Surja Bhedana pranajama
(48) „Patogiai atsisėdęs jogas turi užsifiksuoti šioje padėtyje ir lėtai įkvėpinėti orą per dešinę šnervę“.
(49) „Tuomet turi būti atliekamas kvėpavimo užlaikymas, kol oras neprasiskverbs į plaukų šaknis ir nagų galiukus. Tuomet eina lėtas iškvėpimas per kairę šnervę“.
(50) „Surjabhedana puiki kaukolės išvalymui ir vėjo došos disbalanso pašalinimui. Ji taip pat sunaikina kirminus. Ji turi būti atliekama vėl ir vėl.“
Surja reiškia „Saulė“. Į taip pat priskiriama pingala nadi. Žodis bheda turi tris reikšmės: „paslaptis“, „atskyrimas“ ir „persmelkti, pasiekti“. Šioje pranajamoje dėl oro įkvėpimo per dešinę šnervę aktyvuojama pingala nadi. Suryabhedana prasismelkia į pingalą ir aktyvuoja šiame nadi gyvybinę pranos energiją.
Technika 1
Atsisėskite į patogią meditatyvią pozą, pageidautina sidhasaną (sidha joni asaną).
Atpalaiduokite kūną ir praktikuokite kaja sthairjam. Atlikite nasikagra mudrą, uždarę kairę šnervę ir palikę dešinę šnervę atidaryta.
Lėtai ir giliai įkvėpkite per dešinę šnervę. Įkvėpimo pabaigoje uždarykite abi nosies šnerves ir nuleiskite galvą žemyn, kad atlikti džalandhara bandhą. Užlaikydami orą viduje atlikite mula bandhą. Darykite užlaikymą maksimaliai ilgą laiką. Atpalaiduokite mula bandhą, tuomet džalandhara bandhą ir tada pakelkite galvą.
Palikdami dešinę nosies šnervę uždarytą, atidarykite kairę šnervę ir lėtai iškvėpkite per ją. Jeigu būtina, tai tarp dviejų ciklų galima padaryti keletą įprastų įkvėpimų-iškvėpimų. Rankų plaštakos turi būti atpalaiduotos ant kelių, akys uždarytos, o jūs turite būti susikoncentravę į erdvę tiesiai prieš užmerktas akis. Tuomet atlikite kitą ciklą. Įkvėpkite per dešinę šnervę, užlaikykite kvėpavimą ir iškvėpkite per kairę šnervę. Atlikite iki dešimties tokių ciklų.
Surjabheda gali būti atliekama įkvepiant ir iškvepiant tik per dešinę šnervę. Tačiau jeigu jūs kvėpuojate tik per dešinę šnervę, tai gali uždaryti ida nadi ir atjungti kairės šnervės funkcijas. Iškvėpdami per kairę šnervę jūs išlaisvinate energiją ir visus galimus nešvarumus, kurie yra idoje. Įkvėpdami per dešinę šnervę jūs įtraukiate praną į pingalą, o užlaikydami kvėpavimą po įkvėpimo, sulaikote praną pingaloje.
Žinoma, ši pranajama turi būti atliekama ant tuščio skrandžio ir tik tuo atveju, jeigu jus instruktavo jūsų guru. Jeigu įprastai dienos eigoje jūsų pingala nadi dominuoja, tai praktikuoti pranajamos nerekomenduoja. Jeigu srautas pingaloje yra, tai protas ir jutimo organai nukreipti į išorę, funkcionuoja kairys smegenų pusrutulis, aktyvi yra simpatinė nervų sistema ir kūnas sušyla. Negalima versti pingalos dirbti per daug, jos funkcionavimas turi būti subalansuotas idos funkcionavimu.
Skirtingai nuo šodhanos pranajamos, kuri subalansuoja kvėpavimą ir smegenų pusrutulius, surjabheda pagrinde daro poveikį organizmo daliai. Ji stimuliuoja simpatinę nervų sistemą ir slopina parasimpatinės sistemos funkcijas.
Svatmarama tvirtina, kad surjabheda pašalina disbalansą vėjo došoje (dujose), tačiau ji taip pat subalansuoja ir kitas došas – gleives ir tulžį. Simpatinės nervų sistemos stimuliavimas ir pingala nadi pašalina kūno ir proto vangumą, o šiluma, kuri atsiranda praktikos metu, sudegina kūno nešvarumus. Knygoje „Gheranda Samhita“ tvirtinama, kad surjabheda „pašalina senatvę ir mirtį, padidina kūno šilumą ir prabudina kundalini“.
Jeigu ši pranajama praktikuojama priešingu būdu – įkvepiant per kairę šnervę ir iškvepiant per dešinę – tai ji aktyvuoja ida nadi ir žinoma, kaip čandrabheda pranajama. Šiame tekste apie šią pranajamą nieko neparašyta, kadangi jeigu aktyvi ida, tai protas gali būti pilnai nukreiptas į vidų ir kūnas gali įkristi į letargiją. Aktyvuoti pingala su surjabheda pranajamos pagalba visiškai saugu, tačiau idos aktyvavimas naudojant čandra bheda pranajamą gali būti pavojingas, jeigu tik guru specialiai nerekomendavo jos.
Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru