Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Stovėjimas ant galvos. Nauda ir žala

Stovėjimas ant galvos Širšasana

Širšasana – asanų karalienė. Asana taip pavadinta neatsitiktinai. Egzistuoja nuomonė, kad šios asanos atlikimas duoda visų kitų jogoje egzistuojančių asanų efektą. Stovėjimas ant galvos jogoje skaitosi viena iš sudėtingiausių asanų. Įsisavinant ją palaipsniui, taisyklingai, asana atneša tik naudą. Šios padėties atlikimas taip pat turi kontraindikacijas. Stovėjimas ant galvos nerekomenduojamas žmonėms, kenčiantiems nuo hipertonijos, turintiems problemų su širdimi ir širdies-kraujagyslių sistema, turintiems vegetacinės kraujagyslių distonijos sunkias formas, nes panašūs negalavimai asanos atlikimo metu gali paaštrėti ir privesti prie liūdnų pasekmių – iki insulto ir smegenų pažeidimų. Nusiminti neverta. Aukščiau aprašytas sveikatos problemas galima išspręsti su kitomis, mažiau sunkesnėmis asanomis, po kurių galima bus atlikti stovėseną ant galvos. Viskam savas laikas.

Taip pat verta paminėti, kad stovėsena ant galvos jogoje reikalauja išvystytų tam tikrų kūno dalių raumenų, todėl verta atsižvelgti į savo fizines galimybes. Jeigu nepakankamai išlavinti kaklo, rankų ir pečių juostos raumenys, ilgas ir taisyklingas asanos atlikimas bus neįmanomas. Prieš pradedant atlikti stovėjimą ant galvos, su kitų asanų pagalba verta sustiprinti raumenis ir su laiku galima pradėti įsisavinti stovėseną ant galvos.

Stovėjimas ant galvos: nauda

Panašiai taip, kaip stebuklingas alchemikų eliksyras dovanoja pašvęstiesiems amžiną gyvenimą, taip ir stovėjimo ant galvos atlikimas gali pasukti atgal senatvės procesus. Apie tai pasakyta “Hatha-joga Pradipikoje”: “Kūnas sensta nuo to, kad Saulė vartoja ir griauna visą dieviškąjį nektarą – amritą, kurią gamina Mėnulis”. Mėnulis, apie kurį šiame tekste eina kalba, yra gomurio srityje arba, kitais duomenimis, kaktos srityje, o Saule pavadinta Manipura – ugninė čakra, atsakanti už virškinimo ugnį. Būtent šioje ugnyje sudega taip vadinamas “mėnulio nektaras” – amrita, kurią gamina Mėnulis.

Būtent amritos sudegimo procesas ir nusako senėjimą. Tam, kad pasukti senatvės procesą atgal, verta atlikti perverstą padėtį ir tada, veikiamas žemės traukos “mėnulio nektaras” judės atgal – į galvos pusę, kur ir kaupsis. Iš šiuolaikinio mokslo požiūrio taško, kai kūnas atlieka perverstas padėtis, veikiamas žemės traukos jėgos kraujas pradeda tekėti nuo kojų, vidinių organų – juda link galvos ir širdies. Tai palengvina širdies ir kraujagyslių sistemos darbą. Galvos smegenys gauna gausią kraujo apytaką, kas padeda smegenų ląstelių medžiagų apykaitai, o tai, savo ruožtu, gerina smegenų veiklumą, balansuoja hormonų išskyrimą. Perverstos kūno padėtys ypač stimuliuoja kankorėžinę liauką, kuri atsako už svarbiausias organizmo funkcijas.

Pirmiausiai atsako už fizinio kūno ir psichikos atjauninimą ir atstatymą. Kankorėžinė liauka gamina melatonino hormoną, kuris dalyvauja svarbiuose organizmo procesuose. Su amžiumi melatonino gamyba ženkliai sulėtėja, todėl stovėjimas ant galvos padeda stimuliuoti kankorėžinę liauką ir padidinti melatonino gamybą, geba atlikti stebuklus. Taip pat kankorėžinė liauka atsako už intelektualius ir kūrybinius žmogaus gebėjimus, jie tiesiogiai susiję su šios liaukos aktyvumu.

Tokiu būdu stovėjimas ant galvos gali pagerinti protinę veiklą ir netgi pabudinti kūrybinius gebėjimus. Kankorėžinės liaukos funkcionavimas tiesiogiai daro įtaką aukščiausių formų meditacijoms ir gebėjimui giliai koncentruotis. Tad, jeigu yra sunkumai su meditatyvinėmis praktikomis, stovėjimas ant galvos – geriausia priemonė. Iš mūsų energetinio kūno taško, stovėjimas ant galvos padeda energijai judėti iš apačios į viršų, kas labai teigiamai atsiliepia mūsų dvasiniam tobulėjimui ir padeda greitam dvasiniam augimui. Stovėsena ant galvos stimuliuoja Adžna-čakrą ir Sahasrara-čakrą, kurios dvasiniame tobulėjime yra svarbiausios.

Perverstos asanos, pagrinde stovėsena ant galvos, leidžia vystyti šias čakras. Verta paminėti, kad šios čakros atsako už kūrybinius gebėjimas ir antgamtines žmogaus galias, tokias kaip aiškiaregystė, aiškiagirdystė, o taip pat galimybė valdyti kitų gyvų būtybių sąmonę ir “prastūminėti” realybę.

Kaip atlikti stovėseną ant galvos

Tapus įkvėptiems tų stebuklingų savybių, kurias suteikia Širšasana, daugeliui kyla klausimas: “Kaip ją atlikti teisingai ir saugiai?” Iš tiesų, tai ne taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pradžiai verta paminėti, kad stovėsena ant galvos iš tiesų visiškai nėra stovėsena ant galvos. Tai yra kūno svorio jokiu būdu negalima pernešti ant galvos, tai gali atvesti prie rimtų kaklo traumų. Kūno svorį būtina laikyti rankų ir pečių juostos raumenimis, o asanos atlikimo metu remtis verta į alkūnes, kurios pastatytas šalia galvos. Po galva verta padėti kažką minkšto, pavyzdžiui, keletą kartų perlenktą dekį arba pledą. Reikia pastatyti galvą tarp rankų, palaipsniui pernešti kūno svorį ant alkūnių ir ištiesti kojas. Tokioje padėtyje verta pasistengi pagauti lygsvaros tašką ir laikyti tokią padėtį keleto minučių bėgyje. Pradiniame etape bus pakankama išbūti asanoje 30-40 sekundžių.

Stovėjimas ant galvos: atlikimo technika

Asanos atlikimo metu verta vengti tipinių klaidų, kad nepadaryti sau daugiau žalos, nei naudos. Pradžioje verta atkreipti dėmesį į kaklą – šioje srityje neturi būti jokio diskomforto ar atliekamos apkrovos. Kūno svorį verta laikyti rankomis ir pečių juosta. Alkūnių neverta išstumi per siaurai ir atvirkščiai, išplėsti jas per plačiai – tai sukurs papildomą krūvį kaklui ir neleis asanos atlikimo metu pasiekti balanso asanos. Įeiti ir išeiti iš asanos verta lėtai, be jokių trūkčiojimų – staigūs judesiai, šiuo atveju, prie nieko gero neprives. Išeiti iš asanos taip pat verta lėtai leidžiant kojas ant grindų, o ne krentant, kaip maišui. Jeigu tai įvyksta, tai kalba apie tai, kad raumenys dar silpni ir negali leisti lėtai pakelti-nuleisti kojų, tokiu atveju prieš tai verta sustiprinti nugaros raumenis atliekant kitas asanas.

Vaizdo įrašas. Joga kiekvieną dieną. Širšasana (rusų kalba)

Ką duoda stovėjimas ant galvos

Taigi, apibendrinkime. Ką duoda stovėjimas ant galvos?

  • Atjaunina ir stiprina organizmą.
  • Stimuliuoja skydliaukę ir kankorėžinę liauką.
  • Skatina melatonino gamybą.
  • Aprūpina kraujo tekėjimą nuo kojų į viršų, kas padeda greitai nuimti nuovargį ir palengvinti situaciją esant varikozei.
  • Perverstos kūno padėtys duoda širdžiai pailsėti.
  • Kraujo tėkmė galvoje sveikatina akis ir su laiku netgi pašalina žilus plaukus.
  • Kraujo tekėjimas į galvos sritį gerina smegenų kraujo apytaką.
  • Kūno laikymas perverstoje padėtyje vysto koncentraciją ir padidina gebėjimą užsiimti meditatyvinėmis praktikomis.
  • Energetiniame lygyje – leidžia pakelti energiją iš žemų čakrų į aukštus, kas padeda asmenybei vystytis harmoningiau.
  • Asanos atlikimas lavina ir vysto kaklo, rankų ir pečių juostos raumenis.
  • Dėl pagerėjusios kraujo apytakos, vyksta virškinimo organų atjaunėjimas ir išsivalymas.
  • Užsiimant reguliaria ir ilgalaike praktika, išsilygina raukšlės.

Pradedantiesiems: kaip atlikti stovėseną ant galvos

Tiems, kas jogoje dar tik pirmus žingsnius jogoje, nerekomenduojama fanatiškai bandyti įsisavinti stovėjimą ant galvos. Pradžiai verta įsisavinti ne tokias sudėtingas perverstas asanas, kad asmenine patirtimi pajausti patį principą būnant jose ir atsekti kokie pojūčiai vyksta prote ir kūne, o taip pat išsirinkti sau optimalią perversto kūno būseną.

Pirmoje vietoje verta įsisavinti Halasaną, o paskui – Sarvangasaną. Kai pavyksta pasiekti stabilaus buvimo Sarvangasanoje, verta pabandyti įsisavinti stovėjimą ant galvos. Pradedančiajam rekomenduojama stovėseną ant galvos įsisavinti prie sienos, kad nebūtų pavojaus prarasti kūno pusiausvyrą ir nukristi atgal ant nugaros. Tačiau neverta ilgai užsilaikyti šiame etape ir su laiku pereiti prie pilnaverčio asanos atlikimo. Dar kartą verta pabrėžti, kad asanos atlikimo metu kūno svoris, nežiūrint į pavadinimą, turi būti ne ant galvos, o ant alkūnių ir pečių juostos.

Galva turi liestis su grindimis tam tikrame taške, tas takas yra maždaug 4 – 5 cm nuo plaukų augimo linijos. Padėkite abu delnus sau ant alkūnių – tokioje padėtyje atstumas tarp alkūnių bus tas atstumas, kurio būtina laikytis atliekant stovėseną ant galvos. Taigi, atsistokite ant kelių prie sienos, alkūnes padėkite tokiu atstumu, kuris aprašytas aukščiau, rankas sukabinkite vieną su kita, pakaušį padėkite ant rankų, galva turi liestis su grindimis taške, kuris aprašytas aukščiau – 4 – 5 cm nuo plaukų augimo linijos.

Toliau reikia ištiesti kojas ir pasistengti padaryti maksimaliai aštrų kampą tarp kojų ir liemens. Tuomet verta pakelti kojas į viršų – nebijokite nuvirsti atgal, juk už jūsų nugaros siena, o jeigu ir krisite, tai krisdami į priekį instinktyviai visada suspėsite ištiesti kojas. Kai pavyko pakelti kojas į viršų, verta rasti pusiausvyros tašką ir pasistengti pagauti balansą, kad stovėti be įtampos ir baimės nukristi. Tuo atveju, jeigu iš karto nepavyksta pakelti abiejų kojų į viršų, galima pabandyti sekančius variantus:

  • kai pavyksta atkelti pėdas nuo grindų, pabandykite pakelti sulenktas kojas ir galimai, kol kas praktikuoti tokį variantą, palaipsniui judant prie galutinės padėties su į viršų ištiestomis kojomis.
  • Jeigu prarandate pusiausvyrą bandydami atkelti pėdas nuo grindų, pabandykite pakelti tik vieną koją, o paskui ją ir kitą, tuo pat metu bandydami išlaikyti pusiausvyrą. Jeigu ir tai nepavyksta, reiškia, silpni nugaros raumenys neleidžia to padaryti. Verta sustiprinti nugaros raumenis Sarvangasanos ir kitų asanų praktika, kuri nukreipta būtent į nugaros raumenų lavinimą ir stipriną, pavyzdžiui, Bhudžangasaną ar Čakrasaną.

Pabaigai, dar kartą verta pasisaugoti nuo fanatizmo, kai kalba eina apie sudėtingų asanų įsisavinimą. Jeigu dėl kažkokių priežasčių nesigauna atlikti asanų, verta išsiaiškinti priežastį ir padirbti su tomis kūno dalimis, kurios neleidžia atlikti padėčių. Stovėjimas ant galvos vertas tik tuo atveju, kai yra atliekamas teisingai. Darant klaidingai, efektas gali būti, švelniai tariant, ne visai toks, kurio laukiama.

Vaizdo įrašas. Joga kiekvieną dieną. Širšasana. 2 dalis (rusų kalba)

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba