Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Vegetarizmas. Filosofija ir rūšių įvairovė

Kaip pradėti medituoti

Dvasinis mokytojas - kas tai?

Jama ir Nijama. Nuo ko prasideda joga?

Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar

Vienos dienos badavimas su vandeniu: taisyklės

Jogos mokytojų kursai

Asanos – jogos pozos. Kaip išsirinkti asanas praktikai?

Pradėdami užsiiminėti joga, mes studijuojame literatūrą, lankome susijusius seminarus. Vienas iš pirmų žodžių, kuriuos mes sutinkame visuose šaltiniuose, kurie susiję su Hatha-joga, tai žodis „asana“.

Dažniausiai sutinkami vertimai ir šio suvokimo paaiškinimai:

„Patogi ir stabili kūno padėtis“.

Šis apibrėžimas laikomas pagrindu viename jogos pirminių šaltinių „Joga sutros Patandžali“. Apie asaną autorius čia rašo taip: „Padėtis duoda stabilumą kūnui ir pusiausvyrą protui“.

Kitas žinomas jogų tekstas „Hatha Joga Pradipika“, skyriuje apie asanas, teigia: „Asanų praktika duoda kūnui stabilumą, išlaisvina nuo ligų ir suteikia visai esybei lengvumo“.

Jogų tekstuose nebuvo detalaus aprašymo visų asanų įvairovės ir jų teisingo atlikimo nurodymų. Kai kurie tyrinėtojai iki dabar įsitikinę, kad kai Patandžalis davė asanos apibrėžimą šlokoje „Sthiram Sukham Asanam“, ką kai kurie verčia „Asana – tai patogi ir stabili padėtis“, jis kalbėjo tik apie kūno padėtį meditacijoje. Tačiau visi mes matėme skirtingai atliekamas padėtis, atliekamus indų jogų, kurias vargu ar galima pavadinti patogiomis netgi užfiksavus jas kelioms minutė, o nuo ilgesnio būvimo jose, pas daugelį užsiiminėjančių atsiranda labai stiprus diskomfortas.

Egzistuoja neutralesnis paaiškinimas, kad apibrėžimas „sthira“ ir „sukha“ nusako ramybę ir stabilumą mūsų viduje, proto nuraminimą. Tokias savybes galima pasiekti statiniu krūviu su jėgos ir lankstumo Hatha-jogos asanomis.

Aukščiau mes jau paminėjome Patandžalio vardą. Tekste „Joga sutros“ jis prie jogos aprašymo naudoja žodį „aštanga“, kas tiesiogiai reiškia „aštuonių laiptų joga“ (ašta – aštuoni, anga – dalis, laiptas). Kalba eina apie sekančius aštuonis laiptus.

 1. Jama (tinkamas santykis su aplinkiniu pasauliu).
 2. Nijama (asmeninės disciplinos nurodymai).
 3. Asana (proto ir kūno harmonijos pasiekimas, atliekant skirtingas padėtis).
 4. Pranajama (gyvybinės energijos valdymas per kvėpavimo kontrolę).
 5. Pratjahara (juslių organų kontrolė, jų atitraukimas nuo įvairių objektų).
 6. Dharana (proto koncentracija).
 7. Dhyana (meditacija).
 8. Samadhi (asmeninės sąmonės susijungimas su absoliučia sąmone arba kitais žodžiais savirealizacija).

Klausimai, abejonės ir sunkumai, su kuriais susiduria pradedantys

 • Sunkūs ir nesuprantami asanų pavadinimai. Kiekviena asana turi sanskrito pavadinimą. Egzistuoja daugybė jogos knygų, kurios verčia šiuos pavadinimus į rusų kalbą. Todėl jeigu jus painioja arba atstumia pavadinimai sanskritu, jūs galite lankyti užsiėmimus, kuriuose jogos padėtys kalbamos su vertimu. Geros knygos su jogos asanų sąrašu – tai „Joga Dipika“ (autorius B. K. S. Ajengar), „Jogos abėcėlė“ (autoriai klubo oum.ru mokytojai).
 • Ar yra kažkokia ypatinga asanų nauda? Asanų vertė tame, kad jos padeda įveikti skirtingas problemas su sveikata (pavyzdžiui, problemas su stuburu, sąnariais, vidinių organų veikla). Taip pat egzistuoja nuomonė, kad asanų praktika geba daryti įtaką žmogaus energijai, keisti jo dvasinę būseną, išlaisvinti nuo depresijos ir neigiamų emocijų, tokių kaip pyktis, įžeidimai, pavydas, gobšumas.
 • Jogoje didelis asanų kiekis. Kaip išsirinkti tas, kurios tiks būtent man?

Priklausomai nuo gyvenimo situacijos, jums tiks skirtingos asanos. Žemiau išvardinti keli pavyzdžiai.

Vaizdo įrašas. Efektyvūs metodai sparčiam tobulėjimui jogos praktikoje. Anton Čudin (rusų kalba)

Asanos vyrams

Įprastai vyrai turi didelę jėgą ir ištvermę, skirtingai nei moterys. Todėl jiems pakankamai lengvai gaunasi jėgos asanos, paprasti asanų balansai rankoms, asanos gulint, kuriose stiprėja presas ir nugara. Sunkiau gaunasi su lanksčiomis padėtimis, o taip pat susisukančiomis asanomis. Todėl renkantis jogos pratimų seką, pageidautina skirti dėmesį padėtims, kurios lavina lankstumą ir kvėpavimą. Tuo pat metu, laikantis balanso tarp jėgos ir lankstumo. Bazinės asanos vyrams – tai vrikšasana, virabhadrasana, uthita trikonasana, utanasana, adho mukha švanasana, badha konasana, salamba sarvangasana.

Asanos moterims

Moterimis lengviau atlikti lanksčias asanas. Tačiau su laiku bet kuris kūnas užsiveria, todėl į užsiėmimus dažnai ateina merginos ir įvairaus amžiaus moterys, kurioms sunku atlikti pagrindines jogos asanas. Tai liečia tiek jėgos asanas, tiek ir lankstumo asanas. Bazinės jogos asanos moterims – tai padėtys, kuriose visos organizmo sistemos vystosi harmoningai, gerėja hormonų fonas, visų vidinių organų funkcijos. Didelę reikšmę asanos turi moterų sveikatai. Pavyzdžiui, badha konasana, upavišta konasana, pasčimotanasana, viparita karani mudra.

Asanos nėščioms

Nėščioms moterims įprastai tinka sėdimos asanos ir įvairūs minkšti dinaminiai atlikimai, kuriuose mažojo dubens organuose gerėja kraujo cirkuliacija. Pavyzdžiui, mardžariasana, badha konasana, upavišta konasana. Kaip kontraindikacijos, šiuo periodu, nedamori paasilenkimai, susilenkimai, perverstos asanos (pirmame nėštumo trimestre), preso pratimai, bet kokios asanos gulint ant nugaros.

Asanos sveikam žarnynui

Tam, kad pagerinti žarnyno peristaltiką, įprastai rekomenduojami susisukimai ir perverstos asanos. Vienas iš geriausių susisukimų sveikam žarnynui – tai džathara parivartanasana. Beje, ši poza labai padeda sulieknėti ir pašalinti riebalus nuo pilvo. Taip pat egzistuoja asanos, kurios padės išsilaisvinti nuo vidurių užkietėjimo. Prie jų priskiriamos uthita trikonasana, utanasana, pavanmuktasana – šios padėtys išveda dujas iš skrandžio, ardha matsiendrasana, o taip pat bet kurios susisukimo padėtys gulint ant nugaros.

Asanos stuburui

Jeigu pas jus sveikas stuburas, jogos praktikai kontraindikacijų nėra. Jūs galite atlikti asanas stovint, sėdint, gulint, įvairius balansus, perverstas asanas. Tačiau jeigu yra stuburo problemos, išvarža, protruzija, skoliozė, tai labai svarbu išsiaiškinti visas kontraindikacijas ir, žinoma, kreiptis pas jogaterapijos specialistą, kur bus pradirbama būtent jūsų problema. Svarbu prisiminti, kad sveikam stuburui neverta piktnaudžiauti lankstumo pratimais: daryti daug gilių pasilenkimų ir kitų gražių asanų, kurios gali pastiprinti jūsų problemą. Svarbiausias formuoti raumenų korsetą, stiprinti nugaros raumenis. Klasikinės asanos stuburui ir nugaros stiprinimui – urdhva čaturanga dandasana, šalabhasana, utkatasana. Saugios lankstumo padėtys, kurios taip pat padės atpalaiduoti visus nugaros raumenis ir ištempti stuburą: mardžariasana, ardha bhudžangasana, pasčimotanasana.

Asanos sąnariams

Sveikiems sąnariams labai svarbi dinamiška asanų seka. Įvairūs asanų deriniai, perėjimai iš vienos padėties į kitą gerai apšildo kūną ir nuimą įtampą nuo sąnarių. Labai svarbu derinti visus judesius su kvėpavimu. Judėjimo ir kvėpavimo derinimas padaro jogos praktiką daug efektyvesnę. Asanos, kurios padeda lavinti jogų sąnarius – tai agni stambhasana, gomukhasana, virasana, badha konasana. Svarbu prisiminti ir apie rankų sąnarius. Šiuo atveju, jų stiprinimui gerai atlikti čaturanga dandasaną, bhudžą pidasaną, bakasaną, o lankstumui lavinti tiks svastikasana, eka bhudža padmasana, eka bhudža virasana.

PAČIOS DIDŽIAUSIOS NAUJOKŲ KLAIDOS JOGOJE

Skubėjimas ir kantrybės neturėjimas

Rezultatas visose dalykuose ateina tik pas tą, kas moka laukti ir kentėti. Taip ir jogoje. Jeigu jūs norite išmokti atlikti pačias gražiausias sunkias asanas (pavyzdžiui, hanumanasaną – špagatą arba širšasana – stovėseną ant galvos) reikia apsišarvuoti kantrybe ir reguliariai atlikti paprastas asanas pradedantiems. Tada per tam tikrą laiką kūnas sustiprės, įgaus lankstumą ir jūs galėsite lengvai daryti bet kokias jogos pozas.

Kvėpavimas

Daugybė naujokų skiria nepakankamą dėmesį kvėpavimui. Norėdami įsisavinti vis didesnį ir didesnį kiekį asanų, jie pamiršta apie kokybę ir pagrindines jogos taisykles. Visos padėtys atliekamos jas derinant su kvėpavimu. Kad išvengti šios klaidos, užsiėmimo pradžioje reikia kurį laiką skirti susitelkimui praktikai ir teisingo kvėpavimo atstatymui (pavyzdžiui, pilnas jogų kvėpavimas arba kvėpavimas udžai)

Vaizdo įrašas. Padmasana. Lotoso poza. Andrejus Verba (rusų kalba)

Proto klajonės

Pradedantiems praktikams asanų atlikimas ir mąstymas apie savus reikalus – įprastas dalykas. Kad įveikti šį suvaržymą, egzistuoja tam tikri metodai, kurie padeda sutelkti dėmesį ir mažiau blaškytis (pavyzdžiui, liežuvio laikymas padėtyje namo mudra).

Kokias asanas jūs beišsirinktumėte savo praktikai, svarbu prisiminti apie jūsų užsiėmimų tikslą. Sveikatos gerinimas, papildomos energijos gavimas – puiki pradinė motyvacija. Tačiau suvokimas, kad asanos tai ypatingas instrumentas, padedantis padaryti gyvenimą pilnavertį, efektyvų ne tik dėl savęs, tačiau ir dėl kitų, atvers jums gerokai daugiau altruistiškų tikslų ir horizontų.

Straipsnio autorė: Ekaterina Androsova

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba