Trataka – meditacija pradedantiesiems
Ne paslaptis, kad dauguma šiuolaikinių žmonių dažnai jaučia tuštumą, jėgų trūkumą, depresiją, vidinį nepilnavertiškumą, vidinį nepasitenkinimą. Todėl prastėja fizinio kūno būklė, o kartu ir regėjimo organai. Paprastos ir efektyvios jogos praktikos padės subalansuoti jūsų vidinę būseną, prieiti prie vidinės harmonijos ir pusiausvyros, o taip pat atstatyti ir palaikyti regėjimą visą gyvenimą. Pakalbėsime apie trataką – meditaciją pradedantiems, o tuo pačiu akis valančią techniką.
Trataka – tai bandymas sukontroliuoti savo dėmesį ir sumažinti nekontroliuojamo proto minčių srauto lygį (vienas iš “šalutinių” tratakos efektų – regėjimo pagerinimas).
Tipinė šiuolaikinio miestiečio problema – akių nuovargis. Jį iššaukia ir ilgas darbas su kompiuteriu, prasta oro kokybė, nepakankamas išgeriamo vandens kiekis, stresas, įtampa vairuojant automobilį, neteisingas apšvietimas darbo vietoje.
Tam, kad būtų atsikratyta akių nuovargio ir sustabdyti regėjimo prastėjimą, naudinga daryti jogų praktiką Trataką.
Tai speciali meditacija akims, kurioje reikia koncentruoti dėmesį į pačią ryškiausia degančios žvakės liepsnos dalį.
Šią praktiką pakankama daryti 1 kartą per dieną prieš miegą. Trataka dirba su Adžna-čakra “Trečiaja akim”, todėl ne tik sustabdo akių ligas, tačiau ir stiprina intuiciją (žmonių matymą “kiaurai” ir situacijų suvokimo dinamiką), padeda optimaliam sprendimų priėmimui, pagerina miego (sapnų) kokybę.
Trataka: atlikimo technika
1) Atliekamas žvakės stebėjimas, sėdint su tiesia nugara.
2) Žvakė pastatoma taip, kad liepsna būtų akių lygyje. Atstumas – per ištiesintą ranką.
3) Prieš stebint žvakę būtina keletai minučių užmerkti akis ir nuraminti kvėpavimą.
4) Atveriame akis ir žiūrime į žvakę. Nesijudiname, nemirksime. Stengiamės pagal galimybes nejudinti akių obuolių. Paslaptis tame, kad iš pat pradžių neįtempti akių – tuomet ašaros neatsiranda taip greitai. Jeigu akys vis tik pavargo – ramiai užmerkiame jas, ilsimės 15-20 sekundžių, tuomet vėl grįžtame prie stebėjimo.
5) Atsekame proto bandymą panirti į apmąstymus. Tuo atveju, jeigu mes suvokėme, kad galvoje pas mus sukasi kažkokia mintis, ramiai konstatuojam šį faktą, tuomet paleidžiame iš galvos mintį “į laisvę”. Vietoj kovojimo su mintimis – tiesiog “neapmąstome” jų.
6) Žiūrėdami į žvakės liepsną matome ją tokią, kokia ji yra. Taip, mes žinome, kad liepsna – tai oksidacijos reakcija. Žinome, kad ji karšta ir ja galima apsideginti. Žinome, kad ji turi pavadinimą – “liepsna”. Tačiau tratakos metu apie visą tai reikia pamiršti. Per dažnai gyvenime mes žiūrime į kažką per savo žinių prizmę ir ta prizmė iškreipia tai, ką mes matome iki neatpažįstamumo. Mes tiesiog žiūrime į ugnį pamiršę, kad ji vadinasi šiuo žodžiu. Žiūrime, kaip žiūri į miško gaisrą laukiniai gyvūnai, nežinodami tinkamų žodžių.
7) Praktikos pabaigoje užmerkiame akis 2-3 minutėms ir stebime žvakės liepsnos “įspaudą” akių tinklainėje. Stengiamės išlaikyti šį įspaudą prieš savo vidinį žvilgsnį kaip įmanoma ilgiau. Ženklas, kad jums viską pavyksta atlikti teisingai: kažkokiu momentu iš mūsų regėjimo išnyksta visi aplinkiniai daiktai ir jų bruožai pasilieka tik žvakės liepsna.
Vaizdo įrašas. Praktika. Trataka: meditacija ir akių valymas
Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru