Mantra-joga – universali dvasinio tobulėjimo sistema
Pradedant transformuoti mūsų asmenybę, verta tai daryti trijuose lygiuose: kūno, energijos ir sąmonės. Svarbu suprasti, kad visi trys aspektai yra susiję. Pavyzdžiui, energetinės problemos suvaržo kūną ir daro įtaką mūsų sąmonei. Ji tampa, švelniai tariant, specifinė. Ir taip viskame. Kiekviename iš trijų aspektų jogoje yra savi instrumentai, tačiau negalima sutelkti savo dėmesį tik į vieną kryptį. Pasaulyje egzistuoja daugybė dvasinio tobulėjimo sistemų ir tradicijų. Kaip rodo stebėjimas, jeigu akcentas praktikoje atliekama tik į kažką vieną: į kūną, į energiją arba į sąmonę, tai harmoningas tobulėjimas neįmanomas.
Mantra – neįtikėtinas įrankis transformuojantis asmenybę
Vienas iš unikalių jogos instrumentų – tai mantros, kurios daro poveikį iškarto trims lygiams: kūnui, energijai ir sąmonei.
Empyriniu būdu įrodyta, kad sanskrito garsai turi gydomąją jėgą, tai yra pats mantros skambėjimas daro kūną sveikesniu. Taip pat mantroje yra energija, kuri įeidama į rezonansą su mūsų energija, ją transformuos. O mantros įtaka mūsų sąmonei sąlygota paprastu principu: „Į ką mes koncentruojamės, tuo mes ir tampame“. Iš tiesų tai labai svarbus principas, kuris šiandieną nustato daugelio žmonių gyvenimą. Tai gali pasirodyti neįtikėtina, tačiau šiandieną praktiškai visi žmonės užsiiminėja meditacija.
Kiekvieną dieną žmonės koncentruojasi į tai, kas jiems svarbu. Tačiau turint omenyje šį faktą, kad visa ta koncentracija eina į kažką negatyvaus, atitinkamai rezultatą mes ir galime matyti aplinkui. Tokiu būdu koncentracijos įgūdžiai yra pas mus visus, reikia tik išmokti teisingai panaudoti šią koncentraciją. Būtent mantra-joga leidžia to išmokti.
Kas yra mantra
Mantra – tai nėra tiesiog atsitiktinių neaiškių garsų derinys nežinoma kalba. Kiekvienoje mantroje yra vienos arba kitos dievybės, arba pažengusio praktiko energija. Taip pat pačioje mantroje yra ypatinga, jai būdinga ideacija ir kartojant mantrą, mes persismelkiame viena ar kita idėja. Dažniausiai konkretaus vieno vertimo mantra neturi ir vienos ar kitos mantros prasmę praktikuojantis turi suprasti pats praktikos metu. Kiekvienam praktikuojančiam mantros prasmė gali šiek tiek skirtis, tai sąlygota praėjusių gyvenimų patirtimi ir karminiais apribojimais.
Pavyzdžiui, vienos iš pačių žinomiausių budizmo mantrų „Om mani Padme Hum“ reikšmė – „O perle šviečiantis lotoso gėlėje“. Šį vertimą galima interpretuoti skirtingai. Pagal vieną iš versijų, perlu pavadinta Budos prigimtis, mūsų nekintanti pirmapradė prigimtis, kurią turi visos gyvos būtybės. O lotoso gėlė – tai mūsų asmenybė, kuri suformuota šiame ir praėjusiuose gyvenimuose.
Mūsų asmenybė praktikos procese prasiskleidžia ir išsiskleidžia kaip lotoso gėlė, kuri išaugusi pelkėje, atsiveria švariais žiedais. Ir kai šis lotosas atsiveria, jame pradeda šviesti brangusis perlas – Budos prigimtis.
Paskaita. Kuo jūs buvote iki savo gimimo. Andrejus Verba (rusų kalba)
Taip mąstant galima pasiekti bet kokios mantros prasmę ir atverti tą ideaciją, kuri įdėta į mantros žodžius. Koncentruojantis į mantrą, į jos prasmę ir į apmąstymus apie šią prasmę, mes transformuojame savo asmenybę. Prisiminkite: „Į ką mes koncentruojamės, tuo mes ir tampame“.
Tokiu būdu koncentruojantis į mantrą, kuri susijusi su viena ar kita dievybe, mes koncentruojamės į šios dievybės energijas ir savybes. Ir ši energija ateis į mūsų gyvenimą, o dievybės savybės taps mūsų asmeninėmis savybėmis. Koncentruojantis į kažką energetiškai švaraus, mes patys išsivalome.
Koncentruojantis į kažką didingo, auginame geriausias savo sielos savybes. Pavyzdžiui, koncentruojantis į Šivos mantrą „Om Namah Šivaja“, mes periminėsime Šivos savybes, net jeigu pas mus nėra giluminio mantros suvokimo.
Įdomiausia tai, kad praktikos metu šis suvokimas, galbūt, ateis iš mūsų pasąmonės gilumos. Yra tokia versija, kad šiame gyvenime mes daugumoje susiduriame su tomis praktikomis, kurias jau naudojome praėjusiuose gyvenimuose ir galimai, jau esame pasiekę jose labai gerą rezultatą. Tai reiškia, kad jeigu dėsime pastangas, galėsime, kaip minimum, pasiekti tą lygį, kurį buvome pasiekę praėjusiuose gyvenimuose.
Mantra-jogos praktika: metodikos, tikslai, rezultatai
Kokios egzistuoja mantra-jogos praktikos ir kaip ji suderinama su kitomis kryptimis? Labiausiai paplitusi mantra-jogos praktika – tai mantros giedojimas. Tai pakankamai galingas instrumentas, kuris išvalo vidinį pasaulį nuo tu užsiteršimų, kuriuos kaupėme kaip minimui šiame gyvenime. Netgi šiame gyvenime, deja, ne visi iš mūsų einame jogos keliu nuo gimimo ir todėl dėl vienų ar kitų aplinkybių, mes dėjome į save įvairią informaciją ir, dažniausiai, ne pačią naudingiausią. Būtent mantros giedojimas padeda su vibracijos pagalba išvalyti mūsų pasąmonę nuo tų destruktyvių nuostatų, kurios yra kiekviename iš mūsų.
Egzistuoja nuomonė, kad su mantros giedojimo pagalba galima atsikratyti nuo savo karmos. Sunku pasakyti taip ir yra, ar vis tik ne. Iš vienos pusės, mantra daro poveikį mūsų protui, kuriame saugomi karminiai įspaudai – samskaros, iš šio ir praėjusių gyvenimų. Todėl daryti jiems kažkokį poveikį atitinkamai galima su mantros pagalba. Iš kitos pusės, karmos pasekmes vienaip ar kitaip reikia išgyventi ir sukaupti tam tikrą patirtį. Ar galima tai kompensuoti su mantros giedojimo pagalba? Klausimas atviras. Taip pat mantros giedojimas keičia mūsų energetiką. Jeigu su asanų praktikos pagalba galima transformuoti savo energiją per 1-2 valandas, tai dėka mantrų giedojimo tą patį rezultatą galima pasiekti per 15-30 minučių.
Kitas mantrų panaudojimo būdas – meditacija koncentruojantis į mantrą. Koncentracija į mantrą, leidžia praktiko energetikai įeiti į rezonansą su mantros energetika, todėl palaipsniui vyks praktiko energijos transformacija. Reguliarus tokios meditacijos atlikimas leis palaikyti energiją reikalingame lygyje.
Taip pat mantrą galima panaudoti praktikuojant pranajamas. Pavyzdžiui, mantra „So Ham“ dažnai yra naudojama pranajamos praktikos metu. Įsiklausykite į savo kvėpavimą, jis natūraliai taria garsą „So“ įkvėpimo metu ir „Xam-m-m-m“ iškvėpimo metu. Mantra verčiasi, kaip „Aš esu“ arba „Aš esu sąmonė“. Tai senovinė induistinė mantra. Reguliarus jos atlikimas duoda neblogus rezultatus.
Iš principo visą savo gyvenimą galima paversti į pastovią mantra-jogos praktiką. Tam reikia pastoviai laikyti mantrą prote ir kartoti ją arba savyje, apmąstant ir įsigilinant į jos prasmę, bandant pasiekti ją ne tik intelektualiame, tačiau ir dvasiniame lygyje. Mūsų protas dažnai kabinasi už išorinio pasaulio objektų ir prisirišdamas prie jų įsitraukia į begalinį mąstymo procesą, kuris verčia mus ne tik švaistyti energiją, tačiau ir iš tiesų koncentruotis į negatyvius dalykus. Pastovus mantros kartojimas savyje leidžia užimti mūsų neramų protą koncentracija į aukščiausiąjį, padaryti mūsų protą gerokai intravertiškesniu ir pasiekti Pratjaharą – proto neprisirišimo būseną išoriniams objektams ir jutimo organų kontrolę.
Yra nuomonė, kad jeigu žmogus gyvenimo bėgyje sukaupė patirtį mantros „Om“ praktikoje, tai pilna koncentracija į šią mantrą išėjimo iš fizinio kūno metu leis atgimti aukštutiniuose pasauliuose, netgi nežiūrint į negatyvios karmos buvimą.
Tokia versija pilnai teisinga, juk egzistuoja principas: „Į ką koncentruojamės – tuo ir tampame“ ir jeigu žmogus koncentruojasi į dievišką mantros „Om“ garsą, iš kurio kažkada kilo visa mūsų Visata, tai žmogaus sąmonė šiuo momentu įeina į rezonansą su dieviška energija ir pati įgauna dieviškas savybes. Jeigu atsižvelgti į tai, kad atgimimas įvyksta pagal principą „panašus pritraukia panašų“, tai yra gyva būtybė atgimsta (reinkarnuojasi) į tą pasaulį, kuris atitinka jos sąmonės savybes mirties metu, tai turint dieviškas sąmonės savybes, galima atgimti į aukščiausius pasaulius. Be to, egzistuoja nuomonė, kad kadangi mirties metu įvyksta natūralus sąmonės atsiskyrimas nuo proto ir kūno, tai tam tikrame sąmoningumo ir patirties praktikoje lygmenyje, galima tuo pat metu pasiekti Budos būseną ir išsilaisvinti iš atgimimų rato.
Tokiu būdu mantra-jogos praktika ne tik leidžia mums transformuoti mūsų sąmonė šio gyvenimo eigoje, tačiau ir padeda adekvačiai atgimti, kas taip pat yra svarbu.
Rekomenduojame paklausyti klubo OUM.RU mantras
Mantros reikšmė jogos praktikoje. Garso vibracijų poveikis. Darja Čudina (rusų kalba)
Straipsnio autorius: klubo OUM.RU kolektyvas
Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru