Drėgnų servetėlių žala. Panagrinėkime detaliai
Šiuolaikinės technologijos ir sėkmė įvairiose gamybos šakose siūlo mums daugybę naujovių, jos palaipsniui įeina į mūsų gyvenimą ir po kurio laiko jau tampa nesuprantama, kaip anksčiau žmonės gyveno be šių naujovių. Pavyzdžiui, šiandieną jau sunku įsivaizduoti sau žmogų, kuris nesinaudoja internetu arba mobiliuoju ryšiu. Net toli nutolusiuose kaimuose jau palaipsniui įvaldo šią “civilizacijos gerovę”. Tačiau, jeigu be interneto ir mobilaus ryšio šiuolaikiniame pasaulyje iš tiesų gali tapti liūdna, tai egzistuoja daugybė kitų naujovių, be kurių mes, atrodytų, galėtume pilnai apsieiti. Vienas iš tokių išradimų – drėgnos servetėlės. Kodėl jos įgavo tokį populiarumą? Galbūt žmonės tapo ant tiek tingūs, kad eilinį karta nueiti ir nusiplauti rankas tapo problema? O galbūt drėgnos servetėlės – tai iš tiesų panacėja nuo daugelio virusinių susirgimų ir patogeninių mikroorganizmų, kurių pilna viešose vietose? Pabandykite išsiaiškinti, ko čia daugiau – žalos ar naudos. Ar nauda, kaip įprastai, išskirtinai tiems, kas šiomis servetėlėmis sėkmingai prekiauja?
Drėgnų servetėlių žala ir nauda
Drėgnos servetėlės šiuolaikiniame pasaulyje ypač populiarios. Tėvai, besirūpinantys ant savo vaiko rankų mikrobais ir bakterijomis, tiesiog pasiruošę kas dvi minutes naudoti drėgnas servetėles. Tai atrodo labai patogu, o svarbiausia – padeda apsaugoti nesutvirtėjusį vaiko organizmą nuo įvairių mikrobų atakos. Ir tiesiog stebina – kaip dar visai neseniai vaikams užtekdavo įprastai plauti rankas po lauko ir prieš maistą? Drėgnos servetėlės taip pat populiarios įvairiose mitybos įstaigose, medicinos institucijose ir ypač – tarp keliautojų, kurie neturi galimybės bet kuriuo metu nusiplauti rankų. Iš drėgnų servetėlių pardavimo kasmet daromi milijardai pelno. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje nuo drėgnų servetėlių pardavimo gamintojai gavo pelną daugiau, nei penki šimtai milijonų svarų. Pasirodo, rūpinantis švara kažkas gerai uždirba.
Beje, rūpestis apie švarą gali būti ir hipertrofuotoje formoje. Pavyzdžiui, yra toks susirgimas – obsesyvus-kompulsyvus sutrikimas. Kai žmogus dėl nerimo savo prote priežasties priverstas atlikti vienus ir tuos pačius “ritualinius” poelgius, kad pašalinti šį nerimą. Ir dažniausia sutrikimo forma – pastovus rankų plovimas dėl baimės užsikrėsti kažkuo. Štai ant ko galima uždirbti parduodant tokiems žmonėms drėgnas servetėles. Jeigu užkietėjęs rūkorius gali per dieną surūkyti pakelį cigarečių, tai žmogus kenčiantis nuo obsesyvaus-kompulsyvaus sutrikimo su užkietėjusiu rankų plovimu, gali per dieną sunaudoti iki penkių drėgnų servetėlių pakelių. Ir tai ne padidinimas – yra sunkios susirgimo formos, kai žmogus plauna rankas kas 10-15 minučių O dabar paskaičiuokite, kokį pelną vienas toks “švaruolis” gali atnešti drėgnų servetėlių gamintojams. Tai, žinoma, labiau ypatingas atvejis. Tačiau verta paminėti, kad daugumoje drėgnų servetėlių naudojimas yra nepagrįstas. Pavyzdžiui, ateidamas į kavinę žmogus visada turi galimybę nueiti į nusiplauti rankas. Tačiau kam? Jeigu galima išsitraukti servetėlę, išmozoti purvą rankose ir pradėti valgyti? Tai ką mes šiuo atveju valome? Savo rankas nuo purvo? Ar savo protą nuo nerimo, atlikdami pilnai formalų poelgį?
Todėl drėgnų servetėlių nauda pakankamai abejotina. 9 iš 10 atvejų, kai reikia nusiplauti galimybes, yra galimybė nueiti ir pilnavertiškai jas nusiplauti ir nėra būtinybės naudoti drėgnų servetėlių. O štai kas liečia servetėlių žalą, tai ji pilnai jaučiama.
Drėgnos servetėlės kenksmingos dėl kelių priežasčių
Žala aplinkai
Drėgnos servetėlės savo sudėtyje turi plastiko skaidulas. Irimo atveju, tokia servetėlė irs lygai tiek, kiek plastiko buteliukas – dešimtis metų. Dauguma iš mūsų nesusimąsto apie tai, tačiau mūsų gyvybinės veiklos produktai, kaip štai tokios servetėlės, niekur stebuklingu būdu neišnyksta po to, kai mes metame jas į šiukšlių dėžę šalia namų arba į urną gatvėje. Šios atliekos tiesiog nuvežamos į specialias vietas ir ten kaupiasi. Ir mūsų planetos gyvenama erdvė nėra begalinė. Kas liečia servetėles, tai papuldamos į aplinką, jos dažnai tampa gyvūnų “maistu”. Gyvūnai, klaidingai suvokdami servetėlę už maisto produktus, valgo jas ir miršta nuo stiprių kankinimų. Pavyzdžiui, jeigu servetėlės patenka į vandens telkinius, tai upių, jūrų ir vandenynų gyventojai dažnai valgo jas, suvokdami už medūzas arba kitus gyvūnus. Kas paskui vyksta su tokiu gyvūnu – galima sau įsivaizduoti.
Kanalizacinių sistemų užkimšimas
Daugelis žmonių klaidingai galvoja, kad drėgnų servetėlių sudėtis nedaug skiriasi nuo tualetinio popieriaus, galvoja, kad servetėlės taip pat be kliūčių praeis per kanalizacinius vamzdžius. Tačiau tai netiesa. Drėgnos servetėlės dažnai tampa kanalizacijos užkimšimo priežastimi.
Žala žmogaus organizmui
Drėgnos servetėlės turi daugybę konservantų, aromatizatorių ir kitų medžiagų, kurios gali sukelti rimtą žalą mūsų odai, o prasiskverbę į poras – ir nuodytis mūsų organizmą. Ypač pavojinga vaikams, kurių organizmas labai jautrus įvairių rūšių intoksikantams. Cheminės medžiagos, kurių gausu drėgnose servetėlėse, yra stipriausias mūsų odos dirgiklis ir gali išprovokuoti tokias ligas, kaip chroniškas odos dirglumas, alerginės reakcijos ir kontaktinis dermatitas. Drėgnos servetėlės turi savo sudėtyje tokį komponentą, kaip metilizotiazoliną, kuris ir vysto dermatitą pas tuos, kas reguliariai naudojasi drėgnomis servetėlėmis.
Jis ypač pražūtingas jautriai ir sugeriančiai vaikiškai odai. Ir jeigu jau reikia greitai nuplauti rankas, tai geriau panaudoti paprastą sušlapintą nosinę [skarele] – nuo jos bus daugiau naudos ir visiškai nebus žalos. Pakankama išstudijuoti sudėtį, kuri detaliai išdėstyta ant servetėlių pakuotės, kad suprasti ant kiek tai abejotinas valymo būdas. Sudėtyje egzistuoja etilo ir izopropilio spiritai, kurie daro ypač neigiamą poveikį odai, o esant aukštai koncentracijai gali net sukelti nudegimus. Ftalio rūgštis, kuri taip pat yra servetėlių sudėtyje, geba prasismelkti per odos sluoksnius ir kaupiasi kepenyse ir kituose organuose. Lauril natrio sulfatas, be kurio dažnai neapsieina drėgnų servetėlių gamintojai taip pat daro naikinantį poveikį odai, iššaukia niežulį ir sausumą.
Bakterijų paplitimas
Kaip bebūtų keista, tačiau servetėlės nekovoja su bakterijomis, o atvirkščiai, platina jas. Po to, kai mes nusivalėme rankas į kažkokį paviršių, visos bakterijos pasilieka servetėlėje ir toliau dauginasi dėka drėgnos erdvės. Kaip rodo tyrimai, servetėlių sudėtis visiškai nežudo bakterijų, o atvirkščiai, sukuria palankią aplinką jų dauginimuisi.
Kaip mes galime matyti, drėgnų servetėlių žala ypač akivaizdi, o štai nauda – pakankamai abejotina. Gerokai efektyviau ir saugiau tiesiog nusiplauti rankas su muilu, o jeigu nėra galimybės, tai bent jau tiesiog nusivalyti nosine [skarele]. Tai bus gerokai efektyviau ir saugiau jūsų sveikatai.
Vaizdo įrašas. Šatkarmos ir kitos metodikos kūno, kalbos ir proto valymui. D. Černov (rusų kalba)