Kas yra Vipassana
Vipassana – tai viena iš seniausių meditacijos rūšių buddizme, kurios pagrindas yra tylos įžadas. Praktika atliekama specialiuose centruose nuo 10 iki 30 dienų.
Išvertus iš sanskrito ‘vipassana’ reiškia ‘įžvalgus matymas’ ir skaitosi, jog praktika padeda pamatyti dalykus tokiais, kokie jie yra iš tikrųjų.
Kuo praktikuojantys užsiiima tylos metu?
Savęs stebėjimu. Koncentruodamas dėmesį į vidinius procesus, pavyzdžiui, kvėpavimą, žmogus geba suvokti giluminius šaltinius, sujungiančius protą ir kūną, prajausti, kaip iš minčių gimsta fiziniai pojūčiai ir atvirkščiai.
Taip pat vipassanoje praktikuojantys turi griežtai reglamentuotą dienos rėžimą. Atvykus į meditacijos centrą reikia atiduoti saugojimui viską, kas gali blaškyti – telefonus, kompiuterius, tušinukus, bloknotus, kitas asmeninės praktikos priemonės. Su savimi pasilieka tik apranga, lovos užtiesalai, asmeninės higienos priemonės. Apranga turi būti patogi ilgam sėdėjimui.
Vipassanai iš anksto reikia pasiruošti morališkai ir fiziškai. Pradėti anksti keltis, medituoti, palaipsniui mažinti ekranui skiriamą laiką.
Dažniausiai žmonės važiuoja į vipassaną tam, kad susitvarkytų su stresu arba permąstytų savo gyvenimą. Vipassanos praktika leidžia įgauti asmeninio kūno, minčių ir emocijų kontrolę. Juk įtampa kuriama baimėmis ir abejonėmis, o savistaba leidžia suprasti jų prigimtį ir pakeisti jų pojūčius ramybe, pasitikėjimu, pusiausvyra ir atsipalaidavimu.
Daugelis žinomų žmonių teigia, jog vipassanos praktika pakeitė jų gyvenimą, todėl susidomėjimas praktika kiekvienais metais auga vis labiau.