Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Ajurveda teigia, jog skirtingas maistas suteikia skirtingą proto būseną, savijautą, nuotaiką

Ajurveda teigia, jog skirtingas maistas suteikia skirtingą proto būseną, savijautą, nuotaiką

Senovės mokslas apie gyvenimą ajurveda teigia, jog kiekvienas iš mūsų galime būti vienoje iš trijų būsenų arba gunų. Sattva-guna atspindi gerovinę (harmoningą) būseną, radžas yra troškimų (potraukių, aktyvumo) būsena su dideliu aktyvumu, o tamas yra inercijos būsena. Nei viena iš būsenų nėra nei išskirtinai gera nei išskirtinai bloga. Dienos eigoje gunų poveikis gali keistis. Kartu su tuo ajurveda teigia, jog maistas taip pat turi vieną ar kitą išreikštą būseną, o tai reiškia, kad maisto vartojimas susijęs ne tik su sveikata, tačiau ir su mūsų nuotaika. Kokį poveikį suteikia maistas mūsų protui ir organizmo būsenai?

Sattva – gerovės guna. Būdami joje žmonės išreiškia išmintį, jie ramūs, linkintys gerovės, išreiškia kantrybę daug kam. Žmonės veikiami šios gunos renkasi šviežią, aliejuotą, sveiką ir sotų maistą. Toks maistas išvalo sąmonę, daro protą aiškiu. Nuo tokio maisto žmogaus gyvenimo trukmė ilgėja, žmogus laimingas ir patenkintas.

Pagal ajurvedą Sattva-gunai priskiriamas maistas:

– pienas,
– pieno produktai,
– ryžiai,
– medus,
– kviečiai ir grūdai,
– uogos,
– riešutai,
– vaisiai,
– saldus skonis,
– daržovės,
– saldūs prieskoniai.

Radžas – troškimų guna. Būdami joje žmonės labai veiklūs, jo požiūris ir siekiai nukreipti į materialios gerovės pusę, jie deda visas savo pastangas tikslo pasiekimui, patiria geismus ir troškimą mėgautis. Būdingas aktyvumas, ambicijos, energingumas, emocionalumas, greita eisena ir staigūs judesiai.

Radžasui priskiriamas maistas:

– persūdytas,
– perkepęs,
– aštrus,
– labai karštas,
– rūgštus,
– sūdytas sūris,
– šokoladas,
– svogūnas,
– česnakas,
– pipiras,
– ridikėliai,
– bulvės.

Taip pat verta paminėti, kad ajurveda rekomenduoja valgyti tik natūralius produktus, be gamyklinių padažų, nuo jų rekomenduojama visiškai atsisakyti. Jeigu jūs lengvai sudirgstate, susijaudinate, jums verta pašalinti kavą ir juodą arbatą. Baltas cukrus taip pat priskiriamas prie radžasinių produktų.

Tamas – neišmanymo guna. Pagrindinės šios gunos savybės yra sąmoningumo nebuvimas, pasyvumas, godumas, vangumas, tingumas, apatija, inercijos būsena, egoizmas. Tokie žmonės dažnai veikiami negatyvių išgyvenimų, yra depresijoje, patiria savęs gailėjimo būseną, dažnai reiškia kitiems pretenzijas. Jų imunitetas susilpnėjęs, yra didelė rizika susirgti. Tokie žmonės savo energiją dažniausiai nukreipia į komfortą (poilsis ant fotelio, televizijos programų peržiūra, naujienų skaitymas ir nenaudingos informacijos gavimas), taip pat fizinio pasitenkinimo gavimui (seksas, maistas).

Tamas-gunai priskiriami šie produktai:

– mėsa,
– žuvis ir jūros produktai,
– visi konservuoti produktai,
– kiaušiniai,
– rauginti, sūdyti,
– grybai,
– maistas, po kurio pagaminimo praėjo daugiau nei 3 valandos,
– pervirtas arba perkepęs maistas,
– keletą kartų pašildyti produktai,
– nešviežias, pasibaigusio galiojimo arba beskonis maistas,
– pusfabrikačiai (greitas maitas) ir dirbtiniai priedai.

Vienas maistas suteikia žmogui sveikatą, kitas – ligas.

Maistas patekęs į kūną tam tikrų būdu veikia sąmonę, nuo ko ir atsiranda įvairios būsenos ir nuotaikos. Tai priklauso nuo to, kuriai gunai priklauso maistas arba kuri yra vyraujanti.