Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kuo skiriasi rafinuotas aliejus nuo nerafinuoto

Kuo skiriasi rafinuotas aliejus nuo nerafinuoto aliejaus

Augalinis aliejus pagamintas iš saulėgrąžų, alyvuogių, sezamo, kukurūzų, rapsų, šiandieną užima svarbią vietą kiekvieno žmogaus mitybos gyvenime. Priklausomai nuo asmeninių poreikių mes dedame ant stalo rafinuotą ir nerafinuotą aliejų, kurie skiriasi savo apdirbimo būdu. Kiekvienas kulinaras turi savo tinkamas rūšis, prekės ženklus ir tokių ingredientų apimtis, kurios dedamos į vienus ar kitus patiekalus.

Augalinis aliejus yra ypač naudingas organizmui. Tačiau tam, kad vartojant šį produktą būtų tik nauda ir nebūtų jokios žalos, reikia rinktis teisingą aliejų. Ir pirmas klausimas, kuris kyla renkantis gerą variantą: ar geriau pirkti rafinuotą ar nerafinuotą aliejų? Kuo skiriasi šių dviejų produktų gamybos būdas? Pabandykime įsigilinti į šį klausimą ir rasti sąžiningą atsakymą, kuris padėtų pasirinkti teisingą maistą savo sveikatai.

Kuo skiriasi rafinuotas aliejus nuo nerafinuoto. Produktų variantai

Tam, kad suprasti kuo skiriasi rafinuotas aliejus nuo nerafinuoto, verta išsiaiškinti kas yra rafinavimas. Iš esmės, tai produkto išvalymas nuo priemaišų ir kai kurių elementų. Šis procesas atliekamas cheminiu arba fiziniu būdu. Išvalymo technologijos numato garinimą, filtraciją, medžiagų neutralizaciją, kurios įeina į produkto sudėtį. Tam, kad būtų gautas rafinuotas aliejus, skystis praeina daugybės laiptų išvalymą, dezodoraciją, apšvitinimą. Galutinis perdirbimo produktas turi šviesų peršviečiamą atspalvį, praktiškai nekvepia, neputoja terminio apdorojimo metu. Atrodytų, ne produktas o tikras atradimas! Tačiau šie privalumai ne visai vienareikšmiški.

Nerafinuotas aliejus – tai neišvalytas produktas. Tačiau nuo ji jis neišvalytas? Kokias aliejaus priemaišas arba elementus, pavyzdžiui, saulėgrąžos, mes galime skaityti nereikalingais? Rafinavimo procese iš struktūros pašalinama praktiškai viskas, ką galima laikyti vertingais šiame produkte. Pasilieka tik riebalai ir nereikšminga dalis kitos sudėties.

Taip gaunasi, kad rafinuotas aliejus – tai produktas, kuris išvalytas nuo visko! Jame nėra praktiškai nieko naudingo ir nenaudingo. Pasilieka tik konsistencija ir savybės: sutepantis efektas, antiadhesinis poveikis, švelninanti savybė. Visos šios savybės dažnai naudojamos pagerinti patiekalų skoniui, tekstūrai. Tačiau ar mes galime gauti kažką naudingo iš rafinuoto aliejaus? Verta susimąstyti apie tai!

Koks aliejus geresnis ir naudingesnis: rafinuotas ar nerafinuotas?

Vykstant į prekybos centrą, kad papildyti vežimėlį skaniais ir naudingais produktais, verta susimąstyti apie tai, ką verta rinktis sau ir savo šeimai. Koks aliejus geresnis ir naudingesnis: rafinuotas ar nerafinuotas? Panagrinėkime abu aliejaus variantus detaliai.

Rafinuotas:

– praktiškai bespalvis arba turi šiek tiek matomą geltoną atspalvį,
– neturi ryškiai išreikšto skonio arba visiškai neturi skonio,
– neputoja kepimo metu,
– turi geras sutepančias ir suminkštinančias savybes,
– suderinamas su daugumos žmonių pagrindiniais maisto produktais,
– beveik niekaip nekeičia produktų skonio.

Nerafinuotas:

– turi malonų gintarinį atspalvį,
– turi malonų skonį priklausomai nuo pagrindo (saulėgrąža, kukurūzai, alyvuogės),
– lengvai putoja kepimo metu,
– gerai sutepa ir suminkštėja,
– suderinamas su dideliu produktų kiekiu,
– daro įtaką maisto skoniui.

Prie kiekvieno iš sąrašo norisi pridėti punktą apie naudingų medžiagų buvimą: vitaminų, mikroelementų, bioaktyvių komponentų. Atvejyje su rafinuotu variantu, šis punktas bus praktiškai neigiamas. Didžioji dalis naudingų komponentų yra pašalinami išvalymo metu. T.y. iš esmės, rafinuotas aliejus jau neturi to vitaminų kiekio, kuris buvo iš pat pradžios, o nerafinuotame išsaugota didelė dalis iš visų organizmui svarbių ir naudingų medžiagų.

Matant tai pabandysime atsakyti į klausimą: kas geriau ir naudingiau – rafinuotas ar nerafinuotas aliejus? Jeigu mes žiūrėsime į šį klausimą iš produkto pasirinkimo požiūrio taško, kuris idealiai pritaikomas sveikame racione, tuomet vienareikšmiškai reikia rinktis neišvalytą aliejų. Čia jūs paklausite: „O kokia galima žala nuo tų medžiagų, kurios pasiliko aliejuje ir buvo neišvalytos?“ Mes atsaysime: „Teisingai vartojant augalinį produktą, saikingai, negali būti jokios žalos. Užtat natūralaus, nepakeisto produkto nauda, kurio sudėtyje yra vertingi riebalai, pusiau sočiosios rūgštys, amino rūgštys, vitaminai ir kiti – tikrai yra.“

Kaip pavyzdys išnagrinėsime saulėgrąžų aliejaus sudėtį, kuris nebuvo išvalytas apdirbimo metu. Jo sudėtį sudaro: vitaminai E ir A, omega -3, -6 rūgštys, oleino rūgštis. Kai organizmas prisotinamas šiais ir kitais komponentais tai:

– išsaugo jaunystę ir audinių elastingumą (oda, plaukai, nagai),
– formuojamas stiprus imunitetas,
– naudingų medžiagų organizme stabilizavimo balansas,
– gerėja žarnyno darbas,
– normalizuojamas hormonų fonas.

Augalinis aliejus švelniai apgaubia skrandžio gleivinę, sudaro natūralią apsaugą nuo mechaninių mikrotraumų, patogeninės mikrofloros patekimo. Taip pat įrodytas augalinių aliejų antioksidacinis poveikis. Ypač teigiamai daro įtaką šio produkto vartojimas lieknėjimo mitybos metu.

Ką reiškia rafinuotas aliejus?

Išnagrinėkime, koks yra rafinuotas aliejus. Tai išvalytas produktas, kuris neypač išsiskiria skoninėmis ir aromatinėmis savybėmis. Tačiau kulinarai pastebi ypač ryškų sušvelninimo efektą ir atskiriančias savybes. Pridėjus tokį aliejų į bet kokį kulinarinį patiekalą galima pasiekti patikimą sumaišymą be produktų komponentų susiklijavimo. Tuo pačiu patiekalo skonis nesikeičia. Rafinuotas aliejus naudingas kepimui – jis nedega ir neputoja. Naudojant šį sutepimo variantą indų dugne jūs virtuvėje nesusidursite su suodžiais ir degėsių kvapu.

Tačiau jeigu kalbėti apie sveiką mitybą, kur visiškai nepriimtina vartoti maistui keptus produktus, tai ši savybė iš karto praranda savo vertingumą.

Tai ką reiška rafinuotas aliejus? Tai reiškia visiškai išvalytą produktą, kuris išsaugo savo fizines (ne visas) savybes ir mechanines galimybes. Tačiau ši maisto sudedamoji dalis praktiškai neturi jokios naudos žmogaus organizmui. Rafinuotas aliejus išvalytas nuo visko, kas naudinga! Ar reikalingas toks produktas ant žmogaus stalo, kuris pasirinko sveiko gyvenimo būdo kelią? Atsakymas akivaizdus! Iš naudingos mitybos požiūrio taško šis aliejus – visiškai „tuščias“.

Nerafinuoto aliejaus nauda

Norisi išsiaiškinti su nerafinuoto aliejaus naudingomis savybėmis. Daugelis gali nuspręsti, ad neišvalytas produktas kenkia organizmui. Tačiau tai nėra taip! Neišvalytas nereiškia „purvinas“. Aliejus, kuris nebuvo rafinuotas, praeina minimalų išvalymą. Šio valymo metu pašalinami nešvarumai, pašalinami elementai turintys įtaką skaidrumui, palvai ir tekstūros minkštumui.

Augaliniai aliejai, kurie nepraėję gilaus valymo, išsaugo įvairias naudingas savybes.

Verta paminėti tokio produkto savybes, kurias galima laikyti trūkumais:

– nerafinuotas produktas jautrus šviesai,
– turi gerokai trumpesnę laikymo trukmę,
– gali būti kartaus skonio,
– netinka terminiam apdorojimui (pavyzdžiui, kepimui),
– turi ryškų skonį (ką galima laikyti ir minusu, ir pliusu).

Priėjimas prie natūralaus produkto turi būti kruopštus. Svarbu laikytis naudojimo, laikymo, pasirinkimo sąlygas. Tačiau patyrusiems kulinarams ir šeimininkėms visiškai nesukels jokio sunkumo prisiminti tam tikras natūralaus neišvalyto augalinio aliejaus taisykles.

Kas bus, jeigu rinktis rafinuotą aliejų?

Ar yra žala vartojant rafinuotą produktą? Daugelis galvoja, kad didelės žalos organizmui rafinuotas aliejus nesuteikia. Tai visiškai ne taip. Juk rafinavimo procese naudojamos tokios medžiagos ir junginiai, kaip fosfatai, silikatai, nuodai. Išvalymui neretai naudojamas benzinas. Kaip jūs galvojate, ar nešą organizmo sveikatai žalą šių cheminių elementų vartojimas maiste? Atsakymas vienareikšmiškas ir paprastas! Neša.

Tačiau renkantis tokį kulinarinio komponento variantą, jūs be akivaizdžios žalos darote žalą savo sveikatai tuo, kad atimate iš savęs tą naudą, kurią suteikia geras natūralus maisto variantas.

O jeigu jūsų organizmas reguliariai negauna vertingų mikroelementų ir biologiškai aktyvių medžiagų, esančių konkrečiame produkte, tai reikia arba rasti pakaitalą šiam šaltiniui (tačiau jis yra ne visada) arba pripratinti save prie sveiko maisto. Dėl kokių priežasčių galima rinktis mažiau naudingą variantą?

1. Bet kokio lygio augalinių aliejų kaina panašaus apdirbimo yra praktiškai viename kainų diapazone. Plius minus keletas eurų didelės žalos šeimos biudžetui nesudarys.

2. Bet kokius įvairius produktus šiandieną galima lengvai rasti standartinių parduotuvių, turgaus lentynose. Todėl prieinamumo problema šiuolaikiniam vartotojui yra tikrai nežinoma.

3. Kai kurie žmonės laiko natūralių aliejų skonį neypač maloni. Iš tiesų natūralaus skonio produktas gerokai tikresnis ir malonesnis. Nereikėtų dėti jo per daug į patiekalus. Reikia viso labo lašelio naudingo produkto, kad suderinti daržoves arba pridėti raziną prie kažkokių kitų patiekalų.

Dar vienas nerafinuoto aliejaus privalumas yra tas, kad jo reikia visiškai nedaug, kad aprūpinti savo organizmą jam būtina nauda ir sveikata.

Vaizdo įrašas. Neatvertos paslaptys. Kuo pavojingas palmių aliejus (rusų kalba)

Originalus straipsnis