Basti pančakarmos procedūra. Valomosios klizmos
Sudedamoji ajurvedos dalis, senovinio mokslo apie gyvenimo, yra pančakarma. Pančakarma yra įvairių metodų derinys, kurio tikslas yra išvalyti organizmą nuo šlakų ir toksinų. Žmonėms, kurie praktikuoja jogą, pažįstamas toks suvokimas, kaip basti – organizmo valymas. Ar egzistuoja skirtumas tarp metodų, kurie naudojami jogoje ir ajurvedoje Ar galima savarankiškai atlikti nurodytą procedūrą? Kam ji rekomenduojama ir ar yra kontraindikacijos – išsiaiškinkime kartu.
Kas yra basti?
Ir joga, ir ajurveda sutampa nuomonėse, kad žmogaus sveikata tiesiogiai susijusi su jo žarnynu. Vienas iš seniausių jogos šaltinių „Hatha–joga Pradipika” 26 šlokoje aprašo ant tiek intymią procedūrą tokiu būdu: „Sėdint Utkatasanoje iki bambos vandenyje, į anusą įvesk vamzdelį ir suspausk jį. Tai basi karma – išvalymas vandeniu.” Iš sanskrito „basti” dažnai verčiamas, kad „pasilikti vietoje” – būtent metodas su vandens užlaikymu organizmo viduje, aprašytas „Pradipikoje”. Kita žodžio „basti” reikšmė – „burbulas”: senais laikais procedūros atlikimui naudojo talpą iš odos, panašią į burbulą.
Iš tiek gražaus aprašymo tampa akivaizdu, kad basti yra joginės klizmos variantas. Basti – tai ne tik šatkarma – jogoje priimta manyti, jog šio organizmo valymo būdo naudojimas geba normalizuoti žarnyno būseną, atvesti į pusiausvyrą došas.
Ar egzistuoja skirtumai tarp ajurvedos basti ir jogos? Taip, tačiau ne tokie esminiai. Ajurvedoje organizmo valymui nuo šlakų naudojamas tirpalas iš žolių, o jogoje naudojamas pasūdytas vanduo.
„Čaraka–samhitoje” pasakyta: „Basti valo nuo galvos iki kojų”. Pasak ajurvedos specialistų nuomonės, basti yra stipriausias organizmo išvalymo metodas. Be to, šis būdas yra paruošiamasis sveikam ir harmoningam gyvenimui. Ajurveda teigia, jog grąžinti normalų vata–došos funkcionavimą galima tik su gydomųjų klizmų pagalba. Pasak ajurvedos gydytojų nuomonės, apie 80% ligų iššaukta būtent vata–došos disfunkcija.
Basti rūšys moterims ir vyrams
Kaip ir eilė kitų gydomųjų procedūrų, basti turi savo klasifikaciją. Basti išsiskiria ne tik pagal naudojimo vietą, bet ir pagal lyties požymį.
Pakvašaja gata basti yra klasikinė procedūra. Pasak tradicinio Indų medicinos metodo, gydomoji sudėtis įpurškiama per tiesiąją žarną į storąjį žarnyną.
Moterims ajurvedoje numatyta procedūra uttara basti, kurios laiku gydomasis tirpalas įvedamas į vaginą ir gimdos kaklelį. Šio gydymo rūšiai naudojamas mažesnis kiekis gydomojo tirpalo. Mutrašaja gata basti – siauro profilio procedūra vyrams. Šis joginės klizmos būdas numato naudingų medžiagų įvedimą į penį ir uretrą. Ajurvedos specialistai tvirtina, kad mutrašaja išgydo šlapimą išvedančius organus. Gydant žaizdas ir asbeso gydomuosius preparatus deda ant žaizdos – ši gydymo rūšis ajurvedoje vadinama „vrana gata basti”.
Kontraindikacijos basti atlikimui
Kaip ir kitos procedūros, basti turi tam tikras kontraindikacijas. Svarbu prisiminti, kad prieš procedūrą būtina gydytojo konsultacija, įskaitant ir ajurvedinio.
Išskiria šias kontraindikacijas:
1. Skystas tuštinimasis (viduriavimas).
2. Apendicitas.
3. Kolitas.
4. Tuberkuliozė.
5. Opos.
6. Onkologiniai susirgimai.
7. Tiesiosios žarnos kraujavimas.
Rekomenduojama naudoti
Pagrindinis basti naudojimo rodiklis yra vata disbalansas. Be šios došos disfunkcijų procedūra rekomenduojama esant:
1. Nerviniams susirgimams.
2. Problemoms su tuštinimusi (vidurių užkietėjimai).
3. Skausmas juosmens srityje.
4. Reumatizmas.
5. Artritas.
6. Epilepsija.
7. Podagra.
8. Problemos su miegu.
Kaip jau buvo paminėta aukščiau, egzistuoja keletas basti rūšių. Kartais gydant pagal ajurvedos metodą yra naudojamas jų derinys. Naudojant gydomąją klizmą tai padeda pasiekti šiuos efektus:
1. Pašalina skausmo pojūtį pilve, išveda šlakus ir toksinus.
2. Pašalina riebalų atidėjimo perteklių.
3. Sustiprina imunitetą.
4. Atjaunina.
5. Pagerina odą, padidėja jėgos rodikliai, bendras organizmo tonusas.
Svarbu prisiminti, kad valymas basti metodu atliekamas ne tik komplekse su kitomis pančakarmomis, kad būtų atliekamas kompleksinis poveikis organizmui ir greitai išvedami šlakai ir toksinai, tačiau ir kaip atskira, savarankiška procedūra.
Pasiruošimas basti procedūrai ir jos atlikimo schemos
Ajurvedinė klizma gerokai mažesnė pagal kiekį lyginant su medicinine. Jos dydis neviršija 1200 ml. Gydomoji sudėtis turi įvairių žolių ir aliejų derinį. Būtent sudėtis leidžia pasiekti norimą efektą, nes poveikis atliekamas ne mechaniškai.
Geriausias laikas basti atlikimui – ankstyvas rytas arba vėlus vakaras.
Prieš procedūrą eina išorinis ir vidinis aliejavimas. Masažas naudojant aliejų ghi švelniai ruošia organizmą basti procedūrai. Kartais pagal ajurvedos specialisto paskyrimą mažos klizmos derinamos su didelėmis. Basti procedūrą, kaip taisyklė, daro kursais.
Karma basti turi apie 30 procedūrų, kurios numato aliejaus ir valomųjų klizmų derinimą.
Kala basti turi 16 procedūrų. Šis gydymo metodas paskirtas pitta–tipui ir numato ilgą tirpalo laikymą organizme. Pagrinde jis taip pat numato aliejaus ir valomųjų klizmų derinimą.
Joga basti paskirta kapha–tipui, trunka 8 dienas ir yra mums žinomas klizmų atlikimas.
Šios ir kitos derinimo schemos buvo išdėstytos „Čaraka–samhitoje”. Visos jos naudojamos priklausomai nuo konstitucijos tipo ir paciento būklės, turi vieną bendrą bruožą – bet kokia schema pasibaigia aliejaus klizma („anuvasan basti”). Tai pasitarnauja garantija tam, kad žarnynas išsaugomas suteptoje būsenoje.
Viso kurso eigoje gydytojas stebi paciento būklę, esant būtinybei koreguoja skysčių ir aliejaus santykį, keičia tirpalą. Svarbu prisiminti, kad tirpalas ruošiamas prieš procedūrą.
Kyla klausimas: kaip dažnai reikia atlikti panašius kursus? Ajurvedos specialistai tvirtina, kad procedūrą kartoti reikia iki kol bus gautas rezultatas. Tačiau persistengti šiuo klausimu nereikėtų. Optimaliai atliekamos procedūros 2–3 dienas iš eilės, tuomet pereinama į vieną kartą per savaitę ir toliau tęsiamos procedūros keturių savaičių bėgyje.