Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kaip išmokti medituoti: informacija pradedantiems

Kaip išmokti medituoti savarankiškai namuose

Jūs jau seniai girdėjote apie meditaciją, o, galbūt, net skaitėte knygą apie meditaciją, tačiau kol kas teorinės žinios dar nepavirto į praktiką. Šis straipsnis skirtas jums – tiems, kurie nori nuraminti savo protą ir pradėti eiti nauju keliu.

Kaip išmokti medituoti pradedantiems

Pradedantiems meditacija gali pasirodyti neįprasta, mažai suprantama, tačiau tai tik iki tol, kol jūs suprasite, kokia meditacijos esmė. Meditacijos tikslas – sustabdyti mąstymo procesą. Žinoma, tai aukščiausias meditacijos tikslas, pasiekiamas gerokai labiau pažengusiuose praktikos lygiuose. Patyrę meditacijos praktikai prieina prie tokio etapo, kai jie tampa vieningi su viskuo, kas yra. Jiems nustoja egzistuoti jų Ego, individualumo suvokimas nueina į antrą planą, o atliekant pačią meditaciją, individualumo visiškai nėra – medituojantis susilieju su meditacijos objektu, tapo su juo vienu.

Visą tai kol kas pakankamai sunku įsivaizduoti. Čia kalba eina apie psichinius, mentalinius ir fizinius procesus. Bendrai meditacijos technikos ir metodikos nukreiptos į darbą su sąmonę, išplečia jos ribas nenaudojant kažkokių kitų priemonių. Dirba tik sąmonė, mąstymo procesai, valia ir noras praktikuoti meditacija.

Kaip išmokti medituoti pradedantiems namuose

Norint išmokti medituoti, nebūtina užsirašyti į meditacijos kursus. Galima pradėti užsiiminėti savarankiškai namuose. Tai labai patogu. Galima atlikti meditaciją bet kuriuo dienos metu: ryte, iš karto po prabudimo, vakare, prieš miegą, kas taip pat teigiamai atsispindės ir geresniame poilsyje.

Pirminiame etape meditacijos technikai tiks kvėpavimo pratimai: koncentracija į kvėpavimą padeda sufokusuoti protą, surinkti jį viename taške. Vien tai leidžia jums išsilaisvinti nuo didelio minčių srauto ir atsijungti nuo kasdienių problemų.

Jeigu jūs dar ne iki galo apsisprendėte nuo ko pradėti, kokią meditaciją pasirinkti proto nuraminimui ir norėtumėte sužinoti daugiau apie įvairius metodus ir priėjimus prie meditacijos, tai galima dalyvauti programoje pradedantiems, viską sužinoti ir padaryti pirmus žingsnius kartu su patyrusiais instruktoriais.

Ką reikia žinoti prieš pradedant medituoti

Medituojant namuose svarbu pasirūpinti, kad būtų atlikti šie punktai.

– Pasirinkite tą vietą, kur jūs galėsite būti vieni.
– Naminiai gyvūnai turi būti kitame kambaryje, kad jūsų neblaškytų.
– Atjunkite visus telefonus, paskirkite šį laiką tik sau.
– Šviesa gali būti natūrali, tačiau ne per daug ryški. Tam, kad būtų lengviau atsipalaiduoti ir panirti į meditaciją.
– Geriau atlikti meditaciją sėdint Sidhasanoje arba Padmasanoje. Jeigu kol kas šios pozos iššaukia diskomfortą, tai galima pasirinkti bet kokią kitą stabilią pozą su tiesiu stuburu.
– Nereikėtų statyti žadintuvo arba taimerio, norint išeiti iš meditacijos, nes tai tiesiog „nutraukia“ procesą. Viskas turi eiti ramiai savo eiga.

Kaip medituoti ir neužmigti

Kartais pradedantieji klausia ką daryti, kai meditacijos proceso metu organizmas ant tiek nusiramino, kad žmogus užmigo. Jeigu jūs gerai sėdite ir jums niekas netrukdo, tai žinoma, galima panirti į sapną, tačiau jeigu jūs sėdite Padmasanoje, o ji kol kas nėra jums visiškai patogi, tai neturėtų nutikti. Todėl taip dažnai pabrėžia pozos svarbą, kurią naudoja medituojantis.

Galima praktikuoti meditaciją ir horizontalioje padėtyje, tačiau čia pradedantiesiems egzistuoja didelė rizika pereiti į miego būseną. Įgavus patirtį, tai nustoja turėti reikšmę, kokioje pozoje medituoti. Jūs išmoksite būti toje būsenoje ir, netgi atliekant praktiką Šavasanos pozoje, jūs gebėsite pasilikti dėmesingi, medituoti, tačiau neužmigti.

Kaip išmokti medituoti namuose: įvairios meditacijos technikos

Prieinamiausios meditacijos technikos susijusios su koncentracija į kvėpavimą. Tai paprastos pranajamos. Jūs galite pradėti nuo jūsų kvėpavimo stebėjimo ir sekti, kad mintys nesiblaškytų šio proceso metu. Atrodytų, kame čia svarba? Visiems žinomas kvėpavimo ritmas, tačiau jis ant tiek svarbus, kad geba pakeisti jūsų mąstymo manierą, nuraminti protą, nukreipti jūsų mąstymo procesą ir pagerinti daugybės fizinio kūno sistemų darbą. Šis būdas taip pat naudojamas praktikuojantiems „vipasanos“ kursą. Jis universalus, todėl labai svarbu nuo pat pradžių jį įvaldyti.

Meditacija – kvėpavimo stebėjimas

Pirminiuose etapuose pasistenkite kelių minučių bėgyje tiesiog stebėti įkvėpimą ir iškvėpimą. Būkite ramūs. Nieko tokio, jeigu mintys išblaškė ir persijungė. Pirminiame etape tai pilnai normalu, nors dauguma žmonių pradeda pergyventi dėl to, viduje kritikuojant save. Kritika mažai ką pakeisi. Tiesiog grąžinkite jūsų mintis prie pačio meditacijos objekto: šiuo atveju tai kvėpavimo procesas. Su kiekvienu kartu jūs pradėsite pastebėti, kad jūs išsiblaškėte vis mažiau ir tai geras rodiklis. Greitai jūs galėsite tokiu būdu medituoti su pilna koncentracija 5 minučių bėgyje. Ateityje galima prailginti praktikos laiką, palaipsniui privedant jį iki 30 minučių.

Trataka

Gera meditacijos technika pradedantiems – tai trataka. Viskas, ko čia reikia – tai dėmesingai žiūrėti į žvakės liepsną ir nemirksėti. Pradžioje bus sunku sulaikyti žvilgsnį netgi vieną minutė, tačiau su praktika jūs išlavinsite stabilų dėmesingumą. Jeigu jūs greitai pavargstate, tai galima daryti pertraukas 20 sekundžių, užmerkiant akis.

Trataka. Akių valymo technika ir meditacija pradedantiems. Ekaterina Androsova

Didelė šios praktikos nauda yra tame, kad mąstymo procesas sustoja momentaliai. Akių obuolių judėjimas sustabdytas, o su juo ir minčių bėgiojimas. Todėl pradiniame etape ši meditacija tiks labai gerai, kaip tik tam, kad suprasti, ką reiškia nustoti galvoti.

Kaip išmokti medituoti namuose praktikuojant pranajamą

Panaudojant pranajamą, kaip vieną iš meditacijos metodų, galima pasiekti reikšmingų rezultatų proto koncentracijoje ir jo disciplinoje, o taip pat emocionalios sferos balanse. Teisingas pranajamos atlikimas išvalo ir kūną, ir protą. Išsaugodami kvėpavimo kontrolę, darydami jį gilesniu, ilgesniu ir atliekant kumbhaką – kvėpavimo užlaikymą, galima pasiekti ir gerų terapinių rezultatų. Tačiau viskam reikalingas saikas ir, kas liečia kumbhaką, tai pirminiuose pranajamos įvaldymo etapuose jos nerekomenduojama atlikti. Tiesiog kol kas stebėkite kvėpavimą, jauskite, kaip oras įeina ir išeina, praeina per organus, pripildo plaučius, o tuomet neskubant sekite iškvėpimo procesą.

Praktika „Apanasati Hinajana“

Galima pabandyti atlikti Apanasati Hinajaną, kurios esmė tame, kad jūs palaipsniui ilginate įkvėpimo ir iškvėpimo ilgį, tačiau kartu neįeinate į diskomforto zoną. Jūs neturite dusti arba patirti didelio nepatogumo, praktikuojant šią pranajamą. Geriau praktiką atlikti reguliariai, palaipsniui ir su laiku, tobulėjant pranajamų praktikoje jūs išmoksite daryti gerokai ilgesnius įkvėpimus, o ypač iškvėpimus ir palaipsniui galėsite taip ištempti kvėpavimą, kad 30 sekundžių ir netgi 45 sekundžių įkvėpimas ir iškvėpimas taps jums natūralus.

Joga suaugusiai. Apanasati pranajama. Andrejus Verba

Kaip išmokti medituoti namuose pradedantiems. Meditacijos tikslų suvokimas

Priklausomai nuo to meditacijos, kurią jūs pasirinksite, ar vipasanos kursas, ar pranajamos naudojimas – tikslai ir priemonės gali keistis, tačiau svarbiausia bendra visų meditacijų kryptis gali būti išreikštas šiais punktais:

1) Savęs suvokimas. Atliekant meditacijos technikas, jums taps gerokai aiškesnis savęs suvokimas ir tai, kuo jūs vadovaujatės priiminėdami sprendimus kasdieniame gyvenime. Mintys taps gerokai labiau organizuotos. Nežiūrint į tai, kad galutinis aukščiausios meditacijos tikslas yra pilname išsilaisvinime nuo mąstymo proceso, pirminiuose etapuose mintis reikia sutvarkyti, nukreipti, išmokti koncentruotis į kažką vieną. Tai padarys jūsų mintis gerokai labiau sutvarkytas, o jūsų mąstymo procesas bus gerokai aiškesnis.

2) Ramybės įgavimas. Po to, kai išmoksite koncentruotis, atliekant meditacijos technikas, jūsų protas nurims. Susitelkęs į vieną, jis nustoja blaškytis ir išmoksta galvoti kryptingai, nešokinėdamas nuo vieno prie kito arba, kitaip tariant, protas taps disciplinuotas. Taip įnešant tvarką į proto darbą, jūs mažiau blaškysitės ir jūsų mintys taps ramios. Kai mintys ramios ir nukreiptos į teisingą kryptį, tai keičiasi ir gyvenimas: į jį ateina ilgai laukta ramybė ir tvarka, o su chaosu bus užbaigta. Visi veiksmai formuojami mintimis. Iš ten kyla impulsai tolimesniems poelgiams. Mąstymo procesas – tai organizmo valdymo komandinis punktas, tačiau ir jis nekyla pats iš savęs, o yra kontroliuojamas kvėpavimo. Egzistuoja specialios jogos technikos, kurios leidžia valdyti kvėpavimo procesą – jas vadina pranajama.

3) Suvokimas. Jau pradiniame meditacijos proceso etape jūs išmoksite daugiau suvokti save, savo protą, kūną, aplinkines sąlygas – viską, kas yra pasaulyje. Tai galima pavadinti esmine meditacijos proceso dalimi, kai praktikas palaipsniui įgaudamas minčių kontrolę, mokosi nukreipinėti jas ir sekti paskui jas. Jūs iš tiesų tampate savęs ir savo gyvenimo tyrėjai, suprasdami ir suvokdami savo būtį kiekvieną kartą vis giliau.

4) Minčių atjungimas. Minčių išsilaisvinimo procesas įvyksta šiek tiek vėliau: kai jūs jau įvaldėte koncentracijos ir suvokimo technikas, jūsų dėmesys tapo dar kryptingesnis, bendras gyvenimo suvokimas ir visos jo sudedamosios dalys įgavo didelį aiškumą. Štai tuomet darydami vieną iš koncentracijos į objektą ar atvaizdą praktikų, jūs galite ant tiek „pasinerti“ į jūsų meditacijos objektą, kad išoriniai dirgikliai jums nustos egzistuoti ir sąmonė pilnai panirs ir susilies su tuo, į ką buvo nukreipta. Tai automatiškai reikš, kad minčių srautas sustabdytas. Jį dar dažnai vadina vidiniu dialogu ir daugelyje dvasinių praktikų jo sustabdymui teikiama didelė reikšmė. Tai iš tiesų labai svarbu, nes meditacijos metu, pačio mąstymo sustabdymo metu, jūs negalėsite to suvokti, suprasti, kad galų gale protas švarus, nes kol yra suvokimas, atitinkamai, mąstymo procesas dar egzistuoja. Gaunasi, kad jeigu jūs kalbate sau, kad mintys sustabdytos, jos vis dar yra. Suvokimas to, kad mąstymo procesas buvo atjungtas kažkuriam laiko periodui, gali įvykti tik vėliau, tačiau ne pačios „proto tylos“ metu. Todėl ir tyla, kad protas nustoja analizuoti, daryti išvadas. Tik po išėjimo iš meditacijos jūs duosite sau ataskaitą apie tai, kad įvyko kažkas neįtikėtino.

5) Nušvitimas ir išsilaisvinimas. Išsilaisvinimas, o kartu su juo ir nušvitimas, ateina aukščiausiuose meditacijos praktikos etapuose. Tai tie laiptai, kuriuose protas ne tik pakluso jums, tačiau jūs ant tiek gerai jį įvaldėte, kad galite savo noru jį sustabdyti ir išeiti į tiesioginį žinių šaltinį. Mes per nežinojimą dažnai laikome protą šiuo šaltiniu, tačiau protas tik tarnas žinių įgavimo procese. Jis yra įrankis, kurį mes laikome vieninteliu. Dėka jo informacijos gavimas tampa prieinamas.

Tačiau tai nevisai taip. Su proto pagalba mes atliekame daugybė veiksmų, analitinių procesų, pagrįstu kritika, sinteze, vertinimais, procesų suvokimu. Visi jie atsiranda su proto pagalba. Ir vis tik yra kiti būdai, tiesioginiai, kai žinios gali būti gaunamos be aplinkinių kelių, be analizės ir logikos pritaikymo. Būtent apie tai kalba, kai kalba eina apie nušvitimą. Tai ne kažkokia abstrakti būsena, prieinama tik jogams ir šventiesiems. Žmogus, kuris praktikuoja meditaciją ilgą laiką, pilnai gali tai pasiekti, jeigu toks jo užsiėmimų tikslas.

Jeigu nušvitimą statyti ant pjedestalo ir visą gyvenimą paskirti tam, tai jis iš apribotų, surištų meditacijos procesų etapų pavirsta į patį tikslą, o jis yra žmogiškojo „Aš“ noro atsiradimo – ego. Tokiu būdu sutrikdomas pirminis meditacijos principas. Jis ne tame, kad būtų sustiprintas ego, o atvirkščiai – siekia sumažinti ego jėgas. Juk kodėl mes mokomės sustabdyti vidinį dialogą – tam, kad susilpnintume ego galią, visų pirma pasireiškiančią per mąstymo procesus.

Atėjimas prie nušvitimo turi būti natūralus procesas, jo nereikia forsuoti. Idealiame variante praktikuojantis netgi neturi jo siekti ir tuomet jis bus pasiektas per pačią praktiką, laisvą nuo vidinių „Aš“ norų.

Pabaigai

Tam, kad meditacijos praktika būtų sėkminga, reikia nuspręsti užsiiminėti. Kai tik pirmas žingsnis padarytas, jūs palaipsniui priprasite atlikti šią praktiką kiekvieną dieną ir progresas pradės reikštis ir išorinėje gyvenimo pusėje. Tai, kas anksčiau jums buvo nesuprantama, taps aišku. Detalės, prieš tai atrodančios neesminės, pasireikš naujoje šviesoje, įgaus prasmę, praturtins jūsų gyvenimą. Sėkmingos jums meditacijos praktikos!

Straipsnio autorius klubo OUM.RU kolektyvas

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis