Sitali (šitali) pranajama

Hatha-joga Pradipika aprašo šią pranajamą taip:
(57) Išmintingas įkvėpia orą per liežuvį ir praktikuoja kumbhaką kaip (aprašyta) anksčiau, o tuomet iškvėpia orą per šnerves.
(58) Ši kumbhaka, vadinama šitali, išgydo padidėjusį pilvą arba blužnį ir kitas su ja susijusias ligas, pašalina karštį, tulžies perteklių, alkį ir troškulį, o taip pat aktyviai veikia prieš nuodus.
Žodis šitali reiškia „šaldantis kvėpavimas“, o taip pat reiškia ramybę ir troškimų, emocijų nebuvimą. Kaip sitkari ši pranajama specialiai skirta kūno temperatūros sumažinimui. Ši praktika ne tik šaldo ir nuramina fizinį kūną, tačiau tokiu būdu daro poveikį ir protui.
Technika 1
1. Sėskite į patogią meditatyvinę pozą, pageidautina Sidhasaną (Sidha Joni Asaną) ir užmerkite akis. Laikykite rankas ant kelių džniana-mudroje arba čin-mudroje.
2. Ištempkite liežuvį iš burnos jums patogiu atstumu. Sulenkite jo šonines dalis į viršų, kad pasidarytų vamzdelis.
3. Tuomet lėtai ir giliai įkvėpkite per liežuvį, kuris susuktas vamzdeliu.
4. Įkvėpimo pabaigoje uždarykite burną ir iškvėpkite per nosį.
Iš pradžių atlikite tokius devynis ciklus. Paskui galėsite praktikuoti tai iki dešimties minučių.
Technika 2
1. Atlikite viską taip pat, kaip ir 1 technikoje, tačiau po įkvėpimo atlikite kvėpavimo užlaikymą.
2. Atlikite džalandhara ir mula bandhas ir užlaikykite kvėpavimą tam laikui, kuris jums yra komfortiškas. Išlaisvinkite mula bandhą, o tuomet džalanharą bandhą ir, laikydami galvą tiesiai, iškvėpkite per nosį, kontroliuodami šį veiksmą.
Praktikuokite tiek pat laiko, kiek ir 1 techniką.
Technika 3
1. Viską atlikite taip pat, kaip ir 2 technikoje, tačiau skaičiuokite įkvėpimo ilgumą, užlaikymą ir iškvėpimus.
2. Pirma atlikite juos santykyje 1:1:1. ai tai bus lengva atlikti, pakeiskite santykį į 1:2:2, o tuomet į 1:4:2.
3. Šitali turi būti atliekama po asanų arba po bet kokios šildančios pranajamos, tačiau taip pat gali būti atliekama bet kuriuo metu dienos bėgyje. Ji taip pat gali būti atliekama naktį vasaros mėnesiais, ypač gydomaisiais tikslais.
4. Nauda nuo šitali ir sitkari iš esmės vienoda. Šios dvi praktikos unikalios tuo, kad įkvėpimas jose atliekamas per burną. Kas liečia visas likusias jogos praktikas ir bendrai kvėpavimą, tai mes visada sakome, kad kvėpuoti reikia per nosį. Kai mes įkvepiame per nosį, įeinantis oras sušildomas ir išsivalo.
5. Todėl šios dvi šaldančios praktikos tinkamos tik tais atvejais, kai jis atliekamos neužterštoje atmosferoje ir ne per šaltu oru.
6. Kai jūs iškvėpiate per dantis arba per liežuvį, oras sušaldomas seile, o tuomet jis šaldo kraujagysles burnoje, gerklėje ir plaučiuose. Toliau šaldomas skrandis, kepenys ir visas kūnas. Kadangi šitali ir sitkari susilpnina mentalinę įtampą, jos yra naudingos technikos esant psichosomatiniams susirgimams, tokiems, kaip aukštas kraujo spaudimas. Technikos taip pat valo kraują ir, žinoma, gerina virškinimą.
7. Yra tik vienas nedidelis skirtumas tarp sitkari ir šitali. Sitkari sąmonė fiksuojama į švilpiantį garsą, o šitali jis laikomas ant vėsumos pojūčio įkvėpimo metu. Yra dar nedideli skirtumai, susiję su skirtingu poveikiu į skirtingas nervinės sistemos dalis, tačiau galutiniame variante impulsai siunčiami į centrinė nervinę sistemą ir smegenis.
Straipsnis išverstas iš oum.ru