Ajurveda
Tarp daugelio sveikatingumo sistemų, kurios šiandieną siūlo problemų sprendimą, išgydymą ir jaunystę, ajurvedos mokymai išsiskiria pilnavertišku priėjimu prie žmogaus. Kiek ajurvedai metų? Šis mokslas atsirado Indijoje daugiau nei prieš penkis tūkstančius metų ir dažnai vadinamas „visų gydymų motina”. Vakaruose populiarios natūropatijos ir homeopatijos šaknys ajurveda, kas dar kartą patvirtina jos universalumą.
Kuo skiriasi ajurveda ir taip vadinama vakarų medicina
Vakarų medicina susitelkusi pagrinde į jau pasireiškusios ligos simptomatiką. Ajurvedos gydymo menas nėra fokusuojamas į ligas. Jis tvirtina, jog sveikas ir pilnavertis gyvenimas turi būti palaikomas energijos balanso. Jeigu streso poveikis suvestas į minimumą, o energijų srautai žmogaus viduje yra subalansuoti, tai natūralios apsauginės organizmo sistemos saugos jį nuo ligų. Žinoma, ajurveda neatmeta ir nepakeičia oficialios medicinos.
Daugelyje atvejų, ypač kai liga jau pasireiškė fiziniame kūne arba gali kilti paūmėjusios būsenos, geriausia gydytis su vaistų arba chirurginio įsikišimo pagalba. Todėl ajurvedą drąsiai galima panaudoti tandeme su vakarų medicina, kas, be abejonės, bus gerovė žmogui, padarys jį stipresniu ir sumažins susirgimų tikimybę.
Ajurvedos šaltiniai
Indų ajurvedos šaknys kyla iš vedinės kultūros. Daugelio tūkstančių metų indų vedinė medicina buvo perduodama, kaip ir visos žinios, žodinėje tradicijoje nuo patyrusių meistrų savo mokiniams. Kai kurios iš šių žinios buvo užrašytos, tačiau didžioji jų dalis pasilieka neprieinama. Ajurvedos sukūrimas priskaitomas Dhanvantari – „dievų gydytojui”, kuris gavo žinias nuo pačio Brahmos. Pačios ankstyviausios tradicijos buvo išdėstytos dar Atharvavedoje (apie du tūkstančiai metų prieš mūsų erą).
Vaizdo įrašas. Apie gyvenimą ir jogą. Kam šiuolaikiniam žmogui reikalingos Ajurvedos žinios. Viačeslav Byvalcev
Žinios, kurias mes dabar turime, pagrįstos trimis ajurvediniais pirminiais šaltiniais, kuriuos parašė legendiniai gydytojai: Čaraka, Sušruta ir Vagbhata. Čaraka (1 mūsų eros amžius) tarnavo karaliaus Kušanos Kaniški dvare. Čaraka gydė ne tik ligos simptomus, tačiau žiūrėjo į kūną, protą ir sielą, kaip į vieną bendrą. Legendinis gydytojas sudarė tekstą „Čaraka Samhita” – patį seniausia ir autoritetingiausią iš visų, kurie buvo išsaugoti. Kūrinyje detaliai aprašoma terapija – Kajačikitsa, kuri padeda rasti balansą tarp kūno ir dvasios. Po diagnozės nustatymo siūlomi įvairūs valymosi metodai: su kraujo nuleidimo pagalba, vėmimo, klizmos (procedūros, žinomos kaip pančakarma).
Tekste daromas akcentas į susirgimus, kurie yra ankstyvoje stadijoje ir į profilaktiką. Sušruta (IV mūsų eros amžius) buvo chirurgas Guptų dvare. Nors indų literatūra pilna pasakojimų apie galvos, galūnių, akių obuolių transplantaciją, būtent „Sušruta Samhita” yra pirmasis tekstas, aprašantis plastinės chirurgijos, kosmetologijos, protezavimo, cezario pjūvio ir sudėtingų lūžių gydymo metodologiją. Sušrutoje arsenale buvo priskaitomi 125 chirurginiai instrumentai, padaryti iš akmens, metalo ir medžio.
Chirurgams buvo prieinamos žnyplės, skalpeliai, troakarai, kateteriai, švirkštai, pjūklai, adatos ir žirklės. Šiandieną populiari rinoplastika buvo pirmą kartą pristatyta medicinos bendruomenei būtent „Sušruta Samhitoje”. Jeigu Čaraka koncentravosi į vidinių organų gydymą, tai Sušrutos darbas pagrinde išdėsto Šalja tantrą (chirurgiją). Vagbhata (5 amžius iki mūsų eros) paliko du tekstų rinkinius – „Aštanga Hridaja Samhita” ir „Aštanga Sangraha”, kur akcentas daromas labiau į fiziologinį, o ne dvasinius susirgimo aspektus.
Čaraka ir Sušruta įkūrė rimtas medicinos mokyklas, kur žinios buvo sistematizuotos ir susirgimai buvo klasifikuoti pagal rūšis. Vystantis ajurvediniam mokslui buvo parašyti 16 pagrindinių papildymų šiems klasikiniams tekstams, į kuriuos autoriai pridėdavo naujus preparatus ir gydymo metodus, ir atmesdavo neefektyvius. Taip, Dridhabala IV amžiuje peržiūrėjo „Čaraka Samhitą”.
O tekstai „Sušruta Samhita” buvo perdirbti ir papildyti Nagardžunos VI amžiuje. Šis procesas tęsiasi iki šios dienos, kas rodo ajurvedą, kaip mokslą, kuris eina koja kojon su laiku. Kol ajurveda pradėjo savo atgimimą Vakaruose, pas ją buvo nukritimo periodas britų valdymo epochos metu. Ajurveda nuėjo į antrą planą ir buvo naudojama, kaip taisyklė, dvasinių praktikų ir vargų. Kai Indija atgavo nepriklausomybę, 1947 metais ajurveda Indijoje pradėjo atgimimą. Vakaruose susidomėjimas ajurvedoje atsirado 1970 metų viduryje, kai ajurvedos mokytojai iš Indijos pradėjo važinėti į JAV ir Europą. Šiandieną jau milijonai žmonių visame pasaulyje yra dėkingi ajurvedai už harmoningą ir sveiką gyvenimą.
Ajurveda: kas tai yra paprastais žodžiais
Sanskrito terminas „ajurveda” verčiamas, kaip ‘gyvenimo žinios’. Jos principai primena mums, kad gyvenimas – tai fizinio ir dvasinio aspektų susijungimas, kurių harmoningas saveikavimas priveda mus prie gerovės. Ajurveda iš esmės kreipia savo dėmesį į profilaktines priemones ir stengiasi palaikyti organizmą sveikoje būsenoje per balansą. Ką stengiasi subalansuoti ajurvedą? Mitybą, gyvenimo būdą, mąstymą, natūralius augalinius preparatus – visi šie faktoriai reikalauja ypatingo priėjimo ir apmąstymo.
Tam ir reikalingos ajurvedos žinios, kad suprasti, kaip išoriniai faktoriai sutampa su individualia konstitucija, kokiais būdais palaikyti balansą ir kaip pakeisti gyvenimo būdą, visada būti pusiausvyroje. Individualią žmogaus konstituciją galima sulyginti su piršto antspaudu. Šis ypatingas energetinis pavyzdys, unikali daugelio savybių ir charakteristikų kombinacija, kuri nustatoma pastojimo metu. Laiko eigoje mus veikia daugybė faktorių, tiek vidiniai, tiek ir išoriniai, kas griauna balansą, keičiant mūsų pirmapradę prigimtį – prakriti.
Kas ms gali išvesti iš balanso? Emociniai stresai, traumos, neteisinga mityba, metų laiko pasikeitimas, nedėkingas oras, asmeniniai santykiai, nemylimas arba sunkus darbas. Ajurvedos gydymas numato panašių faktorių ir atitinkamų veiksmų numatymą, kurie pašalina arba minimalizuoja jų įtaką. Kartais mes blogai jaučiamės ir nesuprantame, kas su mumis ne taip. Mes einame pas gydytoją, priduodame tyrimus, tačiau mums sako, kad viskas tvarkoje. Iš tiesų atsiradęs disbalansas dar niekaip neatsispindėjo fiziniame kūne ir neatpažįstamas, kaip liga. Tačiau tai rimtas signalas, kad atkreipti dėmesį į savo būseną.
Kaip padeda ajurveda
Ajurvedinio gydymo paprastumas ir prieinamumas traukia vis daugiau pasekėjų. „Žmogus – savo likimo kalvis” – tai kai kuriais atvejais abejotinas teiginys, tačiau jis labai puikiai tinka ajurvedai Argi ne mūsų rankose gebėjimas pakeisti dienos rėžimą? Argi mes negebame sudaryti individualios mitybos? Argi taip sunku kiekvieną dieną 30-40 minučių paskirti jogai? Pažiūrėkime kaip iš tiesų ajurveda gali padėti mūsų kasdieniame gyvenime.
Ajurveda nuima stresą
Pasak ajurvedos egzistuoja daugybė būdų nuimti stresą. Visų pirma, tai dinačarija (dienos rėžimas), kuris remiasi gamtos ritmais. Jeigu žmogus gyvena darnoje su gamta, tai atneša dvasinę ramybę. Meditacija padeda atsipalaiduoti ir sumažinti streso hormonų lygį. Žalioji arbata turi antistresines savybes, dėka aminorūgščių L-teanino, kuris nuramina ir sumažina nerimą.
Padeda sulieknėti
Svorio sumažėjimas vyksta be žalos fiziniam kūnui ir psichinei sveikatai. Toks neturintis žalingos pusės sulieknėjimas be atitrūkimų pagrįstas specialiu mitybos subalansavimu, detoksikacija ir fiziniais pratimais.
Hormonų fono subalansavimas
Ajurvedos gydymas hormonų reguliavimui įtraukia: organizmo valymą, reguliarų poilsį, specialius pratimus ir abhjangą (aliejaus masažą).
Sumažina uždegimą
Uždegimo procesas įprastai kyla dėl neteisingos mitybos ir miego trūkumo. Ajurvedos metodas yra naudojant gydomąsias žoles. Taip bosveliją įprastai siūlo žmonėms, kenčiantiems nuo paūmėjusio skausmo nugaroje, artrito ir žarnyno susirgimų. Kurkumą naudoja, kaip galingą antioksidantą, sumažinantį uždegimą. Ašvagandha rekomenduoja audinių atstatymui ir atjaunėjimui.
Toksinų pašalinimas
Senovinis ajurvedos mokslas valo protą, kūną ir sielą. Kompleksinis valymas – pančakarma – naudojamas atsikratyti toksinų, kurie trukdo normaliam kūno funkcionavimui. Masažas, įvairios detoksikacijos procedūros, dieta ir pratimai padeda sukurti atjaunėjimo stebuklus ir išgydymą.
Sumažina susirgimo riziką
Profilaktika – tai pirmas ir pats svarbiausias žingsnis, kuriuo remiasi ajurveda. Ji turi du tikslus: atsekti ligos atsiradimą ir rasti saugų gydymo būdą. Ajurvedos sistema geba atrasti ligas dar iki tol, kai pasireiškia simptomai ir siūlomos profilaktinės priemonės ligos sulaikymui.
Odos atjauninimas
Išsaugoti odą spindinčią ir jauną galima natūraliais ajurvedos metodais. Mityba, turinti augalinę žalumą, riešutus ir saulėgrąžas, kurios turi omega-3 riebalų rūgštis padeda atjauninti odą ir sumažinti uždegimą. Beje, atjaunėjimas – tai ne tik kova su raukšlėmis. Atjauninimas padeda išsaugoti proto jėgą, o sveikas mąstymas apsaugo nuo problemų su sveikata.
Gydo nemigą
Kavos vartojimas, aštri vakarienė arba telefonas prieš miegą gali sutrikdyti miegą ir išprovokuoti nervinius sutrikimus. Su ajurveda jūs galite miegoti ramiai! Pamasažuokite kokosų aliejumi pėdas, o tuomet išgerkite šilto pieno stiklinę su medumi.
Sumažina pilvo pūtimą
Panašūs simptomai įprastai yra persivalgymo pasekmės, vartojant nesuderinamus produktus arba sutrikus defekacijai. Ajurvedos žolės ir prieskoniai, tokie kaip kardamonas, imbieras ir kmynai, pašalina problemą. Viskas ką reikia padaryti, tai pakramtyti kmynus su imbieru arba išgerti arbatos, pagamintos iš šių prieskonių. Tai, žinoma, toli gražu ne visas ajurvedinės pagalbos sąrašas. Tačiau jis akivaizdžiai parodo kokiems organizmo procesams ajurveda gali daryti poveikį.
Klasikinė ajurveda
Mūsų eklektiniame pasaulyje ne visada suprantama, kur nuslėptos vieno ar kito reiškinio šaknys. Taip pat yra ir su ajurveda. Paplitusiuose mituose apie ajurvedą sakoma, kad tai dalis unani, homeopatijos, natūropatijos ir jogos. Nežiūrint į tai, kad šios praktikos amžiais yra viena su kita Indijos teritorijoje, jos skiriasi atsiradimo vieta, vystymosi keliais, filosofija, naudojimo būdu ir vaistų panaudojimu, terapijos rūšimis ir kitais.
Taigi, unani, kuri iš pradžių buvo vadinama graikų medicina, atėjo į Indiją prieš tūkstantį metų su graikų pirkliais ir bendrais bruožais turi panašumus su Ajurveda. Natūropatija taip pat sutampa su ajurveda, tačiau skiriasi gydymo metodai. Joga iš pat pradžių buvo praktikuojama dėl tokių sąmonės būsenų pasiekimo, kuriose susijungia individuali siela ir aukščiausioji sąmonė. Tikruoju metu joga žinoma, pagrinde, kaip darbo su fiziniu kūnu praktika.
Ajurvedos mokymas – tai daugiau, nei tik gydymas. Ajurveda siūlo pasinerti gilyn ir įsižiūrėti į mūsų jutimus, kurie yra vartai tarp vidinio ir išorinio pasaulių. Dėka uoslės, lietimo, regėjimo, skonio ir kvapo penkių Visatos kūrinijos elementų: eterio, oro, ugnies, vandens ir žemės – jie formuoja mūsų vidinę erdvę. Ajurveda grupuoja šiuos penkis elementus į tris pagrindinius energijos tipus – vata, pitta ir kapha, kurie yra ajurvedos žinių pagrindas apie žmogų ir jo išgydymo būdus.
Ajurvedos pagrindai
Ajurvedoje skaitosi, kad došų disbalansas padeda prognozuoti ligos tikimybę. Nesubalansuota doša nutraukia natūralų gyvybinės energijos srautą. Sutrikdytas energijos srautas blogina virškinimą ir kaupia toksinus (amą), kas blogina žmogaus būseną.
Vata-doša – tai erdvės (eterio) ir oro derinys. Vata kontroliuoja judėjimą ir atsako už kvėpavimą, ląstelių dalinimąsi ir kraujo apytaką. Kūno dalys, kurios kontroliuoja vatą: storasis žarnynas, dubuo, kaulai, oda, ausys ir šlaunys.
Kapha-doša yra vandens ir žemės elementai. Skaitosi, kad kapha atsako už jėgą, imunitetą ir augimą. Sritys, kurias kontroliuoja kapha – ląstelė, plaučiai ir nugaros smegenų skystis.
Pitta-doša suderina savyje ugnį ir vandenį. Pitta kontroliuoja hormonus ir virškinimo sistemą. Pittos veikimo sritis – plonasis žarnynas, skrandis, prakaito liaukos, oda, kraujas ir akys. Viskas, ką mes išgyvename, ar tai būtų fiziniame kūne ar emocijose, turi tam tikras savybes. Ajurvedos tekstuose šios savybės vadinamos gunomis, klasifikuojamos į 10 priešingybių porų, kas sumoje yra 20 savybių (pavyzdžiui, sunkus ir lengvas). Teoretiškai viską galima aprašyti gunų savybėmis, įskaitant došas.
Ajurvedinio gydymo pagrindas yra atpažinimas to, kada ir kaip gunos tapo per didelės arba nepakankamos, kadangi tai ir sukelia došų disbalansą, privedant prie ligų. Ajurvedinė terapija naudoja priešingas savybes, kad grąžintų pusiausvyrą.
Agni – universalus transformacijos principas, kuris pasireiškia, kaip virškinimo ugnis. Jis yra tarpininkas tarp vidinio ir išorinio, verčiantis maistą į kūno audinius ir atliekas. Ajurveda rekomenduoja uždeginėti agni, kad išvedinėti toksinus, aprūpinant optimalų fizinio ir protinio potencialo funkcionavimą.
Pagrindiniai ajurvedos principai
Ajurveda pagrįsta keliomis taisyklėmis, kurios sukuria harmonija kūne ir prote. Nuo mitybos iki fizinių pratimų ir dvasinės pusiausvyros – viso 10 principų, kurie gali būti pritaikomi visiems gyvenimo aspektams.
Nustatykite savo došą
Pas kiekvieną žmogų yra vyraujanti doša, kuri formuoja mūsų protą ir kūną.
Panašus didina panašų
Žmonėms su dominuojančia kapha-doša verta vengti sunkaus ir riebaus maisto. Pittos energija jau turi ugnį, todėl vartoti maistui produktus, išskiriančius šilumą, tai sukelia dar daugiau šilumos.
Atkreipkite dėmesį į tuštinimąsi
Išmatos gali mums daug papasakoti apie virškinimą ir jo sutrikimus dar ilgai iki rimtų sutrikimų organizme.
Įtraukite į savo racioną visus šešis skonius
Pageidautina, kad kiekvieno maisto valgymo metu, o per pietus būtinai, būtų visi 6 skoniai: saldus, sūdytas, kartus, sutraukiantis, aštrus ir rūgštus. Tai subalansuoja došas, gerina virškinimą ir suteikia pasisotinimą.
Gaminkite ir valgykite maistą su meile
Energija – tai pagrindas. Todėl tai, ką mes duodame, tai mes ir gauname. Maisto gaminimas su meile ir dėkingumu daro maistą ypatingai naudingu. Taip pat ir atvirkščiai: pagamintas maistas su neapykanta arba negatyviais pojūčiais gali atnešti žalą.
Priešingybės sukuria balansą
Kiekvieną kartą, kai yra vienos energijos perteklius, siekite subalansuoti jį, duodami priešingybę.
Užsiminėkite joga
Joga ir ajurveda atsirado vienoje ir toje pačioje kultūroje ir jų filosofija eina ranka rankon.
Panaudokite gydomąsias žoles
Namų priemonės gali palengvinti peršalimo simptomus geriau, nei vaistinės vaistai, turintys šalutinį efektą.
Praktikuokite pančakarmą
Tai globalus viso organizmo išvalymas, paskirtas išvesti toksinus ir negatyvias energijas iš kūno.
Klausykite savo kūno
Kūnas – tai natūralus savęs atstatymo mechanizmas. Jis siunčia signalus, kai išeina iš pusiausvyros: troškulys, alkis, šiluma arba šaltis, liūdesys arba vangumas.
Ajurvedinė medicina
Net tie, kas praktikuoja ajurvedą, ne visada suvokia ją, kaip mokslą. Tačiau sistemingas priėjimas prie žinių, fundamentalus gydytojų paruošimas, preparatų tyrimai leidžia tvirtinti, kad ajurveda – mokslas.
Pagrindiniuose tekstuose, kurie paminėti aukščiau, buvo išskirtos aštuonios ajurvedos kryptys:
• Kaja čikitsa (vidinių organų terapija)
• Šalakja tantra (oftalmologija ir otorinalaringologija)
• Šalja tantra (chirurgija)
• Agada tantra (toksikologija)
• Bhuta Vidja (psichiatrija)
• Kaumara bhritja (pediatrija)
• Rasajana (atjauninimas)
• Vadžikarana (ginekologija ir seksologija)
Tam, kad tapti ajurvedos gydytoju reikalingas specialus išsilavinimas, į kurį įtrauktas pačių įvairiausių disciplinų mokymasis – nuo anatomijos ir fiziologijos iki psichologijos ir psichiatrijos. Ajurvedos gydytojas turi žinoti žolių ir preparatų poveikį, mokėti priimti gimdymą ir išgydyti sergantį diabetu.
Beje, ajurvedoje jūs nesutiksite tokių specialistų, kaip kardiologas, dermatologas arba gastroenterologas. Dalykas tame, kad ajurveda nagrinėja mūsų kūną, kaip įvairių sistemų susijungimą ir todėl nėra „savo” gydytojo kiekvienai iš jų. Kaip matome, ajurveda – tai ne užsistovėjusi dogma. Visą ajurvedos egzistavimo laiką gydytojai ieškojo naujų arba tobulino jau esančius gydymo būdus. Ajurvedos testai buvo papildyti naujais susirgimais, tokiais kaip reumatoidinis artritas, sifilis, gonorėja. Gerokai vėlesniu laiku gydomųjų komponentų sąrašas buvo papildytas opiatais.
Mokslo-techninis progresas leidžia geriau išstudijuoti gydomuosius augalus ir jų savybes. Gamintojai įdiegia šiuolaikines technologijas apdirbimui, saugojimui, pakavimui ir kokybės kontrolei, kad turėti galimybę eksportuoti produkciją. Mokslas apie gyvenimą yra pastoviame tobulėjime ir judėjime, kaip ir pats gyvenimas!
Originalus tinklapis https://ayurveda.plus