Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Aukštakulnių žala. Ką apie tai reikia žinoti

Aukštakulnių žala

Deja, žmogaus pasirinkimas – tai toli gražu ne visada jo pasirinkimas. Bendrai priimtos tendencijos, kurios sukuria vystymosi kryptį (o dažniausiai – degradacijos), nustato žmogaus pasirinkimus. Tokie pasirinkimai, kaip mada, seniai įėjo į mūsų gyvenimą. Jeigu įsigilinti į šį suvokimą ir pamąstyti apie tai, kas yra mada, tai mes galime prieiti iki gana juokingos išvados. Iš esmės tai, kas šiandieną vadinama mada – tai tas pats gyvūnų prigimtyje esantis bandos jausmo instinktas.

Bandos instinktas – tai gyvos būtybės polinkis koreguoti savo veiksmus atsižvelgiant į tai, kaip veikia dauguma. Ir jeigu visa banda skubės į prarają, pats atskirus individus netgi nekils abejonės apie tai, kad reikia sustoti. Būtent taip tai ir veikia. Ir šiuolaikinė vartojimo sistema daugumoje pastatyta ant šių instinktų – sociume sukuriamos bendrai priimtos tendencijos, naudingos tam, kas šį verslą organizuoja ir visi, kas į šias tendencijas „neįsipaišo“, automatiškai tampa atskirtieji. Ir ši sistema veikia tiesiog idealiai. Gamintojas išleidžia kažkokią naują prekę (būna taip, kad ir visai nenaudingą), o po to su tam tikrų instrumentų pagalbą verčia dideles gyventojų mases jį įsigyti.

Kaip tai daroma? Kaip, pavyzdžiui, priversti žmogų nupirkti nepatogų, nepraktišką ir negražų rūbą? Pakanka tiesiog įteigti daugumai, kad tai naujas „mados klyksmas“ ir tas, kas nešios šį šlamštą (drapaną), atrodys labai patraukliai aplinkinių akyse. Ir kartais prieinama iki juokingo – žmogus nešioja rūbus, kuriuose jam nepatogu, kurie jam nepatinka, kurie jam kartais dar ir ne pagal kišenę. O viskas tam, kad būti patrauklesniu aplinkinių akyse, kurių nuomonė toli gražu ne jų asmeninė, o dirbtinai suformuota. Ir ir dirba ši sistema, kurią mes vadiname mada.

Aukštakulniu žala moteriai

Mada geba įpiršti bet kokią reikalingą tendenciją. Pavyzdžiui, XVI amžiuje, pasaulyje pasirodė toks išradimas, kaip pakulnis (kulnas). Praktiška jo prasmė – labai abejotina. Vienas iš numatomų pirmapradžių kulno atsiradimų prasmių – tai galimybė užfiksuoti koją balnakilpėje, jojant balne, taip pat kulnas leido padidinti žmogaus ūgį. Iliuziškai, žinoma. Būtent dėl šių priežasčių, o gal dėl dar kažkokių, visuomenėje pradėjo aktyviai platinti madą ant kulniukų. Verta suvokti, kad šiame pasaulyje niekas nevyksta tiesiog taip. Ir jeigu kažkas pradėjo prastuminėti panašią madą, vadinasi tai kažkam naudinga. Ir šiuo atveju, tai kažkieno verslas.

Kulniukų pasirodymas avalynėje sukūrė didelę erdvę fantazijai ir naujų avalynės rūšių sukūrimui, kurios viena nuo kitos skirsis tik dydžiu, išvaizda, kulniuko forma, o kainuoja – kelis kartus brangiau. Todėl, kad – „mados klyksmas“. Kaip dažnai būna panašiose situacijose, žalos klausimas sveikatai arba nors racionalus tokios avalynės sprendimas tiesiog netgi neperžiūrimas, nes pirminis siekis yra pelnas, o žmonėms galima įdiegti praktiškai viską.

Ypatingai agresyvi ir negailestinga šiuolaikinė mada moterims. Ir klausime apie avalynės su aukštais kulnais nešiojimą – čia jokių išimčių. Ir dažnai galima matyti, kad aukštis ir kulno dydis tiesiog prieštarauja sveikam protui. Sunku įsivaizduoti, kaip galima išmokti balansuoti ant tokių savotiškų „pačiūžų“, tačiau, matyt, galima. Tuo labiau mums kruopščiai įdėjo į galvą posakį „grožis reikalauja aukų“. Ne visai, iš tiesų, suvokiama, kokį santykį grožiui turi panašus iškrypimas, tačiau šiuo klausimu, kaip taisyklė, niekas neužduoda. Mokosi vaikščioti, krenta, įgauna mėlynes ir taip pripranta prie tokio pasityčiojimo iš asmeninio organizmo. O kas yra organizmas? O jis, sunkiai atsidusęs (ne pirmą eksperimentą jau reikia jam kentėti), prisitaiko.

Organizmas pradeda pertvarkyti visą skeletą, kad nors kažkaip prisitaikyti prie tokios nenatūralios kūno padėties. Ir sveikatai, be pėdsaku, tai, žinoma, nepraeina. Stuburo ir dubens kaulų iškrypimai ir kaip pasekmė – chroniški skausmai nugaroje, vidinių organų pažeidimai, varikozė, chroniškas nuovargis. Visa tai atveda prie visos puokštės susirgimų, kurių priežasties, kaip taisyklė, įgarsinti nepriimtina. Iš tiesų, sveikas stuburas – tai pagrindas sveiko kūno ir jeigu jis iškrypęs, tai problemų su sveikata neišvengti. Ant kiek pateisinama rizikuoti savo sveikata dėl kažkokio abejotino „grožio“ ir „patrauklumo“ – klausimas prieštaringas.

Vaizdo įrašas. Aukštakulniai ir jų žala. (rusų kalba su angliškais procesų aprašymais)


Aukštakulnių žala iš fizinio požiūrio

Aukštakulnių žala iš fizinio požiūrio akivaizdi. Nenatūrali pėdų padėtis, kurioje ji užima gerokai aukštesnę padėtį, nei jai priklauso, atveda į svorio centro pokytį kūne. Tai, priveda prie to, kad pusiausvyros išsaugojimui žmogus vaikščiojant daro nenatūralią padėtį savo kūnui. Tai veda į stuburo ir viso skeleto iškrypimą, o kryžkaulio-klubo kaulų sujungimuose įvyksta negrįžtamos deformacijos, kurios veda į sunkių susirgimų pluoštą.

Aukštakulniu žala sveikatai

Žmogaus skeletas be esminių deformacijų gali išlaikyti kulnių nešiojimą iki dviejų su puse centimetrų aukščio. Jeigu kulno aukštis sudaro daugiau nei trys centimetrai, tai stuburo ir skeleto deformacijos neišvengti. Esant kulno aukščiui daugiau nei trys centimetrai, sutrumpėja achilo sausgyslė ir svorio centras pasislenka į priekį, kas su laiku veda į skeleto deformaciją.

Kaip rodo atlikti tyrimai, kulno ilgi 2.5 centimetrų jau „lenkia“ kūną 10 laipsnių į priekį. Ir jau netgi tada stuburas priverstas keistis, kad išsaugoti pusiausvyrą nešiojant aukštakulnius. Šie pokyčiai veda į jo iškrypimą. Ir netgi per pusę metų aukšto kulno nešiojimo, tai atveda prie negrįžtamų pokyčių achilo sausgyslėje, kuri pastoviai yra trumpoje padėtyje iki avalynės aukštu kulnu nešiojimo. O toliau – prie dubens ir stuburo iškrypimų, kas veda paskui save į vidinių organų disfunkciją (žalojimą, sutrikdymą, suardymą).

Aukštakulnių nešiojimo tyrimai atskleidė liūdnus rezultatus. Avalynė su aukštais kulnais atveda prie šių pasekmių:

  • kūno svorio centro pasikeitimas.
  • Priekinės pėdos dalies perkrova.
  • Kojų raumenų pertempimas
  • Padidinta tikimybė gauti traumą.

Neigiamas aukštakulnių poveikis žmogaus kūnui atveda ateityje prie šių pasekmių:

  • svorio centro pasikeitimas atveda prie vidinių organų pasislinkimo ir, kaip pasekmė, jų darbo sutrikdymo.
  • Priekinės pėdos dalies perkrovimas atveda į skausmingas nuospaudas ir patinimą, pabrinkimą. Ilgame periode vaikštant su aukštu kulnu galimas tokių susirgimų atsiradimas, kaip artritai, artrozės, pabrinkimas, plokščiapadystė ir varikozė.
  • Kojų raumenų pertempimas ypatingai pavojinga nėščioms moterims, nes gali iššaukti gimdos hipertonusą ir padidinti persileidimo tikimybę ir kitas komplikacijas.
  • Nestabili kūno padėtis, kuri visada yra nešiojant avalynė ant aukštų kulnų, didina kritimo riziką ir stiprių traumų gavimą.

Iš to, kas aukščiau aprašyta, galima daryti išvadas, kad kulno nešiojimas aukščiau 2.5-3 centimetrų gali būti pavojingas moters sveikatai ir ilgalaikėje perspektyvoje atvesti prie rimtų sveikatos sutrikimų.

Straipsnio autorius: OUM.RU kolektyvas.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba

Vaizdo įrašas. Apie aukštakulnius ir palaidus plaukus Aleksandra Štukaturova (rusų kalba)