Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kaip įveikti priklausomybę nuo kavos su meditacijos pagalba

pagrindinis-priesas-ne-kava-o-pati-priklausomybe

Kofemanija: kodėl atsiranda priklausomybė nuo kavos

Kol vieno žmonės absoliučiai abejingi šiam aromatiniam gėrimui, kiti negali be jo gyventi. Kai kuriems žmonėms puodelis kavos netgi tapo savotiška tradicija, be kurios tapo sunku įsivaizduoti savo rytą.

Tai kaip gi kava veikia organizmą? Ar iš tiesų yra priklausomybė nuo kofeino? Ar verta apriboti jo vartojimą? Ir kaip meditacija gali tame padėti? Išsiaiškinkime šiame straipsnyje.

Iš kur atsiranda energija organizme

Pagrindinis statistiškai vidutinio žmogaus biokuras – tai maistas, o tiksliau ATF – adenozintrifosfato molekulė, kuri sintetinama maisto įsisavinimo procese. ATF galima sulyginti tokiu būdu: biocheminės reakcijos metu į ląstelę patenka fosfato molekulės ir pasilieka kaip adenozinas.

Dienos metu adenozinas kaupiasi ir sąveikauja su specialiu adenozino receptoriumi, siunčia signalus smegenims, kad jau būtų laikas pailsėti. Taip atsiranda mieguistumas ir nuovargio jausmas. Šis procesas ypač svarbu neuronams, kad nebūtų „perdegimo” ir kūnas suspėtų pats atsistatyti.

Kodėl kava suteikia žvalumo

Kavos puodelyje praktiškai nėra kalorijų ir todėl organizmas negali jos panaudoti, kaip energijos šaltinio. Todėl kodėl tuomet kava suteikia žvalumo?

Dalykas tame, kad kofeino molekulė pagal savo struktūrą sutampa su adenozino molekule, todėl gali užimti jo vietą ir susijusi su adenozino receptoriais, nedaro stabdančio poveikio. Smegenys tampa kuriam laikui apgautos dėl to, kad nėra natūralaus nuovargio signalų ir tęsia darbą padidintu rėžimu, naudojant ATF atsargas.

Įdomus faktas. Jeigu kofeino vartojimas tampa dažnas ir pereina į priklausomybę, kūnas priverstas naudoti energiją iš rezervinių šaltinių ir dirba į išsekimą. Kreditu gaunama energija išsekina gyvybinius žmogaus resursus, o savijauta vis labiau primena nuvaryto arklio būseną.

Adenozino receptoriai yra ne tik smegenyse. Iš čia ir specifinis kavos efektas ne tik dėl žvalumo atsiradimo, tačiau ir širdžiai (pagreitėja širdies dūžiai), o taip pat inkstams (diuretinis efektas).

Kaip atsiranda priklausomybė nuo kavos

Kofeino apgaulė pasimato tuomet, kai adenozinas, pasilikęs už borto, kaupiasi organizme. Smegenys išsprendžia šią problemą sukurdama naujus adenozininius receptorius. Taip atsiranda pripratimas prie kofeino ir prieš tai einanti dozė jau neduoda pirminio žvalumo. Atsiranda situacija: jeigu padidinti kofeino vartojimą, tai jo perteklius pradės negatyviai veikti nervinę ir širdies-kraujagyslių sistemą. Smegenys prasčiau veiks, greičiau atsiras nuovargis. Jeigu kofeino visiškai atsisakyti, atsiranda laužymas ir žmogus bus priverstas gerti kavą jau ne dėl žvalumo, o tiesiog tam, kad palaikytų energijos lygį įprastame lygyje.

Įprastai tai priskiriama tik sistematingam kavos vartojimui: negatyvūs efektai pasireiškia vartojant 200-300 mg kofeino per dieną (daugiau nei 2-3 puodeliai kavos arba stiprios arbatos), arba vartojant gėrimą dažniau, 2-3 kartus per savaitę.

Prisiminkite, kad kofeinas yra ne tik kavoje, tačiau ir arbatoje (ypač jo daug matčoje), kakavoje, šokolade ir energetikuose. Alternatyvūs gėrimai, kurie neiššaukia priklausomybės – ivan-čai (gaurometis), žolelių rinkiniai, cikorija, erškėtuogės.

Kodėl kava veikia ne visus

Už kofeino nukenksminimą organizme atsako kepenys, išskirdamos specialų fermentą. Esant jo trūkumui kyla stiprus jautrumas kofeino poveikiui, kai netgi nedideliu puodeliu žmogus gali pajausti padidintą įsiaudrinimą, padažnėjusį širdies plakimą, drebulį ir kitus nemalonius efektus. Esant fermento pertekliui, kai kepenys sveikai veikia, atvirkščiai, kofeiną deaktyvuoja taip greitai, kad neigiami efektai nespėja pasireikšti. Tokie žmonės atsparūs kofeinui ir nepatiria kažkokių negatyvių reakcijų nuo saikingo arbatos ar kavos vartojimo.

Įdomus faktas. Individualų jautrumą kavai pastebėjo ajurvedos gydytojai, kai XVII amžiuje grūdus iš pirmo įvežė į Indijos teritoriją. Taigi, ajurvedoje nerekomenduojama kava kai yra vata-došos ir pitta-došos pertėklius. Tačiau daleidžiamas kapha-došos balansui laikantis ypatingo saikingumo, ne daugiau 2-3 puodelių kavos arba stiprios arbatos per dieną.

Kava priskiriama prie produktų, kurie padidina troškimų energiją (radžaso guną), todėl tiems, kas užsiima dvasinėmis praktikomis, nerekomenduojama vartoti.

Priklausomybės nuo kavos simptomai

Pats paprasčiausias būdas įvertinti ar yra priklausomybė nuo kofeino ar ne – atsisakyti minimum 2 savaitėms nuo kavos, arbatos ir kitų kofeino šaltinių.

Priklausomybė pasireiškia tokiais simptomais:

stiprus nuovargis, išsekimas,
• galvos skausmai,
• sulėtėjimas,
• padidėjęs dirglumas,
• nepaaiškinamas nerimas,
• mieguistumas,
• įkyrios mintys apie arbatą arba kavą.

Esant bent trims simptomams geriau pilnai atsisakyti nuo kofeino turinčių gėrimų.

Kaip įveikti priklausomybę ir prie ko čia meditacija

Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija oficialiai priskyrė priklausomybę nuo kofeino prie psichinių sutrikimų rūšies. Kofeino sukeliamų „laužymo” simptomų sunkumas ir trukmė sąlygota kofeino intoksikacijos sindromu. Kuo daugiau kofeino buvo jūsų gyvenime, tuo sunkiau bus nuo jo atsisakyti.

Įdomus faktas. Tie, kas nusprendė įveikti priklausomybę nuo kavos, meditacija jiems padės greičiau ir švelniau praeiti ir atsistatymo sindromą, išvengiant energijos lygio sumažėjimo ir savijautos suprastėjimo.

Kodėl meditacija padeda esant priklausomybei nuo kavos: 7 priežastys

1. Reguliarios meditacijos padeda susitvarkyti su bet kokiomis priklausomybėmis. Taigi, didelėje meta analizėje nuo 2017 metų buvo įrodytas meditacijos efektyvumas esant skirtingoms priklausomybių rūšims dėl sąmoningumo lygio padidėjimo kasdieniame gyvenime.

2. Meditacija pakelia nuotaiką ir padeda sukurti laimės pojūtį. Korėjos ir britų mokslininkų bendrame tyrime buvo vertinamas poveikis meditatyvinėms praktikoms ir muzikai. Pasirodė, kad abu instrumentai efektyviai veikė psichinę gerovę, didino nuotaiką ir atsparumą stresui pas bandomuosius studentus. Beje klasikinė muzika be žodžių, derinant su meditatyvinėms technikoms gebėjimo palaikyti netgi didesnį sąmoningumą. Jeigu kofeino įveikimo procese pasireikš bloga nuotaika, praktika gali ją ženkliai pagerinti.

3. Reguliari meditacija vysto discipliną ir valios jėgą. Sulyginus medituojančius ir kontrolinę grupę, mokslininkai pažymėjo pas praktikus bendrumą priimant sprendimus ir atliekant veiksmus. Ketinimo jėga padeda sąmoningai pakeisti save ir pasireiškiančią realybę į geresnę pusę.

4. Meditacija padeda esant galvos skausmams. Dažnai esant kofeino intoksikacijai atsiranda migrena, kuri stipriai trukdo įprastam gyvenimui. Meditacija ne tik padeda sumažinti skausminiu pojūčius, tačiau ir daro įtaką skausmo rodikliui, leidžiant išmokti atsitapatinti nuo nemalonių pojūčių kūne.

5. Meditacija sumažina mieguistumą. Visų pirma, meditacija sumažina patį poreikį miegoti ir esant reguliariai praktikai miego reikia vis mažiau. Padidėja aktyvumas ir žvalumo pojūtis dienos eigoje. Visų antra, meditacija pagerina pačią miego kokybę ir daro prabudimą gerokai lengvesniu ir sustiprina poilsio efektą.

6. Reguliari meditacija sumažina nerimą. Praktika leidžia sumažinti nerimą, kuris dažnai atsiranda, kai būna kofeino perteklius arba laužymo sindromas.

7. Meditacija pagerina smegenų darbą. Piktnaudžiaujant kofeinu pirminį proto paūmėjimą greitai pakeičia vangumas ir sulėtėjusi sąmonė. Meditacija atvirkščiai, pagerina neuronų darbą ir bendrai smegenų veiklą.

Įdomus faktas.Tokiu būdu teigiami reguliarios meditacijos efektai pilnai perdengia atsistatymo sindromo pasireiškimą. Padidėjęs sąmoningumas gali išsaugoti išmintingą santykį racionui visam gyvenimui ir išvengti tų gėrimų ir produktų, kurie iššaukia priklausomybę, naikina kūną ir trukdo proto aiškumui.

Reguliarios praktikos taip pat padės išvengti fanatizmo ir dualumo (dihotominio) mąstymo. Juk jautrumas kofeinui kyla ne pas visus žmones. Tačiau net jeigu nėra priklausomybės, geriau rinktis naudingus gėrimus ir nepapulti į „skanaus hedonizmo” pinkles.

Pagrindinis priešas – ne kava, o pati priklausomybė! Bet kokios jos rūšys priveda prie dvasios jėgos slopinimu ir palaipsniškos asmenybės degradacijos. Būtent sąmoningumo lavinimas padeda sustiprinti valios jėgą, pašalinti destruktyvius įpročius ir tapti geriausia savo paties versija.

Vaizdo įrašas. Kas bus jeigu visus gėrimus pakeisti vandeniu (rusų kalba)

Straipsnio autorė: Anastasija Polianskaja

Originalus straipsnis