Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kaip JAV farmacijos gigantai uždirbinėja iš receptinių preparatų, kurie iššaukia priklausomybę

Kaip JAV farmacijos gigantai uždirbinėja iš receptinių preparatų, kurie iššaukia priklausomybę

Ne paslaptis, kad šiandieną farmacijos verslas – vienas iš pelningiausių. Galima tik numanyti, kokius metodus naudoja prekybos kompanijos, tiekiančios rinkai gydomąsias priemones, kad pasiektų savo pelningus tikslus. Ksenija Palčin išvertė amerikiečių žurnalisto Eriko Airo tyrimo tekstą.

Erikas Aira, iš laikraščio The Charlestone Gazette-Mail, 2017 metais gavo Pulicerio premiją (Pulitzer Price) už geriausią tyrimą. Jis atskleidė, kad didžiausios farmacijos kompanijos parduoda didžiulį receptinių preparatų kiekį, kurie iššaukia priklausomybę, nedideliuose nutolusiuose miestuose, kur daktarai lengvai sutinka išrašyti pacientui keletą papildomų receptų, o vaistininkai neužduoda papildomų klausimų. Farmacijos valdymas, atsakingas už šių preparatų kontrolę, užmerkė akis į atskaitomybės nebuvimą, augantį mirčių kiekį nuo perdozavimo ir aplinkui siautėjančią epidemiją.

Į pietus nuo Vakarų Virdžinijos, į mažus miestelius, kaip Kermitas, neetatinės farmacinės kompanijos pristatinėjo beveik 9 milijonus priemonių, iššaukiančių priklausomybę ir potencialiai letalinę mirtį – hidrokodono tabletes. Vargingas kaimo rajonas Mingo atsidūrė ketvirtas pagal mirtingumą nuo receptinių opioidų iš visų JAV apskričių.

Vajomingo (Wyoming) apskrityje mirtingumas nuo perdozavimo oksikontinu yra pats didžiausias visoje šalyje. Tyrimo eigoje buvo išaiškinta, kad vaistų tiekėjai pripildė valstiją 780-čia milijonų tablečių hidrokodono ir oksinkodono. Tuo pat metu 1728 žmonės numirė nuo šių dviejų nuskausminamųjų perdozavimo. Nekontroliuojamas narkotinių vaistų tiekimas pasiekė 433 tabletes vienam Vakarų Virdžinijos gyventojui.

Užslaptintose JAV administracijos ataskaitose kovoje su narkotikais atskleidžiamas tablečių kiekis parduotas kiekvienoje valstijos vaistinėje ir farmacijos kompanijų visose 55 Vakarų Virdžinijos apygardose periodu nuo 2007 iki 2012 metų. Ataskaitos rodo mirtinų perdozavimo vaistais kiekį pietinėse valstijos apskrityse.

Daugiau nei dešimt metų vieni ir tie patys tiekėjai nepaisė taisyklių pranešti valstybinei farmacijos tarybai apie įtartinus, kontroliuojamų priemonių užsakymus Vakarų Virdžinijoje. Taryba, savo ruožtu nevykdė reikiamo reguliavimo, nuo 2001 metų pristatinėjo nepriekaištingas inspekcines ataskaitas apie mažų miestų ir gyvenviečių ataskaitas vakarų apskrityse, kurios užsakinėjo daugiau vaistų, nei jie galėjo būti priimti tų, kuriems jie reikalingi.

Nuo 2007 iki 2012 metų mirčių kiekis nuo perdozavimo hidrokodonu ir oksikodonu padidėjo 67%. Per tą laiką tiekimo kompanijų generaliniai direktoriai gaudavo algą ir premijas, skaičiuojamas dešimtimis milijonų dolerių. Jų kompanijos uždirbo milijardus. McKesson – vienas iš nacionalinių receptinių  preparatų tiekėjų tapo penkta didžiausia korporacija Amerikoje.

Pasak žurnalo Forbes, generalinis kompanijos direktorius, vaistinių preparatų tiekėjas, 2012 metais buvo pačiu brangiausiai apmokamu veidu šalyje.

Teismo nagrinėjimuose kompanijos neigė savo rolę nacionalinėje epidemijoje, kilusioje nuo nuskausminamųjų. Jų argumentai buvo suvedami į tai, kad tiekėjai pristatinėjo vaistus iš gamyklų į licencijuotas vaistines, kurios pardavinėja vaistus pagal daktarų receptus, kurie turi atitinkamą licenciją. Jeigu daktaras neišrašinėtų receptų – vaistiniai preparatai niekada nepatektų į prekybininkų ir pacientų rankas. „Viskas prasideda nuo daktaro recepto, vaistininko ir platintojo. Jie visi trys vienoje valtyje. Tiekėjai žinojo, kas vyksta. Jiems tiesiog buvo tas pats“, – pasakė Semas Suppa, atsistatydinęs farmacininkas iš Čarlstono, kuris 60 metų pradirbo Vakarų Virdžinijos vaistinėse.

Meri Ketrin Miulins istorija – viena iš šio siaubingo nusikaltimo pavyzdžių. Meri pateko į autokatastrofą, po kurios kankinosi su stipriu skausmu nugaroje. Daktaras išrašė jai oksikontino.

„Ji gaudavo 90 arba 120 tablečių ir išgerdavo jas per savaitę. Kiekvieną mėnesį jį važinėdavo į Beklį. Ten pas ją imdavo grynais 200 dolerių, neklausdavo apie draudimą ir duodavo tabletes, kurios baigdavosi per savaitę“, – prisimena Meri Ketrin motina Kei Miulins. Moteris su vargu prisimena paskutinius 10 dukros gyvenimo metų – visą tą melą, kurį ji naudojo, kad nuslėpti savo priklausomybę, kaip ji vogdavo pas savo tikrą brolį, kaip vieną kartą iššovė sau į pilvą, bandydama nusižudyti.

Meri Ketrin vaikščiojo pas daugybę daktarų, siekdama gauti receptų. Jai visada pavykdavo gauti vaistus. Kažkokį preparatų kiekį ji pardavinėjo kitiems. Vieną kartą, po įprastos tablečių porcijos, 50 metų amžiaus Meri numirė savo asmeninėje lovoje.

Vaistų tiekimo prekybos industrijoje kompanijos McKesson, Cardinal Health ir Amerisource Bergen vadina „Didžiąja Trijule“. Visos kartu šios kompanijos gauna pelną nuo rinkoje esančių 85% visų JAV parduodamų vaistų.

Nuo 2007 iki 2012 metų šios kompanijos kartu pristatė 423 milijonus nuskausminamųjų vaistų į Vakarų Virdžiniją pagal DEA duomenis ir uždirbo apie 17 milijardų dolerių gryno pelno. Per paskutinius 4 metus jų generaliniai direktoriai kartu gavo algas ir kitus bonusus, kompensacijas 450 milijonų dolerių sumai. 2015 metais generalinis McKesson direktorius gavo kompensaciją 89 milijonus dolerių – tai daugiau, nei vidutiniškai uždirba 2 tūkstančiai Vakarų Virdžinijos šeimų kartu sudėjus.

Vakarų Virdžinijos pietuose daugelis iš vaistinių, kurios gaudavo dideles receptinių preparatų partijas, buvo nedidelės privačios vaistinės, kurios užsakinėjo nuo 600 tūkstančių iki 1,1 milijono oksikodono tablečių per metus. Taip pat tai buvo vietinės farmacijos kompanijos Mingo ir Logan apskrityse, kur prekybos tiekėjai pristatinėjo iki 4,7 milijonų hidrokodono tablečių per metus. Tuo tarpu Volmart Čarlstoune – viena iš didžiausių mažmeninės prekybos parduotuvių Vakarų Virdžinijoje – gaudavo apie 5 tūkstančius oksikodono tablečių ir 9,5 tūkstančius hidrokodono tablečių per metus.

Be pastoviai augančios receptinių vaistų pristatymo apimties į Vakarų Virdžiniją, buvo ir kiti nerimą keliantys artėjančios epidemijos ženklai.

Iš prekybos kompanijų atkeliaudavo vis mažiau 5 miligramų dozės preparatų ir vis daugiau buvo tiekiama 10 ir 15 miligramų. Taip pastoviai augo vis didesnis preparato dozių vartojimas. Tai didino žmonių priklausomybę. Kuo stipresnes priemones vartoja pacientas, tuo labiau jis linkęs didinti dozę.

Čelsi Karter nustojo vartoti narkotinius vaistus 2008 metais, kai pateko į kalėjimą už dalyvavimą apiplėšime. Ji dalinasi prisiminimais: „Jie deda tau antrankius, tu įeini per duris, ant tavęs oranžinis drabužis ir durys už tavęs užsidaro. Tuo momentu užduodi sau klausimą: „Ar vienas oksikontinas vertas nuo 2 iki 20 metų nelaisvės?“ Taip ji davė pažadą niekada daugiau nevartoti jokių narkotinių ir nuskausminamųjų priemonių.

Mes matome, kad aplinkui mus tampriai susiriša farmacijos industrija: nepasibaigiantys reklaminiai klipai per televiziją, Internete, reklaminiai „prospektai“ ligoninėse, gydančiųjų daktarų, dietologų, fitneso-trenerių ir kitų rekomendacijos. Visur besiplečiančios vaistinių prekybos vietos ir pilni prekybos centrai, masiškai įtraukti vakcinomis, vitaminais… Tačiau mes galime daryti savo sąmoningą pasirinkimą!

Mūsų organizmas – tobula save reguliuojanti sistema. Bet kokia liga atsiranda (kaip pasekmė) tik pažeidus normalaus gyvenimo būdą. Todėl, prieš bėgant recepto pas daktarą arba artimiausią vaistinę ir nuodyti organizmą cheminiais vaistais, verta padaryti viską, kad atstatyti natūralią, prigimtinę savo organizmo būseną ir normalų (teisingą) gyvenimo būdą.

Straipsnio autorė: Natalija Razumova

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba