Galvos ir veido masažas ajurvedoje
Šiuolaikiniame pasaulyje labai paplitusi grožio industrija, ypatingą populiarumą šiandieną įgavo kosmetologijos sritis. Masažiniai ir kosmetologijos kabinetai, grožio salonai siūlo visas įmanomas atjauninimo procedūras, įskaitant veido ir galvos masažą, pristatant jo naudą išskirtinai iš estetinio požiūrio taško. Kartu su tuo žinoma, jog atpalaiduojantis galvos ir veido masažas turi gerokai platesnę reikšmę ir neša naudą ne tik išvaizdai, tačiau ir sveikatai, emocionaliai pusiausvyrai. Jis taip pat naudojamas kaip pasiruošimas kitoms, gerokai rimtesnėms procedūroms. Šiame straipsnyje papasakosime apie jo naudą ir kontraindikacijas, apie tokio masažo reikšmę ajurvedoje ir apie aliejus, kurie naudojami šioje procedūroje.
Galvos ir veido masažas, kaip pančakarmos dalis
Pančakarma ajurvedoje žinoma, kaip gili valomoji terapija, ne tik balansuojanti došas, tačiau atnaujinanti, grąžinanti sveikatą ir tvirtumą kūnui. Neatsiejama paruošiamoji procedūra pančakarmai yra viso kūno aliejaus masažas, kuris kartu su aliejaus vartojimu padeda atskirti ir išvesti amą (šlakus ir toksinus) iš organizmo. Išorinis kūno aliejavimas taip pat įtraukia ir veido, galvos ir kaklo masažą.
Ši procedūra turi savo ypatumus ir turi daugybę pozityvių efektų. Masažas aliejais ajurvedoje gali būti ne tik savarankiška technika, tačiau ir papildyti kitas procedūras (širovasti, širodharą, širopičą ir taip toliau).
Veido ir galvos masažas: nauda ir kontraindikacijos
Dėl kraujotakos padidinimo, medžiagų apykaitos stimuliacija ir apsauginių organizmo jėgų aktyvizacija veido ir galvos masažas turi daugybę naudingų efektų.
1. Sveikatos pagerinimas: galvos skausmų atsikratymas, miego normalizavimas, kraujagyslių ir limfos sistemos darbo pagerinimas, spaudimo normalizavimas, spazmų nuėmimas, kaklo ir galvos raumenų atpalaidavimas.
2. Estetinis pagerinimas: užkerta kelią priešlaikiniam senėjimui, pagerina galvos ir plaukų odos būklę (sustabdo plaukų slinkimą ir aktyvuoja plaukų augimą, pašalina pleiskanas ir seborėją), pagerina veido spalvą, sumažina raukšles ir suteikia raumenims sveiką tonusą.
3. Procedūra teigiamai veikia visą organizmą: atpalaiduoja nervinę sistemą, stiprina imunitetą ir padidina žmogaus darbingumą.
Galvos masažas turi tam tikras laikinas arba pastovias kontraindikacijas, kurias verta numatyti prieš lankant sveikatinimo procedūras:
• Onkologiniai susirgimai.
• Širdies ir kraujagyslių susirgimai, polinkis į trombozę.
• Psichiniai ir elgesio sutrikimai.
• Padidėjęs spaudimas.
• Infekciniai susirgimai, uždegiminiai procesai, padidėjusi kūno temperatūra.
• Odos vientisumo pažeidimas ir problema su ja paūmėjusioje formoje, gausus plaukų iškritimas.
• Alergija aliejams ir priemonėms, naudojančioms masažo metu.
Po paruošiamosios konsultacijos su gydytoju galvos masažas taps maksimaliai malonus ir naudingas, nes specialistas ne tik įspės apie galimas kontraindikacijas ir nepageidaujamus efektus, tačiau ir pasiūlys tinkamą masažo rūšį ir kurso trukmę.
Kaip daro galvos ir veido masažą vyrams ir moterims
Tai, kad vyrai ir moterys skiriasi ne tik fiziologiniais ypatumais ir reikalavimais rezultatui veido ir galvos masažui, suprantama be papildomų komentarų. Tačiau ne visi atkreipia dėmesį į tai, kad moterys ir vyrai – tai skirtingos energijos ir dėl šios priežasties juose vyrauja įvairus emocinis fonas, suvokimas ir pasireiškimas.
Turint mintyje šį ypatumą, Indijoje veido ir galvos masažą moterims daro moterys, vyrams – vyrai. Siūlome pažiūrėti video, kuriame pasakoja apie energijos harmonizaciją ir maksimalaus procedūros efekto pasiekimo.
Iš video taip pat tampa aišku, kad maksimaliai produktyviai atlikti seansą, masažuoja ir artimiausias kūno dalis: pečių juostą, kaklo–apykaklės zoną, tuomet galvos plaukų dalį ir veidą apimant ir priekinę kaklo dalį ir dekolte zoną.
Svarbi masažo dalis yra limfodrenažas ir biologiškai aktyvių taškų stimuliavimas. Tai padeda nuimti patinimą ir suteikia papildomą patempiantį efektą. Aliejaus pasirinkimas ir panaudojimas turi ypatingą rolę šioje procedūroje, todėl pakalbėsime atskirai, kokius aliejus naudoja masažui ajurvedoje.
Aliejus masažui
Pirma į ką svarbu orientuotis renkantis aliejų – tai doša, kuri reikalauja harmonizacijos:
• Vatai naudojami šildantys ir giliai maitinantys aliejai: sezamo, ricinos, linų.
• Pittai – šaldantys: kokosinis, alyvuogių, saulėgrąžų, ghi.
• Kaphai naudojami šildantys ir sausinantys: garstyčių, kukurūzų, dygminų, sojų.
• Universalūs aliejai, kurie balansuoja visas tris došas: aloe aliejus, abrikosų kaulų, jojoba, nakvinų, kviečių gemalų.
Iš paruoštų kompozicijų puikiai tiks Mahanarajana tailam (vata–došai), Dašamula tailam (pittai), Bala Ašvagandha tailam (kaphai). Šlovinamas aliejus veido masažui yra Kumkumadi tailam: jis atjaunina, sveikatina odą, sumažina pigmentaciją, išlygina toną, grąžina spindėjimą. Galvos masažui puikiai tinka Brahmi tailam: jis gerina atmintį, padidina darbingumą ir koncentraciją, nuramina nervinę sistemą, pašalina galvos skausmus ir nemigą, pagerina plaukų būseną.
Efekto sustiprinimui rekomenduojama pridėti eterinius aliejus, pagal harmonizuojamą došą:
• Padidėjusiai vatai tiks bazilikas, citrina, rožė, ramunėlė, pankolis, sandalas.
• Padidėjusiai pittai – levanda, melisa, pipirmėtė, rožė, sandalas, ramunėlė, pankolis, arbatmedis.
• Padidėjusiai kaphai – pušis, čiobreliai, šalavijas, eukaliptas, anyžiai, gvazdikėliai, imbieras, kamparas, kardamonas, kmynai, eglė.
Aromaterapija, lydima masažo seanso metu, papildomai atpalaiduoja nervinę sistemą, pagerina būklę, harmonizuoja došą ir padeda sustiprinti imunitetą.
Šiandieną populiarus galvos ir veido masažas reikalauja kokybiško mokymo, kol kalba eina ne tik apie estetinę sudedamąją, tačiau ir apie bendrą žmogaus sveikatos būseną. Dalyvauti tokiuose mokymuose galima Indijoje – ajurvedos gimtinėje.
Visiems vidinio ir išorinio grožio! Ir sveikatos visuose lygiuose!