Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kaip pradėti medituoti

Kaip pradėti medituoti

Gruodžio pradžioje gavau pranešimą: „Marina, man 56 metai. Turiu susidomėjimą meditacija, tačiau nieko tame nesuprantu. Nuo ko pradėti? O gal man jau per vėlu?“ Vietoj klausimo „ar ne vėlu pradėti medituoti 56 metų?“ gali būti bet kokia kita abejonė: ar galima medituoti, jeigu aš nesėdžiu lotose arba tik pradėjau užsiiminėti hatha-joga ir nežinau kaip medituoti, pas mane nėra guru (mokytojo) ir taip toliau. Esmė nesikeičia. Meditacija pradedančiųjų akyse išauga iki neprieinamo kalno, kurio viršūnė danguje. Žiūrime į viršų, o saulė spigina. Ir žmogus – iš karto mažas ir bejėgis. O kalnas – išdidus ir didingas. Kaip gi čia nesuabejoti savimi ir neatidėti meditacijos praktikos kitam kartui. Savęs lyginimas su tobulumu jogai trukdo. Neduokite idealizmui užmušti jūsų noro praktikuoti. Mes visi galime medituoti. Netgi būnant 100 metų amžiaus. Netgi be lotoso pozos. Netgi šeimoje su dešimt vaikų.

Ypatingose sąlygose, tai bus praktika, pagal esamą situaciją: vietoj valandos – 15 minučių, vietoj atskiro kambario su altoriumi – vaikiško kambario kampelis, kai vaikai užmigo ir taip toliau.

Aš supratau, kad idealių sąlygų paieškos – utopija. Tokių sąlygų šioje planetoje nėra. Himalajų oloje šalta ir purvina, o dar reikalinga viza ilgesniam buvimui. Indiškame ašrame (šventykloje) uodai ir pernelyg didelis dėmesys. Iš esmės, kur gi atsidurtu žmogus, neramus protas ras pasiteisinimus.

Neieškokite tobulų sąlygų, kurkite jas patys tame gyvenime, kuris yra dabar, su jos fiziologija, krūviu ir kitomis kliūtimis.

Tiesiog pradėkite. Padarykite pirmą žingsnį: ištieskite kilimėlį ir 10-mčiai minučių užverkite akis.

Kas yra meditacija

Rimtas praktikas pakomentuotų Patandžalio Joga-sutras: „Dhyana (koncentracija, meditacija) – nepertraukiamas objekto pažinimas“. Galvoti apie vieną objektą (be išsiblaškymo) – tai meditacija.

O kuo pamatuoti praktikos tęstinumą? „Kurma-puranoje“ pasakyta: „Jeigu jūs koncentruojate savo dėmesį viename taške 12-likos sekundžių eigoje – tai Dharana (koncentracija). 12 Dharanų – tai Dhyana (meditacija)“.

Tai yra, jeigu jūs galite 12 sekundžių mėgautis saulėlydžiu be pašalinių minčių apie darbą, nutirpusias kojas arba alkaną skrandį – tai koncentracijos praktika. Jeigu saulėlydis visas mūsų mintis užima 144 sekundes (beveik 2,5 minutes), tai jūs medituojate.

Iki 12 sekundžių – tai skubantis mąstymas, slydimas per paviršių. Raudonus ir geltonus saulės disko atspindžius žmogus dar pastebi, tačiau vienu metu pajausti vėją einantį per odą, besikeičiančią oro temperatūrą, drėgnumą ir visą likusią juslinių patirčių gamą gali būti sudėtinga.

Įsivaizduokite, kad dėmesys – tai žibinto šviesa tamsoje. Nuo apšvietimo nuotolio, lempos pločio ir elementų galingumo priklauso aplinkos paveikslas, kurį žmogus pamatys. O nuo to, kas pamatyta, priklausys žmogaus pasaulio paveikslas.

Microsoft 2000-ųjų pradžioje ir viduryje su išmaniųjų aparatų naudotojais atliko dėmesingumo tyrimą. Žmonės prarasdavo koncentraciją jau po 8-12 sekundžių. Pirmas tyrimas 2000 metais – 12 sekundžių, 2013 – 8 sekundės. Kartu su skaičiumi tirpsta ir pasaulio suvokimo ribos. Dalis nedėmesingo žmogaus situacijos pasilieka už jo suvokimo borto ribų.

Meditacija yra tai, kas įvyksta po ilgos dėmesio koncentravimo praktikos į vieną objektą. Be išsiblaškymų. Tai įvyksta savaime. Meditacija negalima užsiiminėti.

Praktikuoti galima tik dėmesio koncentraciją, dharaną.

Koncentracijos praktika – tai pradinė stadija. Nuo čia pajuda visi traukiniai į stotelę „meditacija“.

Patogumui, toliau tekste „meditaciją“, „koncentraciją“, „susitelkimą“, dėmesingumo praktiką“ naudosiu kaip sinonimus, reiškiančius dėmesio koncentracijos praktiką (dharaną).

Patikėkite, meditacija – tai ne šaolino vienuolių, himalajų jogų arba ezoterinių fanatikų privilegija. Jeigu yra funkcionuojančios smegenys, tai pakankama sąlyga tam, kad įsisavinti meditaciją.

Kaip išsaugoti susidomėjimą: motyvacija praktikai

Šiandieną noriu, o rytoj nenoriu. Šiandieną akys dega ir praktika sekasi, o rytoj tinginystė ir, aplamai, po antklode patogiau. Visa tai būna. Susidomėjimas praktika krenta dėl vienos priežasties: mažai degalų bake. Degalai praktikai – stipri motyvacija.

Jeigu motyvacija stipri, palaikykite ją, jeigu silpna, sustiprinkite. Laiku kelyje pasipildyti degalų – ilgalaikės kelionės be sustojimų garantas.

Vaizdo įrašas. Meditacijos subtilybės. Jakov Fišman (rusų kalba)

Užsipilame degalus kelyje:

  1. Raskite savo kurą. Kokie degalai tinka būtent man? Kažkas važinėja dyzeliu, kažkas su euro-95. Būtinai reikia žinoti, kuo jūs važinėjate.

Raktas nustatyti savo kuro tipą – sąžiningumas. Naujokus motyvuoja asmeninė nauda – sveikata, gražus kūnas, streso mažinimas ir taip toliau. Praktikuoti dėl savęs nėra gėda. Ir dėl šeimos nėra gėda. O štai užstrigti ant vienos motyvacijos visam gyvenimui – neverta.

Praeis laikas ir išsivaliusi sąmonė pradės kitaip suvokti realybę. Pritraukdama prie ausų savus motyvus – tai reiškia pilti ne tą kurą į automobilį. Bus problemos, mašina nevažiuos.

Aš ankščiau naudojau mantros karolius be skaitiklio. Ir mantrą giedojau pagal nuotaiką. Kai nusipirkau skaitiklį, tai įsitraukiau: perdedu karolius ir džiaugiuosi. Ir laukiu šio džiaugsmo kiekvieną kartą, kai sėdu kartoti mantros. Diena be mantros ir karoliai graudžiai kabo praeityje.

Mano kuras – iššūkis sau. Pavyzdžiui, tam tikras skaičius mantros pakartojimų iki Naujų metų. Ir tai veikia. O be karolių neveikė.

Raskite savo kurą ir praskanuokite jį, kiek jis ekologiškas: ar niekas nenukentės nuo mano tikslo pasiekimo? Jeigu viskas OK, tai drąsiai į priekį! Jeigu žmogus stato mėsos kombinatą ir semiasi energijos koncentracijoje, tai nėra ekologiška.

  1. Veskite sėkmių dienoraštį. Meditacijos mokymasis – ilgalaikis procesas. Bus dienos, kai meditacija „eina“: koncentruotis lengva, niekas neblaško, grįžti į įprastą pasaulį nesinori. O būna ir nesėkmių lyguma: kvėpavimas daugiau neišsitempia, kojos skauda, emocijos apgaubia. Stagnacijos periodu prisiminkite viršūnes už savo nugaros. Nepasikliaukite atmintimi. Ji paveda. Užrašinėkite savo sėkmingas dienas, patirtis, pojūčius.

„Po dviejų savaičių kasdienės 30 min. meditacijos, net neužrėkiau ant vaiko. Viduje atsekiau emocijų augimą – ir pyktis nurimo“.

Arba: „Šiandiena pusė valandos praskrido kaip 5 minutės. Viršugalvyje jaučiau dilgčiojimą. Sieloje ramybė“.

Liūdnomis akimirkomis tai skaitykite.

  1. Priminkite sau apie koncentracijos privalumus. Įsikvėpkite, primindami sau apie meditacijos vertę.

Mane įkvėpė Čogjama Trungpa Rinpoče: „Svarbiausia, ką gali žmogus padaryti dėl savęs ir kitų – tai sėsti ir pašalinti savo proto raizgalynę“. Iki šiurpuliukų. Noriu iškarto sėsti ant kilimėlio ir pašalinti raizgalynę.

O dar knygos įkvepia tuo, kaip meditacija fiziškai transformuoja protą. Pavyzdžiui, knyga „Protas ir laimė. Šiuolaikinės neuropsichologijos paslaptys“. Autorius R. Mendius, R. Hanson.

Kažkam svarbu meditacijos efektyvumą „paliesti“ fiziniame lygyje, kaip tai daro mokslininkai savo tyrimuose. Pavyzdžiui, Andrejus Sokol, neuro-anatomas, paaiškina taip: „Meditacija keičia smegenų struktūrą – dėl manęs tai buvo pakankama, kad pradėti medituoti: realiai įrodyta, kad pas patyrusius praktikus didėja priekinės smegenų žievės storis (kontrolė, dėmesys, planavimas), smegenų dalies storis (įpročiai, informacija apie vidinius organus), hipokampas (atmintis).

Kai aš pradėjau medituoti, tai dariau, nes tai reikalinga ir naudinga, tačiau tik po trijų metų pradėjau suprasti, kas prie ko. Ir dėl manęs, ir dėl daugumos miesto gyventojų, kurie pastoviai yra strese, tai būtinas įprotis. Pabandyti reikia bent dėl to, kad padėti priekinei smegenų žievei pristabdyti jūsų vidinį žvėrį, kontroliuoti emocijas. Žmogus, pas kurį nėra priekinės smegenų žievės, kuri pragerta alkoholio, jau faktiškai nebekontroliuoja savęs. Smegenų nuotraukose, jau ne vieną kartą buvo parodyta, kad pas daugumą maniakų, psichopatų, tokių žmonių, kurie negali savęs kontroliuoti, didelės problemos arba su priekine smegenų žieve, arba su priekinės smegenų žievės giluminėmis smegenų dalimis. Jeigu ši dalis nestabdo vidinės ugnies, tai žmogus eina per visus vidinius protrūkius.

  1. Mokykitės pas meistrus.

Šiomis dienomis rinkausi indaplovę. Forsunkės, TEN‘ai, pompos ir korpuso apdaila – tankumynai, per kuriuos teko brautis. Broviausi savaitę: bendravau su įvairių parduotuvių pardavėjais, skaičiau straipsnius, uždavinėjau klausimus žmonėms, kurie supranta technikoje.

Kiekvienas pardavėjas gyrė savo: Firminis ženklas A – pats geriausias. Pas ją jau viskas yra, nieko papildomai pirkti nereikia. Antras prieštarauja pirmam: geriausias Firminis ženklas B be įstatytų detalių, nes įstatytas detales sunkiau taisyti. Trečias kalba, kad reikia pirkti tą, kuri surenkama Rusijoje. Gamykla Rusijoje – adekvačios kainos garantas (nėra muitinės mokesčių). O ketvirtas tvirtina, kad surinkimas Rusijoje nėra patikimas ir indaplovė po mėnesio subyrės.

Įprastas mano skambutis į internetinę parduotuvė, man atsakė komercijos direktorius. 12 metų patirties remontuojant, parduodant ir aptarnaujant indaploves. Man užteko 15 minučių, kad suprasti indaplovės veikimo principus ir priimti sprendimą. Vienas specialistas būtų galėjęs sutaupyti man savaitę laiko.

Tačiau meditacijos meistro per savaitę galima nerasti. Tačiau vis tiek bandykite. Sėskite su juo šalia ir patylėkite. tegul bendrauja subtilūs kūnai. Taip perduodamos aukštesnės žinios ir įgūdžiai. Meistro meditacija įkvepia.

Kaip pradėti medituoti namuose pradedantiems: sąlygos reguliariam įpročiui

Koncentracijos praktika – tai pratimai sąmonei. Žmogus ima į savo rankas protą ir pririšą prie atramos – prie objekto. Protas per tam tikrą laiką pradės nuobodžiauti ir nubėgs žaisti. Žmogus pastebi, kad protas pabėgo, ima jį į savo rankas ir iš naujo nuveda prie objekto. Iš pradžių protas bėgioja greitai, praktikas pastebi proto dingimą po ilgo laiko, kai protas daug kilometrų nuo objekto. Tačiau kartas po karto protas klusniau ir labiau norint pasilieka su objektu, o žmogus greičiau pastebi jo eilinį pabėgimą, kelių dešimčių metrų atstumu nuo objekto.

Taip treniruojamas dėmesingumas.

„Tegul mano senelis, budrumas, nuolatos prižiūri išlepintą vaiką – mano aptemdytą protą, kad apsaugoti jį nuo bėdos.“ – Milarepa

Tam, kad sode išauginti gėlę, reikia sukurti sąlygas – žemės drėgnumą, saulės šviesą, tinkamą kaimynystę, suplanuoti reguliarų maitinimą, nereikalingų šakelių apipjovimą, apdangstyti žiemai.

Proto auklėjimas – tai taip pat vidinės dėmesingumo gėlės kultivacija. Reikalinga reguliari praktika ir ypatingos sąlygos.

Taip, norisi iš karto sėsti, užmerkti akis ir pakilti į dvasinius pasaulius. Tačiau tūkstančio žingsnių kelias prasideda nuo pirmojo žingsnio. Kad ir nedrąsaus. Tegul kol kas ir mažo.

Kaip organizuoti meditacijos praktiką namuose

  • Mažų žingsnelių menas. Nesistenkite perplaukti Atlanto vandenyną iki tol, kol neišmoksite perplaukti baseino. Nusistatykite realistišką laiką: pavyzdžiui, 10 minučių. Dėl jūsų tai turi būti labai paprastas skaičius. Tačiau praktikuokite kiekvieną dieną. Su laiku pridėkite minučių. Tokio priėjimo tikslas – formuoti įprotį.
  • Geriau kiekvieną dieną po 5 minutes, nei 1 kartą per savaitę po valandą. Bet kokia gyvenimiška patirtis įneša savo indelį į proto formavimą. Pasikartojantys veiksmai keičia smegenis stipriausiai iš visų.
  • Išskirkite zoną meditacijai: padėkite ryškų kilimėlį, padėkite pagalvę meditacijai, pakabinkite budų, jogų atvaizdus, uždekite žvakę. Vieta turi patikti. Meditacija ne prievolė, o džiaugsmingas įprotis. Nupirkite gražią pagalvę meditacijai. Mintis apie išleistus pinigus gerai motyvuoja, o išorinis vaizdas įkvepia. Vieta palaipsnius prisimins praktikų energiją ir palaikys jūsų būseną ateityje.
  • Atleiskite sau praleidimus. Pereidinėkite per nesėkmes, nestatykite sau kryžiaus. Už klaidas dvejeto nerašo ir į kampą nestato.
  • Kilkite nuo meditacijos pagalvės su alkiu. Ne su persivalgymu ir pasibjaurėjimu, o su išankstiniu džiaugsmu sekančiam rytui. Leiskite sau netgi trumpas sesijas.
  • Supaprastinkite gyvenimą. Jeigu praktikai reikės atsikelti valanda anksčiau arba ankstyvesniu metu išeiti iš darbo ir važiuoti į kitą miesto dalį, tai palikite šią idėją. Arba supaprastinkite savo gyvenimą. Kitaip pas jus užteks jėgų iki pirmojo šturmo. Praktika turi nepastebimai įsiterpti į tvarkaraštį. Pavyzdžiui, tarp dantų valymo ir pusryčių.
  • Tikrinkite vieną techniką. Jeigu automobilis bando važiuoti į tris skirtingas kryptis, jis pasilieka stovėti vietoje. Koncentracija į kvėpavimą, į mantrą, į atvaizdą – nesvarbu, ką jūs išsirinksite. Neieškokite super-technikų nušvitimui. Koncentracijos gražumas paprastume. Su laiku viskas atsistos į savo vietą. Jeigu bus reikalinga ypatinga technika – ji būtinai ateis. Ir ateis tada, kai jūs būsite pasiruošę. Svarbiausia – pradėti ir laikytis motyvacijos.
  • Susitarkite su protu, nebūkite priešais. Nežadėkite sau praktikuoti iki gyvenimo galo. Protas išsigąs. Pažadėkite tik 100 dienų, po 10 minučių. Disciplinai palaikyti naudokite programėles telefone: įpročių stebėtojas, programėlės meditacijai, stay focus technikos arba pomodoro.
  • Palaikantys bičiulio pečiai. Dėmesio nukritimas pas vieną žmogų – tai dėsningumas. Pas du žmones vienu metu – retenybė. Vienykitės, ieškokite palaikymo pas bendraminčius. Nupirkite su draugu (-e) abonementą į meditacijos kursus. Arba pakvieskite sutuoktinį (-ę) praeiti kartu retrytą. Susilažinkite su draugu, galu gale, kad medituosite 30 dienų iš eilės.

Jeigu pravesti storą liniją tarp meditacijos praktikos ir įprasto gyvenimo, tai gyvenimas gali įtraukti. Man atrodo logiškiau įtraukti sąmoningumo praktiką į dienos rutiną. Tuomet gyvenimo kilpa bus minkšta. Ir meditacija bus dalis kilpos, o nepradės styroti į šalis.

Išvados

„Mes atsiduodame kasdienio darbo lažui su tokiu įkarščiu ir įsijautimu (pasiutimu), kokio visiškai nereikia mūsų gyvenimui, nes mums atrodo reikalingiausia – neateiti į sąmonę.“ – Nitšče (Friedrich Nietzsche).

Kur jūs beskaitytumėte šį straipsnį – darbo vietoje, savo kambaryje arba metro, pabandykite tiesiog dabar užverti savo akis 5-iomis minutėms, ištiesinti savo nugarą, atvesti pečius atgal, priartinti mentis vieną su kita, atpalaiduoti veidą.

Kūnas – sunkus, lyg jūs atsistotumėte iš vonios arba išeitumėte iš baseino ir vanduo daugiau nepalaikytų jo. Pajauskite kūno svorį. Traukite orą, lyg norėtumėte pajausti aplinkinius kvapus. Iškvėpkite orą ilgai, lyg per šiaudelį. Ir taip keletą kartų. Būkite dėmesingi kambario oro temperatūrai, jo drėgmei.

Pabaigoje nusišypsokite. Padėkokite sau už pastangas. Jeigu jūs nepatingėjote to padaryti, tai netgi per 5 minutes galvoje pasidarė aiškiau.

Tai buvo pirma jūsų naujojo meditacijos įpročio diena. Iki susitikimo rytoj!

Ir tegul jums nusilenkia naujosios viršūnės, visų gyvų būtybių džiaugsmui.

Vaizdo įrašas. Kas yra meditacija? Ekaterina Androsova (rusų kalba)

Straipsnio Autorė: Marina Lysiak

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba