Dinačarija. Dienos rėžimas. Namų procedūros
Žmonės siekia gyventi ilgai ir džiaugsmingai. Žmogui, kuris nori realizuoti savo paskirtį ir būti naudingu kitiems, verta išstudijuoti ir per patirtį patikrinti praeities išminčių paliktą mokslą apie gyvenimą – ajurvedą. Žinios apie šiuos raštus (jų amžius priskaičiuojamas daugiau nei 5 000 metų) gali pasirodyti būtinos ir aktualios, praktiškai pritaikomos kiekvienam.
Kūno priežiūra dinačarijoje
Išminčius ir gydytojasVagbhata Muni traktate „Aštanga–hridaja–samhita” aprašo ajurvedos medicinos koncepciją. Antroji dalis vadinasi „Dinačarija” (verčiant iš sanskrito – ‘kasdienė rutina’). Čia nagrinėjami gamtos paros ciklai ir jų ryšys su kasdiene žmogaus veikla, kitaip tariant, dienos rėžimas.
Ajurvedoje svarbus principas Deša–Kala–Patra – ‘vieta–laikas–aplinkybė’. Šias kategorijas verta žinoti gyvenime, tik tuomet žmogus bus laimingas ir harmoningas, fiziškai ir psichiškai sveikas.
Svarbus aspektas yra laikas (sanskr. „kala”). Šiuolaikiniame pasaulyje šį suvokimą supranta iškreiptai – kaip tam tikrą liniją nuo praeities į ateitį, būtent tai vadinasi gyvenimas. Iš tiesų laikas – tai didinga jėga, surišanti visus dalykus ir įvykius.
Kiekvienas objektas turi savo gyvenimo orbitą, tai yra sukuriamas arba gimsta, egzistuoja arba transformuojasi ir pabaigoje sunaikinamas. Visatoje viskas vyksta griežtai pagal laiką ir mes jam paklūstame. Viskas teka ir kinta: tas, kas gimė – numirs, kas miršta, turi gimti. Niekas negalės įveikti laiko – pačios didžiausios baudžiančios jėgos, kuri neturi atjautos.
Iš kitos pusės, tai faktorius, kuris duoda mums galimybes vystytis. Reikia gyventi suvokiant didingą šio mums duoto resurso vertingumą ir gyvenimas bus pilnavertiškas ir pripildytas. Racionaliai panaudoti laiką padės dienos rėžimas. Suvokimo patogumui galima pakabinti prieš akis kuriam laikui lapą su dienos rėžimu ir kasdienėmis procedūromis ir palaipsniui, žingsnis po žingsnio, stebėti pokyčius organizme ir bendrai gyvenime.
Kasdienės ajurvedos procedūros namų sąlygomis
Prieiname prie namų procedūrų:
Rytas
• Prabudimas lygus gimimui. Ajurvediniai raštai teigia, jog prabudimas turi būti atliekamas pusantros valandos prieš Saulės pakilimą. Šis paros momentas vadinamas „Brahma–muhurta”, tai yra laikas, paskirtas dvasinėms praktikoms. Gamtoje jį vadina „rasos taškas”, nes pereinant iš nakties periodo į prašvitimą, drėgmė nusėda ant žolės. Kylant saulei mes sinchronizuojamės su saulės energija ir išreiškiame padėką Gamtai. Ir žmogui ajurveda rekomenduoja pirmu darbu suvokti save ir išreikšti pagarbą Visatai, pajausti vidinį džiaugsmą, harmoniją, ramybę ir pripildyti jais dieną. Pabandykite, pastebėkite ir pamatykite, kaip jūsų diena „atsistos į šių energijų vėžes”.
• Po prabudimo verta nueiti į tualetą. Kad jis būtų lengvas, išgeriame ryte ant tuščio skrandžio stiklinę šilto švaraus vandens. Tai padeda išvalyti ir aktyvuoti skrandžio ir žarnyno traktą.
• Po tualeto eina dantų ir liežuvio valymas.
• Procedūra nasja išvalo nosiaryklę ir profilaktiškai apsaugo nuo peršalimo susirgimų. Įlašiname į nosį sezamo aliejų arba preparatą jo pagrindu. Tai pagerina keturių jutimo organų darbą: nosies, akių, ausų ir liežuvio, daro baktericidinį efektą, nuramina ir suteikia priešuždegiminį efektą. Taip pat įvyksta atstatymas ir pagerėja galvos smegenų audinių ir funkcijų darbas.
• Toliau atliekame ajurvedinę procedūrą gandušu. Tam mes paimame 2–3 stalo šaukštus sezamo (arba kito) aliejaus į burną ir keletą minučių tiesiog laikome jį arba juo skalaujame burną. Tuomet pašaliname pasikeitusios spalvos aliejų. Ši manipuliacija tvirtina dantų emalį ir tarpdančių ertmės būklę –periodontą, gerina odą ir galvos kraujagysles. Aliejus, kuris naudojamas procedūroje, absorbuoja ir pašalina patogeninę mikroflorą, toksinus, perteklines gleives, pašalina veninį užsistovėjimą ir normalizuoja vidinį spaudimą.
• Toliau atliekame aliejaus masažą, kuris ajurvedoje vadinamas „abhjanga”. Ryte procedūra valo ir pripildo energija, o vakare atpalaiduoja. Aliejavimas sustabdo senėjimą, maitina kūną, gerina odos, raumenų, sąnarių būklę, viso organizmo tonusą, valo audinius nuo toksinų ir kitų kenksmingų medžiagų, pašalina padidėjusį nerimą ir nuovargį, padeda geram miegui.
Ši procedūra nerekomenduojama atlikti (kontraindikuota arba naudojama atsargiai):
• turintiems viršsvorį, su kapha–došos konstitucija,
• praėjusiems valymosi procedūras (gydomąjį vėmimą, žarnyno valymą su laisvinamųjų pagalba),
• turintiems virškinimo problemas.
Kapha–došos žmonėms naudojama procedūra udvartana – kūno masažas švelniais aromatiniais milteliais, kas sumažina riebalų sluoksnio kiekį, padidina plastiškumą ir odos, raumenų ir raiščių elastingumą.
• Toliau pilnai apsiplauname duše įskaitant galvą. Moterims galima užsidėti kepuraitę. Apsiplovimas aktyvuoja visus organus pasaulio suvokimui.
• Kai kūnas prabudo, mankšta padės apsirūpinti energija visai dienai ir privesti į tonusą atramos–judėjimo aparatą (kūną). Rekomenduojame atlikti kompleksą Surja Namaskar arba kitą nedidelį kompleksą (pavyzdžiui, sąnarių gimnastiką). Bus naudingi pratimai iš hatha–jogos, gimnastikos, tai tci chuan, cigun praktikos.
Rytiniai fiziniai pratimai naudojant įvairias raumenų grupes teigiamai atsilieps angliavandenių ir riebalų mainams ir sustiprins kūną, prives į balansą nervinę sistemą.
Kontraindikacijas mankštai turi:
˃ sunkiai sergantys,
˃ žmonės kenčiantys nuo virškinimo sistemos sutrikimų,
˃ nusilpę vaikai.
• Nepamirškite mankštos akims: lėtai sukite akių obuolius iš kairės į dešinę 14 kartų, paskui į kitą pusę. Tvirtai užmerkite akis ir staigiai atmerkite. Šie pratimai pagerina regėjimą ir daro teigiamą poveikį kepenims, nes šie organai susiję vienas su kitu.
• Kvėpavimo gimnastika, arba pranajama, suteikia žmogui balansą ir harmoniją. Lėtas, ramus, gilus kvėpavimas padeda geriau funkcionuoti žmogaus organus ir audinius.
• Tolygiai pereiname prie koncentracijos technikos. Atliekame maldą arba meditaciją, dvasinę praktiką, prisipildome dėkingumo ir meilės pojūčiu. Meditacijos metu ir dienos bėgyje pagal galimybę laikykite liežuvio galą prispaustą prie viršutinio gomurio (Nabhi–mudros padėtyje), tai duos susitelkimo ir dėmesingumo pagerėjimą. Taip pat įvyksta dantų ir periodonto būklės pagerėjimas.
• Nuo 6–7 valandos – pusryčiai, kuriuose saldus skonis dominuoja prieš kitus. Maistas turi būti tinkamas žmogaus prakriti ir vartojamas saikingu kiekiu. Produktai pusryčiams yra: vaisiai, džiovinti vaisiai, riešutai, medus, rūgštūs–pieno produktai, šaltu žiemos laiku – košės. Saldus maistas ryte padeda tam, kad energija kiltų, tuo pačiu aktyvuojamos mūsų smegenys ir intelektas. Mes prisipildome optimizmu, pagerėja mūsų atmintis.
• Tarp 9 ir 11 valandos prasideda laikas žinių gavimo ir dalinimosi, intelektualaus darbo laikas. Mūsų smegenys ir nervų sistema aktyvi, intelektas suvokia, apdirba, įsisavina informaciją. Visos pasaulio mokyklos dirba šiuo metu.
Diena
• Nuo 11 iki 13 valandos – fiziškai aktyvios veiklos laikas (labai gerai atsistato dirba širdies ir imuninė sistemos). Šiuo laiku naudinga vartoti gydytojų rekomenduotus medicininius preparatus, atlikti procedūras. Bus naudingas fizinis krūvis, susijęs su krūtinės ląstos aktyvumu, pratimai su presu ir pilvo raumenimis, kas daro teigiamą poveikį organizmui.
• Pietūs periode nuo 11 iki 13 valandos suteiks naudą ir gerą maisto įsisavinimą, nes šiuo laiku Saulės energija naudojama maisto virškinimui ir taupoma, rezervuojamas mūsų asmenimis. Maistu žmogus numalšina fizinį alkį ir gauna tai, kas reikalinga tolimesniam harmoningam vystymuisi. Hipokrato žodžiai: „Mes esame tai, ką valgome” – tai patvirtina.
Valgydami maistą per pietus stengiamės vartoti produktus, kurie turi visus šešis skonius – sūdytą, rūgštų, aštrų, saldų, sutraukiantį, kartų. Prieš pietus rekomenduojama išgerti stiklinę šilto, švaraus vandens. Pats valgymas prasideda nuo salotų iš šviežių daržovių, tuomet valgome sriubą arba skystą patiekalą, vėliau – košes, troškintas arba terminį apdirbimą praėjusias daržoves.
Maistas parenkamas pagal konstituciją. Maisto metu stengiamės būti harmoningais, ramiais, nes emocijos ir informacija bus įsisavinama kartu su maistu ir neš ją į mūsų kūną. Gerti galima ne anksčiau, nei 40 minučių po maisto.
• Tarp 13 ir 15 valandos yra plonojo žarnyno aktyvavimo laikas. Vengiame sunkaus fizinio krūvio, rekomenduojamas lengvas pasivaikščiojimas. Jeigu yra mieguistumas, tai sėdint galima pasnūduriuoti 10–15 minučių.
• Tarp 15 ir 18 valandos – produktyvus laikas darbui. Visa žmogaus veikla turi būti paskirta visų gyvų būtybių gerovei, tai įmanoma atliekant paskirtį, todėl kiekvienas turi visada eiti dorovės keliu.
• Tarp 18 ir 19 valandos, jeigu reikia, pavakarieniauti. Maistas – neutralaus skonio. Tokį skonį turi maistas, kai jame yra pakankamas kiekis drėgmės – daržovių ragu, grikiai, žalios daržovės, riešutai. Virškinimas vyksta Mėnulio jėgomis. Nerekomenduojama ant nakties valgyti duonos, bulvių, kitų krakmolingų patiekalų ir piltinių, taip pat rūgščių–pieno produktų. Šie produktai sukelia sunkumą dėl sunkaus virškinimo.
• Nuo 19 iki 21 valandos yra ramybės laikas. Pozityvu vakarą paskirti šeimai atliekant darbus namuose, užsiimti praėjusios dienos analize ir planuojant būsimą dieną, atsekti mentalines programas. Šiuo laiku galima paskaityti nes smegenys dar aktyvios. Geriau nežiūrėti televizoriaus ir kitų medijos šaltinių, kad nebūtų per daug dirginama nervų sistema.
• Nuo 21 iki 22 valandos – pasiruošimas miegui. Nuo 21 iki 24 valandos vyksta mūsų psichinio subtilaus kūno atstatymas, nuo 0 iki 3 atsistato fizinis kūnas. Prisiminkite, kad paskutinis dalykas, ką perskaitėte arba išgirdote prieš miegą, taip pat pirma rytinė melodija, nustato visai einamai dienai ir bendrai gyvenime.
Dienos eigoje
Ajurveda suteikia didelę reikšmę reguliariam kūno plovimui, kuris vadinasi „snana”. Rekomenduojama maudytis vonioje arba duše (pilnai, su galva) po prabudimo. Dalinis apsiplovimas rekomenduojamas po žarnyno ištuštinimo, po lytinių kontaktų, po stipraus prakaito išskyrimo, po viešų vietų lankymo, kur daug žmonių. Kūno apliejimas šiltu vandeniu suteikia ramybę ir harmoniją, švarą ir grožį.
Maudymasis kontraindikuotas žmonėms, kenčiantiems nuo veido nervo patalogijos, akių, burnos, nosies ligų, meteorizmo, pinasos (piktybinio skysčio išliejimo iš nosies) , virškinimo sutrikimų ir iš karto po valgio.
Tikimės, kad šis detalus straipsnis padės skaitytojams sudaryti savo dieną pagal dienos dinačarijos tvarką ir pripildys ją efektyviomis procedūromis, kurias lengva įgyvendinti namuose.
Literatūros sąrašas.
1. Vasant Lad „Ajurvedos namų priemonės”.
2. Liudmila Žerdeva „Ajurveda – gyvenimo žinios. Senovės mokslas XXI amžiuje. Paskaitų kursas”.
3. „Aštanga–hridaja–samhita” Vertimas M. E. Momota. Komentarai I. I. Vetrovo.
Autorė: Olga Astafjeva