Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Parfumerijos ir buitinės chemijos žala

parfumerijos-ir-buitines-chemijos-zala-oro-gaivikliai

Kad buitinė chemija kenksminga – savaime suprantama. Tačiau kai susiduri su eiliniu mokslininkų atradimu šioje srityje, tai galutinai šokiruoja.

Ekologiškos organizacijos Greenpeace europos skyrius publikavo pranešimą, pasak kurios žinomos parfumerijos produkcijos firmų produkcijose yra nuodingi junginiai, kurie pavojingi sveikatai.

Tyrimo rezultatai paskelbti Švento Valentino dienos progai, kaip pastebėjo Helen Perivier, dovanoja mėgstamus nuostabius aromatus, o ne pavojingus toksinus.

36 kvepalų ir tualetinio vandens mėginiai parodė, kad praktiškai visuose jų yra ftalatai – medžiagos, kurios patekusios į organizmą daro negatyvų poveikį kepenims, plaučiams, patenka į spermą, o pas nėščias moteris – pažeidžia vaiko vystymąsi.

Pats nuodingiausias iš jų – dietilftalatas (DEP) randamas 34 iš 36 mėginių.

Be to, populiarioje parfumerijoje rasti sintetiniai muskusai, kurie daro įtaką endokrininei sistemai ir pažeidžia hormonų apykaitą organizme.

Nei ftalatai, nei muskusai neįeina į ypač pavojingų junginių sąrašą Europos sąjungoje.

Kaip skelbiama, ekologai kreipėsi į parfumerijos gamintojus su skatinimu pašalinti nurodytas medžiagas iš jų produkcijos.

Iš firmos pusės nebuvo jokios reakcijos.

Anksčiau, pavojingas medžiagas jau rasdavo dezodorantų, šampūnų ir oro gaiviklių sudėtyje.

Dezodorantai gali būti pavojingi moterų sveikatai

Cheminiai junginiai, kurie rasti plačiai naudojantis tokiomis kosmetinėmis priemonėmis, kaip dezodorantai, galimai padidina krūties liaukos vėžio išsivystymą.

Ši medžiagų grupė žinoma, kai parabenai buvo dideliu kiekiu rasti auglių audiniuose, kurie buvo išstudijuoti britų tyrimuose Ridingo universitete, netoli nuo Londono.

Mokslininkai nusprendė patikrinti atsiradusius duomenis apie tai, kad atskiros kosmetinės priemonės gali sukelti vėžinius auglius.

Jie išstudijavo 20 skirtingų auglių pavyzdžių ir priėjo prie išvados, kad juose kaupiasi parabenai su vidutine koncentracija 20,6 nanogramai audinio gramui.

Beje, jie buvo pastatyti tokia forma, kuri galėjo patekti tik per odą.

Tyrimo vadovas daktarė Philippa Darbre pabrėžė:

“Parabenai naudojami kaip konservantai tūkstančiuose žinomų kosmetikos priemonių, maistinių produktų ir vaistų, tačiau tai pirmas tyrimas, kuris įrodo jų gebėjimą kauptis audiniuose”.

Mokslininkai pabrėžė tai, kad parabenai veikdami ir patekę į moteriškus lytinius hormonus iš principo pagreitina auglių augimą.

Darbo autoriai, publikuoti straipsniuose Journal of Applied Toxicology, neima vienareikšmiškai vertinti ryšio, kurį suteikia dezodorantai su užkrūties liauka ir auglio rizika, tačiau mano, kad tokį teiginį reikia tikrinti.

Apie papildomų tyrimų poveikį pasisakė ir žurnalo redaktorius daktaras Philip Harvey.

Šampunai trukdo vystytis vaikui nėštumo metu

Amerikos mokslininkai iš Pitsburgo Universiteto nustatė, kad šampūnų naudojimas nėštumo metu gali pažeisti vaiko vystymąsi, rašo The Guardian.

Gaminant šampūnus ir kitas kūno ir odos priemones, kaip konservantą naudojamas metilizotiazolinas (methylisothiazoline).

Pasak neurobiologijos profesoriaus Elias Aizenman ši medžiaga gali pažeisti nervinės sistemos ir vaiko vystymąsi, trukdo sukurti ryšį tarp nervinių ląstelių.

Metilizotiazolinas tai pat naudojamas valant vandenį, kur jis naudojamas gamybos procese.

Kaip pabrėžia daktaras Eizenmanas, tai gali sukelti pavojų nėščiosioms, dirbančioms tokiose vietose.

Atsakant į šį pavojų, Amerikos kosmetikos, parfumerijos ir higienos priemonių asociacija pareiškė, kad metilizotiazolinas sėkmingai praėjo daugybę testų, patvirtinančių jo pilną saugumą.

