Rakta mokšana – terapinis kraujo nuleidimas ajurvedoje
![](https://www.hathajoga.lt/wp-content/uploads/2024/12/rakta-moksana-terapinis-kraujo-nuleidimas-ajurvedoje-1024x577.jpg)
Ajurveda – tai ne tik taisyklių rinkinys, kuris leidžia žmogui palaikyti savo sveikatą. Visų pirma, tai mokymas apie gyvenimą. Tam, kad palaikyti fizinį kūną, ajurveda mums siūlo eilę valomųjų procedūrų, kurių viena vadinama „rakta mokšana”. Ką numato ši procedūra? Koks jos tikslas? Ar tai yra Viduramžiais naudojamas kraujo nuleidimo metodas ar tai visiškai kita technika? Į šiuos ir kitus klausimus atsakysime šiame straipsnyje.
Rakta mokšana. Kas tai?
Kaip jau buvo paminėta anksčiau, ajurvedoje plačiai naudojamos penkios valomosios procedūros – pančakarmos. Joms priskiriama: vamana–karma, nasja–karma, virečana–karma, basti–karma ir rakta mokšana–karma.
Keturios technikos buvo aprašytos išminčiaus Čarakos tekste „Čaraka–samhita”. Dauguma ajurvedos metodų nesiūlė invazinio įsikišimo. Čarakos pratęsėju tapo Sušruta, kuris atlikdavo pirmas chirurgines operacijas.
Sušruta ilgą laiką studijavo kraują (sanskr. rakta) ir priėjo prie išvados, kad milžiniškas toksinų kiekis patenka į mūsų kraują iš skrandžio–žarnyno trakto. Be to, išminčius išskyrė toksemiją, kuri stebima pas skirtingas došų rūšis. Tam, kad normalizuoti došų disbalansą, Sušruta atidirbo kraujo valymo ir toksinų pašalinimo procedūrą, pavadino ją Rakta mokšana.
Šis terminas suprantamas, kaip terapinis kraujo nuleidimas, leidžiantis išvesti iš organizmo atliekas (sanskr. malą), o taip pat šlakus ir toksinus (sanskr. amą). Vienas iš pačių efektyviausių kraujo nuleidimo metodų yra hirudoterapija, kur procesas atliekamas su dėlių pagalba. Šis metodas irgi yra senovinis. Taigi, gydytojų globėjas Dhanvantari savo rankoje laiko būtent dėlę.
Rakta mokšanos rūšys
Šiuolaikinės ajurvedos praktikoje naudojamos dvi valomųjų procedūrų grupės, kuriose naudojami metaliniai instrumentai ir be jų.
Pirmam tipui priskiriamos tokios procedūros, kaip pračanam ir siravjadha. Kraujo valymo metodams, naudojamiems be metalinių instrumentų, priskiriama: džalauku, šringu–vačarana, alabu–vačaranu ir ghatijantra. Retais atvejais ajurveda nurodo šią procedūrą tiems, pas ką dažni galvos skausmai.
![](https://www.hathajoga.lt/wp-content/uploads/2024/12/rakta-moksana-terapinis-kraujo-nuleidimas-ajurvedoje-taures-1024x576.jpg)
Rekomendacijos ir kontraindikacijos Rakta mokšanos atlikimui
Kraujo nuleidimo procedūra griežtai draudžiama pagyvenusiems žmonėms ir mažiems vaikams. Taip pat nerekomenduojama atlikti procedūros žmonėms, kurie kenčia nuo anemijos, turi patinimus ir silpnumą.
Tie, pas ką dažnai kartojasi odos susirgimai, tokie kaip spuogai, dilgelinė, egzema, kraujo nuleidimo procedūra ypač būtina, nes šios problemos yra pagrindinis pitta–došos sutrikimo požymis. Esant „pitta” ligoms dažnai pasireiškia spuogai arba išbėrimas.
Ypač naudinga rakta mokšana jei padidėja blužnis ir kepenys, taip pat podagros metu.
Priimta manyti, jog kraujo nuleidimas aktyvuoja kraujotakos sistemos ir bendrai organizmo imunitetą.
Kraujo nuleidimo procedūros atlikimas
Iš karto pasakysime, kad atlikti rakta mokšanos procedūrą turi tik gydytojas. Primygtinai nerekomenduojama bandyti atlikti procedūrą savarankiškai.
Procedūros metu būsima pjūvio vieta apdirbama specialia antibakterine pasta. Tuomet su skalpelio pagalba ajurvedos specialistas daro nedidelius paralelinius įpjovimus. Išskiriamo kraujo kiekis neturi viršyti 350 mililitrų.
Esant pitta–sutrikimams atliekamas nedidelis kraujo paėmimas iš venos, kas susilpnina įtampą, kurią sukelia joje toksinai.
Kaip taisyklė, rakta mokšana yra baigiamasis valomųjų procedūrų etapas. Visą periodą, kuris paskirtas gydytojo valomųjų procedūrų atlikimui, būtina laikytis vegetariškos mitybos.
Ką daryti tiems, kas dėl įvairių priežasčių negali sau leisti atlikti šios procedūros? Visų pirma verta atkreipti dėmesį į mitybą, o būtent į produktus, tokius kaip cukrus ir druska, jogurtas, kurie daro mūsų kraują toksišku. Ir jeigu žmogus atranda pitta–tipo problemas, tai verta atsisakyti nuo išvardintų produktų atlikimo.
Šiuo atveju rekomenduojama naudoti nuovirą iš varnalėšų šaknies, nes ji daro valomąjį poveikį mūsų kraujui, išveda iš jo toksinus. Paruošimas: 1 arbatinis šaukštelis varnalėšų šaknies būtina užvirti verdančio vandens stikline. Išgerti arbatą geriausia prieš miegą, tuomet naktį organizme prasideda valymas. Taip pat naudingas bus nuoviras iš šafrano.
Taip pat ajurveda nurodo kraujo valymui gerti granatų ir apelsinų sultis. Čia svarbu paminėti, kad sultys turi būti natūralios, šviežiai išspaustos, o ne supakuotos ir ne iš parduotuvės.
![](https://www.hathajoga.lt/wp-content/uploads/2024/12/mityba-ajurvedoje-1024x575.jpg)
Kuo rakta mokšana skiriasi nuo kitų kraujo nuleidimo procedūrų
Kaip jau buvo paminėta anksčiau, kraujo nuleidimo procedūra žinoma ne tik Indijoje, tačiau ir už jos ribų. Daugelyje pasaulio kultūrų metodas buvo laikomas vieninteliu teisingu, kad išgelbėti sunkiai sergantį pacientą.
Labiausiai artimas ajurvediniam būdu yra kinų medicinos metodas. Kinų kraujo nuleidimas taip pat atliekamas su nedidelio prapjovimo pagalba, tačiau paimamo kraujo kiekis mažesnis – viso 50 ml. Priimta laikyti, kad toks valymas padeda normaliam energijos ci tekėjimui per meridianus žmogaus kūno viduje.
Europoje Viduramžiais taip pat buvo taikomas kraujo nuleidimas – kraujo paėmimas dideliu kiekiu iš venos. Gydytojai manė, kad į „blogo” kraujo vietą ateis naujas ir žmogus gaus išgydymą.
Svarbus yra tas faktas, kad visose šalyse, viename ar kitame lygyje, buvo naudojamos panašios procedūros, nes tai suteikdavo realią naudą pažeistam organizmui.
Faktiškai galima tvirtinti, kad kraujo nuleidimo procedūra yra aprobuota metų praktikais. Įrodžiusi savo efektyvumą, ji išsisklaidė po visą pasaulį, gelbėdama šimtus žmonių gyvenimų.
Žinoma, šiuolaikinė medicina nepripažįsta tokių procedūrų, laiko jas mažai efektyviomis. Ajurvedos specialistų nuomonė pilnai vienareikšmiška: organizmo gydymui būtina naudoti kompleksinį priėjimą, kurio pagrindas turi būti natūralios medžiagos.
Svarbu prisiminti, kad valomųjų procedūrų tikslas yra pašalinti ligos priežastis. Dažnai įvyksta situacijos, kai simptomai praeina, o liga pasilieka organizme. Kiekvienas atvejis individualus, tai reiškia, reikalauja atskiro priėjimo. Kažkam, išvesti toksinus gali užtekti proso seansų kažkam reikės praeiti pilną kursą. Tai nustatyti gali tik sertifikuotas ajurvedos srities specialistas.