Ganduša – valomoji ajurvedos procedūra
![](https://www.hathajoga.lt/wp-content/uploads/2024/12/gandusa-organizmo-valymo-technika-ajurvedoje-1024x576.jpg)
Nuo pačių seniausių laikų rytuose ypatingą dėmesį skiria sveikatai ir fizinio kūno švarai. Ajurveda teigia, jog žmogus turi būti laimingas, todėl jis turi būti sveikas. Iš šio senovės gydymo mokslo apie sveikatą požiūrio taško, sveikatą būtina palaikyti tiek subtiliame, tiek ir grubiame kūne. Šiems tikslams ajurveda rekomenduoja atlikti tam tikras valomąsias procedūras. Dalis iš jų priklauso nuo sezono, kitas pageidautina atlikti kiekvieną dieną. Kokią vietą ajurvedoje užima burnos skalavimas – ganduša kodėl ši procedūra tapo viena iš populiariausių ir dažniausiai atliekamų ir ar galima daryti šią praktiką savarankiškai – apie tai pakalbėsime šiame straipsnyje.
Ganduša: nauda ir žala
Jeigu jūs pažįstami su joga, tai tikriausiai žinote apie tai, kokį kruopštų dėmesį praktikuojantys skiria asmeninei higienai. Vienas iš autoritetingiausių jogos traktatų – „Gheranda samhita” kalba apie 21 valomąją procedūrą. Jo tekste tvirtinama, kad be reguliaraus jų atlikimo neįmanoma pasiekti reikšmingų rezultatų jogoje, todėl jie svarbūs praktikui ne mažiau, nei asanos ir pranajamos.
Vėliau pasirodęs traktatas pavadinimu „Šatkarma sangraha” teigia apie jau 46 procedūrų atlikimo būtinybę. Tai susiję su tuo, kad pasak autoritetingų jogos mokytojų ir nušvitusių meistrų, mes, XXI amžiaus žmonės gyvename neprastu laiku, kuris vadinamas Kali–juga („geležies amžius”). Skaitosi, kad mūsų kūnas ir protas užsiteršia greičiau, nei pas žmones, kurie gyveno ir praktikavo praeityje. Reiškia, mums reikia daugiau laiko ir technikų savo organizmo išvalymui, kad padaryti jį sveiku ir pragyventi pilnavertį prasmingą gyvenimą.
Ypatingas dėmesys valomosiose procedūrose skiriamas burnos sričiai. Pasak ajurvedos nuomonės, per ją praeina organizmo valymas nuo amos. Ama yra nesuvirškintos atliekos, su kuriomis nesusitvarkė virškinimo ugnis – agni.
Tai gali įvykti dėl maisto jeigu jis buvo netinkamu būdu sukramtytas. Juk ajurveda rekomenduoja mums „skystą maistą valgyti, o tvirtą maistą gerti”, tai yra daug kartų kramtyti ją, susmulkinti prie rijimą. Tokiam kruopščiam maisto apdirbimui dar jo burnoje būtinos sveikos dantenos ir sveiki dantys.
Su tislu palaikyti burnos sritį sveikoje būklėje ir dėl efektyvaus išsivalymo nuo amos naudojama ganduša – vienas iš pačių nebrangių ir prieinamų kasdienės priežiūros metodų. Ajurveda išskiria dvi rūšis: kavala graha ir kavala ganduša. Terminas „kavala” reiškia ‘burnos sritis’,, žodis „graha” – ‘skalavimas’, o „ganduša” – ‘laikymas’.
Kitais žodžiais kavala graha procedūra – tai burnos skalavimas naudojant tinkamą preparatą, o kavala ganduša – tiesiog jo laikymas burnoje. Šių dviejų rūšių skirtumai labai sąlyginiai. Į burną gali būti patalpinamas: šiltas vanduo, pienas, žolių nuoviras, tačiau dažniausiai naudojamas aliejus.
Detalų aprašymą kaip atlikti ganduša kavala mes išnagrinėsime žemiau. O dabar panagrinėkime kam reikia daryti šią procedūrą.
Kokią nauda suteikia ganduša
Ši procedūra daro poveikį:
• sutepa,
• suminkština ir šaldo,
• valo,
• gydo.
Naudingi gandušos efektai:
1. Valo nuo toksinų per burną.
2. Pašalina dantis nuo karieso.
3. Nuima dantų skausmą.
4. Stiprina dantenas.
5. Suteikia jėgą žandikauliui.
6. Sumažina burnos sausumą.
7. Valo ir sutepa balso stygas ir daro balsą malonesnį.
8. Pašalina nemalonų burnos kvapą.
Reguliariai atliekama procedūra daro žmogų ramesniu, pašalina nerimą. Dėka aliejavimo sumažėja vata–doša, kuri susijusi su stresu ir nerimu. Atskirai gražiajai žmonijos pusei pabrėšime, kad toks skalavimas išlygina raukšles ir gerina išvaizdą. Pradeda geriau veikti skrandžio–žarnyno traktas: ganduša paleidžia peristaltiką.
![](https://www.hathajoga.lt/wp-content/uploads/2024/12/aliejaus-nauda-ajurvedoje-1024x576.jpg)
Procedūra suteikia jaučiamą naudą organizmui, ar ji gali pakenkti? Žala gali suteikti viso nekokybišku aliejumi, o taip pat jeigu pas jus yra individualus naudojamų preparatų nepernešimas. Svarbu sekti atlikimo techniką, kad išvengti aliejaus patekimo į kvėpavimo takus. Verta priminti, kad aliejaus negalima ryti, tai gali privesti prie problemų su skrandžio–žarnyno traktu.
Procedūros metu gali kilti ligotumas arba galvos svaigimas. Neverta vengti to, su laiku nemalonūs pojūčiai praeis. Bendrai procedūra yra saugi, galima atlikti netgi vaikams ir nėščioms moterims. Tačiau prieš ją atliekant geriau gauti gydytojo konsultaciją.
Ganduša: kaip daryti
Procedūra yra dinačarijos dalis, todėl rekomenduojama ją daryti kasdieną. Idealus laikas gandušos atlikimui – rytas, tačiau jeigu tokios galimybės nėra, tai nedraudžiama ją atlikti ir vakare. Pirmus rezultatus organizmas gaus jau po savaitės: kvėpavimas taps šviežiu, dantys ir dantenos sustiprės.
Iš ajurvedos požiūrio taško, prieš gandušą būtina padaryti kaklo kompresą, kad pagerinti skalavimo efektą. Tačiau galima apsiriboti ir įprastu dantų valymu.
Taigi, kaip atlikti gandušą ajurvedoje?
1. Kruopščiai išvalykite dantis ir liežuvį.
2. Įdėkite į burną vieną stalinį šaukštą preparato (įprastai aliejaus). Tai dozė suaugusiams, vaiakms pakanka arbatinio šaukštelio.
3. Neskubant skalaukite burną ne trumpiau, nei 5 minutės ir ne ilgiau, nei 15 minučių.
4. Išspjaukite aliejų.
5. Išskalaukite burną ir pakartotinai išvalykite dantis.
Skaitosi, jog aliejus po procedūros turi pakeisti spalvą. Jeigu tai neįvyko, tai procedūra buvo atlikta neteisingai. Kyla rezonansinis klausimas: koks tiks aliejus gandušai? Labiausiai paplitęs, tradicinis variantas – sezamo, tačiau jį galima pakeisti į alyvuogių arba linų, saulėgrąžų arba kokosų aliejus taip pat susitvarkys su procedūra. O štai sojų aliejaus arba vynuogių aliejaus nederėtų naudoti.
Dar keletas žodžių apie aliejaus savybes.
• Sezamų aliejus valo kraują, normalizuoja nervų sistemos darbą.
• Alyvuogių aliejus sumažina cukrinio diabeto riziką ir pagerina virškinimą, sustiprina kaulus ir kremzles.
• Ganduša atliekama su kokosų aliejumi valo burnos sritį nuo mikrobų, prisotina organizmą vitaminais, tampa puiki priemonė profilaktikai nuo dantenų ligų.
• Saulėgrąžų aliejus patikimai apsaugo nuo karieso, normalizuoja cholesterolį ir gerina odos būklę, taip pat išveda toksinus ir atstato gleivinę.
• Linų aliejus gerina kraujo būklę, sustiprina kraujagysles, sunaikina apnašas ir padeda kovoje su viršsvoriu.
Į bazinį aliejų galima pridėti eterinio aliejaus: keletas lašų apelsinų arba citrinų aliejaus sustiprins skalavimo efektą. Rudenį, kai ypatingai padidėja rizika susirgti, kokosų aliejų, kaip profilaktinę priemonę, galima panaudoti pridėjus gvazdikėlių ir arbatmedžio aliejaus. Eterinių aliejų nederėtų pridedinėti, kai burną skalauja vaikai, nes jie gali jį praryti.
Internete daug teigiamų atsiliepimų apie gandušą, tačiau geriau savarankiškai įsitikinti jo nauda. Tai nuostabus būdas išvalyti savo organizmą nuo toksinų ir jį gali praktikuoti bet koks žmogus. Keletas sugaištų minučių bet kuriuo laiku apsaugos jus nuo daugelio ligų ir gali padėti tapti laimingesniais.