Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

10 dienų online meditacijos kursas pradedantiems spalio 1-10 dienomis

Rudens sezono hatha jogos užsiėmimai prasideda nuo rugsėjo 7

Vegetarizmas. Filosofija ir rūšių įvairovė

Kaip pradėti medituoti

Dvasinis mokytojas - kas tai?

Jama ir Nijama. Nuo ko prasideda joga?

Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar

Vienos dienos badavimas su vandeniu: taisyklės

Jogos mokytojų kursai

Elektroninių cigarečių žala

Apie tabako ir rūkymo žalą šiandieną žino netgi maži vaikai. Cigarečių pakuotės su pačiais siaubingiausiais užrašais apie tai, kad „rūkymas žudo“ ir, atrodo, įtikinamomis įvairiomis plaučių vėžio nuotraukomis. Tačiau kažkodėl tai nieko nesustabdo.

Iš kitos pusės, sveiko gyvenimo būdo tendencija įgauna vis didesnį pagreitį, o kartu su tuo, tabako narkomanų skaičius didėja ir negana to – jų amžius stabiliai jaunėja (šiandieną rūkantys 13-14-mečiai jau nieko nebestebina), tačiau taip pat auga procentas tų, kurie rūpinasi savo sveikata. Būtent todėl tabako korporacijos sugalvojo naujus spąstus – elektronines cigaretes, kurios atseit visiškai nekenksmingos. Pabandykime išsiaiškinti su šiuo klausimu.

Tabako pramonės vystymosi istorijoje yra daugybė manipuliacijų su tema „nekenksmingas“ rūkymas.

  • Eilinė apgaulė apie „nekenksmingą“ rūkymą – elektroninės cigaretės.
  • Elektroninės cigaretės – būdas priprasti prie „nekenksmingo“ rūkymo.
  • Moksliniai tyrimai patvirtina – elektroninės cigaretės žaloja sveikatą.
  • Elektroninės cigaretės pavojingos paaugliams.

Kas gi yra elektroninės cigaretės? Nejaugi tabako magnatai nusprendė susimąstyti apie savo klientų sveikatą, o svarbiausia, išvaduoti visuomenę nuo tokio reiškinio, kaip „pasyvus rūkymas“? Ar tai eilinė gudrybė, kuri skirta sulaikyti tabako narkomanus ant kabliuko ir neleisti jiems pradėti sveiko gyvenimo būdo, kuriame nebus vietos tabako narkotiniam nuodui?

Tabako korporacijų melas

Tabako korporacijų melo istorija – ilga ir kupina cinizmo ir apgaulių, kad tiesiog stebina, ant kiek troškimas uždirbti gali aptemdyti žmogišką protą.

Pirma ataka į tabako mafiją prasidėjo 1952 metais, kai žurnalas Riders Daidžest (Reader’s didgest) publikavo eilę straipsnių apie rūkymo žalą. Straipsnių serija turėjo karingą pavadinimą – „Vėžys iš pakelio“ ir reikia paminėti, kad nustebino daugelį tuometinių rūkorių visame pasaulyje. Straipsnyje buvo daugybė įrodymų ir argumentų, o taip pat mokslinių tyrimų, kurie realiai duodavo suvokti, kad tarp rūkymo ir plaučių vėžio yra tiesioginis ryšys.

Žurnalo Riders Daidžest straipsniai turėjo didelį pasisekimą ir prasidėjo masinis metimas rūkyti visame pasaulyje. Rūkorių gretos retėjo, pardavimai krito, tabako mafija turėjo didžiulius nuostolius – reikėjo greitai kažką sugalvoti. Ir štai mes susiduriame su pirma (tačiau toli gražu ne vienintele) globalia apgavyste iš tabako kompanijų. Ką jie sugalvojo? Jie sugalvojo filtrą.

Taip taip. Tas pats filtras, kurį šiandieną turi dauguma cigarečių ir kuris daugelio rūkorių laikomas kaip apsauga jų sveikatai. Tik pagalvokite – kiek rūpestingumo tabako mafija išreiškė tiems, ką ji nuodija. O gal jokio rūpinimosi čia nėra? Būtent taip, filtro pasirodymas cigaretėse – tai ne daugiau, nei apgavystė, marketingo triukas, kuris buvo skirtas sustabdyti paniką, kuri buvo išprovokuota garsiais straipsniais žurnale Riders Daidžest. Ir kaip parodė statistika, nuo 50-ųjų pradžios, daugelyje šalių mirtingumas nuo plaučių vėžio tik padidėjo. Todėl, kad patekę į apgaulę „nekenksmingos“ cigaretės su filtrais, daugelis žmonių pradėjo rūkyti.

Ir tai dar ne viskas. Kitas žingsnis buvo reklaminė kompanija su „marlboro kaubojumi“, kuri pridavė rūkymo procesui patrauklų įvaizdį. Rūkymas tapo ne tik narkotiniu savęs nuodijimo metodu, rūkymas tapo tikro vyro požymiu.

Toliau – daugiau. Nuo 80-ųjų metų, tabako mafija aktyviai pradėjo į rūkymo procesą įtraukinėti paauglius ir moteris. Kokiu būdu? Su eilinės apgaulės pagalba – ant prekystalių atsirado neva mažiau toksiškos cigaretės. Atsirado tokios cigarečių rūšys, kaip „lengvos“ ir „super lengvos“, pas jas buvo kitoks dizainas, pačios cigaretės buvo plonos, o cigarečių pakeliai aprašinėti patraukliais piešinukais. Į tokias cigaretes buvo dedami įvairūs aromatizatoriai ir kiti priedai, kurie duoda dūmui tam tikrą skonį ir aromatą. Ant tokių cigarečių pakelių didelėmis raidėmis rašo, kad jose „sumažintas nikotino ir dervų kiekis“ ir kitokias nesąmones.

Pati pagrindinė naujų cigarečių pakelių apgaulė – ten pradėjo dėti tam tikras medžiagas, kurios blokuoja vėmimo refleksą, kas leidžia greičiau ir paprasčiau pripratinti prie rūkymo.

Nacionalinio vėžio instituto JAV tyrimai parodo, kad vėžinių susirgimų padidėjo daug kartų būtent po įvairių „lengvų“ cigarečių rūšių įvedimo. Reklaminė kompanija suveikė puikiai.

90-aisiais metais rūkančios moters atvaizdas buvo pradėtas aktyviai primetinėti ir per MEDIJĄ (masines informavimo priemones), kas užbaigė informacinį tabako mafijos karą prieš moteris. Dabar tabako nuodo vartotojais tapo visi be išimčių – vyrai, moterys ir vaikai.

Rūkymas atėjo į madą. Rūkyti – reiškia būti šiuolaikiniu, nepriklausomu ir taip toliau. Būtent tokią paradigmą per MEDIJĄ mums įdiegė tabako mafija.

Kaip mes galime matyti, visą tabako korporacijų vystymosi istorija – tai globalios apgavystės istorija, o kuo toliau į mišką, tuo labiau darosi globalus, ciniškas ir nesąžiningas jų melas. Ir štai dabar, kai savęs nuodijimo tabako nuodu mada palaipsniui užleidžia vietą sveikam gyvenimo būdui, tabako korporacijos sugalvojo naują apgaulę – elektronines cigaretes, kurios neva visiškai neturi nieko bendro su tabako gaminiais ir galima gauti malonumą be jokios žalos. Sunkiai tikisi. Ant filtrų ir „lengvų“ cigarečių daugelis, savo laiku, buvo nupirkti.

Elektroninių cigarečių žala žmogaus organizmui

Visų pirma, verta pašalinti visas iliuzijas apie tai, kad elektroninių cigarečių rūkymas yra taip pat nekenksmingas, kaip muilo burbulų leidimas. Iš esmės, principas nesikeičia. Priešingai, nei paplitusi klaidinanti nuomonė, elektroninės cigaretės turi savyje visus tuos sveikatai kenksmingus komponentus – nikotiną ir kancerogenus, kurie iššaukia vėžinius susirgimus.

Vienintelis dalykas, kas keičiasi – savęs nuodijimo nikotinu procesas tampa labiau… civilizuotas ar koks, kad žmogus neleidžia iš savęs debesies tirštų smalkių, dvoko ir taip toliau. TAČIAU tai esmės nekeičia – nuodijimo procesas vyksta taip, kaip ir anksčiau.

Tačiau apie viską iš eilės. Svarbiausias argumentas į elektroninių cigarečių naudą – neva jos padės mesti rūkyti. Tačiau pradėkime mąstyti logiškai. Kokia pas rūkorių motyvacija, kad nustoti save žudyti? Teisingai – tai žala sveikatai. Ir čia jam siūlo alternatyvų variantą, kurio metu jis gali gauti tą patį pasitenkinimą, tačiau be žalos sveikatai. Ir išvada paprasta – motyvacija mesti rūkyti tiesiog išnyksta. Būtent į tai orientuotas elektroninių cigarečių populiarinimas – prisidengiant kova su priklausomybe, tiesiog siekiama iš žmogaus atimti motyvaciją su ta pačia kova.

Nacionalinės JAV mokslo, inžinerijos ir sveikatos akademijos pranešimas (http://www8.nationalacademies.org/onpinews/newsitem.aspx?RecordID=24952&_ga=2.212994772.1943757788.1516733335-657586165.1516733335) aiškiai iliustruoja situaciją – elektroninių cigarečių populiarinimas prives prie nikotino vartojimo padidėjimo tarp žmonių, kurie iki tol nerūkė. Priežastis paprasta – kodėl gi nepradėti gauti pasitenkinimą, jeigu dabar tai yra nekenksminga. Paprasta psichologija, kurią tabako mafija akivaizdžiai gerai išstudijavo. Šiame pačiame pranešime yra informacija apie tai, kad elektroninių cigarečių populiarinimas prives prie to, kad šis produktas bus populiarus tarp paauglių dėl aromatizatorių ir skonio stipriklių gausos.

Tokiu būdu, pagal elementarią logiką, darosi aišku, kad elektroninių cigarečių populiarinimas – tai nėra būdas padėti rūkantiems mesti rūkyti. Patys pagalvokite – negi pati tabako mafija rūpinsis tuo, kad sumažinti asmeninį pelną? Bitės prieš medų? Labiau nei juokinga. Elektroninių cigarečių skatinimas turi tik vieną tikslą, kaip ir su aukščiau aprašytomis apgaulėmis, vėl išplėsti žmonių, vartojančių nikotino nuodą segmentą ir tuo pačiu padidinti pelną.

Panagrinėkime elektroninių cigarečių žalą ir kenksmingumą žmogaus organizmui. 256-ame Nacionaliniame Amerikos chemikų bendruomenės susirinkime (https://www.segodnya.ua/world/usa/uchenye-priznali-nepopravimyy-vred-elektronnyh-sigaret-1164395.html) buvo pristatyti nedidelio tyrimo rezultatai – buvo paimti seilių mėginiai pas penkis rūkančius prieš ir po elektroninės cigaretės rūkymo. Rezultatai buvo pilnai numanomi – seilėse padidėjo formaldehido, akroleino ir metilglioksalio lygis, kurie iššaukia onkologinius susirgimus ir pažeidžia DNK. Tokiu būdu, tvirtinimai apie tai, kad elektroninės cigaretės sprendžia onkologinių ligų problemą – ne daugiau, nei melas.

Nuviliančias naujienas skelbia mokslininkai, kurių vadovas Mohinder Vindhjala (Mohinder R. Vindhyal. Kanzaso universiteto medicinos mokykloje atlikti tyrimai (https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-03/acoc-elt030519.php). Tyrimo rezultatais buvo nustatyta, kad elektroninių cigarečių naudojimas padidina išeminės širdies ligos vystymą, infarktą ir bendrai pažeidžia širdies ir kraujagyslių sistemą. Išeminės širdies ligos išsivystymo rizika pas tuos, kas rūko elektronines cigaretes, padidėja 25 %, tikimybė gauti infarktą išauga net iki 34 %. Taip pat buvo nustatyta, kad tam tikrų medžiagų poveikis, kurios įkvepiamos rūkant elektronines cigaretes, daro mirtiną poveikį smegenims ir nervinei sistemai, kas praktiškai 50 % padidina rimtų depresinių sutrikimų išsivystymo riziką.

Tokiu būdu, perėjimas ant elektroninių cigarečių neturi visiškai nieko bendro su atsisakymu rūkyti, o yra tik kompromisas, kurio kaina – asmeninė sveikata. Jeigu jau kalbėti apie tai, kad tabako mafija sugalvojo naują būdą nuodyti save, nes rūpintis savo klientų sveikata jiems tiesiog netenka.

Vaizdo įrašas. Manipuliacijos paslaptys. Tabakas (rusų kalba)

Elektroninių cigarečių žala paaugliams

Kaip jau buvo pasakyta aukščiau, elektroninės cigaretės populiariausios tampa tarp paauglių. Tai ir suprantama, lyginant su įprastomis cigaretėmis, elektroninės žiūrisi šiuolaikiškiau, madingiau, pats rūkymo procesas primena vos ne kažkokį meną – jokių pelenų, smalkių, vienas malonumas, o kaip tvirtina reklama – dar ir nekenksminga. Tačiau elektroninių cigarečių žala praktiškai nei kiek ne žemesnė, nei klasikinių cigarečių.

Taip, reikia pripažinti, kad elektroninės cigaretės turi savyje mažiau toksinių medžiagų, juk degimo procesas čia neįvyksta. Tačiau iš esmės žmogus įkvepia ne dūmą, o garą. Taip, tai iš tiesų mažiau kenksminga. Tačiau jeigu pažiūrėti į šį klausimą globaliai, tai žmogui iš naujo siūlo klasikinį pasirinkimą iš dviejų neteisingų variantų – nuodytis pagal pilną programą arba nuodytis šiek tiek. Jeigu dar visai neseniai pas žmogų buvo variantas arba rūkai, sergi ir miršti, arba meti rūkyti ir gyveni sveiką gyvenimą, tai šiandieną marketingo specialistai taip ir šaukia mums per masinę mediją: „Kam mesti?“ Galima tiesiog sumažinti sukuriamo kenksmingumo kiekį.

Pats pagrindinis pavojus – tai pritraukimas paauglius rūkyti per elektronines cigaretes. Savo laiku tas pats buvo padaryta ir su alkoholiu – atsirado taip vadinami „silpni alkoholiniai gėrimai“ su skonių ir aromatų gausa, kas greitai įtraukė jaunimą vartoti alkoholį.

Ir šiandieną ta pati technologija pritaikyta ir rūkymo sferoje – paaugliams siūlo tą patį nikotino nuodą, tačiau naujoje, gražioje, madingoje, šiuolaikinėje ir neva nekenksmingoje pakuotėje.

Elektroninių cigarečių žalą paaugliams akivaizdžiai iliustruoja daktaro Marko Rubinšteino (Mark Rubinstein) tyrimas iš Kalifornijos universiteto (https://www.ucsf.edu/news/2018/03/409946/e-cigarette-use-exposes-teens-toxic-chemicals). Jis ir jo kolegos išnagrinėjo 104 paauglių šlapimo mėginius, iš kurių 67 rūkė elektronines cigaretes. Mokslininkai padarė išvadą, kad paauglių elektroninių cigarečių-rūkorių šlapime buvo rasta tris (!) kartus daugiau toksinių medžiagų, nei šlapime tų, kas nerūkė. Beje, šlapime tų, kas rūke elektronines cigaretes be nikotino, kurios išleidžia tik nekenksmingą (pagal gamintojų tvirtinimus) aromatinį garą, buvo rasti tokie nuodingi nuodai, kaip propilenglikolis ir glicerolis, kurie tik formaliai yra nekenksmingi, o kai tampa sušildyti, nuodija organizmą.

Tokiu būdu tampa visiškai akivaizdu, kad elektroninės cigaretės – tai eilinė tabako korporacijų apgaulė, kuri turėtų pasiūlyti rūkoriams pilnavertę alternatyvą, kad mesti rūkyti, leidžia ir toliau daryti pinigus ant priklausomų žmonių.

O liūdniausia, kad ši apgaulė nukreipta į rūkymo skatinimą tarp jaunimo ir šis procesas jau eina pilna eiga. Jeigu įprastos cigaretės daugelio žmonių sąmonėje priimamos kaip kažkas kenksmingo ir mirtino, tai elektroninės nepelnytai įgavo nekaltos pramogos reputaciją. Deja, tai klaida, kuri gali kainuoti sveikatą ir netgi gyvenimą.

Vaizdo įrašas. Neigiamų įpročių ir priklausomybių pašalinimas. 1 Dalis. V. A. Fahreev.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba