Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Joga, meditacija ir paskaitos įvairiuose Lietuvos miestuose birželio 1 - 30 dienomis

Meditacijos technikos. Kokią išsirinkti?

Sveikas gyvenimo būdas. Nuo ko pradėti?

Kodėl žmonės tampa vegetarais?

Jogos filosofija

Jogos mokytojų kursai 2021 metais

Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar?

Šį klausimą laikas nuo laiko užduoda mūsų hatha-jogos užsiėmimų dalyviai.

Šiuolaikinėje hatha-jogoje egzistuoja daugybė skirtingų kompleksų, junginių ir vinjasų. Sunku pasakyti ar visa tai buvo tais laikais, kada mūsų pasaulyje atsirado tokie tekstai, kaip Rigveda. Ar buvo tai Patandžalio laikais?

Surya Namaskar iš tikrųjų paminimas Vedose (1-ame Taittiriyja-aranyaki skyriuje). Tačiau ten duodamas tik mantrų sąrašas ir jokie pratimai nėra aprašomi. Galima numanyti, kad Surjos šlovinimas buvo atliekamas per tam tikra jagiją, vedinį ritualą.

Su Čandra Namaskar situacija dar labiau supainiota. Jokių daugiau arba mažiau kompetetingų tekstų, nurodančių šį kompleksą, nėra, jeigu nelaikyti rankraščiais „tantrinių“, tekstų kurie buvo užrašyti mūsų amžiaus žmonių.

Gerokai vėlesnėje literatūroje (Joga-sutros Patandžali, Hatha-joga pradipika) paminėjimų apie tam tikrą Surya Namaskar sekos atlikimą (tuo labiau Čandra Namaskar) nėra.

Pirmą pratimų kompleksą iš 12 padėčių galima sutikti pas Šivanandą. Toliau Bihar mokykloje pas Svamį Satjanandą. Visiems žinoma, kad Svamis Satjananda praleido 12 metų Svamio Šivanandos ašrame (šventykloje). Jis buvo Svamio Šivanandos mokinys. Atitinkamai ir Surya Namaskar Bihar jogos mokykloje, kurios įkūrėjas yra Svamis Satjananda, praktiškai niekuo nesiskiria nuo Šivanandos varianto.

Šiek tiek kitoks Surya Namaskar variantas sutinkamas Aštanga-vinjasa jogoje. Yra dvi Surya Namaskar variacijos, A ir B.

Peržvelgti Surya Namaskar variantai iš Šivananda-jogos ir Aštanga-vinjasa jogos yra pagrindiniai daugelyje šiuolaikinių Surya Namaskar variantų. Naudojami jų principai, o kartais tiesiog yra išvesti (kilę) iš jų.

Savo Surya Namaskar variacijas išrado tokios jogos kryptys, kaip Vinjasa-krama, Aštanga-flou joga, Dživamukti-joga ir kitos.

Pasilieka klausimas: ką būtent vadina pirmapradžiu, teisingu Surya Namaskar variantu? Ir kas gi vis tik yra Čandra Namaskar klasikiniame, tradiciniame variante? Kokios pasekmės, jeigu kompleksas atliekamas neteisingai?

Greičiausiai, kiekvienas pasiliks prie savo nuomonės, priklausomai nuo tos jogos tradicijos, kurioje jis užsiiminėja, priklausomai nuo žinių kiekio, kurį sukaupė šiame gyvenime.

Tačiau galima numanyti sekantį dalyką: jeigu jūs išsirinkote kryptį, stilių, jogos mokyklą, kurioje jums įdomu vystytis, jūs matote, kaip gyvena šios mokyklos mokytojai, ant kiek jų įsitvirtinimas ir įsitikinimas jų asmenine praktika atsišaukia jūsų sieloje, o, taip pat ir jūsų prote – visiškai įmanoma, kad dėl jūsų tai pats tinkamiausias Surya Namaskar ir kitų vinjasų atlikimas.

Vaizdo įrašas. Surya Namaskar praktika. Aleksandr Duvalin (rusų kalba)

Straipsnio autorė: Ekaterina Androsova.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba