Udijana-bandha

„Pilvo įtraukimas į vidų ir bambos pakėlimas vadinasi udijana bandha. Tai liūtas, kuris įveikia dramblį, mirtį.“ Hatha-joga Pradipika. Šloka 57
Pilvo įtraukimas į vidų ir bambos pakėlimas vadinamas Udijana bandha arba „pilvo užraktas“. Tai viena iš bazinių hatha-jogos technikų. Iš sanskrito „udijana“ verčiasi, kaip „skristi“ arba „kilti į viršų“. „Bandha“ – „užraktas“. Iš esmės bandhos yra tam tikrų grupės raumenų sutraukimas siekiant pakeisti energijos judėjimą kūne ir nukreipti šį srautą į atitinkamus energetinius kanalus. Atliekant tokius „užraktus“ pasiekiamas tam tikras fizinis ir energetinis efektas.
Udijana bandha – antras „užraktas“ naudojamas asanų ir pranajamų praktikoje siekiant valdyti energijos (pranos) srautus kūne. Kiekviena bandha daro įtaką energijai tam tikroje kūno dalyje. Pirmas „užraktas“ – mula bandha (šaknies užraktas), o trečias – džalandhara bandha (gerklės užraktas). Kai atliekamos visos trys bandhos kartu – tai vadinasi maha bandha, kas reiškia „didysis užraktas“.
Taip pat udijana bandha ir jos variacijos būtinos atliekant tam tikras valomąsias praktikas, jogos krijas. Tam, kad atlikti Nauli-kriją, prieš tai atliekama udijana bandha, tuomet tiesieji pilvo raumenys palaipsniui susispaudžia sudarydami išilginį judesį – „bangą“. Udijana bandha ir tiesiosios žarnos raumenų suspaudimas sudaro pilvo vakuumą, kuris būtinas basti-krijai ir vadžroli mudrai, kurioje vanduo įtraukiamas atitinkamai į apatinę žarną arba šlapimo pūslę.
Bandhos daro reikšmingą poveikį organizmui fiziniame, energetiniame, mentaliniame ir psichiniame lygiuose, todėl svarbu įvaldyti šias technikas palaipsniui, dėmesingai ir atsargiai taip, kad sau nepakenkti.
Udijana bandha: atlikimo technika ir kontraindikacijos
Udijana bandhos atlikimo technika yra įtraukiant į vidų ir patempiant į viršų pilvą ir skrandį.
Prieš pradedant įsisavinti udijana bandhos praktiką, susipažinkite su kontraindikacijomis:
– Skrandžio opos ir dvylikapirštės žarnos ligos paaštrėjimas, gastritas, kolitas ir kiti virškinimo trakto susirgimai.
– Menstruacijų periodas pas moteris.
– Nėštumas.
– Aukštas kraujo spaudimas.
Verta būti dėmesingiems įsisavinant šią techniką esant bet kokioms plaučių patologijoms, širdies ir kraujagyslių susirgimams, vidinių organų susirgimams, kurie šalia diafragmos, esant pilvo srities išvaržoms.
Udijana bandha atliekama išskirtinai ant tuščio skrandžio, taip pat rekomenduojama ištuštinti žarnyną.
Pradedantiems rekomenduojama mokytis šią praktiką stovint, žvejo Pozoje, nuo vieno iki trijų pakartojimų per dieną.

Udijana bandha: atlikimo technika pradedantiems
– Atsistokite į „žvejo Pozą“, pėdos pečių plotyje, kojos šiek tiek sulenktos per kelius, korpusas šiek tiek palinkęs į priekį, delnai remiasi į šlaunis, šiek tiek aukščiau virš kelių, dideliais pirštais į vidų, likusiais – į išorę.
– Išsaugokite tiesą nugaros padėtį.
– Padarykite gilų įkvėpimą per nosį ir greitai energingai pilną iškvėpimą, taip pat per nosį. Kai plaučiai ir žarnynas tušti, diafragma natūraliu būdu pakyla į viršų, į krūtinės sritį.
– Pilnai iškvėpę atlikite džalandhara bandhą („kaklo užraktą“) nuleidžiant smakrą prie krūtinės, pečiai pakyla.
– Išlaikydami kvėpavimo užlaikymą ant iškvėpimo, įtraukite pilvą ir skrandį į vidų link stuburo ir šiek tiek į viršų, užlaikykite šią padėtį keletą sekundžių.
– Padarykite lengvą „iškvėpimą iki galo“ (довыдох), atpalaiduokite pilvą ir skrandį, nuleiskite „kaklo užraktą“ pakėlę galvą ir išsitieskite.
– Lėtai, sąmoningai įkvėpkite per nosį.
– Prieš pradedant kitą ciklą ramiai pakvėpuokite minutę ar dvi.
Fizinis udijana bandhos efektas
– „Pilvo užrakto“ atlikimo metu įvyksta giluminis švelnus širdies raumens, plaučių, virškinimo sistemos ir antinksčių masažas.
– Įtraukiant ir pakeliant pilvą į viršų ant iškvėpimo, sukuriamas neigiamas spaudimas krūtinėje ląstoje, atsiranda „vakuumo“ efektas, ko rezultate veninis kraujas traukiamas atgal į širdies sritį. Sumažėjęs spaudimas kapiliaruose ir pilvo organų venose skatina didesnę kraujo tėkmę šiuose organuose, o taip pat gerokai efektyvesniems skysčių mainams su jų audiniais.
– Stimuliuojama žarnyno ir kasos peristaltika, padeda palengvinti vidurių užkietėjimus. Sustiprina imuninę sistemą, sustiprina pilvo raumenis ir diafragmą, pagerina virškinimą. Išvalo skrandžio ir žarnyno traktą nuo toksinų.
– Udijana bandha tonizuoja simpatinę nervų sistemą, ji dirba efektyviau. Nurimsta protas, sumažėja dirglumas ir pyktis, išsisklaido depresyvi būsena.

Energetinis efektas
Aktyvuojama Manipūra-čakra ir saulės rezginys. Žemyn einanti apana-vaju energija nukreipiama į viršų, sujungia ją su prana-vaju ir samana-vaju bambos centre. Sujungus apaną ir prana įvyksta lyg sprogstamosios potencialios jėgos išskyrimas, kuris siekia kilti į viršų per centrinį energetinį kanalą sušumna-nadi.
Egzistuoja tiesioginis ryšys tarp udijana-bandhos, manipūra-čakros ir saulės rezginio. Saulės rezginys yra sudėtingas nervų tinklas, esantis pilvo srityje. Čakra, kuri daro įtaką saulės rezginiui – manipūra. Atliekant udijana bandhą teigiami jos efektai įvyksta dėka manipūra-čakros aktyvavimo, kuri atsako už aukštą energijos lygį, virškinimą, aiškią sąmonę, žmogaus intelektą, jo protinį išsivystymą ir logiką.
Psichinis efektas
Visam kūnui suteikia žvalumo ir lengvumo.
Terapinis efektas
Pašalina ir sustabdo išvaržų atsiradimą. Pašalina vidinių organų pasislinkimą (nusmukimą). Gydo vidinių organų ir skrandžio susirgimus.
Galimi sunkumai atliekant udijana bandhos techniką
Nesigauna stipriai įtraukti pilvo. Būna taip, kad pradedantiems praktikams nepavyksta tinkamai įtraukti pilvo, kas gali privesti prie nusivylimo ir teisingos technikos klaidingo atlikimo bandant įtraukti pilvą kaip įmanoma giliau. Nereikia skubėti, kad gauti greitą rezultatą. Organizmas tiesiog nepasiruošęs tokiai naujai ir neįprastai technikai, jai būtinas laikas adaptacijai. Svarbu tęsti praktikuoti udijana bandha reguliariai, net jeigu ji pirmu laiku nesigauna. Reguliarumas ir kantrybę – sėkmės pagrindas.
Taip pat viena iš priežasčių, kodėl nesigauna atlikti šios naudingos praktikos, gali būti stipriai užsiteršęs žarnynas. Tokiu atveju rekomenduojama atlikti valomąsias technikas – šatkarmas. Šiuo atveju bus ypač efektyvi Šanka Prakšalana. Mitybos raciono padidinimas daržovėmis ir vaisiais, perėjimas į sveiką, subalansuotą vegetarišką mitybą ir saikingas maisto vartojimas – labai efektyviai padės valant organizmą nuo šlakų ir toksinų.
Dar viena priežastis, dėl kurios nepavyksta gauti norimo rezultato – bandymas atlikti pratimą naudojant pilvo raumenis. Tokiu atveju pilvas vizualiai įtraukiamas toli, tačiau pagal faktą tai ne udijana bandha. Teisinga udijana bandhos atlikimo technika pagrįsta diafragmos judėjimu, o ne preso raumenimis. Tokia padėtis pasiekiama pilnai atpalaidavus raumenis ir įtraukiant pilvą, to rezultate pakyla diafragma.

Įvairūs priėjimai prie udijana bandhos praktikos
Udijana naudojama vamana-dhauti-krijoje, nauli-krijoje, agnisara-krijoje, pažengusiose mudrose, pranajamose, meditacijose, o taip pat jogos pozose, ypač pasilenkimuose pirmyn. Sunaikina blokus Manipūra-čakroje ir sujungia Svadhistaną-čakrą su Anahata-čakra.
Ajengaro jogoje bandha atliekama atskirai nuo asanų, įprastai asanų sesijos pabaigoje. Aštanga-joga siūlo kitą priėjimą. Aštangoje mula bandha ir udijana bandha atliekama visose asanose. Tai vienas iš Aštangos principų. Tačiau Aštangos šaltiniuose udijana bandha aprašome šiek tiek kitaip. Tai gerokai labiau tonizuojantys judesiai, kurie patempia pilvą prie stuburo, tačiau ne į viršų, prie krūtinės ląstos. Tokia padėtis leidžia normaliai kvėpuoti, kai bandha yra aktyvuota.
Kitose jogos mokyklose bandhos labiau atitinka Aštangos metodą, ypač Vinjasa-flou stiliuose, kurie evoliucionavo iš Aštanga-jogos. Kartais udijana bandha mokoma, kaip pranajama, toks priėjimas daugumoje atitinka Ajengaro priėjimą.
Pakankamai dažnai jogos užsiėmimuose rekomenduojama laikyti pilvą tonuse ir įtraukinėti jį prie stuburo daugelyje stovimų ir sėdimų padėčių. Udijana bandhos atlikimas sukuria laisvą erdvę pilvo srityje, kas padeda atlikti gerokai gilesnius pasilenkimus. Tokį priėjimą galima laikyti labiau tradicine bandhos praktika.
Udijana bandha – vienintelė hatha-jogos praktika, kuri ištempia kvėpavimo diafragmą esančią tarp krūtinės ir pilvo, ir kuri prisitvirtina prie krūtinės ląstos pagrindo ir stuburo juosmens srityje. Pilnas gilus iškvėpimas pakelia diafragmos kupolą į maksimaliai įmanomą padėtį, kurią galima pasiekti pilvo raumenimis. Udijana bandhos atlikimas tuo metu aktyvuoja diafragmos kupolą į dar aukštesnę padėtį, tuo pačiu ištempiant raumenų skaidulas ir jungiamuosius audinius. Reguliari udijana bandhos praktika leidžia atlikti pilnus iškvėpimus ir kvėpuoti gerokai komfortiškiau ir efektyviau.
Udijana-bandha. Pilvo srities užraktas
Straipsnio autorius: Jogos mokytojas Aleksandr Nazarenko
Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru