Kasdienis aliejaus lašinimas į nosį
Kuo daugiau pozityvių įpročių žmogaus gyvenime, tuo ilgiau organizmas pasilieka sveikas ir energingas. Darydami kasdienį pasirinkimą mityboje, fiziniame krūvyje, poilsyje ir dienos rėžime kiekvienas formuoja įpročius, kurie vėliau nustato jo kūno ir sąmonės būseną. Sistematiškas vienų ir tų pačių veiksmų atlikimas, nukreiptas į susirgimų profilaktiką ir imuniteto sustiprinimą, leidžia palaikyti kūną sveiku ir padidinti jo darbingumą. Viena iš tokių kasdienių procedūrų yra nasja – priemonių (preparatų) įvedimas per nosį.
Kasdienis aliejaus naudojimas nosiai: nauda ir kontraindikacijos
Aliejaus medžiagų įvedimas per nosį ajurvedoje turi pavadinimą: „nasja” (nasjam), „nasja karma”, „širovirečana” arba „navana”. Nasja gali būti naudojama kaip pančakarmos sudėtis, kaip vienas iš penkių valomųjų veiksmų, o taip pat naudojamas kasdieną dienos rėžime dinačarija. Būtent kasdienį procedūra vadinama „navana”.
Viena iš labiausiai paplitusių priemonių įvedimui į nosį yra aliejus. Įprastos nosies valymo priemonės valo nosį, daro kvėpavimą laisvu, gali padėti gydyti slogą ir nieko daugiau. Tačiau kasdienį nasja turi ir daugybę kitų teigiamų efektų:
• drėkina nosies gleivinę,
• stiprina krūtinės ląstą, pečių juostą, kaklą,
• padeda sustabdyti viršutinių kūno dalių susirgimą,
• profilaktika nuo galvos skausmo, nemigos, nervinės įtampos,
• atminties ir keturių jutimo organų funkcijų gerinimas (nosies, ausų, akių, liežuvio),
• pašalinamas nemalonus burnos kvapas,
• balsas tampa malonus, nes kasdieną naudojamas aliejus daro poveikį balso stygoms,
• sustabdo raukšlių atsiradimą (arba sumažina), pigmentinių dėmių ant veido atsiradimą, žilus plaukus, nuplikimą,
• įmanoma išlyginti iškrypusios nosies pertvaros nukrypimą naudojant ilgai ir reguliariai.
Kontraindikacijų navanai nėra, išskyrus kai kuriuos atsargumus atliekant praktiką.
• Nederėtų į nosį pilti šalto aliejaus, pageidautina pašildyti jį iki kūno temperatūros.
• Šaltu metų laiku procedūrą svarbu atlikti minimaliai prieš valandą iki išėjimo į lauką.
• Neverta lašinti aliejaus į nosį prieš dušą (vonią) arba iš karto po jo.
• Nerekomenduojama lašinti aliejaus atliekant nasji vaikams iki 7 metų ir suaugusiems vyresniems nei 80 metų.
• Tradiciškai dinačarijos sudėtyje nasją atlieka po burnos srities higienos ir priemonių naudojimo akims, prieš gandušą (burnos srities skalavimą).
Kokį aliejų galima lašinti į nosį
Klasikiniuose ajurvedos tekstuose paminima ne tik augalinio aliejaus rūšis nosies gleivinei, tačiau ir rekomenduojama kaip profilaktinė priemonė konkreti sudėtis vadinama „anutailam”. Tiksli jos receptūra pateikta, kuri naudojama preparato gamyboje iki šio dienos.
Lašų anutailam pagrindas yra sezamo aliejus. Bet kokioje receptūroje „tailam” sudėtis nurodo preparato bazę – sezamo aliejų. „Aštanga–hridaja–samhita” pamini tai, jog aliejus galima įlašinti į nosį po nakties ir dienos miego, maisto vartojimo, lytinio suartėjimo, ilgalaikių kelionių, taip pat klasikiniame variante rekomenduojama lašinti po du lašus į kiekvieną nosies šnervę.
Ar galima elgtis kitaip ir nelašinti aliejaus į nosį? Šiandieną aliejaus naudojimas nosiai nuo sausumo šiek tiek tapo šiuolaikiškesni: siūlomas variantas, kai lašus galima tiesiog uždėti ant gleivinės pirštu. Tam reikia palašinti nerafinuotą sezamo aliejų arba anutailam ant mažylio arba bevardžio piršto ir sutepti nosies gleivinę, giliai įkvėpti ir įtraukti lašus į vidų, kaip galima giliau. Nagus verta trumpai nukirpti, kad išvengti gleivinės pažeidimo. Taip pat anutailam lašus galima naudoti ligos metu pagal instrukcijas po konsultacijos su gydytoju.
Sezamo aliejus tinka visiems
Renkantis kokį aliejų lašinti į nosį, vienareikšmiškai galima laikytis rekomendacijos naudoti sezamų aliejų. Jis yra universalus visoms došoms, daro teigiamą poveikį organizmui, ypač išoriškame naudojime, įskaitant ir nasjos procedūroje. Sezamų aliejaus nauda patikrinta daugybe šimtmečių. Jis giliai maitina audinius, sušildo ir drėkina, tuo pačiu balansuoja vata–došą.
Štai kodėl taip svarbu lašinti aliejų į nosį kelyje, patalpose, kur veikia kondicionieriai ir šildomi prietaisai (tai galima daryti du kartus per dieną). Reguliari aliejaus lašinimo į nosį praktika – nasja – tai ne tik kasdienio komforto klausimas, tačiau ir grožis, sveikatos pagrindas, teisingas gyvenimo suvokimas ir savęs išreiškimas per jutimo organus.
Autorė: Ekaterina Peredugova