Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Joga ONLINE nuo pirmadienio

Vegetarizmas. Filosofija ir rūšių įvairovė

Kaip pradėti medituoti

Dvasinis mokytojas - kas tai?

Jama ir Nijama. Nuo ko prasideda joga?

Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar

Vienos dienos badavimas su vandeniu: taisyklės

Jogos mokytojų kursai

Kramtomoji guma: nauda ar žala

Kramtomoji guma – tai šiuolaikinis atradimas, kuris pasitarnauja daugeliui tikslų. Kažkas su gumos pagalba atgaivina kvėpavimą, kažkas naudoja ją kaip priemonę prižiūrėti dantų emalį, o kažkam guma yra tiesiog saldumynas. Juk praktiškai visų kramtomųjų gumų prekiniai ženklai siūlo įvairių skonių asortimentą: nuo mėtinio iki uogų ir vaisių skonio.

Guma saldi, aromatinga. Tačiau ar iš tiesų ji naudinga?

Pabandykime išsiaiškinti ką žmogaus organizmui daro kramtomoji guma: naudą ar žalą? Juk tai svarbu! Jeigu produktas daro nors minimalią žalą sveikatai, jo verta atsisakyti. Tačiau jeigu tai visiškai saugus dalykas, tai kodėl gi nenaudoti jos, kad gauti norimą efektą?

Kramtomosios gumos žala sveikatai

Tam, kad suprasti kenksminga kramtomoji guma ar naudinga, visų pirma teks išstudijuoti jos sudėtį.

Šiuolaikinėje gumoje naudojami šie komponentai:

 • kramtomasis pagrindas (kaučiukas, lateksas),
 • saldikliai (cukrus, aspartamas, kiti pakaitalai),
 • maistinis dažiklis,
 • kukurūzų krakmolas,
 • aromatiniai priedai,
 • obuolių arba citrinos rūgštys,
 • kokosų aliejus.

Žinoma, priklausomai nuo prekės ženklo, sudėtis gali skirtis. Kai kurie gamintojai išleidžia gumą be cukraus, tai yra vietoj cukraus dedami dirbtiniai cukraus pakaitalai, saldikliai. Taip pat kramtomasis pagrindas gali būti skirtingas. Vienu atveju priedų mažiau, kitu daugiau. Tačiau esmė ta pati. Tai tam tikra saldi substancija, kurią galima sukramtyti iki „guminės“ konsistencijos. Saldumas praeina, o štai specifinis skonis ir aromatas pasilieka.

Gumos savybės

Gamintojai teigia, kad jų kramtomoji guma naudinga dantims ir puikiai pagerina burnos aromatą. Kas liečia aromatą – viskas teisingai! Išsirinkus gumą su mėtų arba bet kokiu kitu aromatu, galima patikimai užmaskuoti negerą kvapą. Tačiau tai bus tik maskuotė. Blogo kvapo atsiradimo priežastys įvairios ir iš tiesų jas reikia gydyti, o ne slopinti alternatyviais kvapais.

Dabar verta atkreipti dėmesį į tą faktą, kad retas stomatologas patvirtins, jog kramtomoji guma būtina dantų emalio priežiūrai. Specialistai tvirtina, kad po maisto reikia kruopščiai valytis dantis, skalauti burną specialiais skysčiais, naudoti dantų siūlą. Tačiau niekur ir niekada jūs nesutiksite tikro stomatologo pasiūlymo dažniau kramtyti gumą. Prisimenate frazę iš reklamos apie tai, kad guma su ksilitoliu – tai tiesiog atradimas dantims? Nesuklyskite! Nei ksilitolis, nei kiti saldikliai, tirštikliai, aromatiniai priedai, įeinantys į gumos sudėtį, nėra reikalingi jūsų dantims. Kai kurie priedai tiesiog nekenksmingi. Tačiau nei vienas ingredientas nėra būtinas burnos priežiūrai. O panašūs teiginiai, greičiausiai, yra įprastas marketingo triukas, ant kurio turi „užkibti“ patiklūs pirkėjai.

Kramtomosios gumos žala žmogui

Tas faktas, kad kramtomosios gumos naudingos savybės per daug sureikšminamos dar neįrodo, kad kramtomoji guma kenksminga organizmui.

Nors tai ir nepaneigia šios galimybės! O dabar pažiūrėkime į kramtomąją gumą iš gastroenterologijos požiūrio taško. Aromatingos ir saldžios substancijos kramtymo procesas nesąmoningai skatina apetitą ir provokuoja virškinimo sistemą pradėti maistinės masės virškinimo procesą. Į smegenų centrus ateina signalas apie maisto vartojimą, nors į skrandį niekas nepatenka. Jums mes nepraryjame kramtomosios masės, o po kažkurio laiko išspjauname ją, tačiau skrandžio sultys išsiskiria ir pradeda ėsti gleivinės paviršių. Jeigu būti dėmesingiems, galima pastebėti, kad kramtymo metu gali atsirasti ryškus alkio jausmas. Ir tai įvyksta praktiškai visada. Reguliariai iššaukiant asmeniniame organizme melagingą reakciją, galima išprovokuoti rimtų susirgimų išsivystymą: gastritas, skrandžio opa, virškinimo trakto gleivinės erozija.

Dar vienas realus kramtomosios gumos vartojimo pavojus, kad kramtymo metu pagrinde įsisiurbia mikrobai, kurie lieka ant dantų ir burnos srityje. Ilgas gumos kramtymas padeda daugintis patogeninei florai. Ryjant seiles, žmogus duoda galimybę mikrobams patekti į savo organizmą be kliūčių. Tai taip pat formuoja nesveiką foną ir gali padėti pagrindą gerokai sunkesnių negalavimų atsiradimui.

Beje, grįžtant prie stomatologijos temos, kramtomoji guma gali būti plombų iškritimo ir pardontozės išsivystymo priežastimi. Štai kokia kramtomosios gumos „nauda“ žmogaus organizmui.

Kramtomosios gumos žala žmogui: įdomūs faktai

Daugeliui kramtomosios gumos mėgėjų bus įdomu sužinoti, kad šį produktą galima laikyti kenksmingu visomis prasmėmis.

Štai keletas įdomių faktų, kurie aprašo gumos vartojimo žalą:

 • kramtymo metu smegenų centrai dirba „maistui“, tai yra organizmas gauna signalą apie maisto vartojimą. Šiuo momentu praktiškai neįmanomas minčių procesas. Pas žmogų sulėtėja reakcija, jis negeba išspręsti rimtų klausimų.
 • Kramtomoji guma kenksminga dantims! Įrodyta, kad cheminė produkto sudėtis daro neigiamą įtaką emaliui. Mechaninio kramtymo metu griaunamos karūnėlės, tiltai plombos, išjudinamas dantų pagrindas.
 • Jeigu kramtyti gumą ilgiau nei 5 minutes, joje susikaupia mikrobai. Tai sukuria rimtą riziką išsivystyti infekcinėms burnos srities, skrandžio ir virškinimo trakto susirgimams.
 • Gumos kramtymas negatyviai veikia smegenų centrų darbą. Kai kurios medžiagos, iš kurių sudaryta guma, naikina nervų ląsteles.
 • Kramtomoji guma kartais tampa letalinio išsekimo (mirties), kaip nelaimingo atsitikimo priežastimi. Žinomos istorijos, kai žmogus, nesėkmingai pradėjęs juoktis arba kalbėti su guma burnoje, paspringo. Tada pradėjo dusti. Ne visada tokiais atvejais pavyksta išgelbėti žmogų.
 • Įprotis kramtyti daro neigiamą įtaką išvaizdai. Tai gadina mimiką, vystyto tam tikra žandikaulio sukandimą, gali tapti raukšlių priežastimi, kurios atsiranda burnos ir nosies srityse.

Bet koks medicinos specialistas pasakys, kad kramtomosios gumos nauda išgalvota. Dauguma šio produkto teigiamų savybių yra mitas. O štai žala, vartojant šį dalyką, visiškai reali ir, kaip pasirodo, didelė.

Kramtomosios gumos žala vaikams

Jeigu susimąstyti, tai nesunku padaryti išvadą, kokia amžiaus kategorija labiausiai mėgsta gumą. Vaikai ir paaugliai! Taip, dažniausiai kramtomąją gumą renkasi būtent jaunieji vartotojai. Štai kodėl ypatingai įdomi kramtomosios gumos žala vaikams. Pasirodo, kad augančiam organizmui šis produktas ne tik nerekomenduojamas, tačiau dar ir žalingas. Gumos kramtymas daro neigiamą įtaką nervų sistemai, formuoja netinkamus pirkimo įpročius, padaro rimtą žalą burnos srities sveikatai. Dėl pastovaus kramtomosios gumos kramtymo pas vaiką gali formuotis neteisingas sukandimas. Keičiantis pieniniams dantims, gali neteisingai išaugti dantys, kas sugadins dantų eilės sandarą. Neverta pamiršti apie tai, kad vaikų virškinimo traktas stipriai veikiamas neigiamo poveikio. Vaikai, kurie kramto gumą, gali gauti visas problemas su sveikata kaip ir suaugę, tačiau gerokai greičiau. Taip pat skaitosi, kad nėštumo metu būsimoms mamoms verta atsisakyti gumos. Dalykas tame, kad šio produkto sudėtyje yra komponentai, kurie daro nelabai gerą įtaką vaisiaus formavimo ir vystymosi procesams.

Keletas žodžių apie saugumą

Kalbant apie tai, kuo kramtomoji guma kenksminga vaikams, norisi ypatingą dėmesį skirti dideliai nelaimingų atvejų rizikai, kad vaikas gali paspringti guma. Netgi paaugę vaikai (mokykloje), negali tinkamai įvertinti pavojų, o tai ir nesusimąsto apie juos. Kai vaikas bėgioja, šokinėja, šaukia ir neišsitraukia kramtomosios gumos iš burnos, gumulas gali savaime patekti į kvėpavimo centrus ir sulipti. Skirtingai nuo saldaus ledinuko, operatyviai (staigiai) ištraukti lipnią substanciją iš gerklės ne taip paprasta. Įmanomos visiškai liūdnos pasekmės. Tokie atvejai žinomi istorijai. Kuo jaunesnis vaikas, tuo pavojingiau jam leisti bandyti kramtomąją gumą. O įskaitant visą žalą, verta susimąstyti ir suaugusiems. Kam reikia naudoti visiškai nenaudingą dalyką, kuris yra apgavystė? Juk netgi gumos skonis sudaromas dirbtinai, o aromatas yra specialiai sudėtų junginių rezultatas. Tai kam kenkti sveikatai ir kramtyti bevertę, o tiksliau, kenksmingą, gumą?

Vaizdo įrašas. Ką duoda guma? (rusų kalba)

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba