Abhjanga – ajurvedinis masažas
Kaip valomoji procedūra ajurvedoje rekomenduojama Abhjanga. Abhjanga – tai aliejaus masažas arba aliejaus įtrinimas, kurio teigiamas efektas žinomas ajurvedos gydytojams jau tūkstančius metų. Pažodžiui Abhjanga – aliejaus „įmušimas”, „įtrinimas” į kūną. Abhjangos tikslas ne atpalaiduoti kūną, o įtrinti aliejų į odą.
Pasak ajurvedos, toksinai, kurie kaupiasi kūne, turi riebaluose tirpią prigimtį, todėl aliejus padeda išvesti sukauptą amą (šlakus ir toksinus). Tai neatsitiktinai, juk oda – tai į išorę išverstas žarnynas ir viskas, kas vyksta per odą, sugeriama į kūną.
Aliejus ištirpina toksinus ir tuomet grąžina juos ten, iš kur jie atėjo – į žarnyną. Iš žarnyno toksinų pašalinimo procesas vyksta įprastu būdu: per defekaciją ir šlapinimąsi. Švarus organizmas padeda mums būti jauniems ir aktyviems, kaip galima ilgiau, sulaikyti senėjimo procesus ir būti pilnais energijos: tai yra daugelio iš mūsų tikslas.
Mūsų kūnas persmelktas įvairių kanalų: kapiliarų, odos poromis, kraujagyslėmis, žarnynu. Kiekviena kūno ląstelė gali būti išnagrinėta, kaip atskiras organizmas, kuris sugeria medžiagas, perdirba jas ir išveda, išsivalo.
Kai kanaluose įvyksta sutrikimai–užsikimšimai, organizmo valymo procesas nuo atliekų, šlakų ir toksinų taip pat sutrinka, trukdo deguonies, maistinių medžiagų įsisavinimui, privedant kūno audinius prie išsekimo. Su aliejavimo pagalba kanalai tampa švelnūs ir elastingi, gyvybinės veiklos atliekos evakuojamos pačiu geriausiu būdu.
Abhjanga – kas tai yra?
Abhjanga yra dinačarijos dalis – dienos rėžimo, kasdienių rekomendacijų, kurias kiekvienam žmogui verta atlikti nuo sąmoningumo momento (o kartais ir anksčiau) iki pat mirties. Abhjanga yra rytinių valomųjų procedūrų dalis, tai aliejaus masažas, kurio procese aliejus įtrinamas į kūną. Abhjanga taip pat yra viena iš pančakarmų procedūrų.
Abhjanga sudaryta iš penkių raktinių valymo ir kosmetologijos metodų:
1. Maitinimas.
2. Valymas.
3. Tonizavimas.
4. Drėkinimas.
5. Apsauga.
Žinoma, kad tūkstančiai nervinių galūnių sujungia odą su visais likusiais organizmo organais ir audiniais. Todėl per odos paviršių galima nuraminti arba aktyvuoti visą dvasinę–fizinę žmogaus sistemą ir daryti jai teigiamą poveikį. Atliekant abhjangą daromas darbas su organizmo „negalavimais” iš karto trijuose lygiuose: fiziniame, mentaliniame ir psichologiniame.
Abhjanga namų sąlygose: instrukcija
1. Abhangai paruoškite augalinį aliejų (idealiai sezamo, tačiau galima pradėti ir nuo saulėgrąžų arba alyvuogių, o taip pat bet kokio kito augalinio), apie 70–100 gramų. Naudoti kosmetinius aliejus abhjangai nerekomenduojama.
Vata–došai tinka sezamo aliejus (ir jis skaitosi universalus), taip pat alyvuogių arba migdolų.
Pitta–došai tinka kokosų aliejus, saulėgrąžų aliejus.
Kapha–došai tinka sezamų, garstyčių aliejus.
Taip pat verta pagaminti avinžirnių/žirnių arba avižų miltus (galima sumalti kavamalėje). Kvietinių miltų geriau nenaudoti dėl jų aukšto lipnumo lygio.
2. Aliejų abhjangai reikia paruošti: pašildyti jį. Galima tai padaryti prieš procedūrą. Statome metalinį indą ant plytos. Kai atsiranda pirmieji aliejaus judėjimo nuo dugno arba skilimo požymiai (tai vizualiai matoma), nuimame aliejų, perpilame į kitą indą, kad jis atvėstų iki procedūros pradžios.
3. Toliau darome Ubtan. Avinžirnių, avižų miltus galima sumaišyti su kurkuma, sausu moliu, žolelėmis, sausu pienu, pridėti maltos kavos, eterinių aliejų. Miltai tarnaus, kaip „muilas” ir nuims nuo odos aliejaus perteklių, kuris neįsigėrė. Ši sudėtis vadinama „Ubtan”. Reikia pridėti į jį nedidelį kiekį vandens (arba pieno), išvesti iki tirštos grietinės konsistencijos. Kol ubtan įsigeria vandens, uždėkite pašildytą aliejų ant kūno.
4. Svarbu momentas abhjangai: šilta patalpa aliejavimui, kitaip aliejus neprasismelks giliai į kūną. Procedūros trukmė gali būti iki 30 minučių. Po abhjangos neturi būti nuovargio arba jėgų kritimo pojūčio. Jeigu tai atsirado, reiškia aliejus buvo ant odos pakankamą laiką ir šį laiko kiekį galima sumažinti.
5. Paėmus šilto aliejaus į saują, lėtais judesiais išskirstyti jį po visą kūną. Galima palaukti keletą minučių, kol oda įgers dalį aliejaus ir pradėti daryti tolygius, glostančius judesius po odą nuo centro į periferiją, pagal plaukų augimo liniją arba arterinio kraujo kryptį, tolygiai išskaidant spaudimą. Skirkite dėmesį visoms kūno dalims: delnams, pirštams, pėdams, ausims. Po masažo leiskite aliejui padaryti savo darbą – pamaitinti jūsų organizmą, palikite jį 10–15 minučių. Neskubėkite, gaukite malonumą nuo aliejavimo.
6. Aliejus – tai geriausias toksinų skaidytojas tarpląstelinėje erdvėje. Jį reikia palikti kūne ne mažiau, nei aštuonias minutes. Per šį laiką aliejus geba prasismelkti iki kaulo. Vonioje/duše neturi būti šalta, taip pat po abhjangos būtina pasilikti šilumoje ne mažiau dviejų valandų. Aliejavimo metu būkite ramybėje, įjunkite malonią muziką, ištirpkite aliejuje ir mintyse.
7. Aliejaus nuėmimui nuo odos uždedamas ubtan. Procedūra vadinama „udvartana”. Ši procedūra taip pat aprašoma ajurvedoje, kaip atskira masao procedūra, tačiau šiuo atveju po abhjangos miltai įgeria į save likusį aliejų, palieka odą lygia, maloniai pasišiaušusią. Jeigu jūs pridėjote kavos (arba kitą šveičiantį ingredientą), tai gausite dar ir lengvo šveitimo efektą. Pabandykite daryti šią procedūrą kiekvieną dieną, kad pajaustumėte efektą. Po to nereikės daugiau nei dušo gelio, nei muilo. Aliejaus nuplovimui nuo plaukuotos galvos dalies, ubtan geriau nenaudoti. Vanduo ubtan nuplovimui neturi būti karštas, kad mišinys neišvirtų.
Po Abhjangos rekomenduojama neišeiti į lauką, kaip minimum 2 valandas, būti šiltoje patalpoje.
Abhjangos nauda
– Sulaiko senėjimo procesus.
– Suteikia kūnui poilsį.
– Nuramina vata–došą, pittą–došą.
– Harmonizuoja kapha–došą.
– Nuima kūno sausumą.
– Gerina odos būklę, suteikia sveiką atspalvį.
– Aktyvuoja vidinių organų darbą.
– Gerina miegą.
– Sumažina įtampą, nuramina, suteikia ramybę.
– Maitina kūną, nuima sausumą, vidurių užkietėjimus.
– Gerina klausą (ausų aliejavimas).
– Galvos skausmų, žilų plaukų profilaktika, plaukų kokybės pagerinimas (plaukuotos galvos dalies aliejavimas).
„Aštanga–hridaja–samhita”:
„Verta kasdieną atlikti Abhjangos procedūrą (masažą naudojant aliejų ir apsiplovimą). Jis sustabdo senatvę, vata došos disbalansą, pagerina ir išsaugo regėjimą, maitina kūną, prailgina jaunystę, gerina miegą, daro odą sveika ir padidina jos turgorą (tonusą). Šią procedūrą ypač reikia naudoti galvai, ausims ir pėdoms.”
Atsargumo priemonės ir kontraindikacijos
– Moterims susilaikyti nuo abhjangos per kritines dienas.
– Esant Vata–užsiblokavimui (užsikimšimui), kurie sukelti Amos, viso kūno įtrinimas nėra dėkingas, tačiau galima aliejuoti galvą ir pėdas.
– Esant nutukimo būsenoms – atsargiai! Ypač pasikonsultuoti su Ajurvedos specialistu.
– Esant nevirškinimui (tai yra ryškioms problemoms su virškinimu) nuo aliejavimo taip pat verta atsisakyti.
– Padidėjusi kūno temperatūra, paūmėję uždegiminiai organizmo procesai.
Jeigu yra kontraindikacijos, sezamų (arba kito) aliejaus nereikėtų uždėti ant viso kūno, o galima sutepti juo pėdas, ausies kriaukles, galvą.
Nežiūrint į tai, kad Ajurvedoje abhjanga – tai rytinė valomoji procedūra, tačiau jeigu nuo ryto jai neužtenka laiko, tai galima atlikti vakare.
Abhjangos metu įvyksta raumenų, sąnarių, sujungiamųjų audinių ir odos pradirbimas. Gydomasis efektas pasiekiamas, nes aliejus tiesiogiai patenka į kraujotaką ir limfą. Reguliariai atliekant masažą maitinami nerviniai audiniai, tai reiškia sulėtėja senatvė, normalizuojamas miegas, kas padeda kosmetiniam efektui. Vienas iš abhjangos pagrindinių privalumų – ją galima atlikti namų sąlygose.
Tai puikus džiaugsmas organizmui ir puikus įprotis, nuo kurios puiku pradėti dieną. Visos dienos metu jums bus garantuotas stabilumas ir emocinis balansas.