Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Jogos mokytojų kursai 2022 metais

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Dažnos pradedančių vegetarų klaidos

Vegetarizmas vis labiau ir labiau tampa populiarus. Kažkas ateina į šį mitybos būdą dėl ligų. Susidūręs su „neišgydoma“ arba tiesiog chroniška liga, žmogus pradeda ieškoti alternatyvių, kad atsikratyti šios ligos ir susiduria su nuomone apie tai, kad didžioji ligų dalis atsiranda dėl netinkamos mitybos. Kažkas ateina į vegetarizmą ieškodami mitybos būdo, kad sulieknėti. Tačiau pajutę lengvumą ir sveikatos pagerėjimą, pasilieka šiame kelyje gerokai ilgiau, nei planavo. Kažkas ateina į vegetarizmą suvokdamas, kad mėsos produktai – tai nužudyti produktai. Atjauta gyvūnams, kurie jautė milžiniškas kančias tiek gyvenimo metu skerdyklose, tiek pačio žudymo metu, verčia žmogų keisti savo mitybos būdą.

Galima sutikti daugybę atsiliepimų apie tai, kaip vegetarizmas keičia gyvenimus. Kažkas mato pagerėjimą sveikatoje, pas kažką pradingsta ligos, kurios iš oficialios medicinos taško – „neišgydomos“ ir „chroniškos“. Pas kažką mityboje be mėsos keičiasi sąmonė, atsiveria nauji gebėjimai, galimybės, keičiasi pasaulio suvokimas. O pas kažką ir visai kardinaliai keičiasi gyvenimas. Galimai, tai vyksta dėl įvairaus pačio vegetarizmo lygio suvokimo. Tie, kas suvokia šį mitybos būdą kaip kelią į fizinę sveikatą, gauna tai, ko ieško. O tie, kas priima vegetarizmą kaip harmoningą santykį su visomis gyvomis būtybėmis, gauna gerokai įdomesnę patirtį.

Tačiau nežiūrint į daugybę teigiamų atsiliepimų, atsitinka ir neigiami dalykai. Galima sutikti informaciją apie tai, kad vegetarizmas „nušienavo sveikatą“, privedė prie ligų ir vos ne prie alkanos mirties. Į paskutinį verta žiūrėti kaip į tipinę „trolinimo“ formą, o štai kas liečia sveikatos suprastėjimą, svorio kritimą ir taip toliau, tai taip iš tiesų nutinka. Kame reikalas? Nejaugi mėsa iš tiesų būtinas produktas racione, o jos atsisakymas – griežta askezė, griaunanti sveikatą? Ir taip, ir ne. Dalykas tame, kad pereinant į vegetarizmą, žmonės dažnai daro klaidas ir būtent dėl to, vietoj sveikatos, harmonijos ir visapusiškos meilės – gauna ligas, svorio praradimą ir panašius dalykus.

Fanatizmas

Pirma ir, turbūt, svarbiausia problema pereinant į vegetarizmą – tai fanatizmas. Susidūrus su kažkokiu uoliu vegetarizmo skleidėju, kuris mėsos atsisakymą mato vos ne kaip panacėją nuo visų bėdų – pradedant nuo problemų su sveikata ir pabaigiant finansinėmis problemomis – žmogus per daug įsikvepia atsisakymo nuo mėsos idėjų, ateina namo, numeta į šiukšlių dėžę visus mėsos produktus ir priima tvirtą sprendimą – daugiau nevalgyti mėsos. Iš pirmo žvilgsnio, ryžtas – tai ne taip ir blogai. Tačiau čia mes galime matyti būtent fanatizmą, kai žmogus, neišstudijavęs skirtingų nuomonės taškų, nežinodamas visų „povandeninių akmenų“, tiesiog priima sprendimą kardinaliai pakeisti savo gyvenimą. Ir kas vyksta toliau? Žmogus tiesiog pradeda maitintis taip, kaip maitinosi iki to, tiesiog be mėsos. Pavyzdžiui, jeigu anksčiau jis vakarienei valgydavo makaronus su kotletu, tai dabar jis valgo vienus makaronus. O barščiai su mėsa neturi iš viso jokio pakaitalo. Tokiu būdu žmogaus racionas susiveda į grikius ir makaronus, kurie anksčiau būdavo garnyras, o dabar pasiliko pagrindinis patiekalas. Ir kaip tuo metu jaučiasi organizmas? Keletą dešimčių metų jis stato savo medžiagų apykaitą ant mėsos produktų, išmoko kažkaip iš jų vis tik ištraukti kažką naudingo ir statyti iš to ląsteles. Taip, mėsa, švelniai tariant, nėra idealus mitybos produktas mūsų sveikatai, tačiau žmogaus organizmas – nuostabus dalykas ir geba imti viską, kas naudingiausia netgi iš kenksmingo maisto. Ir dabar net ir šį maistą iš jo atima.

Kaip elgtis šioje situacijoje? Visų pirma, susidūrus su informacija apie vegetarizmą, neverta iš karto skelbti mėsos savo visų problemų priežastimi, sureikšminti jos ir galvoti, kad dabar tai „gyvenimas susidėlios“. Pirmiausia, atkreipkite dėmesį į savo mitybos racioną per paskutinius penkis – dešimt metų. Jeigu jūs maitinotės išskirtinai mėsos produktais, su garnyrais, tai per vieną dieną jūsų organizmas negalės pereiti į vaisius ir salotas. Tai ilgas procesas. Tam, kad tinkamai pereiti į vegetarizmą, verta palaipsniui keisti įprastą maistą į sveikesnį. Jums reikia nuo nulio mokyti savo organizmą, kad jis įsisavintų augalinę mitybą. Taip pat rekomenduojama padidinti žalio (neapdoroto) maisto procentą racione – būtent jis duoda mums didelę dalį energijos ir yra lengvai virškinamas. Perėjimo problema į vegetarizmą ne tame, kad tiesiog išbraukti mėsą, o tame, kaip suderinti naują mitybos sistemą.

Per dideli lūkesčiai

Tarp tų, kas perėjo į vegetarizmą, taip pat nemažai fanatikų. Aplinkui savo mitybos būdą jie išstato visą mokslą, kuris kalba apie tai, kad visos problemos pasaulyje – nuo mėsavalgystės, o visa laimė pasaulyje – nuo mėsos nebuvimo. Taip, gali būti, kad jus įkvėpė kažko atsiliepimas apie tai, kad mėsos atsisakymas padėjo atsikratyti vos ne vėžio, tai visiškai nereiškia, kad jau rytoj pas jus praeis kažkokia liga. Yra geras pasakymas: „Liga ateina taip greit, kaip krenta siena, o išeina taip lėtai, kaip išsipina šilkas“. Tiesiog paskaičiuokite, kiek metų jūs maitinotės kaip papuola. Dvidešimt? Keturiasdešimt? Dabar išskaidykite tai į du metus – štai minimum tiek prireiks organizmui laiko, kad pilnai persitvarkyti ir atsistatyti. Tai nereiškia, kad rezultatų reikės laukti po dešimt-dvidešimt metų. Sveikatos pagerėjimas gali būti pastebimas jau po kelių mėnesių. Tačiau turėti per didelius lūkesčius, kiekvieną dieną bėgti prie veidrodžio, laukiant, kol raukšlės išsitiesins – taip pat neverta. Kelias į sveikatą – ilgas ir dygliuotas.

Pasitikėjimas savimi

Taigi, mėsa – blogis. Išbraukiam jį iš raciono ir gyvenam laimingai. Ir nesvarbu, kad vegetarizmo tema parašyta šimtai knygų, pravesta daugybė tyrimų, o kai kurie žmonės paskiria gyvenimą tam, kad išstudijuoti šį klausimą ir pasidalinti su kitais teisinga ir sveika  vegetariškos mitybos koncepcija. Tokia pozicija, greičiausiai pasibaigs pykčiais forumuose apie tai, kaip žmogus „užlenkė“ savo sveikata su „tuo jūsų vegetarizmu“. Ir kaltas, kaip visada bus visi aplinkui, o ne pats žmogus, kuris prieš sudarant savo racioną netgi nepervertė kelių naršyklės puslapių.

Sutikite, jeigu vegetarizmo tema parašyta šimtai knygų, reiškia ten ne viskas taip paprasta. Ir vegetarizmas – tai nėra išmesti iš grikių kotletą, o rasti pilnavertį pakeitimą mėsai. Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kaip jūsų organizmas reaguoja į naują mitybos būdą. Gamta viską apgalvojo ir jeigu mūsų kūnas kažko negauna, tai jis būtinai mums pasakys apie tai. Jeigu pradeda skilinėti nagai, slinkti plaukai, jaučiasi silpnumas, dirglumas, apatija ir bet koks kitas nukrypimas nuo normos – tai ženklas to, kad organizmui kažko trūksta ir reikia peržiūrėti savo racioną. Kad nejudėti šiuo keliu, kaip aklam tamsoje, verta pasidomėti kitų žmonių patirtimi – ar tai knygos, paskaitos ar tiesiog bendravimas su žmogumi, kuris jau praėjo šį kelią.

Saviapgaulė

Ką bekalbėtum, o daugelis iš mūsų prisirišę prie skonių, prie kurių priprato nuo vaikystės. Ir maisto industrija daro „meškos paslaugą“ vegetarams, siūlydami jiems įvairios rūšies „mėsą be mėsos“. Kalba eina apie produktus iš nesuprasi ko, kurių išorė ir skonis primena mėsos produktus – mėsą, dešreles, kotletus ir taip toliau. Šiuolaikinė chemijos pramonė leidžia sukurti bet kokio skonio iliuziją. Iš šio požiūrio taško – galima ir mėsos skonio duoną iškepti. Tačiau ar susimąsto gamintojai apie vartotojų sveikatą? Klausimas įdomus ir atsakymas į jį akivaizdus. Vienų kenksmingų produktų pakeitimas kitais – tai ne kas kita, kaip saviapgaulė. Iš kitos pusės, jeigu jau priklausomybė nuo mėsos visiškai nepakenčiama, tai tokie mitybos produktai leidžia bent jau nedaryti gyvūnams žalos ir nedalyvauti jų žudyme. Tačiau verta suprasti, kad žala asmeninei sveikatai tokiu atveju pasilieka. Geri ketinimai, tačiau vis tiek – kenksminga.

Agresija

Dar viena pradedančiųjų klaida yra agresija santykyje į tuos, kurie nepalaiko naujos “krypties”. Pačiai mitybai ši klaida nedaro įtakos, tačiau patį žmogui ir aplinkinius – nuodija. Šį etapą praeina beveik praktiškai visi. Kai žmogus susiduria su informacija apie tai, kad jis visą gyvenimą maitinosi kenksmingais produktais ir dabar, pagaliau yra galimybė viską ištaisyti, tapti sveiku ir gyventi laimingai – praktiškai pas kiekvieną atsiranda natūralus noras “visus pavyti ir visiems suteikti laimę”, pasakojant apie vegetarizmą. Ketinimas, pats iš savęs, geras, tačiau būkime realistais – dauguma žmonių nepasiruošę, nenori, o dažniausiai tiesiog nemato tikslo keisti savo mitybos. Dėl įvairių priežasčių: pas kažką puiki sveikata, kažkas mano, kad gyvūnai “sukurti, kad juos valgyti”, kažkam tiesiog nusispjauti į viską – ir į asmeninę sveikatą, ir į gyvūnų kančias. Geras žmogaus siekis su visais pasidalinti tiesa, kuri jam atsivėrė, tačiau staiga pasirodo, kad jei pas žmogų atėjo kažkoks suvokimas ir galimybė pakeisti savo gyvenimą, tai visiškai nereiškia, kad visi septyni milijardai žmonių žemėje pasiruošę padaryti tą patį. Viskam savas laikas. Prisiminkite. Juk turbūt ir jūs anksčiau girdėjote apie vegetarizmą, tačiau kažkodėl rimtai nepriimdavote šios idėjos. Todėl, kad neatėjo laikas. Ir staiga – visiems galima pranešti idėją apie atsisakymą nuo mėsos tiesiog šiandieną. Verta suvokti, kad kiekvienas praeina savo gyvenimo pamokas ir pas kiekvieną savas kelias.

Taip pat verta suvokti dar vieną svarbią idėją. Pats geriausias pamokslas – tai asmeninis pavyzdys. Pagalvokite, jeigu jūs, įsitvirtinę vegetarizmo kelyje, būsite sveikas, laimingas, žvalus, aktyvus ir teigiamas žmogus – tai bus pats svariausias argumentas vegetarizmo naudai, o žmonės – patys ateis pas jus su klausimais kaip jums tai pavyksta.

O dabar įsivaizduokime kitą situaciją – žmogus, kuris dar vakar kartu su visais valgė mėsą, išgirdo kažkokią paskaitą, staiga šiandieną ima už rankovės ir bando įtikinti tuo, kad reikia staigiai mesti valgyti mėsą. Pagalvokite patys – kuris iš šių dviejų variantų bus labiau įtikinamas vegetarizmo naudai? Atsakymas akivaizdus. Ir galima netgi daugiau pasakyti – antras atvejis, tam tikra prasme bus vegetarizmo “antireklama. Todėl, kad pirma mintis, kuri kyla pas žmones, prie kurių toks žmogus pradeda kabinėtis su pamokslais apie vegetarizmą – “koks nervingas, ryškiai vitaminų negauna, štai nustosiu valgyti mėsą – būsiu toks pats”.

Todėl prieš pamokslaujant apie vegetarizmą, verta iš pradžių pačiam įsitvirtinti šiame kelyje. Kitaip gausis “batsiuvys be batų”. Žmogus, kuris su savo mityba dar neišsprendė klausimų vargu ar gali kažką adekvataus patarti kitiems. Net ir rekomenduoti kitiems to, ko pats nepatikrino asmenine patirtimi – tai nevisai korektiška.

Tai pagrindinės klaidos, su kuriais susiduria pradedantys vegetarai. Tačiau jų, žinoma, gerokai daugiau. Todėl šiame kelyje viskas individualu. Pas kiekvieną savas racionas, savo gyvenimiškos aplinkybės, savi prisirišimai, savo motyvacijos, siekiai ir taip toliau. Svarbiausia pereinant į vegetarizmą išreikšti sveiką-sąmoningumą (sveiką protą, здравомыслие) ir tada nebus piktų atsiliepimų forumuose (ir socialinėje erdvėje), o vegetarizmas taps visiems įprastas mitybos būdas. Kiekvienas iš mūsų gali padaryti įnašą į šią šviesią ateitį, jeigu adekvačiai judėsime šiuo keliu be kraštutinumu.

Straipsnio autorius: klubo OUM.RU kolektyvas.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba