Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kas yra pranam

pranam-nusilenkimas-pasilenkimas

Pranam – tai pagarbus pasisveikinimas, išreiškiantis pagarbą. Pagarbą tam, kuris yra tolimesniame tobulėjimo arba evoliucijos laiptelyje. Priešdelis „pra“ verčiamas iš sanskrito, kaip „pirmyn“, „labai stipriai“, o „anama“ – „lenkimas“. Tokiu būdu žodis „pranam“ reiškia „gilų pasilenkimą“, „prostiranije“.

Praktikos ištakos ir prasmė

Vedinės tradicijos žmonės nesako „laba diena“, nedaro apsikabinimų, nebučiuoja vienas kito į žandą ir nenaudoja rankų paspaudimo pasisveikinimo metu – vietoj to jie lenkiasi, sujungę delnus prie širdies.

Vakarų tradicijoje panašus poelgis asocijuojamas greičiau su religiniais ritualais, maldomis, prašymais. Todėl pas vakarietį žmogų gali kilti nepatiklumas, sumaištis, protestas. Jam gali pasirodyti, kad nusilenkimas – beprasmiško aklo paklusnumo ir valios nebuvimo simbolis.

Skaitosi, kad išpuikusiam ir pasipūtusiam žmogui labai sunku išreikšti netgi tokią paprastą pagarbą kitam – nusilenkti. Todėl tarp praktikų nusilenkimas yra būdas, kuris padeda supančioti savo ego.

Šiame šiuolaikiniam žmogui neįprastame geste daugiau praktinės prasmės, nei bet kuriame kitame pasisveikinime. Juk kai žmogus fiziškai liečia kitą žmogų (apkabindamas arba spausdamas ranką), jis grubiai įsiverčia į jo asmeninę erdvę. Kai sako „laba diena“, tai dažniausiai linki tik fizinės sveikatos. Labiausiai paplitęs žodis susitikimo metu – „labas“ – tik formalus mandagumo taisyklių laikymasis.

Pranam – tai dėmesingas, pagarbus kreipimasis ne į žmogaus asmenybę, o į žmogaus Esmę. Kai žmogus lenkiasi, jis kreipiasi į kitą ne iš jo asmenybės ypatumų požiūrio taško, o kaip į Visatos dalį. Todėl Rusioje pasisveikinimo metu lenkėsi viena ranka liesdami žemę, kitą dėdami prie krūtinės.

6 pranam rūšys

Egzistuoja šeši variantai atlikti pranam:

1. Aštanga („aštuonios dalys“) – nusilenkimas, pati pilniausia pranam variaciją, taip pat žinoma, kaip „aštanga dandavat“. Žmogus, darydamas nusilenkimą, gulasi ant nugaros, veidu žemyn, ištempiant rankas pirmyn. Kūnas liečia žemę aštuoniomis dalimis: keliais, pilvu, krūtinės ląsta, smakru, nosimi, kakta, alkūnėmis ir plaštakomis.

2. Šastanga („šešios dalys“) arba pančanga („penkios dalys“) – pusiau nusilenkimas, kurio metu pėdų pirštai (pančangoje ji nenumatomi), keliai, plaštakos, kakta, nosis, smakras liečia žemę. Pati labiausiai paplitusi nusilenkimo forma tokia: pilvas arba pasilieka gulėti ant šlaunų (kaip Šašankasanoje – zuikio pozoje), arba neliečia šlaunų ir žemės, nugara lengvai suriesta.

3. Dandavat („lazda“) – nusilenkimas liečiant kaktą ir delnais žemę.

4. Namaskar („nusilenkimas“) – nedidelis nusilenkimas, delnai sudėti kartu į Andžali-mudrą, didieji rankų pirštai liečia tašką tarp antakių. Naudojama kaip ypatingos pagarbos pasisveikinimo forma.

Įdomus faktas. Andžali-mudra arba maldos gestas dažnai atliekamas pasisveikinimo metu. Ši mudra yra gilaus pagarbos ženklas ir turi savyje sakralinę prasmę. Dviejų delnų sujungimas kartu simbolizuoja balansą tarp kairės ir dešinės kūno pusės, tarp Idos ir Pingalos, susijungusios centriniame energetiniame kanale – Sušumnoje. Toks susijungimas ir yra vienas iš jogos tikslų – išvystymas pagarbaus santykio kitiems žmonėms ir aplinkiniam pasauliui.

5. Abhinandana („džiūgavimas“, džiugesio išreiškimas) – nedidelis nusilenkimas su delnais sudėtais į Andžali-mudrą, tačiau skirtingai nuo prieš tai buvusio varianto, didieji pirštai liečia krūtinę. Naudojama pasveikinti lygius pagal statusą arba kastą, simbolizuoja pasilenkimą išminčiai, esančiai kiekviename žmoguje.

6. Čaranasparša („prisilietimas prie pėdų“) – pasilenkimas suderinant pėdų palietimą, kaip ypatingą pagerbimo ir pagarbos ženklą.

Įdomus faktas. Pėdos laikomos pačiu žemiausiu tašku žmogaus kūne, kur susikaupia pati grubiausia energija. Būtent todėl negalima liesti kritusio žmogaus pėdų. Tačiau pas išmintingą, šventą žmogų netgi pėdose susikaupia gerovės. Todėl pėdų palietimas – tai tikrosios meilės ir pagarbos išreiškimas tam, kieno savybėmis žavimės ir norime jas perimti.

Indijoje yra ypatingas reiškinys išreikšti atsiprašymą. Kai vieno žmogaus koja atsitiktinai užkabina knygas, pinigus arba kito žmogaus koją, tai sukėlęs nepatogumą iš pradžių paliečia daiktą dešine ranka, o paskui prideda ranką prie kaktos arba krūtinės ląstos.

5 skirtumai kuo skiriasi pranam nuo namaste

Pranam – tai ypatinga pagarbos išreiškimo forma tiems, ką mes laikome vertais pagerbimo. Namaste – bendras pasisveikinimas, kuris naudojamas susitikime su bet kokiu žmogumi.

1. Pranam atliekamas su nusilenkimu, o namaste užtenka tiesiog atlikti Andžali-mudrą.

2. Pranam atlikimo metu dedamos didesnės pastangos, nei namaste.

3. Vedinėje tradicijoje moterims rekomenduojama susilaikyti nuo atlikimo aštanga-pranam, dėl kruopštaus santykio į motinystę ir moteriško organizmo ypatumų, tuo tarpu namaste neturi panašių apribojimų.

4. Į pranam neatsako kartojant pranam, o į namaste atvirkščiai, priimta atsakyti taip pat.

5. Pranam atliekamas vyresniems tiek pagal amžių, tiek ir pagal dvasinį išsivystymą. Atsakydamas vyresnysis duoda savo palaiminimą. Namaste naudojamas, kaip pasisveikinimas visoms amžiaus grupėms, be palaiminimo.

Dvasinė pranam reikšmė

Pranam – ne tik fizinis nusilenkimo aktas. Tai padėkos ir pagarbos išreiškimas Absoliutui, sveikinamas Jo pasireiškimas [esantis] Guru ir kituose pakylėtuose žmonėse.

Atliekant pranam praktikas atlieka nusilenkimą trijų kūnų lygyje (grubaus, subtilaus ir priežastinio) prieš Aukščiausiąjį principą – Tobulą Išmintį. Nusilenkimas pašalina asmeninio ego ribas niškama-karmoje – veikime į aplinkinių gerovę be norų ir lūkesčių, kas rezultate priveda prie Išsilaisvinimo.

Praktinė pranam nauda

1. Vystosi koncentracija, buvimas momente. Išeina pastovus neramus judėjimas ir nerimas.

2. Ateina nuolankumas, kuklumas, priėmimas. Išeina puikybė, godumas, prisirišimas prie ego.

3. Auginama ramybė ir vidinis balansas.

4. Keičiasi hormonų fonas, visos organizmo sistemos tampa subalansuotos.

5. Išnyksta atskirumo iliuzija, pradingsta simpatijos ir antipatijos. Žmogus tampa labiau atviras ir atjaučiantis.

6. Pradirbami įsižeidimai ir pretenzijos vyresniems.

7. Ypač padeda praktika aštanga-pranam tais atvejais, kai yra akligatvio pojūtis, pagalbos nebuvimo pojūtis, kai žmogus išbandė viską, tačiau negali išspręsti probleminės situacijos valios pastangomis, intelektualiomis žiniomis ir kitais įprastais būdais.

8. Išauga gebėjimas atidavinėti, kas priveda prie gerovės visose gyvenimo sferose. Atliekant praktiką žmogus lyg ištirpdina savo ego Vieningajame, kas iššaukia atitinkamą atsakomąjį impulsą. Tuomet ir aplinkinis pasaulis bus jam palankus daugelyje klausimų.

Straipsnio autorius: klubo OUM.RU kolektyvas

Vaizdo įrašas. Dvasinė dandavat pranam nauda (anglų kalba)