Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Jogos meistrai: Indra Devi

indra-devi

Indra Devi (1899–2002) yra viena iš pirmų pasaulinio žinomumo jogių moterų. Populiarino jogą didžiąją savo gyvenimo dalį.

Biografija

Indra Devi (Eugenija Vasiljevna Peterson) gimė Rygoje, dvarininkų šeimoje. Tėvas – banko tarnautojas, motina – rusų dvarininkė, žinoma kaip aktorė ir operetė. Pirmojo pasaulinio karo metu šeima emigravo iš Rygos į Peterburgą. 1915 metais Eugeniją su aukso medaliu pabaigė gimnaziją Peterburge, po ko sėkmingai išlaikė teatro mokyklos egzaminus Maskvoje, kur jos pagrindiniu mokytoju tapo F. F. Komisarževskis. Vėliau gastroliavo su teatru Harkove, Kislovodske, Budapešte, Berlyne, Prahoje ir kituose miestuose. Būtent tuomet ji sutiko pirmąją knygą apie jogą. 1920 metais šeima emigravo į Vokietiją, kur Eugenija Vasiljevna toliau tęsė teatro karjerą Diagilevskio Rusų teatre.

Persilaužimo momentas Eugenijos gyvenime įvyksta 1926 metais, kai jos su mama vaikščiojo Taline ir gatvėje sutiko knygų parduotuvės vitriną su iškaba „Teosofinė literatūra”. Šiame knygyne jai davė brošiūrą su informacija apie teosofijos bendruomenės suvažiavimą Olandijoje, kur lektorius buvo Krišnamurtis. Tuomet Eugenija Vasiljevna nusprendė vykti į šį suvažiavimą. Jame ji susipažino su Indų filosofija ir vegetarizmu. Nuo to momento mėsos ji nebevalgė.

Po suvažiavimo Eugenija Vasiljevna gavo didelę pinigų sumą, kurią išleido kelionei į Indiją. Pirmojo atvykimo metu jai pasisekė susitikti su Rabindranatu Tagoru. 1928 grįžusi į Rygą, Eugenija parduoda viską, ką buvo galima parduoti ir surinkusi visus savo daiktus iškeliavo į kelią kad visiems laikams susieti save su Indija.

Grįžusi į Indiją ji mokosi užsiiminėti joga ir šokti Bombėjuje, tačiau ir filmuojasi bolivudo filmuose. Ji gavo reikšmingą rolę Indų kinematografijoje – pagrindinę moters rolę filme Arabų riteris. Būtent tuomet jai teko pakeisti savo vardą į indišką ir nuo to laiko ji tapo žinoma visam pasauliui, kaip Indra Devi. Indra – kaip Džavaharlalo Neru dukra, o Devi – nes Indijoje po moteriško vardo pridėdavo žodį, reiškiantį „deivė”.

Indros Devi gyvenimas tuo periodu įgavo greitą pagreitį – santuoka, ji ištekėjo už čekų prekybininko, pasaulietiški renginiai, susitikimai ir problemos su sveikata (širdies priepuoliai). Liga padėjo galą siautulingam ir nerūpestingam gyvenimui, prie kurio priprato Indra. Nuo to momento ji rimtai pradėjo užsiiminėti joga.

Maisūre ji pradėjo detaliai mokytis jogos vadovaujant mokytojui Tirumalai Krišnamačarija (jogos mokyklos įkūrėjas Džaganmohano rūmuose Maisūre). Iš pradžių mokytojas nenorėjo imti jos į mokyklą, nes pagal jų taisykles nebuvo leidžiama mokyti svetimšalių. Tačiau tik po Maharadžos įsikišimo, Krišnamačarija paėmė ją į mokines. Jis darė viską, kas buvo įmanoma, kad išstumti Indrą iš mokyklos per trumpiausią laiką. Mokymo metu buvo nustatyta griežčiausia disciplina ir dieta: nevalgyti „mirusių” produktų ir tarp jų ne tik mėsos, žuvies, paukštienos, tačiau ir balto cukraus, miltų, ryžių, konservantų. Buvo uždraustos tos daržovės, kurios auga žemėje, buvo valgoma tik tai, kas gaudavo saulės spindulius. Buvo uždrausta gultis miegoti vėliau, nei 21:30, įsiaudrinti, keliauti, fiziškai pavargti ir buvo nurodyta punktualiai daryti praktinius užsiėmimus.

Kai Krišnamačarija įsitikino, kad Indra Devi rimtai atlieka visus jo nurodymus, jis pilnai pakeitė savo santykį į ją ir asmeniškai užsiėmė jos mokymu. 1939 metais Indra persikėlė gyventi į Šanchajų, nes jos vyrą pervedė darbe į šį miestą. Prieš atsiskyrimą Krišnamačarija davė jai palinkėjimą: „Dabar jūs išvažiuojate iš mūsų į kitas šalis. Aš noriu, kad jūs mokytumėte jogos…”. Šanchajuje Indra Devi atidarė savo jogos studiją. Pasibaigus antrajam pasauliniam karui Indra grįžo į Indiją, tęsė tobulėti jogos moksle ir įgavo žinomumą, kaip pirmasis Vakarų žmogus, kuris Indijoje moko jogos. Nuo to laiko ji pradėjo rašyti knygas.

1947 metais Indros vyras miršta, draugai įkalbina ją persikelti į Ameriką. Ji persikelia į Los Andželą, Holivude atidaro savo jogos mokyklą ir pradeda populiarinti ją tarp kino žvaigždžių. Jos mokiniai: Greta Gabo, Glorija Svenson, Dženifer Džons, Ramon Novarro. Indros Devi paskaitos ir knygos buvo labai populiarios JAV ir padėdavo platinti jogos žinias.

1960 metai pagal Indijos ambasadoriaus pakvietimą atvyko į SSSR ir susitiko su didingiausiais sovietų vadovybės atstovais.

1961 metais Meksimos mieste Tekata Indra Devi įkuria Induizmo centrą, kur užsiiminėjo mokytojų paruošimu.

1982 metais ji pirmą kartą aplankė Argentiną, o jau 1985 metais nusprendė ten gyventi, kad platintų jogos mokymą. Ji vesdavo daugybę paskaitų, seminarų, susitikimų įvairiuose Lotynų Amerikos ir Europos miestuose. 1988 metais ji įkūrė Indra Devi fondą, kuris organizuodavo jogos instruktorių susitikimus ir platino jogos mokymą visame pasaulyje.

1990 metų gegužę Indra Devi vėl atvyksta į SSSR su tikslu vesti paskaitas ir pasirodymus. Šio periodo metu ji aplankė savo gimtinę – Rygą, mokslų vietą – Maskvą ir kitus miestus. Jos atvykimas į Maskvą neliko nepastebėtas, ji turėjo daug susitikimų ir interviu. Pats įsimintiniausias susitikimas rusų žiūrovams su Indra vienoje iš laidų, filmavimo grupė buvo šokiruota jos amžiumi ir nesuprato, kaip ji būdama tokios geros sveikatos ir su lengvumu kūne ramiai pakilo į antrą studijos aukštą. Po šio vizito Indra atvažiuodavo į Rusiją dar du kartus 1992 metais pagal Rusijos Olimpinio komiteto pakvietimą, ji vedė seminarą olimpinėje bazėje 1994 metais, pagal Argentinos ambasadoriaus pakvietimą Rusijoje.

1999 metais Indra Devi pamini savo 100 metų jubiliejų, kuriame susirinko apie 3000 svečių.

Savo paskutinius 17 metų Indra Devi gyveno Argentinoje ir mirė Buenos Airėse 2002 metais (sulaukusi 102 metų amžiaus).

Indra Devi – unikalus žmogus, nugyvenęs ant tiek ryškų gyvenimą, kuris paliko žymę istorijoje. Ji kalbėjo 12 kalbų, penkiomis iš jų (rusų, anglų, vokiečių, ispanų ir prancūzų) naudojo aktyviai iki paskutinių savo gyvenimo dienų.

Citatos

Aš – šviesa, aš – meilė, aš – taika ir ramybė, mano širdyje dega dieviškoji kibirkštis ir todėl aš nebijau nieko, aš dalinsiuosi su kiekvienu sutiktu, duosiu jiems šviesą ir meilę. Tiems, kurie mane myli ir tiems, kurie manęs nemyli.

Kas yra joga? Joga leidžia pripildyti gyvenimą prasme ir padaryti jį teisingu, realizuoti aukščiausias vertybes ir altruistines gyvenimo misijas. Joga vysto harmoniją prote, materijoje ir žmoguje.

Joga – fizinių, protinių ir dvasinių treniruočių sistema. Ji atsirado Indijoje prieš daug tūkstančių metų. Tai ne religija ir ne tikėjimas, joga neturi šventyklų, ritualų arba dogmų. Tai savęs pažinimo metodas, kuris prasideda nuo kūno ištobulinimo ir pasibaigia jo dvasios formavimu.