Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kaip pasiruošti retrytui. Patarimai pradedančiajam praktikui

retrytas-tylos-kursai-oum-ru-1

Pasiruošimas retrytui. Jeigu pas jus atsirado ketinimas ir galimybės keliauti į retrytą, pasistenkite taip pat rasti galimybes pasiruošti jam. Pradėkite reguliariai praktikuoti hatha–jogą, jeigu to nedarėte anksčiau. Tam egzistuoja didelis kiekis variantų – galima užsiiminėti savarankiškai, lankyti užsiėmimus salėje, prisijungti prie online praktikų arba užsiiminėti su vaizdo įrašais. Pasistenkite sustiprinti ir atpalaiduoti–pradirbti kūną, ypač nugarą ir klubų sąnarius. Tokio pasiruošimo dėka jūs galėsite daugiau laiko skirti siūlomai meditacijos technikai ir mažiau blaškytis į kūno diskomfortą.

Pabandykite reguliariai skirti laiką kažkokioms koncentracijos ir kvėpavimo technikoms, priprasti prie kūno laikymo meditatyvioje padėtyje, pavyzdžiui Apanasati Pranajamą arba Trataką.

Šiuolaikinis pasaulis pripildytas įvairaus pobūdžio informacijos. Tam, kad ji būtų naudinga, būtina nustatyti „filtrą”, o pačiam tapti cenzoriumi. Yra daug informacijos apie meditaciją ir retrytus. Tarp naudingų egzempliorių galima susipažinti su knygomis „Tibeto atsiskyrėlių pasakojimai. Retryto vadovas”, „Meditacija vipassana. Menas gyventi sąmoningai”, pasinaudojus paieška išstudijuoti straipsnius ir vaizdo įrašus šia tema tinklapyje www.oum.ru.

Taip pat jūs galite apsilankyti viename iš reguliarių online seminarų siekiant įvaldyti „Meditaciją pradedantiesiems”, kuri galės padėti pasiruošti retrytui.

kas-yra-vipassana

Apranga. Pasirinkite patogią, laisvą ir švelnią aprangą, nevaržančia jūsų kūno. Apranga turi būti tokia, kad praktikos metu jūs jaustumėtės komfortiškai, kraujas ramiai cirkuliuotų jūsų kūnu. Taip pat pagalvojus apie kitus praktikuojančius, kad apranga neblaškytų jų dėmesio garsu.

Vesti dienoraštį. Pasiimkite su savimi sąsiuvinį arba bloknotą ir laikykitės taisyklės užrašinėti savo pojūčius ir praktikos rezultatus, kurie kils dienos metu. Galbūt jums atrodo, kad jūs galėsite prisiminti visus subtilius patyrimus, suvokimus ir efektus, kurie kyla praktikos metu. Tačiau, deja, jie maišosi, užsimiršta ir po kurio laiko dauguma tiesiog išnyksta iš jūsų galvos. Dienoraštis padės jums to išvengti. Pastebėjimai, kuriuos padarysite, padės jums padėti sugrįžti į tuos pojūtis ir atradimus, kuriuos padarėte, kai praeis laikas, galės jums tapti motyvuojančiu faktoriumi toliau tęsti praktikas.

Tikslas. Iki retryto pradžios gerai būtų išsiaiškinti su tais tikslais, kuriuos jūs sau išsikeliate ir užrašyti juos į dienoraštį. Tais momentais, kai motyvacijas mažės, jūs galėsite perskaityti tuos ketinimus, kuriuos sau parašėte. Ketinimai gali būti visiškai skirtingi. Kažkam – atsilaikyti iki paskutinės vipassanos dienos ir nepabėgti, pas kitus – pajausti energijos srautą kūne arba prisiminti praėjusius gyvenimus. Galbūt jūs pasirinksite keletą orientyrų ir pageidautina, kad jie nebūtų visiškai paprasti jums, geriau pasirinkti gerokai sunkiau realizuojamus tikslus ir pasistengti judėti prie jų, tuomet jūs galėsite pasiekti didesnių rezultatų.

Retryto metu

Atidėkite telefoną ir apribokite kitus kontaktus su išoriniu pasauliu. Rekomenduojama atjungti įvairius gadžetus retryto metu arba naudoti juos tik kaip žadintuvą ir laikrodį. Tokiu būdu jūs galėsite apriboti save nuo papildomos naujos informacijos, bendravimo ir geriau susitelksite į praktiką. Šiuolaikiniam žmogui sunku ir dieną pabūti „atkirstam nuo išorinio pasaulio”. Protas gali ieškoti būdų įtikinti mus būtinybėje patikrinti paštą, patikrinti orą arba būtinai pasveikinti kažką su gimtadieniu. Pasistenkite šiuo atveju prisiminti savo retryto tikslus, suvokti, kad jums atsirado praktiškai unikalus šansas praktikuoti 10 dienų bėgyje, nežinia ar pavyks kažkada pakartoti tokią patirtį, todėl nepraraskite galimybės ir nesukurkite sau savarankiškai papildomų sunkumų kelyje. Jeigu pagundos ypač didelės – atiduokite savo telefoną ir kitą techniką saugoti retryto organizatoriams.

Laikykitės tylos (maunos). Tyla – viena iš svarbiausių taisyklių, kurių būtina laikytis retryto metu. Tokia praktika leidžia sukaupti energiją ir panirti į savo vidų. Tie, kurie negali susitvarkyti ir toliau kalba, ne tik sumažina savo praktikos efektyvumą, tačiau savo plepalais gali trukdyti kitiems užsiiminėjantiems. Pilna tyla retryto metu neapsiriboja žodžių netarimu. Tai taip pat liečia bendravimo nebuvimą gestais, garsais ir žvilgsniais. Pirmojo savo retryto metu aš labai gerai jaučiau regimąjį kontaktą ir bendravimą, kuris vyko su jo pagalba. Laikantis tylos kelių dienų bėgyje ir nesant susilietimo žvilgsniais su kažkuo, labai giliai jaučiasi, kai kažkas gaudo jūsų staigų žvilgsnį. Ryšyje su tuo taip pat pasistenkite neatkreipti kitų dėmesio, kuo mažiau smalsių žvilgsnių bus nukreipta į jūsų pusę, tuo lengviau jums bus praktikuoti. Pasistenkite nesirinkti ryškios, aptempiančios arba iššaukiančios aprangos, ypač, jeigu retryte yra priešingos lyties žmonių.

Pagarbiai elkitės su mokytoju. Dažnai nesąmoningai, nesuprasdami tam tikrų šio pasaulio dėsnių, mes galime elgtis neteisingai. Tačiau nežinojimas neišlaisvina nuo atsakomybės ir ne veltui neišmanymas laikomas visų problemų šaknimi. Taigi, ne visi žino, kad kojos ištemptos į mokytojo arba altoriaus pusę, traktuojamos kaip nepagarba. Jeigu kojos pavargo ir jūs norite pakeisti padėtį į patogesnę, nukreipkite kojas atgal arba pasirinkite gerokai paprastesnę padėtį su sukryžiuotomis kojomis.

Mityba. Maitinkitės saikingai tam skirtu laiku. Retryto tvarkaraštis sudarytas tokiu būdu, kad iki kito meditacijos priėjimo organizmas susitvarkytu su maistu, po pusryčių ir po vakarienės siūloma atlikti vaikščiojimo praktiką. Pasistenkite nepraleisti jos ir bent šiek tiek prasieiti. Neimkite su savimi maisto atsargų. Atsidūrus retryte ir dėka atliekamų praktikų kaupiant energiją, bus labai sunku atsilaikyti žinant, kad lagamine prislėpta sausainių arba kitų skanėstų. Atlikti praktikas su pilnu pilvu gerokai sunkiau ir efektas nuo jų susiveda į nulį. Ir vietoj to, kad palaipsniui prieiti prie gerokai subtilesnių objektų stebėjimo, energija ir jėgos bus švaistomos maisto virškinimui. Ypač svarbu nevalgyti prieš miegą. Tai trukdys jūsų poilsiui, o ryte bus sunkiau atsibusti laiku. Jeigu ranka vis tik įlindo į tašę už eilinio sausainio, suvokite savo tikslus, unikalią galimybę praktikuoti ir pasistenkite grąžinti sausainį atgal nepaliestą.

Netrukdykite kitiems užsiiminėjantiems. Jeigu būtina išeiti iš salės, padarykite tai maksimaliai be garso. Pasistenkite galvoti apie kitus ir elgtis santykyje į juos lygiai taip pat, kaip norėtumėte, kad elgtųsi su jumis.

Atvejis iš asmeninės patirties. Kai aš dalyvavau retyte „panirimas į tylą” 2015 metų gegužę, vienos iš koncentracijos praktikos metu į atvaizdą įvyko tokia situacija. Stebėjimo objektui pasirinkau didelę thanką su Buddos Šakjamunio atvaizdu. Tai pakankamai didelė thanka ir tam, kad susikoncentruoti į ją, aš atsisėdau per tam tikrą atstumą nuo jos, tačiau dėl to į akiratį papuolė kiti praktikai. Kažkur viduryje meditacijos dėmesys pradėjo blaškytis į retryto kolegą, kuris pradėjo judėti iš vieno šono į kitą. Galbūt tokiu būdu jis nuiminėjo raumenų įtampą arba priežastis buvo dar kažkame, nežinau… Dėl manęs toks judėjimas buvo blaškantis faktorius, dėl kurio aš negalėjau susikoncentruoti į Buddą. Palaukus šiek tiek ir įsitikinus, kad situacija nesikeičia, aš nusprendžiau pakeisti savo vietą, kad tas „dinaminis objektas” išnyktų iš mano matymo lauko. Įdomiausia, kad po tam tikro laiko po to, kai aš persėdau, kitas praktikas, kurį pradėjau matyti, pakeitė savo rakusą, taip pat pradėjo judėti į vieną ir kitą pusę. Tuomet aš supratau, kad tai, kas vyksta – tikras išbandymas vystyti gebėjimą atsitraukti nuo blaškančių išorinių faktorių, tai padės sulaikyti koncentraciją pasirinktam objektui, nežiūrint į tai, kas vyksta aplinkui, t.y. vystyti pratjaharą. Ir antra išvada, kurią aš padariau – mano nesąmoningi arba netgi sąmoningi veiksmai gali trukdyti kitiems jų praktikoje, reikia pasistengti to nedaleisti.

Neužmikite praktikos metu. Yra keletas priežasčių, dėl kurių nevertėtų panirti į sapną ir yra keletas būtų, kuriuos galima pritaikyti, jeigu kils mieguistumas. Kodėl nevertėtų užmigti praktikos metu? Praktikos metu mes stengiamės pakelti energiją kūnu į viršų, miegas veiks atvirkštiniu būdu. Todėl taip pat nerekomenduojama miegoti dienos metu ir jeigu laisvo laiko metu kilo noras atsigulti ant lovos, pasistenkite pasinaudoti vienu iš patarimų ir pasilikti būdravimo būsenoje. Vienas iš meditacijos tikslų – išsaugoti koncentraciją į pasirinktą objektą, kas tampa neįmanoma panirimo į sapną metu, tai reiškia yra prarandamos brangios priėjimo prie praktikos minutės. Kadangi grupinės praktikos metu energijos susilygina, savo mieguista būsena mes trukdysime kitiems užsiimėjantiems ir žala, kurią mes darome, padidėja, jeigu tai prieina iki knarkimo.

Kokius metodus galima taikyti, kad tapti žvalesniam:

• Tyliai išeiti iš praktikos salės ir šiek tiek prasieiti arba atlikti keletą Surya Namaskar komplekso ratų.

• Apsiplauti šaltu vandeniu.

• Išėjus iš salės panaudoti kažkokias technikas, kurios paveikia simpatinę nervų sistemą. Pavyzdžiui, kvėpavimą Kapalabhati. Atkreipkite dėmesį į tai, kad jūs nuėjote per tam tikrą atstumą ir toks intensyvus kvėpavimas netrukdys kitiems praktikams. Jeigu jūs jaučiate, kad toks priėjimas jums padeda, jūs galite atlikti keletą tokio kvėpavimo pakartojimų prieš praktiką.

• Pasirinkti vėsią vietą salėje, pasirinkti gerokai lengvesnę aprangą praktikai. Ne kartą man padėjo toks priėjimas, ypač rytinių meditacijų metu. Vėsa žvalina ir padeda išvengti mieguistumo. Tuo atveju, jeigu taps visiškai vėsu, galima šalia savęs padėti pledą.

• Nesigulkite ir nesiremkite prie sienos – tokia padėtis sukelia miegą. Pasistenkite laikyti nugarą tiesioje padėtyje. Susikūprinusi nugara taip pat skatina mieguistumą, o tiesi atvirkščiai, žvalina.

• Ištempinėkite kvėpavimą gerokai intensyviau. Jeigu kvėpavimas ištemptas iki jūsų galimybių ribų, laikantis jo užmigti tampa sudėtinga.

• Pabandykite užlaikyti kvėpavimą po įkvėpimo kiek gausis, o po to lėtai iškvėpkite, pakartodami tokį priėjimą keletą kartų, o kai pajausite, kad mieguistumas nuėjo, grįžkite prie įkvėpimų ir iškvėpimų ištempimo.

Pridėkite visas pastangas, kad išsilaikytumėte retryte iki pabaigos.

Nežiūrint į skatinančius ir motyvuojančius mokytojo žodžius gaunasi, kad kažkas iš mokytojų pasiduoda proto gudrybėms ir palieka retrytą anksčiau laiko. Skaitosi, kad toks pabėgimas gali privesti prie negatyvių pasekmių, nes pasidavus savo norų įtakai kartą, sustabdyti ir kontroliuoti situaciją bus sunku. Ne kartą žmonės, kurie pabėgdavo iš retryto ir vis tik rasdavo jėgų grįžti atgal į naują retrytą ir pasistengti išsilaikyti iki pabaigos, jie dalinosi savo patirtimi, kas vykdavo su jais po pabėgimo. Jų žodžiais, atsidūrę „laisvėje” jie pasiduodavo įvairiems norams, panirdavo į miriadą malonumų arba su galva panerdavo į verslą, pamiršę apie jogą suaugusiai (jos esmę).

Po retryto

Taigi, retrytas užbaigtas. Jūs stabiliai išlaikėte visą laiką, gavote tam tikrą patirtį, galbūt išpildėte tikslą, kurį sau išsikėlėte. Dėka apribojimų, kurių laikėtės 10 dienų, dėka tų askezių, kad kentėjote, jūs sukaupėte daug energijos. labai svarbu neiššvaistyti jos smulkmenoms gausiam valgymui, malonumams ir kitoms šio pasaulio pagundoms (nuopoliams). Pasistenkite panaudoti šią energiją kitų gerovei.

Taip pat labai svarbu grįžus namo toliau tęsti praktiką. Tai gali būti trumpos rytinės arba vakarinės meditacijos, jeigu tas laikas, kurį jus turite yra apribotas, arba gerokai ilgesni priėjimai pagal galimybes. Svarbiausia – reguliarumas. Jeigu laikas kažkokią dieną visiškai apribotas, sutrumpinkite meditacijos laiką, tačiau jeigu gaunasi, pilnai jos neatšaukite. Atsipalaidavus vieną dieną, kitą dieną rasti motyvacijos praktikai bus jau sunkiau.

Įvertinkite savo jėgas. Skaitosi, kad grįžus namo su puikia motyvacija, praktikas pradeda sustiprintai praktikuoti po keletą valandų per dieną, savo galimybių ribose. Šiuo atveju įmanoma, jog per trumpą laiką praktika bus visiškai nutraukta. Įsiklausykite į save, stenkitės judėti viduriniu keliu, nedaleiskite persilenkimo tiek į vieną, tiek ir į kitą pusę.

Pasistenkite toliau vesti dienoraštį, pažymint jame naminių praktikų tęstinumą ir rezultatas. jis gali tapti pagalbininku ir stimulu kelyje. Juk jums bus nepatogu prieš save, jeigu užrašai bus tokio pobūdžio – pirmadienis, nusprendžiau pamiegoti ilgiau, nemeditavau, antradienis – situacija pasikartojo…

Bendraukite su tais, kurie praeidinėjo retrytą. Padedinėkite vieni kitiems ir motyvuokite pagal galimybes.

Jeigu leidžia aplinkybės – vėl atvažiuokite į retrytą po kažkurio laiko. Tokie seminarai „Panirimas į tylą” gali tapti gera atrama ir pagalba kelyje.

Linkime jums stabilumo ir sėkmės kelyje!
Šlovė mokytojams! Om!

Šaltinis OUM.RU

Originalus straipsnis