, nei 1-2 kartus per savaitę arba pagal būtinybę.

Kontraindikacijos

 • Skrandžio opa.
 • 12-likapirštės žarnos opa.

Džihva-mula-dhauti: liežuvio valymas

Džihva (sanskr.) – liežuvis, mula (sanskr.) – šaknis, dhauti (sanskr.) – valymas.

Šatkarma pakankamai paprasta įsisavinimui (iš šio sąrašo), kuri prieinama visiems ir kiekvienam, o jos nauda stebuklinga.

Atkreipkite rytais dėmesį į savo liežuvį. Yra apnašos? Tai liudija apie tai, kad kūne yra toksinai ir virškinimo sistema nesusitvarko su sukauptais nuodais. Apnašos ant liežuvio – pati svarbiausia nemalonaus kvapo iš burnos priežastis. Tai ideali terpė daugintis bakterijomis. Mikroorganizmai išskiria toksinus (atliekas), organizmas visą tai įsiurbia į kraują ir išnešioja po kūną. Akademikas Petrovas teigė, kad burnos srities higiena – vienas iš vėžio profilaktikos elementų!

Kitas mokslininkas paskaičiavo, kad per 2 paras, nesilaikant burnos srities higienos, ten susikaupia toks kiekis bakterijų, kuris gali užmušti arklį!

Kaip valyti liežuvį?

Paimkite mažą šaukštelį ir nuvalykite apnašas ant liežuvio iki pilno jų pašalinimo. Praskalaukite burną vandeniu.

Vietoj šaukštelio galima naudoti specialius grandiklius iš specialių jogos prekių parduotuvių. Tačiau nedėkite vilčių į savo dantų šepetėlį: rievėtas specialus dantų šepetėlių paviršius nesusitvarko su liežuvio valymu. Jis greičiau „išnešioja“ apnašas po visą liežuvį.

Vietoj baigiamojo žodžio

Joga „nušviečia“ mūsų vidinį pasaulį su visu jo bjaurumu ir gražumu, švarumu ir purvu. Jogos užduotis – sėkmingai susitvarkyti su purvu, kultyvuojant (palaikant) švarą. Jogos praktika – kaip žemės apdirbimas – reikia ir akmenis pašalinti, ir piktžoles išrauti. Ir tik paskui sėti grūdus, daržoves ir taip toliau. Šatkarmos – vidinės ir išorinės švaros palaikymo pagalbininkas: kaip kūno, taip ir sąmonės.

Kaip negalima išbadėjusio pamaitinti maisto paveikslėliais, taip ir šatkarmų aprašymų skaitymas neatneš reikiamo rezultato. Būtina praktika.

Pirmam žingsniui, išsirinkite sau šaukštelį liežuvio valymui ir arbatinuką nosies plovimui. Tegul jie būna matomoje vietoje vonios kambaryje. Ir pradėkite juos naudoti. Tai pačios prieinamiausios ir lengviausios šatkarmos.

Palaipsniui įsisavinkite likusias technikas. Vieną techniką po kitos, neskubant, tačiau ir neatidedant į ilgą stalčių. Visų šatkarmų praktikų įsisavinimui gali prireikti 2-3 mėnesių.

Sėkmės! Om!

Straipsnio autorė: Marina Lysiak

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba