Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Jogos pagrindai: filosofija, tikslai, stiliai, rekomendacijos pradedantiems

Jogos pagrindai: filosofija, tikslai, stiliai, rekomendacijos pradedantiems

Mūsų laikais joga įgavo milžinišką populiarumą. Šiam procesui pasitarnavo daugelis šiuolaikinių visuomenės tendencijų, o interneto tobulėjimas ištrynė ribas dalinantis informacija. Tai padėjo padaryti jogą iš tiesų pasiekiamą kiekvienam ieškančiajam.

Pabandykime išsiaiškinti: kokie yra jogos pagrindai, koks jogos tikslas, kaip jogą suvokia dauguma šiuolaikinių žmonių, ką apie šį savęs pažinimo mokslą kalbėjo praeities išminčiai, kokios knygos pasiliko, kaip pagrindas praktikoje ir ką reikia žinoti pradedančiam savo kelią.

Dauguma šiuolaikinių žmonių galvoja, kad joga – tai efektyvi gimnastika, kuri padeda pagerinti sveikatą ir atjauninti organizmą, užsiėmimai nuimantys stresą ir suteikiantys harmoniją.

Kai kurie eina sporto klubuose į jogos užsiėmimus, nes nori pataisyti figūrą, atsipalaiduoti po sunkių žygdarbių arba pagydyti nugarą.

Tačiau jeigu mes su Jumis susipažinsime su jogos pagrindais ir paimsime į rankas jogos knygas, kurios mums pasiliko nuo praeities išminčių, tai atrasime, kad joga suvokiama gerokai plačiau ir jogos nauda, kurios ieško mūsų šiuolaikiniai žmonės, greičiau yra šalutinis efektas nuo reguliarių jogos užsiėmimų.

Jogos filosofija. Jogos tikslas

Pats žodis joga kyla iš sanskrito žodžio „judžin“, kuris reiškia suvienijimas, ryšys, susijungimas arba bendrumas.

Jogos tikslas – suvienyti mūsų „aš“ (tą suformuotą asmenybę, kurią mes įprastai asocijuojame su savo kūnu) su gerokai tobulesne mūsų būties dalimi.

Tobula ir išmintingoji mūsų pačių dalis įvairiose koncepcijose, kultūrose, religijose vadinama skirtingai, tačiau nuo to jos esmė nesikeičia.

Tai dieviškoji energija, dvasia, Dievas, Atmanas, Absoliutas, Vidinis išminčius, Visata, arba Aukščiausias protas. Epitetų šios būtybės išreiškimui labai daug, tačiau pagrindinis dalykas yra tai, kad joga nurodo kelią, kuris gali atvesti nuo išorinio į vidinį, leis geriau pažinti absoliučius dėsnius ir savo vietą juose, tapus iš tiesų naudingais šiam pasauliui.

Vienas iš jogos tikslų yra gebėjimas valdyti savo protą ir panaudoti šį tobulą instrumentą pagal paskirtį. Jeigu protas nekontroliuojamas, tai daro mus egoistiškai, pripildytais baimėmis ir nerimu, neduoda galimybės būti laimingais, ramiais ir harmoningais.

Jogos pagrindai yra aprašyti knygose, kurios paliktos mums iš praeities.

Štai kai kurios jogos knygos, kurios mūsų požiūriu yra pačios autoritetingiausios ir aprašančios jogos pagrindus, principus iš praktinio ir teorinio požiūrio taško:

Patandžalio Jogos sūtros su komentarais
– Hatha-joga Pradipika
– Bihar jogos mokyklos trys tomai
– Hatha-joga Dipika (B. K. S. Ajengar)

Vaizdo įrašas. Pirminiai jogos šaltiniai. Ekaterina Androsova (rusų kalba)

Jogos filosofija. Jogos laiptai

Pirma ir pati žinomiausia jogos knyga, žinoma, skaitosi Patandžalio Jogos sūtros. Tai kūrinys, parašytas daugiau, nei prieš 2 tūkstančius metų, kuriame 196 sūtros – trumpos, turinčios baigtinę mintį strofos. Kiekvienos iš šių sūtrų prasmės gilumas – stulbinantis.

Ši jogos knyga turi savyje filosofinius senovinės sistemos pagrindus apie savęs pažinimo mokslą ir skaitosi vienu iš autoritetingiausių šaltinių. Patandžalio Jogos sūtrose aprašomi filosofijos ir pilnavertės jogos sistemos pagrindai.

Neišeina pasakyti, kad tai ta knyga, kurią reikia iš karto skaityti pradedančiajam. Ji, švelniai tariant, nėra pradedantiesiems.

Jogos sūtrose labiau aprašyta filosofija ir jogos pagrindai gerokai aukštesnio lygio praktikams. Šioje knygoje pateikiami jogos laiptai, kuriuos reikia praeiti kiekvienam, kuris pirmą kartą išsitiesė kilimėlį. Verta paminėti apie asanas, kurios šiomis dienomis tokios populiarios. Ten paminima asana tik vienoje sūtroje: „Asana – tai patogi, stabili padėtis“.

Iš viso jogos laiptų yra aštuoni, štai jų pavadinimai sanskritu:

1) Jama
2) Nijama
3) Asana
4) Pranajama
5) Pratjahara
6) Dharana
7) Dhyana
8) Samadhi

Pirmuose dviejuose laiptuose (Jama ir Nijama) pradedančiam jogui siūloma įvaldyti savyje rinkinį moralinių-etinių savybių, kurios nukreiptos į sąmoningos asmenybės formavimą, atsakingą už savo poelgius.

Penkios Jamos – tai nurodymai jogos praktikui apie tai, kaip žmogus turi elgtis šiame pasaulyje. Neprievarta (Ahimsa), teisingumas (Satja), nevok (Asteja), nekaupimas (Aparigraha), susilaikymas nuo juslinių malonumų (Brahmačarija).

Penkios Nijamos – tai nurodymai jogos praktikui, kaip jis pats turi elgtis su savo vidiniu pasauliu. Kūno, kalbos ir proto švara (Šauča), savidisciplina ir asketizmas (Tapasja), pasitenkinimas-pakankamumas, kuklumas, optimistinis požiūris (Santoša), savišvieta (Svadhjaja), savo veiklos pašventimas aukščiausiems tikslams, altruizmo lavinimas (Išvara Pranidhana).

Kaip matote, visos Jamos ir Nijamos – tai orientyrai kiekvienam žmogui, kurie žinomi nuo vaikystės ir būtini adekvačiam veikimui su visuomene ir pačiu savimi.

Čia svarbu paminėti, kad neprievarta (ahimsa) suprantama, kaip nekenkimas visoms gyvoms būtybėms be išimčių, įskaitant ir patį save.

Vaizdo įrašas. Joga suaugusiai. Jama ir Nijama kariams. Andrejus Verba (rusų kalba)

Pagrindiniai jogos suvokimai: karma, reinkarnacija, askezė ir tapas

Tam, kad eiti prie kitų jogos laiptų, įvaldant jogos pagrindus, būtina įvaldyti šiuos svarbius suvokimus: karma, reinkarnacija, askezė ir tapas.

Tai yra būtinas pagrindas laikantis Jamos ir Nijamos principų – sąlygos tobulėti kituose jogos laiptuose.

Karma – tai priežasties ir pasekmės dėsnis. Liaudies tradicijoje išreiškiamas posakyje: „Ką pasėsi, tą ir pjausi“.

Karma verčiant iš sanskrito reiškia „veiksmas“. Beje, rezultatą šiame gyvenime mes gauname nuo veiksmų, kuriuos atlikome ir praėjusiuose mūsų gyvenimuose.

Kaip kalbėjo Buda Šakjamuni: „Jeigu tu nori pažiūrėti, kaip gyvenai praeityje, pažiūrėk į savo dabartinę padėtį, jeigu nori sužinoti, kaip gyvensi ateityje, pažiūrėk dabar į savo poelgius ir mintis“.

Čia svarbus dar vienas suvokimas – reinkarnacija. Tai sąmonės atgimimo procesas iš vieno kūno į kitą. Reinkarnacija primena mums, kad šis kūnas ir šis gyvenimas – tai nėra vieninteliai, per ką mes kaupėme patirtį ir mūsų ateityje laukia labai didelis kiekis atgimimų (gyvenimų).

Visa mūsų patirtis, išmintis formavosi begalinį kiekį praėjusių gyvenimų įvairiuose kūnuose ir ne tik žmogiškuose.

Todėl mes šiandieną atsakingi už ateitį, kuri mūsų laukia ir po mirties. Pagal karmos dėsnį šiandieną mes turime to rezultatą. Reinkarnacijos suvokimas ypač svarbus jogos praktikams, kurie studijuoja jogos pagrindus. Tai uždeda tam tikrą atsakomybę už atliekamus veiksmus ir pripildo gyvenimą sąmoningumu.

Askezė – tai sąmoningas išėjimas iš komforto zonos, kuris reikalauja pridėti pastangas vystant kantrybę ir savidiscipliną. Be askezės nėra jogos praktikos. Būtent per adekvačias askezes jogoje yra įmanomas progresas.

Kas iš Jūsų realizavo projektą arba darė sudėtingas, plačiai apimančias užduotis, reikalaujančias naujų žinių, gebėjimų ir įgūdžių, tikriausiai yra pažįstamas su askeze. Tai buvimas kontroliuojamame diskomforte, iš kurio išėjimą mes priimame, kaip būtinybę tam, kad būtų pasiekti rezultatai.

Tapas – tai padėkos, kurias sukaupė žmogus, perdirbtas per askezę į universalią, laisvai konvertuojamą energiją.

Tokiu būdu, kad turėti kažkokį kiekį tapaso, mums būtina sąveikauti su kitais žmonėmis, daryti jiems paslaugas, kurios atneša padėkas. Tuomet sukauptas padėkų kiekis galės dirbti universaliai, su sąlyga, kad jis transformuojasi per askezes. O pats greičiausias ir efektyviausias askezės būdas – tai jogos užsiėmimai!

Kodėl užsiiminėjančiam joga svarbu tai suprasti? Nes jogos praktika duoda daug energijos ir tam, kad ją teisingai panaudoti, būtinos moralinės ir etinės normos (Jama ir Nijama), supratimas, kad mes neturime čia ir dabar imti iš gyvenimo viską (reinkarnacija ir atsakomybė už tai, kas atlikta, karma).

Vaizdo įrašas. Joga suaugusiai. Varna. Tapas. Karma. Andrejus Verba

Jogos rūšys

Pakalbėkime apie tai, kokios būna jogos rūšys. Nemaišyti jų su įvairiais jogos stiliais, kurie atsirado per paskutinius kelis šimtus metų. Dabar sukurtas milžiniškas kiekis autorinių stilių, kuriuos sukūrė žinomi šiuolaikiniai vedantys mokytojai (Aštanga Vinjasa joga, Vini joga, Dživamukti joga, Ajengar Joga ir kiti).

Karma joga

Fizinio arba kito aktyvaus darbo atlikimas neprisirišant prie jo rezultatų. Kaip mes kalbėjome anksčiau, „karma“ – tai veiksmas.

Padeda lavinti altruizmą, sumažina prisirišimą prie asmeninio „aš“, vysto sąmoningumą ir gebėjimą būti veiklos sraute. Daugumoje šiuolaikinės Indijos Ašramų europiečiams iš karto pasiūlys būtent šią jogos rūšį: plauti grindis Ašrame arba padedinėti virtuvėje.

Bhakti joga

Tai atsidavusios tarnystės joga. Vysto tokias savybes, kaip atsidavimas, tarnystė aukščiausiajam (Išvara Pranidhana), gebėjimas aukoti savo norus dėl kitų gerovės ir mylėti Dievą (Absoliutą, aukščiausiąjį protą).

Bhakti jogos praktika laikoma: šventraščių skaitymas, dievo vardų kartojimas, šventų himnų giedojimas. Galvoju, kad daugeliui iš Jūsų ji žinoma iš įprastų apeigų krikščioniškoje tradicijoje ir kitose pasaulinėse religijose.

Vaizdo įrašas. Bhakti joga. Ekaterina Androsova (rusų kalba)

Džniana joga

Joga, kurioje darbas su protu ir aukščiausia sąmonės būsena pasiekiama per analitines sąmoningumo praktikas, dėmesio koncentraciją ir apmąstymą dvasinėmis temomis. Džniana – žinios, tai tinkamiausia praktikos rūšis tiems žmonėms, kuriems sunku per tiesią ir atvirą širdį tarnauti aukščiausiajam, ji leidžia praeiti šį kelią per konceptualaus proto nuolankumą ir atverti naujas proto ribas.

Radža joga

Karališkoji joga. Tai darbas su aptemimais. Bendra prasme šią jogos rūšį galima sulyginti su aštuoniapakopiu Patandžalio keliu. Aukščiausias Radža jogos laiptas yra susijungimas us Absoliutu – samadhi būsenos pasiekimas ir išsilaisvinimas.

Hatha jogos pagrindai

Pirmi keturi laiptai iš aštuonių Patandžalio jogos pakopų – tai ir yra Hatha joga. Jama, nijama, asana ir pranajama. Į Hatha jogos technikas taip pat įeina bandhos, krijos, mudros.

Terminas Hatha sudarytas iš dviejų šaknų:

„ha“ – jėgos aspektas, išorinis, vyriškas, kūniška pradžia,
„tha“ lankstumo aspektas, vidinis, moteriškas, intuityvus.

Tokiu būdu Hatha joga – tai praktika, suderinanti jėgą ir lankstumą, dinamiką ir statiką, aktyvumą ir vidinį aspektą. Hatha joga pripildyta technikomis darbui su kūnu, sąmone ir kvėpavimu.

Bandhos – tai energetiniai užraktai. Krijos – valomosios metodikos, populiariausios ir gerai aprašytos čia: atsisiųsti knygas hatha jogos pagrindai.

Mudra – antspaudas, ženklas. Tai ypatingos rankų pirštų padėtys, turinčios skirtingą poveikį mentaliniam ir fiziniam kūnui.

Taip pat, norėdami gerokai giliau susipažinti su Hatha jogos technikomis, galite susipažinti su knyga: „Основы миросозерцания индийских йогов“.

Rekomendacijos pradedantiems savo jogos kelią

– Dienos rėžimas. Ankstyvas prabudimas ir dienos rėžimo laikymasis. Tai pirma ir būtina sąlyga, kad būtų pasiekti rezultatai jogos praktikoje.

– Mityba. Lengvas, sveikas maistas, skerdienos nebuvimas racione jeigu nėra būtinas pradiniuose etapuose, tai taps natūraliu poreikiu atliekant teisingą ir reguliarią jogos praktiką.

– Skaitymas. Skaityti knygas apie jogos pagrindus, jos filosofiją ir principus, didingų mokytojų gyvenimo aprašymus, praeities ir dabarties jogų. Tai nuostabi motyvacija ir palaikymas jogos praktikoje.

– „Informacinė dieta“ – televizoriaus nebuvimas ypač svarbu. Dėmesio koncentracija į deramą informaciją padeda tobulėti.

– Reguliari Hatha jogos praktika ir jos suderinimas su veikla, tarnystė. Tai leidžia pasiekti gerokai didesnių rezultatų jogoje per analogišką periodą. Pradedantiems galima parekomenduoti savarankiškai užsiiminėti pagal vieną iš aukščiau aprašytų jogos knygų arba užsiiminėti online. Taip pat galite pasistengti rasti patyrusius jogos mokytojus Jūsų mieste.

– Geriausia praktikuoti jogą su tuščiu skrandžiu. Jeigu neužtenka jėgų, tai galima išgerti prieš užsiėmimą stiklinę sulčių arba pieno.

– Po lengvo maisto, pavyzdžiui, vaisių, iki asanų užsiėmimo pradžios turi praeiti minimaliai valanda. Jeigu buvo sotūs pietūs, tai rekomenduojama palaukti ne mažiau, nei keturias, penkias valandas. Galima pradėti valgyti praėjus pusei valandos po Hatha jogos praktikų.

– Geriau ir patogiau užsiiminėti basomis, tuomet kojos neslys ant kilimėlio ir bus geras sukibimas su paviršiumi.

– Jogos užsiėmimams tiks bet kokia laisva ir patogi apranga. Pageidautina, kad ji būtų iš natūralaus audinio ir nevaržytų judesių.

Kai kurios saugios ir efektyvios asanų rūšys pradedantiems

Saugiausios asanos, kurias galima drąsiai pridėti į savo kasdienę praktiką pradedantiems ir tuo pačiu neprarasti savo efektyvumo yra stovimos asanos. Jos puikiai aprašytos Ajengaro jogos pagrinduose. Taip pat užsiėmimuose dirbama su šiomis padėtimis. Tačiau verta suprasti, kad kūnai pas visus skirtingi ir pas kiekvieną asana gali gautis pagal jo fiziologiją.

Tai kario pozos ir trikonasanos variacijos rinkinys:

Virabhadrasana 1
Virabhadrasana 2
Virabhadrasana 3
Trikonasana
Parivrita Trikonasana

Taip pat balansinės asanos, kurios treniruoja mūsų dėmesingumą, nuramina protą, daro jį subalansuotu ir stabiliu:

Vrikšasana
Garudasana
Utthita hasta padangušthasana

Rytinėms praktikoms ir apšilimo kompleksams puikus video variantas – Surja namaskar – Saulės pasveikinimo praktika.

Sėkmės praktikoje!

Om!

Straipsnio autorė Marija Evsejeva

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis