Kalnų liga. Kaip adaptuotis kalnuose
Viskas priklauso nuo mūsų kūno adaptacijos hipoksijai. Todėl tinkamas būdas bus palaipsniui įgauti aukštį. Tiesiog būtinas laikas, o taip pat pasiruošimas panašioms kelionėms.
Svarbu suprasti aukštyje sumažėja ne oro kiekis deguonimi, o sumažėjo atmosferos spaudimas, tiksliau – parcialinis deguonies spaudimas, kurio įkvėpimo metu neužtenka, “spaudžia” deguonį per alveolės sienelę į kraują. Nepakankamas kraujo pripildymas deguonimi daro negatyvią įtaką smegenų ir kitų organizmo sistemų darbui.
Silpnumo buvimas kūne ir nenoras judėti yra normali kūno reakcija aukštumoje ir todėl reikia “įjungti” atsipalaidavimą ir vienu metu valios pastangas. Pasitikėkite jūsų vedliais ir aukščiausiomis jėgomis šioje vietoje.
Būtina išmokti – neskubėti, tolygiai ir ekonomiškai judėti išsaugant koncentraciją į judėjimą ir kvėpavimą. Tai kaip hatha-jogos praktika, kai mes susitelkiame į tuos pačius objektus: kūno padėtį, pojūčius jame ir kvėpavimą. Esant tokiai koncentracijai į paprastus dalykus yra sąmoningesnis santykis į gyvenimą ir energijos švaistymą.
Labai svarbu nepersišaldyti. Verta rengtis, kaip kopūstui: keletas aprangos sluoksnių leidžiančių geriau išsaugoti šilumą. Taip pat paprasčiau reguliuoti šilumą prie pastoviai besikeičiančių oro sąlygų.
Jau dideliame aukštyje gali taip pat pasireikšti karštis. Tai ne kas kita, kaip tapasijos pasireiškimas. Šaldytis galima adekvačia apranga ir šilto vandens (arba kambario temperatūros) vartojimu. Svarbu atskirti nuo temperatūros, iššauktos ORZ. Tai būtent vidinio karščio pojūtis.
Labai pageidautina miegoti su atidarytais langais – deguonies kiekis uždaroje erdvėje sumažėja per naktį. Reikia rengtis, šildytis, tačiau miegoti su atidarytais langais, kad būtų naujos deguonies porcijos srautas.
Taip pat būtinas pilnavertis miegas. Jeigu neišsimiegoti, tai kaupiasi nuovargis ir audinių jautrumas hipoksija.
Kvėpavimas – svarbus momentas. Dideliame aukštyje atsiranda noras viduryje iškvėpimo jau atlikti naują įkvėpimą. Būtina sąmoningai pratęsti iškvėpimą iki įprastos trukmės. Reguliarus “neiškvėpimas” kaups CO2 kraujyje ir sukurs kalnų ligos simptomus. Atkreipkite dėmesį į tai! Po tam tikros treniruotės ir koncentracijos į šį procesą ateina įprotis, nežiūrint į oro trūkumą – vis tik atlikti normalų iškvėpimą…
Virškinimo ugnis reikšmingai krenta aukštumoje, todėl primygtinai rekomenduojama nepersivalgyti! Rekomenduojamas lengvas maistas. Iki išvykos jums reikėjo suvokti, kas jums yra lengvas maistas, o kas – sunkus. Pageidautina vartoti jūsų įprastą maistą, tačiau vietinį. Būtina prisiminti, kad maistingas maistas – virtas. Neapdorotas maistas (daržovės, neapdoroti grūdai, riešutai) nėra lengvas maistas. Tiap pat lengvumą-sunkumą galima reguliuoti maisto kiekiu Labai padeda po maisto vartojimo fenchelio grūdai arba milteliai (1/3 arbatinio šaukštelio).
Atvykus į vietą pasistenkite keletą dienų valgyti vietinius vaisius. Jie palaikys virškinimą ir leis adaptuotis prie vietos. Pietų metu, kai gani stipriausias, atlikite maisto priėmimą. Valgykite virtus ryžius, jie maistingi ir lengvi.
Labai svarbus adekvatus vandens vartojimas – tai svarbiau, nei mityba! Jeigu yra troškulys – būtina gerti. Pageidautina visada šiltą arba karštą gėrimą. Turėkite su savimi nedidelį termosą. Tačiau būtina prisiminti, kad aukštumoje kyla audinių pabrinkimas. Pasistenkite ant nakties “nekaupti” skysčių.
Pašalinkite kavą. Tačiau naudinga saldi arbata su citrina ir žolelių arbatos.
Pateisinamas analgetikų naudojimas esant galvos skausmams (Ibuprofenas, Paracetamolis).
Visos išvykos bėgyje galima naudoti Rutin po 300 mg 3-4 kartus per dieną. Jie sustiprina kraujagyslių sienelę ir padeda ją stabilizuoti esant kalnų ligos atvejyje. Būtinai vartokite ne ant tuščio skrandžio, o po maisto.
Esant patinimui (pabrinkimui)! Preparatas DIakarb doz4je 125-250 mg du kartus per dieną para iki numatomo pakilimo ir 48 valandos po reikalingo aukščio pasiekimo. Kai yra greitas pakilimas – 1000 mg per parą. Nevartojamas nėščioms moterims ir jeigu yra alergija sulfanilamidams (Streptocid).
Esant rimtoms problemoms – leistis žemyn.
Visiems linkiu sėkmingo buvimo Aukštyje!!!
Vaizdo įrašas. Ekspedicija į Tibetą-Nepalą su klubu OUM.RU
Straipsnio autorius: Viačeslav Byvalcev