Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Nemokama 10 dienų programa

Meditacijos technikos. Kokią išsirinkti?

Sveikas gyvenimo būdas. Nuo ko pradėti?

Kodėl žmonės tampa vegetarais?

Jogos filosofija

Jogos mokytojų kursai 2021 metais

Apranga jogai. Kaip išsirinkti?

Kiekvieną dieną joga tampa vis populiaresnė, kartu daugėja ir jogos aprangų pasirinkimas. Ruošiantis į pirmą užsiėmimą, galvoju, kiekvienas užduoda sau vieną ir tą patį klausimą: “Kokia turi būti jogos apranga, kaip ją išsirinkti?”. Jeigu dviem žodžiais, tai apranga jogai turi būti patogi, geriausią, iš natūralių medžiagų, tačiau čia yra savi niuansai.

Kas liečia patogumą, tai klausimas pakankamai individualus. Vieniems patinka prigludusi apranga, kitiems – laisvesnė. Svarbu, kad ji nevaržytų judesių, netrintų, nenukreiptų dėmesio, kitais žodžiais tariant, netrukdytų užsiiminėti.

Iš medžiagų, galima rinktis medvilnę, ji lengva, tvirta, minkšta ir lengvai prieinama. Lininiai rūbai taip pat dėkingi visais atvejais, tačiau jie ne tokie populiarūs ir šiek tiek brangesni pagal kainą. Reikia pasakyti, kad aptempta formą tikrai savo sudėtyje turi sintetines medžiagas, pavyzdžiui likrą arba elastaną. Būtent jis suteikia aprangai elastiškumo, duoda galimybę išsaugoti formą ir palaikyti figūrą. Iš energetinio požiūrio taško, sintetika nepraleidžia, o atvirkščiai, atstumia energiją, trukdo išsiplėsti energetiniam praktiko laukui. Todėl jeigu praktikos tikslas – pajausti energetinius momentus, pakelti savo energijos lygį, tai jogos apranga turi būti iš natūralių medžiagų.

Svarbu, kad nepriklausomai nuo medžiagas, apranga nesulaikytų prakaito, tuo pačiu dirginant odą ir nesielektrintų, nes statinė elektra neigiamai veikia kraujotakos sistemos būseną ir nervinę žmogaus sistemą, didinant jos jautrumą.

Aprangos jogai pasirinkimas tiesiogiai priklauso nuo praktikos tikslų. Vieniems tikslas gali būti fizinis tobulėjimas, kitiems – dvasinis tobulėjimas. Žinoma, egzistuoja ir vidurinis variantas, o bendrai, tai fizinis ir dvasinis turi ryšį, čia greičiau kalba eina apie konkretų užsiėmimą, kuriame jūs užsiiminėjate.

Paminėsime, kad daugelis šiuolaikinių arba populiarių jogos stilių daro akcentą fiziniam, išoriniam aspektui. Dėl to panašių krypčių mokytojai patys prašo užsiiminėjančių rengtis aptemptomis formomis, kad būtų matomi teisingai atliekami pratimai. Tokie reikalavimai susiję su elementarios technikos saugumu, kurios neverta ignoruoti. Pavyzdžiui, jeigu tai joga hamakuose, tai apsirengę plačias kelnes, praktikai rizikuoja susipinti hamake ir susižaloti.

Reikia pasakyti, kad klasikinių jogos stilių mokytojai, kurie orientuoti išskirtinai į vidinį darbą, ne taip stipriai akcentuoja dėmesį į “nedatemptus” kelius, nelabai aptempta apranga. Tačiau jeigu praktika atliekama intensyviu tempu arba atliekamas vidinis darbas (meditacija, pranajama), tai geriausia rengtis laisva patogia apranga iš natūralių medžiagų.

Jeigu kalbėti apie spalvų paletę, tai jogos apranga gali būti pačių įvairiausių spalvų. Dažnai jogai išskiria sau oranžinę spalvą, nes egzistuoja nuomonę, kad ši spalva yra už laiko ir erdvės ribų. Reikia paminėti, kad spalvų terapijoje skaitosi, kad oranžinė spalva didina koncentraciją. O užsiiminėjantys kundalini-joga renkasi baltą spalvą. Jų žodžiais, ji didina aurą ir stiprina jos energetinį lauką. Taip pat galima atkreipti dėmesį į informaciją apie spalvų įtaką žmogaus psichikai ir pasirinkti aprangą pagal tai. Svarbu prisiminti, kad kokia spalva tai bebūtų, svarbu, kad jūsų buvimas nedirgintų aplinkinių ir neblaškytų tiek jūsų, tiek aplinkinių nuo praktikos.

Kadangi jogos užsiėmimams būtinas patikimas sukibimas su kilimėliu, rekomenduojama praktikuoti basomis. Kojinės gali būti naudingos tuo atveju, jeigu užsiėmimas pasibaigia ilga Šavasana arba jeigu jūs einate į joga-nidrą.

Grįžtant prie energetinio aspekto skaitosi, kad būtina atkreipti dėmesį ne tik į medžiagos sudėtį, iš kurios padaryta apranga, tačiau ir į tai, kas ją pasiuvo. Dažnai šis momentas yra praleidžiamas. Dalykas tame, kad kiekvienas daiktas turi savyje gamintojo “energiją”, kai mes siunčiame (nesuvokiamai) dalį savo energijos tam, kas ją padarė. Mūsų laiku dauguma dalis daiktų gaminama mašinomis praktiškai be žmogaus dalyvavimo. Kas stovi už šių mašinų, ką mes maitiname savo energija, vienam dievui težinoma. Yra prasmė atkreipti dėmesį, kokius daiktus gamintojas be aprangos jogai gamina, su kokiomis organizacijomis bendradarbiauja, kokius renginius finansuoja. Todėl idealus variantas – pasiūti sau aprangą savarankiškai arba, kad jums pasiūtų aprangą žmogus, su kuriuo jūs galite pabendrauti, sužinoti kaip jis gyvena, kokių principų laikosi. Šiuo atveju jūsų bendravimas gali pagerinti jūsų pastangų rezultatą. Panagrinėkime, kokie ypatumai moteriškos ir vyriškos jogos aprangos.

Moteriška apranga jogai

Mano požiūriu, patogi apranga moteriai jogos užsiėmimui viršus yra sportiniai marškinėliai aukštu kaklu, taip pat tai gali būti įprasti marškinėliai ir sportinis viršus. Taip pat, tai gali būti medvilninė liemenėlė be sutvirtinimo, kuris nenutrins pratimų atlikimo metu. Pasirinkimas priklauso nuo praktikos intensyvumo: jeigu tai dinaminė praktika su šuoliukais ir kojų permetimu, tai viršus turi turėti geras fiksuojančias savybes.

Kas liečia kelnes, tai užsiiminėti galima įprastomis trikotažinėmis sportinėmis kelnėmis, taip pat tai gali būti tamprės arba aladino kelnės. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad ne visos sportinės kelnės tinka užsiėmimui. Pavyzdžiui, dailiose sportinėse kelnėse su žemu juosmeniu užsiiminėti joga ypatingai nepatogu. Daugelis renkasi aladinus, nes dėl laisvumo nereikia jaudintis dėl figūros. Tokiose kelnėse nesijaučia susivaržymo ir jos prideda praktikai kažkokį ypatingą atspalvį, nes visada asocijuojasi su joga. Daugiausiai pasekėjų turi tamprės. Jos patogios, nevaržo judesių. Jų trūkumai – sintetinė medžiaga, nereikalingas dėmesio perteklius, tačiau apie tai šiek tiek toliau.

Vyriška apranga jogai

Vyriška apranga taip pat įvairi, kas liečia viršų, tai gali būti įprasti trikotažiniai marškinėliai. Kai kuriuose jogos stiliuose, pavyzdžiui, aštanga-vinjasa-joga vyrai renkasi užsiiminėti apnuoginta viršutine dalimi. Apačia taip pat priklausomai nuo stiliaus: šortai, sportinės kelnės, bridžai, aladino kelnės ir netgi tamprės. Svarbu apačią išsirinkti tokią, kad rūbas netrukdytų atlikti visų rūšių asanas, įskaitant tempimo asanas: špagatus ir kitas.

Patogiausia apranga jogos užsiėmimui

Kad atsakyti į šį klausimą, reikia nustatyti:

– koks užsiėmimo formatas: individualus su treneriu, grupinis ar online.
– Grupės sudėtis: vyriška/moteriška ar mišri.
– Praktikos tikslas: fizinis tobulėjimas, dvasinis tobulėjimas.
– Jogos stilius: aštanga-vinjasa-joga, joga 23, Ajengar joga, kundalini-jog, hatha-joga, joga hamakuose, joga-nidra ir kiti.

Kitais žodžiais tariant, jums reikia suvokti, kiek dinamiškas bus užsiėmimas ar bus kas jus matys ir ar jūsų pasirinktas stilius turi tam tikrą tradicinę aprangą (pavyzdžiui, kundalini-jogoje apranga, kaip taisyklė baltos spalvos, plačios patogios kelnės ir tiurbanas ant galvos). Jeigu tai dinaminė praktika, tai aprangos neturi būti daug, ji neturi trukdyti judėti. Kažkam svarbu aprangos kokybė, kuri pašalina drėgmę, tačiau tai įmanoma tik sintetinėje aprangoje ir čia kiekvienas nusprendžia pats. Užsiiminėjant ramesniais jogos stiliais, verta skirti dėmesį natūralioms medžiagoms, kad būti laisviems. Jeigu jūs užsiiminėjate su treneriu ir jam svarbu matyti jūsų kūno reljefą, tai tinkama bus lengvai krentanti, priglundanti apranga.

Jogos apranga turi leisti giliai įeiti į bet kokią asaną ar tai špagatas, pasilenkimas ar tiltelis. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad aprangos viršus nekiltų į viršų pasilenkimuose, o apačioje nevaržytų judesių statant plačiai kojas. Jeigu jūs renkatės patogius marškinėlius, tai jos ilgio turi užtekti, kad susidėti į kelnes ir, kad ji neiškristų pasilenkimų metu, tiltelyje arba stovėsenoje ant galvos.

Joga-nidroje priimamas ilgas buvimas Šavasanoje, t.y. gulima ant nugaros, todėl dalyvaujant tokiame užsiėmime, reikia išsirinkti aprangą tokiu būdu, kad nesušalti ir, kad būtų patogu gulėti ilgą laiką, ant galinės kūno dalies neturi būti sagų, mazgų ir panašių dalykų.

Kodėl reikia atkreipti dėmesį į grupės sudėtį? Dalykas tame, kad užsiiminėjant joga ne tik pagal formą, o iš esmės, neverta pamiršti energetinių momentų, susijusių su dėmesio koncentracija į jūsų personą. Todėl jeigu mergina, užsiiminėja mišrioje grupėje, tai geriau apsirengti kuklią aprangą, kad neblaškyti jaunuolių ir vyrų nuo praktikos. Reikia pasakyti, kad ši problema ne tiek aktuali jogos grupėse, kurie užsiiminėja “suaugusiai”, kur kiekvienas praktikos metu maksimaliai koncentruojasi į darbą su savimi ir savo vidiniu pasauliu Tačiau kuo kukliau atrodys mergina ant kilimėlio, tuo geriau tai bus jos praktikai.

Jeigu praktikos tikslas – maksimaliai pajausti energijos srautus, tai rinkitės medvilninę arba lininę aprangą, lengvesnio tipo. Taip pat, jeigu praktika neturi intensyvaus judėjimo, geriau užsidėti patogią aprangą iš natūralių medžiagų: jose kūnas kvėpuoja ir niekas netrukdo laisvam energijos judėjimui.

Sėkmingos praktikos!

Vaizdo įrašas. Jogos asanų kompleksas krūtinės atvėrimui ir gražiai laikysenai. Marina (rusų kalba)

Straipsnio autorė: Varvara Gagarina.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba