Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Žmonių tipai ajurvedoje

Ajurveda kūno konstitucijos tipai vata kapha pita

Bazinė ajurvedos koncepcija kalba mums apie penkių pagrindinių elementų egzistavimą: eterio, žemės, ugnies, oro ir vandens. Tai materijos pagrindas, atsiradęs dėka dieviškojo sumanymo. Visi šie elementai skirtinguose deriniuose yra žmogaus kūne ir sudaro jo gyvybinės energijos pagrindą.

Pas kiekvieną individą galima išreikšti tam tikrus dominuojančius elementus. Žinant tai, kokios elementų kombinacijos vyrauja, išskirti tris žmogaus konstitucijos tipus. Šie tipai nusakomi sanskrito žodžiu “doša” (išvertus – “tai, kas išveda iš pusiausvyros”). Tai kokie gi žmonių tipai egzistuoja pagal ajurvedą?

Vata – pirma doša, kuri charakterizuojama vyraujančiu eteriu ir oru. Tai judėjimas, vėjo gūsiai viduje kūno. Visų judančių procesų ir pradžių varomoji jėga. Iš fiziologijos požiūrio taško, vata atsako už kvėpavimo sistemą, kraujo judėjimą, nervinius impulsus, vaikščiojimą.

Pita – vyrauja ugnis ir vanduo. Pita užkuria vidinę ugnį žmogaus kūne. Būtent ji perskirsto energiją, paslėptą Manipūra čakroje visame kūne. Duoda žmogui budrumo ir energingumo. Atsako už virškinimo sistemą, medžiagų apykaitą, kūno temperatūrą, o taip pat padidina dėmesingumą ir gebėjimą mokytis.

Kapha – tai žemės ir vandens susiliejimas. Ji, kaip gleivė, suriša ir apgaubia audinius, žmogaus organizmo organus, užima visas kūno ertmes. Galima pasakyti, kad kapha atsako už tvirtumą, stabilumą, tiek fizinį, tiek ir psichoemocionalų. Ji valdo skeleto ir raumenų-sausgyslių sistemą.

Vaizdo įrašas. Ajurveda ir joga. Praktika kiekvienai došai. (rusų kalba)

Vienos arba kitos došos vyravimas atsiliepia charakteryje, išorinėje išvaizdoje, mentalinėje struktūroje (mintyse) ir emocionalioje būsenoje.

Žmogus toli gražu ne visada priklauso vienam tipui. Iš tiesų jis tam tikra prasme yra došų kombinacija. O kartais visos trys došos subalansuotas. Tai gerove ir, pagal ajurvedos filosofiją, toks žmogus pritaiko tai, kas geriausia iš visų penkių pirminių elementų.

Patyręs ajurvedos daktaras, dažniausiai, tiesiog pažvelgęs į žmogų lengvai nustatys jo konstitucijos tipą, tam nereikia sunkių diagnostinių priemonių ar analizių.

Doša uždeda žymę ne tik vidinei organizmo struktūrai, tačiau ir išorinei išvaizdai. Pabandykime išsiaiškinti, kokie matomi trigeriai (bruožai) egzistuoja ir kokį antspaudą palieka došos, formuodamos mūsų asmenybę.

Žmogus su vatos pertekliumi (oro doša) lieknas ir lengvas. Jo kūno sudėjimas plonas (liesas), nes vata išsausina riebalų sankaupas. Išskirtinis bruožas gali būti neproporcionalios ilgos galūnės, ploni pirštai. Vata dažnai šąla, jų galūnės pasilieka šaltos, nes vėjas jų viduje negeba uždegti šildančios ugnies, kaip tai vyksta su pitomis.

Atrodo, kad vata tipo žmonės – tai pats lengvumas, staigumas, greitas pokytis, juk šią došą valdo eteris. Šiems žmonėms dažnai kyla trauka prie pakylėjančio meno ir kūrybos visuose jų pasireiškimuose, tačiau nepastovumas ir dažna krypčių kaita neduoda pabaigti darbo iki galo.

Vyraujanti pita charakterizuoja gražų, tvirtą kūno sudėjimą. Pitos atrodo sportiškai. Jų išorė gali būti nusėta strazdanomis, apgamais, paraudusiais skruostais. Jų eisena subalansuota ir ryžtinga, jiems nebūdinga kūprintis. Toks žmogus pilnas sveikatos, jo vidinis katilas dega iki pat kraštų.

Pita su lengvumu išeina iš dvasinės pusiausvyros, jie gali išlieti pykti ir ”sudeginti” viską aplinkui. Šios došos žmonėms tenka daug dirbti su savimi, kad išmoktų kontroliuoti savo ugninės natūros pasireiškimus. Tačiau negalima nepastebėti jų energingumo, socialinio aktyvumo, bendravimo ir atsakomybės.

Pitos įžvalgūs ir reiklūs, įskaitant ir smulkmenas. Jie puikiai tinka vadovaujančiai padėčiai ir greitai kopia savo karjeros keliu.

Tipinis kapha – tai žmogus su plačiais pečiais ir ne mažiau plačiais klubais. Tai lėtumo, sklandumo, judesio grakštumo forma. Jų oda minkšta, lygi, visada graži, širdies ritmas pas juos lėtas ir ramus.

Kapha – tai pagrindas ir kaupimas viskame. Šio tipo žmonėms lengva priaugti svorio ir sunku atsikratyti nuo viršsvorio, tačiau jų “sunkus” geranoriškumas apgaubia ir daro kaphas neįtikėtinai patraukliais.

Aplinkui juos jaučiamas giminingumas, apsauga ir dėl kitų došų jie tampa kantrybės pavyzdžiai. Sunkiose situacijose jie išsaugo šaltą protą ir, atrodo, yra visatos patikima tvirtovė.

Kiekviena doša turi pasireiškimo nepastovumą ir glaudžiai susijusi su biologiniu laikrodžiu, o taip pat su sezoniniais ciklais ir netgi su klimato ypatumais, gyvenamoje vietoje. Kitais žodžiais, šie ir kiti faktoriai daro jaučiamą įtaką došų balansui žmogaus organizme.

Kaip ir bet koks kitas mechanizmas, došos gali išsibalansuoti, jas reikia mokėti suderinti. Tai galima sulygintii su sudėtingo instrumento derinimu, pavyzdžiui, vargonų. Be tinkamo mūsų kūno valdymo ir dvasia pradeda negaluoti, suserga ir tampa nepakanti aplinkiniams žmonėms, procesams, kurie vyksta aplinkui.

Ne mažiau svarbią rolę došų harmonizavime žaidžia teisinga mityba. Kartu su teigiamomis nuostatomis – tinkamos mitybos suderinimas yra vienas iš ajurvedos mokslo pagrindų. Kiekvienai došai atidirbta savo mitybos sistema, kurios prisilaikant, galima padėti išsigydyti nuo negalavimų ir subalansuoti psichinę būseną.

Vata – sausa ir šalta. Tam, kad nesustiprintų jos sudedamosios, rekomenduojama vartoti šiltą ir lengvai įsisavinantį maistą, teikiant pirmenybę rūgščiam, sūriam ir saldžiam skoniui. Svarbu, kad maisto vartojimas atneštų ramybę ir pasitenkinimą. Vatos jausmingi, iš tiesų jų problemos turi mentalinį charakterį ir ne visada susijusios su neteisinga mityba.

Tokiu “vėjo” konstitucijos atveju, didelę reikšmę turi rėžimo ir sveiko-sąmoningo gyvenimo būdo laikymasis, įtraukiant į dienotvarkę meditacijjas ir jogos kompleksus.

Skirtingai nei vatai, pitą reikia šiek tiek “gesinti”, pas tokius žmones puikus virškinimus, kuris sudegina bet kokį maistą. Tam, kad došą būtų balanse, pitoms verta vartoti šaltus arba lengvai šiltus patiekalus. Nerekomenduojama valgyti prieš miegą. Optimalus mitybos tipas pitai – vegetarizmas.

Kaphoms reikia iki minimalaus sumažinti cukrų, riebių patiekalų kiekį racione ir pasistengti į savo maistą pridėti keletą pipiro grūdelių. Didelis prieskonių ir aštrių pagardų kiekis padeda sušildyti, ypatingai šaltuoju metų laiku. Kaphai reikia skirti dėmesį į valgymo valandas, pagal galimybes, apriboti savo apetitą.

Ajurveda, kaip mokslas apie kūną, savyje turi didžiulį kiekį įrankių ir metodų, padedančių keistis. Amžiais kaupiant ir perduodant informaciją iš kartos į kartą, indų išminčiai pravėrė mums šią brangenybių skrynią.

Kiekvienas žmogus unikalus ir jame glūdi milžiniška jėga, kurios pagrindas – pirminiai elementai, persipynę došose. Ajurveda ne tik kaip medicinos žinių šaltinis, tačiau ir kaip filosofinis traktatas gali padėti fiziniam ir dvasiniam išgyjimui.

Straipsnio autorius: Andrey Verba. Mokymo kurso Ajurveda plius Joga mokytojas.

Straipsnis išverstas iš tinklapio AYURVEDA.PLUS

Originalus straipsnis rusų kalba