Anksčiau britų mokslininkai atliko tyrimą, kuris rodo, jog sklandančios organinės medžiagos dezodorantų ir oro gaiviklių sudėtyje gali iššaukti žarnyno sutrikimus pas vaikus, kurie maitinasi motinos pienu.

Pasak kito tyrimo duomenų dezodorantuose yra medžiagos, padidinančios užkrūčio liaukos vėžio riziką.

Pasak Daktaro Eizenmano žodžių, bus reikalingi papildomi kasdieną naudojamos kosmetikos saugumo tyrimai.

Oro gaivikliai kenksmingi vaikams ir jų motinoms

Britų mokslininkai pataria šeimoms, pas kurias yra krūtimi žindintys vaikai, sustabdyti naudoti namuose arba iki minimumo sumažinti dezodorantų ir oro gaiviklių naudojimą, rašo BBC News.

Nustatyta, kad jose esančių skraidantys organiniai junginiai gali iššaukti žarnyno sutrikimus pas vaiką ir depresiją pas motiną.

Didžiojoje Britanijoje apklausus 10 tūkstančių motinų, tyrėjai iš Bristolio universiteto nustatė, kad šeimose, kur oro gaivikliais – ir kietais, ir aerozoliniais, ir sprėjais buvo naudojamasi kasdieną, žarnyno sutrikimų pas vaikus buvo 32 procentus dažniau.

Savo ruožtu šių vaikų motinos 10 procentų dažniau patirdavo galvos skausmus ir 26 procentais daugiau buvo linkusios į depresiją.

“Žmonės galvoja, kad kuo dažniau jie naudos dezodorantus ir oro gaiviklius, tuo švariau atrodys ir geriau kvepės jų namai – sako Bristolio grupės vadovė daktarė Alexandra Farrow, tačiau, deja, švariau – visiškai ne visada reiškia, kad sveikiau”.

“Moterys pas kurias yra vaikai iki 6 mėnesių amžiaus, daug laiko praleidžia patalpose, todėl jos labiausiai pažeidžiamos aerozolinių skraidančių junginių poveikiui. Citrinos sultys atgaivina orą ne ką prasčiau už dezodorantą” – paaiškina daktarė Farrow.

Daktaras Chris Flower iš parfumerijos ir kosmetikos asociacijos žiūri į šį klausimą kitaip.

Tokie produktai, kaip lakas plaukams ir dezodorantai būtinai praeina saugumo kontrolę prieš patekdami į parduotuvių vitrinas. Be to, jų nerekomenduoja naudoti uždarose erdvėse – sako ji.

Kosmetika ir parfumerija pažeidžia ir gadina spermą

Cheminiai junginiai, kurie plačiai taikomi naudojant kosmetines priemones, parfumeriją ir plastmasę gali sukelti rimtus spermatozoidų susidarymo sutrikimus.

Amerikos mokslininkai nustatė, kad ftalatai gali sukelti paveldimumo informacijos defektus vyriškose lytinėse ląstelėse.

Tyrimus atliko specialistai iš Harvardo universiteto vienoje iš Masačusetso klinikų, kurioje gydomas nevaisingumas.

Mokslininkai išrinko grupę iš 168 vyrų, kurie, kaip manė, gaudavo įprastą “dozę” ftalatų per kosmetines priemones ir plastmasę.

Buvo atliekami šlapimo ir sėklos skysčio tyrimai. Pasirodė, kad ftalatų buvimas nepraeina be pasekmių.

Kaip papasakojo tyrimų vadovas profesorius Russ Hauser, tyrimo rezultatai duoda pagrindą teigti tai, kad veikiant ftalatams, auga pažeistų DNR pažeidimų skaičius spermatozoide.

Kol kas neaišku kaip tai daro įtaką nevaisingumui, tikėtina, kad persileidimui arba vystosi įgimtų ydų atsiradimas pas vaiką.

Amerikos Komisija studijuojant kosmetinių priemonių komponentus, kurie egzistuoja dėka pramonės pinigų, priėmė sprendimą leisti naudoti tris junginius, priskiriamus ftalatų grupei, kurie naudojami kosmetikoje ir parfumerijoje.

Tačiau kai kurie toliau abejone kompanijos pasirinkime dėl ftalatų saugumo.

Yra informacija apie pastebėjimus, kuriuose užregistruotas padidėjęs įgimtų defektų dažnumas pas gyvūnus veikiant šios grupės junginiams, tačiau kol kas neegzistuoja patikimų duomenų, patvirtinančių, kad toks dėsningumas pasireikštų ir pas žmones.


Europos sąjungoje ftalatai uždrausti vaikiškų žaislų gamyboje. Tyrimo rezultatai atsirado žurnalo Environmental Health Perspectives puslapiuose.

Originalus straipsnis