Pagrindiniai žmogaus gyvenimo tikslai pagal ajurvedą
Mes gyvename informacinių technologijų amžiuje: kasdieną mūsų smegenys apdirba milžinišką kiekį informacijos. Naujienų antraštės keičia viena kitą kiekvieną sekundę – atrodo, kad atsižvelgti į tai ir visą tai aprėpti savo dėmesiu tiesiog neįmanoma. Globalūs klausimai apie tai, kas mes ir dėl ko gyvena, nueina į antrą planą. Šiandieną daugelis psichologų sako, kad žmogus turi išmokti filtruoti informaciją, pašalinti tuos įvykius naujienų lentoje, su kuriomis žmogus nesusijęs. Specialistai atkreipia mūsų dėmesį į tai, kad pasinėrimas į tokius klausimus – tuščias energijos švaistymas.
Tokiais momentais ypač svarbu atkreipti dėmesį į savo vidų, pridėti pastangas į tai, ką mes realiai galime pakeisti, o tai praktiškai visada mūsų ir mūsų artimųjų gyvenimas. Pakilti į naują savo tikslų ir užduočių suvokimo lygį – tam mums paskirta padėti ajurveda, kuri per daugelį amžių dirba ne tik su fizine, tačiau ir su mentaline žmogaus sveikata. Dėl ko mes gyvename? Kaip rasti tą pačią pagrindinę priežastį, gyvenimo tikslą, suprasti kas iš tiesų mus motyvuoja? Ieškokime atsakymų į šiuos klausimus kartu.
Pagrindiniai žmogaus tikslai
Visi mes norime gyventi laimingai, klausyti vaikų juoko, matyti šeimos narių ir artimųjų šypsenas. Mes norime džiaugsmingai eiti į darbą, užsiiminėti mylima veikla ir vėl grįžti į namus, kur mus myli ir laukia. Pasiekti tai be savo asmeninių siekių suvokimo praktiškai neįmanoma. Senovinis mokslas apie žmogaus sveikatą – ajurveda išskiria keturis žmogaus siekius. Pirmas iš jų – dharma – mūsų gyvenimo veikla, tarnystė visuomenei. Toliau eina artha – visokeriopos gerovės siekis, finansinės gerovės siekis. Savo norų ir jutimų patenkinimas vadinamas kama, o vidinės laisvės įgavimas – mokša. Visus keturis tikslus vadina purušaršha arba čaturartha. Tam, kad pasiekti šiuos tikslus yra naudojami įvairūs metodai: nuo askezių iki ritualų. Vienų ar kitų metodų efektyvumą galima pažinti tik per savo praktiką ši tema gerokai platesnė, todėl šiek tiek atsitraukę nuo jos detaliai išnagrinėsime aukščiau aprašytus tikslus.
Dharma
Apie svarbą laikytis dharmos kalba vediniai raštai, ypač „Ramajana” ir „Mahabharata”. Princas Rama ir broliai Pandavai buvo ir pasilieka ryškiais dharmos laikymosi pavyzdžiais. Tačiau kas tai per suvokimai? Dharma dažnai supranta laikytis įstatymo ir įstatymo ne tik pasaulietiško, parašyto ant popieriaus, tačiau ir dvasinio. Būti kilniu, geroviniu, prisiminti apie savo pareigas – tai ir yra ėjimas dharmos keliu. Einant pasirinktu keliu reikia su ramia širdimi suvokti džiaugsmus ir nesekmes, pergales ir pralaimėjimus. Neatsitraukti nuo pasirinkto kelio susidūrus su pirmais sunkumais, sąžiningai daryti savo darbą.
Dažnai žmonės užduoda klausimą: o kas, jeigu mano pasirinktas kelias klaidingas? Kas, jeigu aš turiu statyti namus, o ne vairuoti autobusą? Egzistuoja džiotiš praktika – senovinė vedinė astrologija. Pagal žvaigždžių išsidėstymą išmanantis astrologas gali padėti nustatyti jūsų paskirtį ir jūs gausite galimybę pakeisti savo gyvenimą ir likimą. Tačiau neverta galvoti, kad jeigu jūs nustatysite savo kelią teisingai, viskas eis tvarkingai, be kliūčių. Sunkumai ir kliūtys gali laukti visur, netgi toje sferoje kurioje jums priklauso veikti. Nenuleisti rankų ir nepasiduoti – taip pat svarbu dharmos laikymosi dalis. Prisiminkite, kad būti geru tėvu ir vyru, o taip pat geru vaiku – tai taip pat dharmos laikymasis. Verta atlikti namų ir darbo pareigas. Jeigu jūs pasirinkote šį kelią, būtina rasti balansą, tam tikrą vidurinį kelią, kuris padės jums sukurti harmoningą santykį šeimoje ir darbe, negriaunant dharmos dėsnių.
Artha
Artha suvokiama, kaip sėkmė materialiame pasaulyje. Mažai kas iš mūsų nenori įdomaus darbo arba geros algos, mes siekiame pagarbos ir pripažinimo iš kolegų ir dalykinių partnerių pusės. Noras valdyti resursus ir ekonomiškai vystytis įdėti į „arthos”. Reikia paminėti, kad tai kaupimas ne tik ir ne vien tik materialios gerovės. Žinių įgavimas, geros karmos įgavimas yra ne mažiau svarbiu momentu įgaunant turtus. Kaupimas – tai ne prisirišimo sinonimas. Žmogus turi būti pasiruošęs tam, kad bet kokie turtai išeis, o jų savininkas tuo metu turi pasilikti ramus.
Būti neprisirišusiu prie kažko – tai ypač svarbus arthos aspektas. Šiandieninis žmogus, atvirkščiai, priklausomas nuo kiekvienos smulkmenos. Būna atvejai, kai mobilaus telefono praradimas laikomas tragedija, sulyginama su mirtimi arba sunkiu sužalojimu. Kaip seniai metalo gabalas tapo labiau vertingas, nei žmogaus gyvenimas? Ar gali prisirišimas netgi prie mėgstamo žaislo būti iki tokio lygio, kad praradus jį sielvartauti, lyg būtų prarastas artimas draugas? Mums verta išmokti būti neprisirišusiems prie materialių gerovių: tapti turtingais galima ne tik gaunant, tačiau ir atiduodant.
Kama
Kama suprantama, kaip savo jutimų ir norų tenkinimas įvairiuose lygiuose. Čia priskiriami kaip jusliniai, taip ir fiziniai pasitenkinimai. Plačia prasme kama moko žmogų suprasti savo norus ir atsikratyti nuo jų per jų patenkinimą. Svarbu, iš ajurvedos požiūrio taško, pasilieka momentas, pasak kurio norų patenkinimas neturi kenkti kitoms būtybėms. Vagystės arba apgavystės nėra norų tenkinimas, tai tik apsunkina mūsų karminius pančius, darydami gyvenimą vis mažiau laimingu. Kamos pasiekimas suvedamas į suvokimą, kad bet koks malonumas yra laikinas, kad žmogus gyvena ne dėl to, o kad pasiektų kitą, gerokai aukštesnį tikslą. Koks gi šis tikslas? Apie tai pakalbėsime kitame skyriuje.
Mokša
Iš esės, tai pagrindinis tikslas ne tik iš ajurvedos požiūrio taško, tačiau ir iš jogos: ištrūkti iš begalinio atgimimų rato, įgauti ramybę ir pilnai atsikratyti nuo aptemimų ir iliuzijų. Šiame lygyje žmogus suvokia, kad bet koks laikinas malonumas nepadarys jo laimingu: nėra prasmės vytis eilinę tuštybę iš parduotuvės – per vieną dieną arba dvi jūs pamatysite naują daiktą ir dabar būtent jis bus nupirktas, kad įgauti norimą pasitenkinimo poreikį. Laimingais mus gali padaryti tik išėjimas iš šio uždaro rato. Kaip pasiekti tai? Egzistuoja daugybė versijų ir teorijų apie absoliučios laimės pasiekimą.
Būtina prisiminti, kad išsilaisvinimas atneša džiaugsmą, o ne kančias. Džiaugsmas – mums ir tiems, kas jus supa. Tam nereikia išeiti iš šeimos arba atsisakyti nuo savo pareigų atlikimo. Budda sakė mums apie tai, kad gauti išsilaisvinimą gali ir asketas, ir pasaulietis, svarbiausia – laikytis dharmos. Svarbu paminėti, kad jūsų dvasinės paieškos ir asmeninės askezės neturi ir negali atsiliepti ant jūsų artimųjų, mes juos mylime ir linkime jiems gero. Remkitės į išmintingus žodžius apie tai, kad visų gyvų būtybių laimė yra bodhisattvos praktika ir neškite laimę ir šviesą ne tik sau, tačiau ir visoms gyvoms būtybėms.
Žinoma, sunku duoti universalų praktikos receptą tam, kad įgauti išsilaisvinimą. Tai, kas padėjo kitiems, nebūtinai tiks jums. Tačiau tai ne priežastis nuleisti rankas ir nieko nedaryti. Praktikuoti jogą, padedinėti kitiems nieko nesitikint gauti atgal, būti neprisirišusiu prie darbo rezultato ir tiesiog mėgautis tuo, ką turi (santoša) – tai gali absoliučiai kiekvienas. Tam nereikia specialių įgūdžių arba dvasinio pašventinimo, reikia tik noro, tyrumo ir tikrumo.
Tai leis pakeisti savo gyvenimo savybes, kitu kampu pažiūrėti į save ir savo artimuosius, pamatyti situaciją ne tik iš savo pusės, suvokti kito nuomonę ir svarbiausia – pilnavertiškai gyventi. Tikėsimės, kad ši nedidelė medžiaga taps atspirties taškas norint pakeisti save ir pradėti naują, ryškų, pilnavertį ir įdomų gyvenimą.