Samaveta pranajama
Mūsų viduje egzistuoja įvairios energijos formos, kurios persmelkia ir supa mūsų kūną. Jos glaudžiai susijusios su mūsų sveikata, mąstymu ir tuo, kaip mes reaguojame į išorinį pasaulį. Kai kurios iš šių energijos rūšių gerai žinomos: nervinė energija, cheminė energija ir kitos. Egzistuoja ir kitokios energijos rūšys, kurių įprastai dauguma žmonių nesuvokia kasdieniame gyvenime. Pranajamos praktika paskira harmonizuoti ir nukreipti būtent šias subtilias formas lygiai kaip ir gerokai grubesnes energijos formas. Šių energijų valdymui (pranoms) naudojamas netiesioginis metodas: kvėpavimo valdymas ir manipuliavimas, nors energijos valdymas, kurią gauname iš deguonies kvėpavimo proceso metu atliekamas netiesiogiai. Šiame straipsnyje mes aprašysime vieną iš paprasčiausių pranajamos praktikų, kuri vadinama samaveta pranajama.
Išvertus iš sanskrito žodis „samaveta“ reiškia „katu“. Todėl samaveta pranajama yra praktika, kurioje žmogus kvėpuoja per abi šnerves. Tai, galbūt, pasirodys akivaizdus ir nereikšmingas tvirtinimas, tačiau ši praktika buvo pavadinta taip, kad ją atskirti nuo kitų pranajamos technikų, kur oro srautas nukreipiamas į vieną šnervę per fizinius arba valios kvėpavimo apribojimus antroje šnervėje.
Atlikimo technika
1. Sėskite į patogią padėtį, pageidautina į vieną iš meditatyvių asanų. Jeigu šiame etape šios pozos jums nepatogios, jūs galite atsisėsti ant kėdės nugara į sieną, ištempę kojas. Svarbu, kad nugara pasiliktų vertikali ir tiesi. Jeigu patalpoje šalta, užsidėkite pledą.
2. Užmerkite akis.
3. Pradėkite daryti pilną jogų kvėpavimą.
4. Pasistenkite, kad pilvo ir krūtinės ląstos judėjimas būtų kaip galima ritmiškesnis, kad įkvėpimo metu kiltų banguojantis judesys nuo pilvo į krūtinę, o iškvėpimo – nuo krūtinės į pilvą.
5. Nepersistenkite, tačiau vis tiek stenkitės kvėpuoti kaip galima giliau, iškvėpdami ir įkvėpdami maksimalų oro kiekį.
6. Laikykite akis uždarytas visos praktikos metu.
7. Tęskite tokiu būdu kvėpuoti keletą minučių.
8. Dabar jūs pradėsite daryti samaveta pranajamos praktiką.
9. Įkvėpimo pabaigoje užlaikykite kvėpavimą vienai-dviem sekundėms, tačiau be įtampos.
10. Tuomet iškvėpkite.
11. Kvėpuoti verta ant tiek lėtai, kiek tai įmanoma, nesuteikiant sau nepatogumo.
12. Iškvėpkite kaip galima daugiau oro ir tuomet įkvėpkite.
13. Vėl užlaikykite kvėpavimą trumpam laikui ir paskui iškvėpkite.
14. Toliau kvėpuokite tokiu būdu tiek laiko, kiek jūs galite skirti šiai praktikai.
Kvėpavimo užlaikymo trukmė
Keleto savaičių bėgyje palaipsniui ilginkite kvėpavimo užlaikymą nuo vienos-dviejų iki dešimties sekundžių. Neužlaikykite kvėpavimo ilgiau, nei tai patogu. Tai labai svarbu. Tolimesnės praktikos eigoje jūs atrasite, kad kvėpavimo užlaikymo ilgumas didės automatiškai.
Gerovinis poveikis
Tai nuostabus pratimas plaučių paruošimui gerokai sunkesnėms pranajamos praktikoms. Kvėpavimo užlaikymo metu didėja deguonies kiekis, kurį įsisavina kraujas ir išsiskiria anglies dioksidas iš jo į plaučius. Kai žmonės kvėpuoja greitai ir negiliai, dujų apykaita tarp cirkuliuojančio kraujo ir plaučių labai nedidelis. Dujų apykaitos sustiprėjimas atliekant samaveta pranajamą padeda atstatyti kūno jėgas ir pagerinti sveikatą.
Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru